V Turecku nájdete veľa pamiatok alebo zaujímavosti. Ak však nechcete len ležať na pláži ale spoznať aj krajinu, tak si pripravte itinerár. Už si píšete vlastné tipy na výlety? Prezradíme vám ďalšie miesta, ktoré stoja za návštevu.

5 najkrajších pláží Turecka

Ak chcete nejaký tip na najkrajšie pláže Turecka, tak vám môžeme jednoznačne odporučiť 5 nasledujúcich pláží, ktoré kategorický patrí medzi najvyhľadávanejšie pláže v Turecku: Oludeniz, Patara, Icmeler, Olympos a Lara.

Oludeniz

Oludeniz sa nachádza v južnej časti Turecka, len 12 km od známeho letoviska Fethiye.

Je to jedna z najvyhľadávanejších pláži a všeobecne sa považuje aj za najkrajšiu pláž Turecka, pre svoju očarujúce lagúnu Blue lagoon s nádhernou tyrkysovou vodou, ktorá u vás vyvolá pocit, že sa nachádzate v Karibiku.

Oludeniz je známe ako jedno z najlepších miest na svete pre paragliding. Najmä pre vyhovujúce veterné prúdy a predovšetkým pre krásny výhľad, ktorý vás láka vyskúšať si tento úžasný šport. Nájdete tu mnoho požičovní aj škôl pre začiatočníkov.

Rovnako je to aj vyhľadávané miesto na potápanie sa, pre svoju krištáľovo čistú vodu a podmorské jaskyne.

Patara

Patara sa nachádza na južnom pobreží Turecka a je vzdialená približne 200 km od letiska Antalya (AYT).

Patara je zaujímavou destináciu nielen na letnú dovolenku, ale aj pre jarné alebo jesenné únik za slnkom.

Nájdete tu nádherné pláže s bielym pieskom a tyrkysovou vodou, starobylé zrúcaniny a očarujúce vidiecke dedinky. Rovnako je to ideálne miesto na potápanie alebo výlety na lodi. Hovorí sa tiež, že z tohto miesta pochádza Svätý Mikuláš.

Icmeler

Mestečko Icmeler sa nachádza len pár kilometrov od známeho tureckého letoviska Marmaris na polostrove Datca.

Táto nádherná zátoka je populárny pre svoje moderné hotelové rezorty, množstvo reštaurácií a nočný život. Nájdete tu množstvo barov, pubov a diskoték, z ktorých niektoré sú otvorene až do štvrtej rána.

Rovnako si tu nájdu svoje aj nadšenci vodných športov.

Olympos

Olympos sa nachádza na južnom pobreží Turecka, 90 km juhozápadne od mesta Antalya.

Olympos je známy pre svoju nedotknutú pláž, borovicové lesy a Chiméru, prírodné plameň nachádzajúce sa vo výške 250 metrov, ktorý po celé tisícročia neustále horí. Olympos je zákonom chránená prírodná rezervácia, čo ju chráni pred rozvojom masového cestovného ruchu a vďaka tomu je aj jedinečným prírodným rajom.

Nachádza sa tu Národný park Olympos - Beydaglari - rozprestierajúce sa približne na 70 tisíc hektárov pôdy. Park sa rozprestiera pozdĺž pobrežia stredozemného mora a zahŕňa aj časť pohoria Taurus. Toto pobrežie je známym tým, že tu kladú vajíčka karety obrovské, o ktorých sa vie, že majú veľmi náročné požiadavky, čo sa týka čistoty vody a prostredia.

Lara

Lara sa nachádza len pár kilometrov od letiska Antalya, vďaka čomu cesta z letiska trvá len približne 15 minút.

Je to pomerne nové letovisko plné luxusných hotelových rezortov aj pre tú najnáročnejšiu klientelu.

Lara vďaka bohatému nočnému životu a tiež architektonickú podobou hotelov, je často nazývaná tureckým Las Vegas. Nájdete tu množstvo reštaurácií, barov a svetelných nočných klubov.

Pláž Lara patrí jednoznačne medzi najznámejšie a najdlhšia turecké pláže.

Tipy na výlety a zaujímavé miesta Turecka

Turecko má aj iné poklady než len pláže.

Düdenské vodopády

Düdenské vodopády sú skupinou vodopádov nachádzajúcich sa v provincii Antalya a delí sa na Horný Duden a Dolné Duden.

