Vietnam je rajom v Ázii. Táto exotická kráska návštevníkom posketne nespočetné množstvo prírodných, kultúrnych ale aj kulinárskych zážitkov. Ešte stále sa jedná o krajine, ktorá je menej turisticky navštevovaná, teda celkový dojem z dovolenky nemôže byť iný, než báječný. Je tu toho toľko, čo objavovať, že si tu príde na svoje, naozaj každý.

5 najkrajších pláží Vietname

Vietnam je menej prebádané Thajsko. Pláže sú tu ako stvorené, pre milovníkov romantických pláží s bielym pieskom a čírou, tyrkysovou vodou. Vietnamskej pobrežie je dlhšia ako 3000 km, plážami je doslova obsypané, takže je rozhodne z čoho vyberať. Najväčšími lákadlami sú ostrovčeky, ktoré sa nachádzajú neďaleko celé dĺžky pobrežia. Veľa pláží tu patrí vo svetovom rebríčku k tým vôbec najkrajším.

Sao Beach

Sao beach sa nachádza na turisticky známom ostrove Phu Quoc. Jedná sa o jednu z najkrajších tropických pláží, biely piesok, priezračné more a prírodné scenérie. Vďaka svojej obľúbenosti sa stáva z roka na rok viac zaplnená turistov, teda tu nájdete sem tam aj nejaký odpad. Ak sa neradi stláčate, vyhnite sa hlavnej sezóne, od decembra do marca, kedy sem zavíta väčšina turistov.

Atmosféra je tu skvelá, pozitivita ľudí vás nabíja rovnako ako slnečné lúče, čo sa vám derú pod kožu. K dispozícii je tu množstvo reštaurácií, barov a možnosti vodných športov.

jazero Coc

Pláž Hồ COC je malá, nie veľmi známa, ale napriek tomu nádherná. Leží približne 2 hodiny jazdy od Ho Či Minovho Mesta a nie je zatiaľ turisticky preplnená. Napriek tomu sa tu ľahko ubytovať aj najesť. V blízkosti nájdete všetku občiansku vybavenosť. Čerešničkou na torte sú horské pramene a dažďový prales v dostupnej vzdialenosti od pláže, ktoré môžete navštíviť.

Bai Dai

Bai Dai beach leží na ostrove Phu Quoc. So svojou rozlohou cez 570km² sa jedná o najväčší vietnamský ostrov. Pláž nájdeme na severozápade ostrova. Ide o jednu z menej navštevovaných na ostrove. Môžeme si tu len tak sadnúť do piesku, pozorovať priezračne tyrkysovú vodu a slnko, ako zapadá za obzor.

Co Thach

Pláž Čo Thach čiže sedmibarevné pláž, nie je typická, nekonečne dlhá ázijská pláž s priezračne čistou vodou. Jedná sa o skalnatou pláž s množstvom pozoruhodných kameňov a divokou prírodou.

Nachádza sa približne 100 km od mesta Phan Thiet v provincii Binh Thuan. Najlepší čas pre návštevu pláže sú mesiace február a marec, kedy sú kamene pokrytý zeleným machom. Dôležité tiež je, zachytiť pláž v pri odlive. Ak je príliv, mach nie je vidieť.

Nam Du

Nam Du je súostrovie v blízkosti známeho ostrova Phu Quoc. Hlavným a najväčším z nich je rovnomenný ostrov Nam Du. Súostrovie bolo len nedávno otvorené turistom, avšak turizmus ako taký je tu ešte v plienkach. Určite je to skvelá voľba pre tých, ktorí majú radi súkromie, dobrodružstvo a neprebádaná miesta, kým sa táto krajina nezmení v závislosti na cestovnom ruchu.

Tipy na výlety a zaujímavé miesta Vietname

Vietnam sa stáva z roka na rok viac žiadanou dovolenkovou destináciou. Má naozaj mnoho čo ponúknuť, od úchvatné panenskej prírody až po výbornú kuchyňu.

Vietnam má tiež bohatú históriu, takže ani milovního umenia tu nebudú trpieť. Ďalej môžeme navštíviť vietnamskej podzemí, vyšliapnuť si najvyššiu horu Indočíny, na kajaku preskúmať zátokou Ha Long, potápať sa medzi koralovými útesmi, plaviť sa po Mekongu, kempovať v národných parkoch či blázniť v piesočných dunách. Skrátka, môžete tu robiť všetko, čo vás napadne.

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long je najznámejšia atrakcia celého Vietnamu. Leží neďaleko hlavného mesta Hanoj. V roku 1994 bola zapísané do UNESCO a tiež bola zaradená do siedmich prírodných divov sveta. Rozloha zátoky je 1553km² a nájdeme tu necelé dve tisícky malých ostrovčekov a vápencových skál. Súčasťou sú tiež rôzne jaskyne a kvaple. Najkrajší výhľad na celú zátoku je z vyhliadky Nui Bai Tho.

Ostrov Phu Quoc

Keď sa povie Vietnam, veľa z nás si predstaví práve ostrov Phu Quoc. Dovolenka snov, dlhé pláže, modrá voda, drink v ruke. Na Phu Quoc, najväčší ostrov Vietnamu, sa dá dostať letecky alebo trajektom, ako na jedinom mieste vo Vietname možno platí bezvízový styk. Phu Quoc nie sú len pláže a more, ale hlavne zeleň, keďže takmer 70% ostrova tvoria národný park. Je to tiež domov pre pestovanie čierneho korenia a výrobu rybacej omáčky nước Mam.

