Taliansko a ostrovy Sicília a Sardínia majú plážové letoviská a množstvo historických budov v mestách ako sú napríklad Rím, Florencia, Verona, Pisa a Benátky. Čo si z Talianska rozhodne nenechať ujsť?

Pamiatky v Taliansku

Taliansko je históriou bohaté na pamiatky. Zoznam toho najlepšieho vám prinášame v tomto článku.

Koloseum v Ríme

Jednoznačne sa nedá navštíviť Rím, bez toho aby sme videli jeho symbol Koloseum a jeho archeologickú časť Forum Romanum, kde v roku 753 pr. N. L. Podľa legendy Romulus Rím založil.

Koloseum sa pôvodne nazývalo Flaviovský amfiteáter a nachádza sa v záhrade Nerovho zlatého domu na konci Forum Romanum. Pôvodne slúžil ako amfiteáter a bola to najväčšia budova v Rímskej ríši.

Pre návštevu Kolosea je potrebné zakúpiť si lístok, a to môžete urobiť dvoma spôsobmi:

  1. Buď si ho zakúpiť priamo na mieste, čo vám ale neodporúčame, pretože Koloseum denne navštívi okolo 30.000 návštevníkov a mohli by ste si počkať hodiny v rade na lístok. Cena lístka na rok 2020 je € 16 pre dospelú osobu a € 2 zľavnený (Občania Európskej únie od 18 do 25 rokov) a predáva sa v pokladni, priamo pred vstupom do Kolosea.
  2. Alebo ďalšia možnosť je kúpiť si lístok online a tým pádom vyhnúť sa aj dlhému čakanie v rade pred vstupom. Cena tohto lístka je navýšená o poplatok za rezerváciu vstupu v sume € 2, takže lístok vás bude stáť dohromady € 18. Treba si ho ale zakúpiť na konkrétny deň a hodinu.

Lístok online je možné zakúpiť na tejto adrese: https://parcocolosseo.it/en/visit/opening-times-and-tickets/

Do Kolosea sa dá dostať aj zadarmo, každú prvú nedeľu v mesiaci. Neodporúčame vám ho ale navštíviť ho v tento deň, kvôli veľkému návalu návštevníkov.

Pantheon v Ríme

Panteón je jeden z najnavštevovanejších monumentov v Ríme a reprezentuje jeho slávu už viac ako dvetisíc rokov. Nachádza sa tu tiež množstvo hrobiek slávnych osobností. Môžete tu nájsť napríklad aj hrobku renesančného maliara Raffaella.

Tento chrám sa nachádza na námestí Piazza della Rotonda a jeho zaujímavosťou je architektúra tvorená kupolou, ktorej priemer (43m a 44cm) a výška (43m 44cm) sa perfektne zhodujú.

Do Panteónu je bezplatný vstup a je otvorený v nasledujúcich dňoch hodinách:

  • Pracovné dni: 9:00 - 19:15
  • Nedeľa: 9:00 - 17:45
  • Štátne sviatky: 9:00 - 12:45

Florencia

Florencia by sa dala nazvať srdcom Toskánska, a to nielen pre svoju jedinečnú atmosférou, ktorú vyžaruje. Dokonca historické centrum Florencia bolo v roku 1982 zapísané do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.

Nachádza sa v strednom Taliansku a je hlavným mestom regiónu Toskánsko a jeden čas bola aj hlavným mestom Talianskeho kráľovstva (1865-1871).

Vo Florencii sa nachádza tak veľmi veľa miest, ktoré stoja za návštevu, že pravdepodobne by nestačil ani celý mesiac nato, aby ste si mohli prezrieť všetko. Preto Vám uvedieme len tie najznámejšie, ktoré by ste určite nemali vynechať:

Starý most

Most Ponte Vecchio je jednoznačne jeden z najkrajších mostov na svete a nachádza sa 5 minút chôdze, z centra Piazza della Signoria. Most prechádza cez rieku Arno a jeho dĺžka je približne 95 metrov. Od jeho vybudovanie, až po súčasnosť je obklopený malými obchody, ktoré sú pre neho typické.

