V celom Thajsku je celkom 32 letísk, z ktorých iba niektoré sa využívajú pre civilné dopravu, pretože ich je tu veľa s nespevnenú pristávacou dráhou. Turistu budú zaujímať medzinárodné letisko, kam môže priletieť buď priamo z Európy, alebo s prestupom v Bangkoku.

Zoznam letísk

Medzinárodné letisko Phuket (HKT) leží na severe rovnomenného ostrova asi 32 km od hlavného mesta Phuket City. Prevažne sem lietajú charterové lety z Európy a z Ruska alebo ázijské nízkonákladové aerolinky.

Letisko Krabi (KBV) leží 11 km od rovnomenného mesta, ktorý je obľúbeným cieľom turistov. Letisko odbavuje vnútroštátnej s ázijské prelety nízkonákladových aeroliniek.

Medzinárodné letisko Koh Samui (USM) leží 2 km od mesta Chaweng na ostrove Koh Samui. Konkurencia aeroliniek tu nie je veľká a tomu zodpovedajú vysoké ceny leteniek.

Letisko Chiang Mai (CNX) je hlavné letisko severnej časti krajiny a nachádza sa necelé 3 km od samotného mesta Chiang Mai. Na letisko lieta veľa aeroliniek a cena leteniek je veľmi priaznivá.

Zoznam letísk v Bangkoku

V Bangkoku sú dve letiská. Hlavným medzinárodným letiskom je Bangkok Suvarnabhumi. S najväčšou pravdepodobnosťou z Európy priletíte vždy sem. Druhé letisko je Don Mueang. Pôvodne slúžilo ako vojenské, ale keďže Suvarnabhumi kapacitne nezvládalo odbavovať nápor cestujúcich, presunula sa veľa letov na Don Mueang. Slúži hlavne k presunu s nízkonákladovými leteckými spoločnosťami.

Bangkok Suvarnabhumi (BKK)

Bangkok Suvarnabhumi (BKK) je medzinárodné letisko, ktoré leží 30 km východne od Bangkoku. Je to najväčšie letisko, ktoré sa vôbec v krajine nachádza a tiež jedno z najväčších na svete. Mieri sem väčšina letov z celého sveta.

Do mesta sa dá dostať štyrmi spôsobmi. Vlak, taxi, Grab, autobus. Vlak, Airport Rail Link, je najrýchlejšia varianta, cesta trvá približne 45 minút a jazdí čo 10-15 min zo suterénu letiska od šiestej hodiny rannej do polnoci. Dovezie vás až na stanicu Phaya Thai, odkiaľ je možné ísť nadzemné súpravou BTS, autobusom alebo taxíkom. Ak potrebujete prestup na metro MRT, vystúpte na stanici Makkasan. Cena vlaku je 45 THB.

Druhou možnosťou je využitie taxi. Cena sa mení v závislosti na dennej dobe a prejdenej vzdialenosti, približne je to 250 až 450 TBH. Zákazník si tiež platí vjazd na letisko 50 THB a mýto na diaľnici. Cesta trvá od 45 - 90 minút. Dopredu si pripravte adresu kam potrebujete ísť, a skontrolujte že taxikár zapol taxameter a ide podľa neho.

Tretí a veľmi obľúbenou variantou skúsených cestovateľov je Grab. Ide o obdobu uberie. Stiahnete si aplikáciu, zadáte adresu, kam požadujete ísť a vopred dostanete fixnú cenu, ktorú zaplatíte priamo v aplikácii pomocou karty, alebo vodiči v hotovosti. Cena je 350 - 600 THB. Poslednou možnosťou je využitie mestskej dopravy, autobusu. Na letisko jazdí veľa liniek.

Bangkok Don Mueang (DMK)

Bangkok Don Mueang (DMK) je druhé medzinárodné letisko v blízkosti Bangkoku. Keďže sa jedná o pôvodne vojenské letisko, nie je tu zatiaľ tak dobre vytvorená dopravná infraštruktúra. Možností, ako sa dostať do centra, je ale aj cez to dosť.

Rovnako ako na hlavnom letisku v Bangkoku, i tu sú možnosti ako taxi a grab, ide o najpohodlnejšia presun do centra mesta. Ceny sú opäť dosť podobné.

Poslednou možnosťou sú oranžové autobusy. Turisti využívajú linky A1 a A2. Cena cesty je 30 THB. Ak idete až do centra mesta, odporúča sa prestupovať na stanici Mo Chit, kde nadväzuje metro MRT a nadzemné súprava BTS. Cesta trvá približne 20 minút. Autobus A1 aj A2 jazdí od siedmich hodín ranných do polnoci.

Linka A1 každých 12 minút a linka A2 čo pol hodiny.

Čo ďalej vedieť o Thajsku

Viete všetko pre cestu do Thajska? Je čas vybrať letenku.

vybrať letenku