Vodopád, ktorý vytvára rieka Duden stekajúcej z pohoria Taurus (jedna z hlavných riek na juhu Anatólie), sa nachádza 12 km juhovýchodne od Antalye a končí, keď priezračnej vody dolných Düdenských vodopádov spadnú v oslnivej šou, zo skalnatého útesu z výšky 40 metrov priamo do Stredozemného mora.

Ak máte šťastie a je pekný slnečný deň, tak túto nádhernú scenériu doplňuje ešte aj prekrásne sfarbeného dúha.

Hora Nemrut

Vrchol hory Nemrut je domovom jednej z najznámejších pamiatok v Turecku. Na tomto vrchole s výškou 2150 metrov leží fascinujúce pohrebné mohyla kráľa Antiochus I. z Commagene. Hovorí sa, že Antiochosova hrobka bola ukrytá hlboko pod vysokou ľudskou sochou, hoci napriek rozsiahlej archeologické prácu tu nebola jeho hrobka nikdy nájdená, napriek tomu na vrchu kopca leží jedna z najvýznamnejších turistických atrakcii východného Turecka.

Veľkolepé terasy sú tu posiate spadnutými pozostatky obrovských kamenných sôch, ktoré boli kedysi majestátne usporiadané tak, aby vzdali chválu Antiochosově sláve a sláve bohov.

Ak sa budete nachádzať vo východnej časti Turecka, tak si určite nenechajte ujsť túto fascinujúcu turistickú atrakciu.

Jaskyňa Dim

Jaskyňa Dim sa nachádza 12 km od turistického mesta Alanya a bola sprístupnená verejnosti len v roku 1998.

Jaskyňa sa nachádza vo výške 232 metrov nad morom, západne od pohoria čebela Reis a východne od údolia rieky Dim.

Odhaduje sa, že jaskyňa je stará približne milión rokov a je druhou Najväčšie jaskýň v Turecku. Jej dĺžka je 360 ​​metrov a na jej konci sa nachádza malé jazierko.

Do jaskyne sa môžete ľahko dostať s autobusom z Alanye alebo cez miestne agentúry, ktoré organizujú výlety s celodenným programom.

Prírodný park BAFA Lake

Jazero BAFA Lake sa nachádza v juhozápadnej časti Turecka a jeho rozloha je okolo 65 km2 a dosahuje maximálnu hĺbku 25 metrov.

Jazero BAFA Lake bolo pôvodne zálivom egejského mora, ktorý sa pôsobením času a prírody postupne uzatváral, kým z neho vzniklo dnešnej slané jazero.

Toto nádherné a tiché miesto obklopené krásnou prírodou bolo v roku 1994 vyhlásené za prírodnú rezerváciu.

V tomto bohatom prírodnom biotope nájdete dokonca až 40 rôznych druhov orchideí a vyskytujú tu vzácni motýle a okolo 350 druhov vtákov.

Chrám Hagia Sofia

Chrám Hagia Sofia sa nachádza v európskej časti Istanbulu a je jednou z najvýznamnejších a najväčších sakrálnych stavieb Turecka. Chrám Hagia Sofia dal postaviť byzantský cisár Justinián I., ktorý výstavbou poveril matematika Anthemius z Tralli a staviteľa Izidora z Milétu. Symbol byzantskej architektúry stavalo približne 100 000 remeselníkov a výstavba trvala menej ako 6 rokov. Pri výstavbe Hagia Sofia bol použitý najlepší dostupný mramor a veľké množstvo zlata a striebra.

V roku 1935 Mustafa Atatürk dal premeniť tento chrám na múzeum. Následne boli odstránené koberce, ktoré po stáročia halili jeho mramorové podlahovej dekorácie.

V súčasnosti je zakázané využívať chrám na náboženské účely, zostava však zaujímavým lákadlom pre turistov z celého sveta, ktorí sa rozhodnú navštíviť Istanbul.

Bospor

Bospor, známy tiež ako Bosporský prieliv je prieliv dlhý približne 32 km a široký od 700 do 3000 metrov, ktorý v centre Istanbulu oddeľuje ázijský kontinent od európskeho kontinentu. Jeho hĺbka sa pohybuje od 30 do 120 metrov. Šírka medzi dvoma pevnosťami postavenými na oboch stranách prielivu: Anadoluhisarı a Rumelihisarı, je 750 metrov. Je to aj najužšej prieliv medzi svetadielmi na svete.

Bospor ako jediný prechod medzi Čiernym morom a Stredozemným morom mal vždy veľký strategický a obchodný význam.