V minulosti to bola najmä mäsiarstvo, pretože v roku 1442 vedenie mesta nariadilo mäsiarom z centra premiestniť svoje prevádzky na most. Toto rozhodnutie bolo urobené z estetických a najmä z hygienických dôvodov, umožňujúc im vyhadzovať odpad, ktorý vznikal pri spracovaní mäsa priamo do rieky.

V dnešnej dobe tu nájdete najmä zlatníctva a obchody so suvenírmi a umením.

Piazza della Signoria

Námestie Piazza della Signoria je obklopené slávnymi budovami a pamätihodnosťami a v stredoveku bolo politickým centrom Florencie. Nájdete tu napríklad Fontánu s Neptúnom, kópiu slávnej sochy Davida od Michelangela alebo stredoveký palác Palazzo vecchio.

Boboli

Záhrady Boboli sú súčasťou paláca Palazzo Pitti a rozprestierajú sa na ploche približne 40 000 km2. Vznikli v roku 1549, od kedy boli postupne zveľaďovanie.

Medzi najkrajšie časti záhrady patrí amfiteáter so sochami a nad ním nachádzajúce sa Neptúnova fontána.

Vstupné do parku pre rok 2020 je € 10 a je možné zakúpiť si ho aj online.

Vstupné zakúpené online stojí € 10 pre dospelého s možnosťou, zakúpiť si rezerváciu na konkrétnu hodinu za poplatok € 3. Deti do 18 rokov majú vstup zdarma.

Lístky je možné zakúpiť na nasledujúcej stránke, kde sa tiež dajú konzultovať aj otváracie hodiny: https://www.uffizi.it/en/boboli-garden

Galéria Uffizi

Galleria degli Uffizi - Je to jedna z dvoch florentskej galérií a patrí medzi najznámejšie na svete. Nachádza sa hneď pri rieke Arno a s výstavbou sa začalo v roku 1560.

V galérii si nachádzajú diela mnohých slávnych autorov. Nájdete tu diela svetoznámych umelcov ako sú Leonardo da Vinci, Sandro Botticelli, Michelangelo Buonarroti, Raffaello Sanzio ci Caravaggio.

Vstupné pre dospelého je € 20 a pre deti do 18 rokov je vstup voľný. Občania európskej únie vo veku 18 do 25 rokov majú právo na zľavnený lístok v sume € 2. Rovnako je možné dokúpiť si rezerváciu na konkrétny čas za € 4.

Lístok je možné zakúpiť na nasledujúcej webovej adrese: https://www.ticketsflorence.com/en/

Palazzo Pitti

Palazzo Pitti - palác dal postaviť v roku 1457 bankár Lucca Pitti a nadväzujú na neho záhrady Boboli.

Po bankrote Pittiho dedičov kúpila palác rodina Medici, ktorá ho rozšírila o ďalšie dve krídla a urobila si z neho v roku 1550 svoje hlavné sídlo.

Nájdete tu galériu, kde sa nachádza viac ako 1000 obrazov z obdobia baroka a renesancie, múzeum striebra, galérie moderného umenia alebo kráľovské apartmány.

Cena vstupného pre dospelú osobu je € 16 a zlevněmá stojí € 2. Rovnako je možné zakúpiť si cez internet rezerváciu na konkrétnu hodinu v sume € 3.

Vstupenku je možné zakúpiť na nasledujúcej stránke: https://www.ticketsflorence.com/en/

TIP

Rovnako je možné zakúpiť si 3-dňový lístok Passepartoutom s neobmedzeným vstupom do Palazzo Pitti, Galleria degli Uffizi a záhrad Boboli za cenu € 38.

Benátky

Benátky sú hlavným mestom severotalianskeho regiónu Benátská (Veneto) a nazývajú sa aj mestom karnevalu, ktorý sa tu každoročne koná a o ktorom si môžete prečítať viac na našom blogu:

Čo sa týka obyvateľstva, je to najväčšie mesto v regióne, s počtom obyvateľov vyše 250 000.

