Jedlo je pre Vietnamcov symbolom rodiny a pohostinstvá. Každá rodina považuje práve jedlo za dôvod súdržnosti. Na každých oslavách a udalostiach hrajú pokrmy významnú úlohu. Každý deň sa rodina zíde pri jednom stole aspoň raz. Vietnamská kuchyňa je jednou z najslávnejších na svete a jedná sa o jednu z najzdravších. Pokrmy sú pripravované prevažne z čerstvých surovín bohatých na vitamíny a minerály. Veľa jedál je pripravovaná bezmäsité, takže si na svoje prídu aj vegetariáni. Dôležitou súčasťou je veľa byliniek výrazných chutí, ktoré Vietnamci milujú.

Typická jedlá vietnamskej kuchyne

Vietnamská kuchyňa je veľmi ľahká a pripravovaná prevažne z čerstvých surovín. Základom väčšiny jedál sú rezance alebo ryža. Doplnené často mäsom všetkého druhu, morskými plodmi a množstvom zeleniny. Pre Vietnam sú typické bylinky, hlavne koriander. Medzi najznámejšie vietnamskej pokrmy patrí polievka Pho, tradičné bun bo nam bo a závitky nem čiže jarné závitky.

Polievky Pho

Vietnamská národná polievka Pho je obľúbená po celom svete a vietnamci ju jedia pokojne na raňajky alebo na desiatu, nezáleží na dennej dobe. Základom je silný vývar s rezancami a mäsom, prevoňaná bylinkami ako napríklad koriander.

Závitky Nem

Závitky Nem, pre nás skôr známe ako jarné závitky, sú vyprážané rolky podávané so zálievkou, do ktorej sa namáča. Možno ich urobiť s mäsom i bezmäsité. Sú plnené sklenenými rezancami, strúhanou zeleninou, bambusovými výhonkami, jidášovým uchom a bylinkami.

Bun bo nam bo

Bun bo nam bo je tradičné vietnamskej jedlo, ktoré je čechy veľmi obľúbené. Jedná sa o veľkú misu plnú rezancov, restovaného hovädzieho mäsa, zeleniny (mrkva, uhorka, kapusta …) byliniek, a pražených arašidov. To celé sa zaleje pripravenou omáčkou z vody, rybacej omáčky, ryžového octu, cukru, cesnaku a chilli.

Bun Cha

Bun Cha je jedlo pochádzajúce z Hanoja, kde je tiež najviac obľúbené. Základnými ingredienciami sú rezance, tučné bravčové mäso, najlepšie bôčik, a variácie zeleniny a byliniek. To celé je preliate zálievkou z rybacej omáčky.

Com tam

Com tam nie je u nás veľmi známy, napriek tomu sa jedná o veľmi chutný pokrm. Jedná sa o ryžu s grilovaným bravčovým mäsom. zeleninou ako obloha a volským okom. Mäso je naložený v rybí omáčke, s cesnakom, chilli a bylinkami.

Bahn pošmykol

Bahno XEO je vietnamská palacinka z ryžového cesta podávaná na slano. Palacinka je hneď na panvici plnená cibuľkou, mäsom, krevetami, klíčky mungo a fazuľou. Celé je to ozdobené bazalkou, mätou, hlávkovým šalátom a jedenie rukami.

Nuoc Mia

Nước mia je nápoj podávaný v horúcich letných dňoch. Ide o osvieženie s cukrovej trstiny. Šťava býva ochutená ďalším ovocím a je podávaná s ľadom.

Narodenie

Sinh to je avokádový kokteil, pripravovaný z avokáda, mlieka a sladené cukrovou trstinou. Celý nápoj je podávaný s ľadom a pije sa slamkou. Zdobené môže byť čerstvým ovocím alebo zeleninou. Možno si ho nechať pripraviť aj z iného ovocia.

Ceny jedla vo Vietname

Jedlo vo Vietname je o dosť lacnejšie ako u nás, avšak záleží v akej oblasti a v akých zariadeniach sa budete stravovať. Ak budete vyhľadávať menšie podniky, reštaurácie alebo hlavne street food, zaplatíte za jedlo približne v prepočte 20 - 70 Sk. V turistických oblastiach je cena v reštauráciách trochu vyššia. Za jedlá, ktoré nie sú vietnamskej, zaplatíte v prepočte 100 - 150 Sk. Drinky, čerstvé ovocné šťavy či džúsy, ktoré si možno kúpiť na každom rohu, stojí približne 10 - 20 Sk. Na záver možno povedať, že keďže je jedlo vo Vietname veľmi lacné, určite neváhajte ochutnávať veľa miestnych špecialít.

Kde sa vo Vietname najlepšie najesť

Vo Vietname sa dobre najete takmer všade, keďže ide o jednu z najobľúbenejších kuchýň na svete. Záleží na výbere jedla a podniku. Pokiaľ si vyberie, čo vaše chuťové poháriky rady, garantujeme vám, že nebudete sklamaní. Čerstvosť potravín je tu zaručená. Jedlá sú plné zeleniny a výživovo plnohodnotných surovín. Vietnamci milujú svoje jedlo a sú za neho ochotní aj zaplatiť. Najlacnejšie sa dá najesť vo street foodoch. Tých je po celej krajine mraky. Vyskúšať môžete drahšie reštaurácie, ale aj stánky s rýchlym občerstvením.

Čo ďalej vedieť o Vietname

Viete všetko pre cestu do Vietnamu? Je čas vybrať letenku.

vybrať letenku