Ktorá letisko v Turecku patrí medzi najobľúbenejšie?

Zoznam letísk

  • Istanbul (IST)
  • Ankara Esenboga (ESB)
  • Izmir (ADB)
  • Antalya (AYT)
  • Interné (DLM)
  • Gazipasa (GZP)
  • Etimesgut (ANK)
  • Adnan Menderes (ADB)

Letisko v Istanbule

Ak máte namierené do Istanbulu, môžete využiť letisko Istanbul (IST) alebo letisko Sabiha Gokcen (SAW).

Letisko Istanbul (IST)

Letisko Istanbul (IST) sa nachádza približne 50 km od centra Istanbulu a je to najväčšie turecké letisko, ktoré má ambície a predpoklady stať sa aj najväčším letiskom na svete.

Na prepravu z letiska do centra Istanbulu, môžete využiť autobusy spoločnosti HavaIst, ktorá prevádzkuje 20 liniek, a to 24 hodín denne alebo autobusy spoločnosti IETT, ktoré ponúkajú 3 linky. Cena lístka stojí v rozmedzí 17 - 19 lír.

Ak sa chcete prepravovať z letiska autobusom, tak si musíte kúpiť dobíjacie kartu Istanbulkart, ktorú môžete zakúpiť priamo na letisku a jej cena je okolo 6 lír.

Kartu je potom možné dobíjať v automatoch, ktoré nájdete na zastávkach alebo na letisku. Dá sa dobiť v hotovosti v lírach alebo aj kreditnou / debetnou kartou.

Ak sa chcete do centra dopraviť taxíkom, tak vám odporúčame využiť službu Uber, ktorá je oveľa lacnejšie ako klasické taxi.

Letisko Sabiha Gokcen

Letisko Sabiha Gokcen (SAW) sa nachádza v ázijskej časti mesta, približne 35 km od historického centra Istanbulu.

Toto letisko je využívané prevažne nízkonákladovými leteckými spoločnosťami.

Najlepším spôsobom prepravy z letiska Sabiha Gokcen je s autobusmi spoločnosti Havabus. Autobusy sú bielej farby a nájdete ich po ľavej strane, pri východe z letiska. Cena lístka sa pohybuje v rozpätí 14 - 18 lír za jednu cestu.

Taktiež môžete využiť aj mestskú hromadnú dopravu. Táto alternatíva je najlacnejším spôsobom prepravy - lístok stojí 2 - 3 líry, ale súčasne aj najpomalším, pretože autobus má mnoho zastávok po ceste do centra.

Pokiaľ chcete pohodlne prepraviť do centra s taxíkom, tak cena sa pohybuje okolo 200 lír.

Letisko Antalya

Letisko Antalya (AYT) sa nachádza len 13 km severovýchodne od centra Antalye.

Z letiska do centra mesta, sa môžete ľahko dostať buď autobusom alebo električkou. Ak sa rozhodnete pre autobus, tak zastávku nájdete hneď oproti terminálu 2 a lístok je možné zakúpiť priamo u vodiča, platbou v hotovosti.

Zastávka električky sa nachádza v blízkosti terminálov 1 a 3 a chodí každých 10 až 20 minút. Jazdia každý deň od 06:00 do 12:00 a cena lístka je okolo 4 až 5 lír.

Taktiež sa môžete prepraviť z letiska aj taxíkom, ktorého cena je približne 100 lír a cesta trvá okolo 25 min.

Letisko v Ankare - Esenboga a Etimesgut

Etimesgut je vojenské letisko tureckých vzdušných síl. Jeho kód ANK sa ale tiež zamieňa na označenie mesta Ankary. Ak hľadáme rokov na ANK, mienime tým verejné letisko Ankara Esenboga.

Čo ďalej vedieť o Turecku

Viete všetko pre cestu do Turecka? Je čas vybrať letenku.

vybrať letenku