Benátky sa nachádzajú 4 kilometre od pevniny, v rozsiahlej jadranské lagúne vo výške vyše 2 metre nad morom. Toto mesto bolo postavené na vode a tvorí ho 118 ostrovov, ktoré sú prepojené cez 400 mosty oblúkovitého tvaru.

Benátky sú veľmi obľúbenou turistickou destináciou. Ročne ich navštívi cez 19 miliónov turistov. Dokonca v roku 1987 boli zapísané do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.

Nájdete tu cez 150 rôznych kanálov, ktorými sa môžete plaviť. Obdivovať Benátky je možné z člna alebo v slávnej benátskej gondole.

Medzi najznámejšie kanály patrí napríklad Canal Grande, ktorý je tiež hlavnou dopravnou tepnou Benátok. Tento kanál má dĺžku okolo 4 kilometrov a lemujú ho len 3 mosty.

Mesto je rozdelené na 6 štvrtí Sestiere a tie sú Canaregio, Castello, Dorsoduro, San Palo, Santa Croce a San Marco.

Čo sa týka atrakcií a miest, ktoré by ste mali určite navštíviť, spomenieme napríklad námestie Piazza San Marco. Námestie, ktoré je spoločenským, kultúrnym a duchovným centrom mesta.

Nachádzajú sa tu symboly mesta, ako je Bazilika a Zvonica svätého Marka.

Pompeje

Pompeje naleznete přibližně 25 km od Neapole, do kterého se můžete dostat pohodlně letecky.

Pompeje sú najnavštevovanejším archeologickým náleziskom na svete a ich návšteva je naozaj úžasný zážitok. Netreba veľa predstavivosti na to, aby ste si predstavili rímske mesto, ktoré je všade okolo vás. Prítomnosť Vezuvu, objavujúce sa na konci ulice alebo nad zničenú stenou, je stálou pripomienkou katastrofy, ktorá mala devastujúci účinok pre celé mesto i obyvateľstvo, ktoré bolo nemilosrdne pochované pod piatimi metrami popola. K tejto obrovskej tragédii došlo v auguste v roku 79. n. L .. Aj keď mesto stále skrýva mnohé tajomstvá, dnes sa už podarilo odkryť obrovskú časť z neho a archeológovia ho postupne sprístupnili aj verejnosti.

Každoročne sem prichádza veľké množstvo turistov, aby si pozrelo to, čo z Pompejí zostalo a skamenené telá mŕtvych, pokrútené v neprirodzených pozíciách.

Pompeje sú prístupné verejnosti, každý deň od 09:00 do 19:00 a vstupenku si môžete zakúpiť online alebo priamo na mieste. Cena vstupného pre dospelého je € 14,50, ak si lístok zakúpite v čase 09:00 - 16:30 a € 10 v čase medzi 16:30 - 17:30. Odporúčame vám kúpiť si vstupenku cez internet, aby ste sa vyhli čakania v rade.

Šikmá veža v Pise

Šikmá veža v Pise, taliansky Torre Pendente di Pisa, je stredoveká stavba v Pise. Je známa usadzovaním svojich základov, čo jej spôsobilo, že sa naklonila o 5,5 stupňa od kolmice na konci 20. storočia. Následne sa vykonala rozsiahla práca na vyrovnanie veže a jej náklon sa nakoniec znížil na menej ako 4 stupne.

Zvonica, ktorá začala v roku 1173 ako tretí a posledný štruktúra mestského katedrálneho komplexu, bola navrhnutá tak, aby stála vo výške 56 metrov a bola skonštruovaná z bieleho mramoru.

Toskánsko

Stredné Taliansko predstavuje pravdepodobne najbežnejšie vnímaný obraz krajiny. Toskánsko, s jeho klasickou zvlnenou krajinou a umelo zbalenými mestami Florencia, Pisa a Siena, aby sme pomenovali iba tri najznámejšie, je jedným z najnavštevovanejších regiónov. Samotné Toskánsko má viac klasifikovaných historických pamiatok ako ktorákoľvek krajina na svete.