Bospor má veľmi strategické postavenie, pretože je to jediný východ z Čierneho mora. Mnohé civilizácie staroveku, chceli vždy kontrolovať tento prechod medzi malou Áziou a Európou a vyberať mýto. Jedným z najdôležitejších dôvodov Konštantína Veľkého pri výbere miesta, kde založiť mesto Istanbul či staroveký Konštantinopol v roku 330, bola práve existencia Bosporského prielivu.

V súčasnosti sa vody Bosporu v morskom práve považujú za medzinárodné a prieliv umožňuje voľný prístup k lodiam. Pozdĺž Bospore je obchodná námorná doprava veľmi intenzívne. Zahŕňa tisíce ropných tankerov z Čierneho mora smerujúcich do Stredozemného mora a každý rok ňou prechádza okolo 50 - 60 tisíc obchodných lodí.

Pri Istanbule je Bospor prepojený dvoma mostami a v roku 2013 bol do prevádzky uvedený aj železničný podmorský tunel.

Gallipoli

Polostrov Gallipoli sa nachádza v provincii Çanakkalev v severozápadnej časti Turecka. Leží medzi Egejským morom na západe a Dardanelskou úžinou na východe.

Gallipolský polostrov má vďaka prielivu veľmi strategickú polohu. Počas prvej svetovej vojny sa na tomto mieste odohral obrovský námornej konflikt o dobitie tohto polostrova. A bolo potopených mnoho vojenských lodí, čo z tohto miesta robí lákadlo pre fanúšikov podmorského potápanie.

Pri obrane gallipolskeho poolostrova preslávil generál Mustafa Atatürk, ktorý sa stal neskôr aj prezidentom Turecka.

Antalya Aquarium

Akvárium Antalya bolo otvorené v roku 2013 a nachádza v známom letovisku Antalya.

Tento veľký komplex je považovaný za jedno z najväčších akvárií na svete a ponúka zábavu a vzdelávanie pre celú rodinu.

Nachádza sa tu 40 tematických nádrží a môžete sa prejsť najväčším tunelovým akváriom na svete, ktoré má dĺžku 131 metrov a je široké 3 metre. V tomto tunelovom akváriu, ktorého objem je viac ako 5 miliónov litrov vody, nájdete tisíce rýb, od žralokov a po murény. Výzdobu hlavného akvária vytvoril slávny taliansky sochár Benedetti a tvorí ju napríklad, lietadlo, loď či vrak ponorky v životnej veľkosti.

Nájdete tu aj najväčší umelý koralový útes na svete. Mimo iného môžete navštíviť 5D kino, terária s tropickými plazmi alebo ľadovej múzeum so skutočným snehom. V objekte sa nájdete aj reštaurácie, reťazce rýchleho občerstvenia, kaviarne a obchody so suvenírmi.

Najvyššia hora Turecka

Objavte s nami najvyššiu horu Turecka, bájnu horu z Biblie, kde vraj po potope sveta pristál Noe so svojou archou.

Ararat

Hora Ararat je najvyšším vrcholom Turecka a nachádza sa vo východnej časti Turecka, v Anatólii, na hranici s Iránom a Arménskom.

Vrchol Ararat sa nachádza len 16 km západne od iránskej a 32 km južne od arménskej hranice.

Ararat je rozdelený na dva vrcholy. Malý Ararat, 3915 metrov, a Veľký Ararat, 5165 metrov, medzi ktorými je sedlo Sardar Bulag (2540 metrov).

Cesta na vrchol veľkého Araratu nie je náročná, ale vyžaduje veľa vôle, vzhľadom na to, že na dosiahnutie vrcholu musíte vyjsť skoro ráno, pred východom slnka, aby ste si mohli vychutnať veľkolepé panorámu vo svojej plnej kráse.

Počas komunizmu, vďaka svojej strategickej polohe medzi Ruskom a Tureckom bol Ararat citlivou témou medzi oboma vládami a cudzincom nebol povolený výstup na horu.

V dnešnej dobe je cieľom profesionálnych horolezcov z celého sveta, v lete aj v zime.

Z bezpečnostných dôvodov ale musí byť pred výstupom na Ararat, potrebné získať povolenie od miestnych úradov. Najvhodnejším mesiacom na výstup na horu je august, kedy je počasie miernejšie. Od výšky 4 000 metrov má stálu snehovú pokrývku.

Čo ďalej vedieť o Turecku

Viete všetko pre cestu do Turecka? Je čas vybrať letenku.

Vybrať letenku