Výhody registrácie u Flymeto
  1. Garancia najlacnejšieho nákupu.
  2. Vieme sa o vás počas cesty postarať.
  3. Silný zákaznícky servis.
 500 miliónov letov do 10s
 Pohodlné hľadanie
 Predávajte vlastné zájazdy
 1.5 miliónov hotelov do 10s
 Zdieľajte ponuky s priateľmi
Letenky
Odkiaľ

Viedeň (VIE)   Budapest (BUD)

Kam

Tashkent (TAS)

Tipy, ako sa na vyhnúť davom
Sezóna poznávacích zájazdov je tu. Príjemne strávené chvíle cestovaním za pamiatkami vám môžu znepríjemniť nečakané fronty pri pokladniciach či nepreberné masy turistov, kedy sa musíte napríklad v múzeu predierať davom ľudí. Vyhnite sa davom a užite si pamiatky Mestá ako Paríž, Rím, Atény vám ponúknu nezabudnuteľné prehliadky. Spoločné však majú jedno - nekonečne dlhé fronty, obrovské množstvo turistov. Týmto problémom sa dá ľahko vyhnúť: Na prehliadku vyrazte k večeru - Na prehliadku sa vyberte pár hodín pred zatváracou dobou.
Apr 30, 2016 2 min
Čtěte více

Uzbekistanská Chiva, perla stratená v čase

Na západe krajiny leží starobylé mesto Chiva, kde pri potulkách jej krásnymi uličkami ľahko zabudnete na čas.

Za mohutnými hlinenými hradbami sa ukrýva staré mesto ICON Kala. Príďte si posedieť v tieni minaretov a aspoň na chvíľu sa vžite do tohto rozprávkovo krásneho miesta.

Hlavná ulica Pahlavona Mahmúda je plná rozmanitých obchodíkov a malých čajchán skrytých pod konármi stromov, je tiež prevoňaná pravým uzbeckým čajom sladeným domácimi lekvárom, ktorý sa tu pije každé ráno.

Zakúpiť si tu môžete ručne vyrezávané nástroje, bronzové tácky, šatky, farebné látky, remeselnícke výrobky a v neposlednom rade aj malé spomienky v podobe suvenírov.

Ľudia sú veľmi milí a “hrajúce všetkými farbami”. Dievčatá chodia oblečené v kvetované šatách a ladne si vykračujú ulicami. V ruke im nesmie chýbať aj štýlový dáždnik chrániace pred ostrým slnkom a úsmevom žiariace tvár.

Miestne exotika už od nepamäti priťahuje turistov i dobrodruhov z celého sveta. Orientálna krása mesta Chiva plná preslávených palácov je obdivovaná každým, kto sem zavíta či sa sem ešte len chystá.

Na konci ulice stojí minaret Kalt Minor, je akýmsi symbolom celé staré Chivy hoci nebol nikdy dokončený.

Meria iba 26 metrov, ale patrí k pamiatkam, ktoré sa navždy zapíšu do pamäte. Tyrkysová farba minaretu, okolo neho obiehajúce pásy vyplnené výzdobou pripomínajúce koberec. A až tesne pred vrcholom je zdobená na modrých dlaždiciach arabskú kaligrafiou. Dotýkajú sa ho odleskami slnečných lúčov a celá stavba akoby žiarila.

Pár metrov od neho stojí veľká madrase amin Chána. Kedysi bola školou, teraz je z nej krásny hotel.

Najkrajší výhľad na celé mesto sa vám naskytne z vyhliadky, ktorá sa nachádza v monumentálnej pevnosti Kuhna Ark, do ktorej sa dostanete cez pootvorené drevené dvere. Tehlové múry hýri starobylosťou a vežičky nad vstupom sú obložené typickými tyrkysovo bielymi vzormi.

Úzky prechod plný kamenných schodov vedie hore na vyhliadku.

Jedným z najnavštevovanejších miest celej Chivy je hrobka legendárneho Pahlavona Mahmúda. Jeho sláva vystúpila do takých výšin, že ho dnes miestne považujú za svojho patróna. Za vstupom sa ocitnete na nádvorí s malou studňou. Ľudia dovnútra hádžu mince, ponorí priviazanú pohárik do vody a dajú si niekoľko dúškov, pretože verí v jej liečivé účinky.

Najvyšším miestom, kde sa dá v Chiva vyliezť, je 57 m vysoký minaret Islam Hodža. Vnútri minaretu sa špirálovito točí 118 kamenných schodov, ale na samom konci na vás čaká neskutočný výhľad!

Nenechajte si ujsť diamantovo žiariace nočný Chiva a typickú architektúru dávnych čias.Súvisiace články

Tagy

Kategórie