Sicília

Ostrov Sicília je miesto úplne odlišné. Nájdete tu širokú škálu atrakcií, od najkvalitnejších zachovaných helenistických pokladov v Európe až po najpríťažlivejšie talianska letoviska v Taormine a Cefalu, nehovoriac o nádherných horských scenériách. Čím ďalej na západ, tým bližšie ste k Afrike, napríklad v Trapani. Odrazí sa to na podnebie, architektúre a tiež varenie. Na mnohých ponukách na západe ostrova sa nachádza kuskus.

Sardínia

Aj na Sardínii sa budete cítiť veľmi vzdialene od talianskej pevniny, a to najmä v jej relatívne neobjavený vnútrozemia. Hoci vám určite postačí poležať na jemných plážach, ktoré patria medzi najlepšie v Taliansku.

Dolomity

Dolomity tvoria kupina deviatich horských skupín v severovýchodnom Taliansku, ktoré sa tiahnu cez regióny Trentino Alto Adige, Veneto a Friuli Venezia Giulia. V roku 2009 boli tieto hory zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO o rozlohe 142 000 hektárov.

Talianske Dolomity sú bezpochyby jedným z najdramatickejších vysokohorských cieľov na svete. Každá horská skupina má jedinečný tvar. Keď teda v regióne strávite dosť času, spoznáte každú horu podľa jej názvu a oceníte všetky vyhliadkové body, chodníky a horské priesmyky, z ktorých je iný pohľad na túto horu.

TIP

Okrem tvarov hôr vás zaujme aj jedinečné sfarbenie Dolomitov. Svetlo a denný čas odhaľujú rôzne odtiene karmínovej, broskyňové, ružové, biele a fialovej farby v skale.

Medzi útesy nájdete vysokohorské pasienky a lúky posiate Rifugio - horské chaty, kravami a koňmi. Počas letnej sezóny sa v Rifugio podáva jedlo a pitie. Takže, keď idete na turistiku do Dolomitov, nemusíte si baliť obed, pretože na vás zvyčajne čaká chutné jedlo.

Jezerské jazero Garda

Jazero Lago di Garda je najväčšie jazero v Taliansku (52 km dlhé a 17 km široké): je tak veľké, že mení miestne podnebie, ktoré je miernejší a - vďaka jazernom vánku - slnečnejšie, ako by sa dalo očakávať. Je to tiež najobľúbenejšie jazero, priťahuje okolo sedem percent všetkých turistov, ktorí prídu do Talianska a slúži ako most medzi Alpami a zvyškom krajiny. Úzka severná časť jazera je pevne ohraničená horami, ktoré padajú do vody a dediny sú zaklinené do medzier v útesoch. Ďalej na juh je jazero lemované miernymi kopcami a pokojnými rekreačnými strediskami.

Sopka Vesuv

Vezuv je preslávená sopka, ktorá je známa zničením historického mesta Pompeje v roku 79 pred naším letopočtom. Tento fascinujúci vrchol, ktorý je jedinou aktívnou sopkou na kontinentálnej Európe, prispieva k dôležité časti talianskej histórie. Pompeje sú dnes jedným z najväčších archeologických nálezísk na svete a jedným z najpopulárnejších turistických cieľov v Európe. Vezuv je starobylá sopka, s najstaršou horninou, ktorá sa odhaduje na asi 300 000 rokov. Počas jej života sa vyskytlo niekoľko erupcií, z ktorých približne 30 od zničenia Pompejí. Posledná erupcia bola v roku 1944 počas druhej svetovej vojny.

Bibione

Bibione sa nachádza v severozápadnej časti Talianska, len kúsok od Slovinska.

Je to obľúbená turistická destinácia najmä pre rekreantov zo strednej Európy, hlavne pre svoju pozíciu a cenovo dostupné hotely. Vďaka čomu sa už roky Bibione teší mimoriadnej obľube turistov a stalo sa synonymom rodinnej dovolenky v Taliansku. Je to relatívne nové letovisko, ktoré vzniklo až v 80. rokoch.

