Spísali sme pre vás pár tipov ktoré stojí za to vidieť pri návšteve v Rusku.

Tipy na zaujímavé miesta v Moskve

Pri návšteve Moško by ste nemali zabudnúť navštíviť tieto najznámejšie pamiatky a miesta:

Ermitáž

Ermitáž je jedným z najväčších múzeí v Rusku. Umelecké zbierky boli založené Katarínou II. Veľkou v polovici 18. storočia. Vzhľadom k značnému počtu predmetov v zbierkach je trvalo vystavená len časť sôch, obrazov, porcelánu a ďalších druhov zbierkových diel. A to v celkom 350 sálach a v šiestich oddeleniach. Návštevníkov tiahnu obrazy Vincenta van Gogha, Rembrandta, El Greca a ďalších.

Múzeum je dislokované v šiestich budovách, a to vrátane Zimného paláca, niekdajšie sídlo ruských imperátorov, z ktorých je päť otvorené pre verejnosť.

Vstup do múzea je drahšie pre zahraničných návštevníkov než pre obyvateľov Ruska. Vstup je však bezplatný prvý štvrtok každého mesiaca a každodenne pre deti a študentov. Múzeum nie je otvorené v pondelok.

Červené námestie

V samotnom centre Moskvy leží Červené námestie. Ide o veľké námestie, okolo ktorého ale nie sú takmer žiadne obytné domy. Z jednej strany je ohraničené kremeľskej múrom, z ďalšej obchodným domom GUM. Na ďalšej strane sa týči pravoslávny chrám Vasila Blaženého, ktorý bol postavený v 16. storočí na počesť porazenie Tatárov. Všetko, čo sa dialo kedy významného v 20. storočí, a kde bolo potrebné, aby sa tam vyskytli davy ľudí, všetko sa v Moskve konalo na Červenom námestí. Od vojenských prehliadok po verejnej pohreby straníckych a štátnych funkcionárov. Veď je tiež súčasťou kremeľskej stene mauzóleum V.I.Lenina, vodcu prevratu, ktorý zvrhol v roku 1917 demokraticky zvolenú vládu a nastolil diktatúru proletariátu. V časoch socializmu bola návšteva mauzólea neoddeliteľnou súčasťou každého zájazdu do Moskvy a na Červenom námestí sa vinul had ľudí, ktorí pod dohľadom polície usporiadane čakali, až na ne príde rad a budú sa môcť ukloniť svojmu vodcovi.

Kremeľ

Kremeľ s veľkým K znamená sídlo ruských kniežat, cárov, v 20. storočí strany a vlády. Je to hrad - jeden z najväčších hradbových komplexov na svete, v ktorom vládcovia širokej Rusi vydávali rozkazy a ich Pochopová nútili obyvateľstvo, aby ich plnilo. V súčasnej dobe v Kremli sídli ruský prezident.

Kremeľ je mohutný a rozľahlý. Je v ňom veľa chrámov napr. Uspenskij súbor, Zvestovania panny Márie, archanjela Gabriela, je tu Zvonica Ivana Veľkého sídlo tu má aj múzeum (kremeľskej zbrojnice). V Archanjelska chrámu sú umiestnené hrobky cárov. Celý Kremeľ je lemovaný opevnením, dlhým cez 2 km, medzi 20 vežami je známa Spasská veža. Z budov je známa budova Senátu, Vojenská akadémia a tzv. Zjazdový palác. Dnes je Kremeľ prístupný a je zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Chrám Vasilije Blaženého

Chrám Vasila Blaženého je významná pamiatka ruskej architektúry a súčasť kultúrneho svetového dedičstva. Nachádza sa na juhovýchodnej strane Červeného námestia v Moskve. Jeho architektúra symbolizuje spojenie Ruska s Európou i Áziou. Chrám bol postavený v rokoch 1555-1560 na príkaz Ivana Hrozného ako pripomienka víťazstva nad kazaňským chánom.