Ostrov Cat Ba

Ostrov Cat Ba leží približne hodinu jazdy od Hanoja a je súčasťou zátoky Ha Long. Je to hornatý ostrov, na ktorom je príroda ešte stále panenská. Uprostred sa nachádza národný park. Ak sa chcete vyhnúť davom turistov, ostrov Cat Ba je ako stvorený pre preskúmanie celej zátoky, ktorej je súčasťou.

Tune s Chi

Tunely Cu Chi sú komplex podzemných chodieb, 60 km západne od Ho Či Minovho mesta, ktoré boli vystavané počas vojny vo Vietname. Počas tejto doby komplex slúžil ako dopravné a logistické útočisko. Pôvodná dĺžka tunelov bola približne 250 km, a doteraz sa zachovala iba polovica 121 km.

Hočiminovo Mesto

Hočiminovo mesto, predtým Saigon, je najväčšie mesto vo Vietname. Leží na juhu krajiny pri delty rieky Mekong. Žije tu 10 miliónov obyvateľov a ide o najväčšiu obchodné a zábavné metropole v krajine. Hočiminovo Mesto je štartová čiara pre turistov, ktorí chcú spoznať Vietnam od juhu na sever a alebo cieľová rovinka pre tých, ktorí idú naopak zo severu na juh.

Dňa 30.4.1975 bolo mesto dobyté severným Vietnamom a skončila tak vietnamská vojna. Saigon bol vtedy pomenovaný po vtedajšom prezidentovi severného Vietnamu. Nájdeme tu veľké množstvo pamiatok a rôznych zaujímavostí, ako napríklad vojnové múzeum, Ben Thanh market, palác Norodom, čínska štvrť Cholon, a alebo nespočet pagody.

Hočiminovo mauzóleum

Hočiminovo mauzóleum sa nachádza v Hanoji, hlavnom meste Vietnamu. Ide tu o vôbec najviac navštevovanou pamiatku. Vnútri sa nachádza nabalzamované telo prvého prezidenta severného vietnamu Ho Či Mina. Mauzóleum je ľahko dostupné, vstupné je zadarmo. Je zakázané vstupovať bez zakrytých ramien a kolien. Nachádza sa v centre mesta neďaleko jazera Hoan Kiem. V októbri a novembri je pre verejnosť zatvorené.

Cisárske mesto Hue

Mesto Hue leží v strednom Vietname a v minulosti za vlády dynastie Nguyen bolo hlavným mestom cisárskeho Vietnamu. V dobách vietnamskej vojny bolo mesto zničené, ale do teraz je veľmi zachovalé a pôvodného rázu. Došlo tu k rekonštrukcii niekoľkých pamiatok a to do pôvodného stavu. Mesto je od roku 1993 na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Hlavnou pamiatkou je citadela čiže cisárske mesto, ktorá v minulosti slúžila ako pevnosť a ochrana mesta. Stavba celého areálu začala v roku 1805 a dokončená bola v roku 1832. Celý areál je obohnaný múrmi vysokými necelých 7m. Hlavnou atrakciou je Vlajková veža vysoká 37 metrov. Celkom sa tu nachádza približne 150 budov. Mestom v meste je tzn. Zakázané mesto. Jednalo sa o paláca, ktoré boli určené len pre rodinu cisára. Z týchto palácov sa bohužiaľ moc nezachovalo.

Sapa

Sapa je horské mesto, ležiace v provincii Lao Cai, na severe Vietnamu. V tesnej blízkosti nájdete najvyššiu horu Vietnamu Fan Si Pan, ktorá je súčasťou národného parku. Oblasť a okolie Sapy je ako stvorené pre treky a prechádzky v prírode. Hlavnými lákadlami sú ryžové polia, čistá príroda a vysokohorské dedinky, kde žijú miestni obyvatelia. Pre maximálnu objavovaniu okolia je najvhodnejšie využiť možnosť zapožičania motorky.

Národný park Phong Nha

Národný park Phong Nha je najväčšie podzemné jaskynný systém, ktorý možno vo svete navštíviť. Nachádza sa približne 450 km južne od Hanoja. V roku 2003 došlo k jeho zapísané do UNESCA. Celá oblasť parku je chránená a cenná. Nachádza sa tu veľa druhov vzácnych rastlín a živočíchov a taky stovky vápencových jaskýň.

Jaskyňa Hang Son Doong

V roku 2009 bola britskou expedičné výpravou objavená jaskyne Son Doong. Práve táto jaskyňa posunula Vietnam na prvú priečku v najväčších jaskyniach na svete. Prvenstvo zobrala Jelení jaskyni, ktorá sa nachádza v Malajzii a bola viac než dvakrát menšie. Jaskyňa Son Doong je 5 km dlhá, 200 m vysoká a 150 m široká. Preteká ňou rieka, ktorá znemožňuje hlbšie bádanie, vedci sa však domnievajú, že tieto rozmery nebudú konečné.

Národný park Cat Tien

Národný park Cat Tien, ktorá je od roku 2002 zapísaný v UNESCO sa nachádza v južnom Vietname, približne 150 km od Ho Či Minova Mesta. Oblasť parku pokrýva tropický dažďový prales. Počas vojny bol park silne zničený a od tej doby sa celá fauna postupne obnovuje. Je to domov veľkého množstva voľne žijúcich zvierat. Možno tu stretnúť napríklad slona, malajskej medveďa, makaka či leoparda. Do parku je vstup obmedzený na určitý počet návštevníkov. Je to preto, aby sa čo najviac ochránil tunajšie ekosystém. Najlepšími mesiacmi pre návštevu sú október - máj.

Čo ďalej vedieť o Vietname

Viete všetko pre cestu do Vietnamu? Je čas vybrať letenku.

vybrať letenku