Bibione sa dá rozdeliť na 3 hlavné časti:

  • Bibione Spiaggia - je to hlavné a najrušnejšie časť Bibione, s množstvom atrakcií, barov, reštaurácií, kaviarní a obchodov. A tiež sa tu nachádza aj známe wellness centrum a termálne kúpalisko Bibione Thermae.
  • Bibione Lido del Sole - je to o trochu pokojnejšie časť a nachádza sa medzi Lignano Sabbiadoro a Bibione Pineda.
  • Bibione Pineda - je to najzelenší a najpokojnejšie časť Bibione, ktorá je obklopená borovicami, medzi ktorými si môžete oddýchnuť a užiť si pokojné prostredie.

Hlavná pláž má dĺžku vyše 11 km a priemernú šírku až 400 metrov. Táto pláž je obľúbená medzi rodinami s deťmi, hlavne pre svoju hĺbku vody, ktorá vám siaha len do pol pása i ďaleko od brehu.

Rimini

Rimini sa nachádza pozdĺž Jadranského mora, vo východnej časti talianskeho polostrova.

Je to vyhľadávaná destinácia nielen zahraničnými turistami, ale aj Italy. Spolu s Riccione je to medzi Talianmi pravdepodobne najobľúbenejšie prímorské stredisko Jadranskej riviéry. Jeho kilometre piesočnatých pláži pozdĺž pobrežia Jadranského mora urobili z mesta v 60. a 70. rokoch 20. storočia trendovú destináciu. Keďže do tohto mesta každý rok prichádza veľa turistov z celej Európy, nazýva sa aj talianskym Miami.

Od júna do septembra je mesto veľmi preplnené, pretože mladí ľudia aj rodiny sem prichádzajú, aby si užili letnú dovolenku na mori. Nájdete tu nespočetné množstvo hotelov pozdĺž celého pobrežia a počas letnej sezóny si mnoho dovolenkárov prenajíma apartmány aj na mesiac alebo viac, aby si mohli užiť aj dlhšiu dovolenku v Rimini. Každý hotel pozdĺž mora, má vlastnú pláž so vstupom do mora.

Rimini je vyhľadávaná destinácia hlavne mladými ľuďmi, pretože sa tu nachádzajú všetky najslávnejšie nočné kluby Taliansko. A mnohé plážové diskotéky fungujú aj počas dňa. Ale na svoje si prídu aj rodiny s deťmi, pretože sa tu nachádza aj mnoho zábavných parkov a delfinárium.

TIP

V Rimini si na svoje prídu aj rodiny s deťmi, pretože sa tu nachádza aj mnoho zábavných parkov a delfinárium.

Kalábria

Kalábria sa nachádza na úplnom juhu Talianska a je obklopená nádherným krištáľovo modrým Iónskym a Tyrhénskym morom a od Sicílie ju delí Messinská úžina. Teplé podnebie, nádherné farby mora, skalnaté pobrežie, ktoré sa strieda s piesočnými plážami, divoká a tajomná príroda, silné a originálne chute miestnej kuchyne, robia z Kalábrie jedinečné miesto, ktoré si môžete užiť v lete aj v zime.

Ak patríte medzi ľudí, ktorí milujú prírodu, jej vôňa a tajomstvo, môžete preskúmať Kalábrii a objavovať jej prírodné scenérie, kde sa bujná zeleň strieda s modrými jazerami a vodopádmi.

Ak, dávate prednosť vyhrievanie sa na slnku a ponáranie sa do krištáľovo čistého mora, tak si môžete vybrať z mnohých okúzľujúcich lokalít pozdĺž dlhého Tyrhénskeho a iónskeho pobrežia.

A pokiaľ patríte medzi tých, ktorí chcú radšej spoznávať minulosť tohto regiónu, kolísky Magna Graecia a kraja starobylých osád, ktoré sú plné nádherných kostolov, kláštorov, hradov a palácov, tak si iste tiež prídete na svoje.

Čo ďalej vedieť o Taliansku

Viete všetko pre cestu do Talianska? Je čas vybrať letenku.

Vybrať letenku