Thajská kuchyně je jedna z nejoblíbenějších na světě. Vaří se z čerstvých a chutných potravin. Ve stručnosti lze thajskou kuchyni představit jako pokrmy plné rýže, nudlí, zeleniny, sóji, ryb a mořských plodů. Hodně pálivé. Když řeknete “no spicy” neboli nepálivé, stejně vám to přinesou pálivé, možná trochu méně, ale člověk, který není zvyklý na ostré, tak bude překvapen. Za pár dní si na to zvyknete a ve finále zjistíte, že ostrost tomu dává ten správný punc. Jako dezert si lze dát medově sladké ovoce, které zakoupíte na každém rohu, je tu opravdu bezkonkurenční. A kdo neholduje ovoci, určitě uvítá kokosovou zmrzlinu, podávanou přímo v kokosu. Na své si zde přijde opravdu každý. Spousta lidí neví, co si má objednat, jelikož jídelní lístky jsou zde v thajštině a anglický překlad vám málokdy řekne něco víc. Jednou z možností je koukat na obrázky a “vybírat očima.” Další možností je, dočíst náš článek, ve kterém se dozvíte, bez ochutnání kterých jídel se nevracet z dovolené domů.

Typická jedlá thajskej kuchyne

Hlavné jedlá typická pre thajskú kuchyňu sú väčšinou zo základu z ryže alebo z ryžových rezancov. Po takomto obede budete dostatočne sýti, ale stále sa budete cítiť ľahko a plní energie, ktoré potrebujete na preskúmavanie miestnych krajiniek. Thajská kuchyňa je práve jedna z mála na svete, ktorá používa potraviny úplne čerstvé. Jednoznačne najtypickejšie je pre thajskú kuchyňu ostrosť. Pre turistov je značne znížená, avšak ak nie ste zrovna milovníci pálivých jedál, určite sa o tom spomeňte pred objednaním. Keďže sú Thajčania milí a pohostinní, vždy sa vám pokúsi vyjsť v ústrety. Aj keď nepoužívať chilli moc nevie.

Thajská jedlá

Pad Thai - pre Európanov jedno z vyhľadávaných pokrmov. V základe sa jedná o kombináciu thajských rezancov, bambusových výhonkov, mäsa (väčšinou možné vybrať kuracie / bravčové / krevety), orieškov, chilli a vajcia. To všetko zakápnout limetkou.

Kaeng Phet Gai - čiže červené karí / Thai red curry /, ostré jedlo, podávané s ryžou, základom je kokosové mlieko, červená kari pasta, fazuľa a bazalka. Z mäsa si možno opäť väčšinou vybrať / kuracie, bravčové, krevety, morské plody /.

Kaeng Khiam Wan - čiže zelené kari / Thai green curry / ostré jedlo, podávané s ryžou, základom je kokosové mlieko, zelená karí pasta a zázvor. Z mäsa si možno opäť väčšinou vybrať / kuracie, bravčové, krevety, morské plody /.

Kao Pad - jedná sa o smaženú ryžu, podávanú s mäsom / podľa výberu /, zeleninou. Špecifickú chuť dodá jedlu zmes korenia a omáčka.

Tom Yam - tradičná thajská polievka / možno podávať s krevetami alebo kuracím mäsom /, je plná zeleniny, ochutená limetkou, citrónovou trávou a chilli.

Som Tam - tradičné papájový šalát. Hlavnými ingredienciami sú zelená papája, mrkva, sušené malé krevetky a drvené oriešky. Vhodné zakápnout citrónovou šťavou a podávať buď samotné alebo s ryžou.

Ceny jedla v Thajsku

Jedlo v Thajsku je o dosť lacnejšie ako u nás, avšak záleží v akej oblasti Thajska a v akých zariadeniach sa budete stravovať. Ak budete vyhľadávať menšie podniky alebo reštaurácie, kde sa stravujú miestni, zaplatíte za jedlo približne 40 - 80 THB, čo je v prepočte 40 - 70 CZK. V turistických oblastiach je cena v reštauráciách tomuto trendu prispôsobená. Avšak aj tu sa najete lacnejšie ako v Česku. Ceny sa tu pohybujú v prepočte okolo 80 - 200 CZK.

Kde sa v Thajsku najlepšie najesť

V Thajsku sa dobre najete takmer všade, keďže ide o jednu z najvyhlásenejších kuchýň sveta. Záleží na výbere jedla. Pokiaľ si vyberie, čo vaše chuťové poháriky rady, garantujeme vám, že nebudete sklamaní. Čerstvosť potravín a farby jedál bijúce do oči vás pohladí na duši. Vyskúšať môžete drahšie reštaurácie, ale aj stánky s rýchlym občerstvením. Tu odporúčajú vybrať si tie, kde sa točí veľa ľudí. Thajčania nemajú tak zabehnuté hygienické návyky, na ktoré sme zvyknutí v Európe.

Čo ďalej vedieť o Thajsku

Viete všetko pre cestu do Thajska? Je čas vybrať letenku.

vybrať letenku