Chrám sa skladá z ôsmich viacmenej samostatných kostolov, symbolizujúcich jednotlivé dni rozhodujúcich bojov o Kazaň. Štyri z kostolov sú osové, štyri ďalšie sú umiestnené medzi nich.

Kostoly nesú ruská mena

 • Trojica
 • Nikolaj Velikoretsky
 • Vchoda vo Ierusalim
 • Kipriana a Ustiniji
 • Trjoch patriarchov Konstantinopolských
 • Aleksandra Svirskovo
 • Varlaama Chutyňskovo
 • Grigorija Armjonskovo

Uspenskij súbor

Tento chrám nájdu návštevníci Moskvy v Kremli. Je jedným z najväčších a najstarších pravoslávnych chrámov. Je zasvätený sviatku Zosnutia Panny Márie. Postavil ho Talian Fioravanti a to v roku 1479. V chráme sa konali korunovácie ruských cárov.

Chrám Krista Spasiteľa

Tento chrám bol postavený v 19. storočí na mieste zbúraného Aleksejevského kláštora na pamiatku víťazstva nad Napoleonom. Má pôdorys v tvare kríža o rovnakej dĺžke ramien. Výška kupola s krížom je 103 metrov. Chrám bol miestom korunovácií, konali sa tu celonárodnej slávnosti. V 20. storočí bol zbúraný, v roku 2000 však zase obnovený vo svojej pôvodnej podobe. Dnes je najväčším pravoslávnym kostolom na svete.

Múzeum kozmonautiky

Múzeum stojí na triede Mieru a bolo založené v roku 1981, k 20. výročiu prvého letu Jurija Gagarina. K videniu sú časti kozmických plavidiel, konštrukčné plány, a osobné veci kozmonautov. Medzi exponátmi zaujme návštevníkov napr. Gagarinov skafander, lunochod alebo modelu Sputnika.

Ulica Arbat

Arbat je jednou z najstarších ulíc v Moskve. V súčasnosti je tu niečo cez kilometer dlhá pešia zóna, ktorá sa tiahne historickým centrom. Cestujúci tu nájde veľké množstvo luxusných reštaurácií, obchodov i atrakcií. S týmto miestom je tiež spätý značný počet umelcov a literátov, ktorí tu žili a tvorili a alebo v ktorých diele má Arbat významné miesto.

Veľké divadlo

Veľké divadlo - ide o jednu z najslávnejších operných a baletných scén. V budove sídli súbor už od roku 1825 a divadelné predstavenia sa konajú každý deň. Vzhľadom na záujem o predstavenie bývajú lístky nedostatkovým tovarom a je nutné si ich objednať dlho dopredu.

Park Pobeda

Park Pobeda spozná návštevník podľa vysokého Víťazného stĺpa. Českým ekvivalentom môže byť Park Víťazstvo. Celý areál leží na návrší Poklonnaja a bol realizovaný na počesť víťazstva v 2. svetovej vojny. V parku nejde návštevník aj múzeum Víťazstvo

Moskovské metro

Žiadny návštevník Moskvy by nemal vynechať prechádzku moskovským metrom. ide o rozľahlú dopravnú stavbu, ktorá zahŕňa 180 staníc a cca 300 km tratí. metro začali v Moskve stavať v roku 1932 a jeho architekti sa inšpirovali podzemné dráhou v Londýne. Prvý úsek bol otvorený v roku 1935. Väčšina tratí vedie pod krajín, niektoré na okraji metropoly sú nadzemné. Pod centrom sú tunely razené a stanice väčšinou trojloďový. S povrchom je spájajú eskalátorové výstupy. V úsekoch na okraji mesta sú tunely hĺbené a sú umiestnené plytko pod zemou. Výzdoba najstarších staníc je veľmi honosná, steny staníc sú obložené dekoratívnymi kamene a pre osvetlenie sú využité veľké lustre.

