Sladké, kyslé, slané, štipľavé, horké aj pálčivé a to všetko naraz. Neuveriteľná pestrosť jedla môže byť na prvý dojem šokujúce, ale verte tomu, že vám jeho chuť bude pri odchode chýbať. Jedlo je tu takmer na každom rohu a za veľmi priaznivé ceny. Miestni obyvatelia takmer nevarí a využívajú lokálnych predajcov jedál. Určite skúste jedlo zo stánku, ktoré nie je prispôsobené pre turistov, ako tomu je v hlavných turistických oblastiach a hoteloch.

Tipy z jedál na Srí Lanke

Národným jedlom je ryža a curry. Ale nejedná sa o korenia karí, ktoré poznáme u nás, ale o pálivú zmes so zeleninou, mäsom alebo rybami. Srí lančané jedia curry dokonca aj na raňajky. Ak nie ste úplne milovníkov pálivého jedla, je potrebné na to obsluhu výrazne upozorniť. Pripravte sa tiež na to, že na poriadny steak na Srí Lanke narazíte len ťažko. Ako každý pobrežný štát majú miestne prísun čerstvých rýb a väčšinou po príchod do reštaurácie, miesto jedálneho lístka si môžete prezrieť pult, na ktorom uvidíte aktuálnu ponuku. Stačí si vybrať najlepší kus a spôsob úpravy.

Čatní (chutney)

Je ovocná alebo zeleninová korenená omáčka. Najčastejšie zrejme narazíte na mangové čatní.

Sambal

Pálivá chilli omáčka. Najčastejšou variantom je pol sambal zo strúhaného kokosu.

Roti

Miestny druh pečiva. Jedná sa o chlebové placky, ktoré sú výbornou prílohu k omáčkam. Môžu sa však jesť aj samostatne.

Lamprais

Pozostatok holandskej kultúry. Jedná sa o ryžu, masový karbonátok, vajcia a zeleniny zabalené a pečené v banánovom liste.

Appam (násypky)

Palacinky z ryžovej múky a kokosového cesta. Väčšinou sa podávajú na raňajky. Rovnako ako naše palacinky sa dajú jesť na niekoľko spôsobov v sladkej i slanej variante.

Dál (dhal)

Miestne klasika. Červená šošovica varená v kokosovom mlieku. Základ každej kari hostiny.

Ceny jedla na Srí Lanke

Jedlo na Srí Lanke je veľmi lacné. Vďaka blízkosti mora môžete mať čerstvé ryby a kôrovce za zlomok ceny ako zoženiete v Európe.

  • Čerstvý kokos cca 40Rs
  • Ryža a kari asi 500R
  • Grilovaná ryba cca 1000Rs
  • Vyprážané ryža cca 500Rs
  • Humr cca 400Rs

Ceny sú orientačné.

Kde sa na Srí Lanke najlepšie najete

Ako v každej krajine platí pravidlo, že najlepšie sa najete tam, kam chodia miestni. V mnohých turistických reštauráciách totiž prispôsobujú jedlo naším chutiam a nie je tak autentickej. Určite je lepšie vyskúšať menšie bufety, jedálne alebo stánky než vyhlásené reštaurácie. Ak zvolíte ubytovanie v súkromí, napríklad podľa sprievodcu Lonely Planet, určite odporúčame vyskúšať aj domácu kuchyňu, ktorú vám celkom iste ponúknu - ceny sa veľmi nelíši od tých v reštauráciách.

Čo ďalej vedieť o Srí Lance

Viete všetko pre cestu do Srí Lanky? Je čas vybrať letenku.

vybrať letenku