Lomonosovova univerzita

Lomonosovova univerzita je najstaršou ruskou univerzitou. Je umiestnená na leninských poliach jej budova má typický tvar, ktorý Pražákům pripomenie Dejvická hotel Internacional. Univerzita bola založená v roku 1755 a jej prvým rektorom bol prírodovedec Michail Vasilievič Lomonosov. Pôvodne mala univerzita tri zameranie - na filozofiu, právo a medicínu a mali tu byť vychovávaní študenti neurodzeného pôvodu.

V súčasnej dobe má univerzita 40 fakúlt a študuje tu vyše 30 tisíc študentov a ďalších 15 tisíc poslucháčov. Do roku 2015 získalo 11 absolventov školy Nobelovu cenu.

Treťjakovská galéria

V Treťjakovskej galérii nájde návštevník najväčší a najslávnejší zbierky ruského výtvarného umenia. Hlavná budova sídli južne od Červeného námestia a bola založená obchodníkom Treťjakova v roku 1856. V galérii sú vystavené pravoslávnej ikony z obdobia 11.-17. storočia - napr. Trojica od Andreja Rubleva alebo Vladimírska ikona Matky božej. Z 19. storočia pochádzajú zase obrazy významných ruských maliarov, ktorí zachytávali na svojich plátnach krásy krajiny a prostých ľudí. Z obdobia prelomu 19. a 20. storočia pochádzajú diela Nesterov a Rericha. K zhliadnutí sú tiež umelecké diela, vytvorená po roku 1917, ktorá oslavujú éru budovania socializmu.

Puškinovo štátnej múzeum výtvarného umenia

Múzeum európskeho umenia v Moskve sa nazýva Puškinovo štátnej múzeum výtvarného umenia. Záujemcovia ho nájdu neďaleko katedrály Krista Spasiteľa. Budova má podobu antického chrámu s Iónsku kolonádou pozdĺž fasády. Vďaka sklenenej streche je vo výstavných priestoroch dostatok denného svetla. Vystavená sú zbierky malieb, sôch, kresieb, úžitkového umenia, fotografií a archeologických predmetov, a to od čias antiky až do 20. storočia. Ich základom bola kolekcia sadrových kópií antických sôch a mozaík. Po skončení vojny bola v múzeu umiestnená časť zbierok, získaných ako vojnová korisť, niektoré boli neskôr vrátené. Zostal tu napr. Priamův poklad. V múzeu je tiež dosť obrazov z čias renesancie, sú tu tiež francúzski impresionisti.

Pamiatky Ruska

Rusko je bohaté na pamiatky. Sú medzi nimi predovšetkým cirkevné stavby a potom paláce a zámky, kde sídlili vládcovia Ruska. Najviac pamiatok je vo veľkých mestách a ich okolí, ďalšie sú roztrúsené po krajine - predovšetkým tam, kde bola letné a iná sídla bývalých mocipáni. A väčšina ich je nádherne zasadený do okolitej krajiny a celok vyzerá, akoby tam vždy patrili.

Cárske selo

Carskoje Selo je impozantný zámocký komplex, ktorý sa nachádza južne od Petrohradu. Zahŕňa Jekatěrininskij dvorec a ďalšie menšie stavby, napr. Nový, Alexandrovsky palác. Paláce boli postavené v 18. storočí a sú situované do rozľahlých záhrad.

Jekatěrininskij (Katarínska) palác vznikol na vyvýšenom mieste. Vzniklo tu barokové dielo, ktoré cárovná pomenovala po svojej matke Kataríne I. Zámok sa vyznačuje modrobielym priečelím a je vyzdobené stĺpmi, strecha je pokrytá zlatými lístkami. V paláci sa konali plesy, maškarné veselice a dôležité štátne schôdzky. Návštevník tu nájde obrovské pozlátené sály, dlhé až 300 metrov. V južnom krídle sú Veľký, Lyonský, Čínsky a Arabský sála, Strieborný izba a jedáleň Kavalerskaja. V ďalších krídlach sú napr. Jantárová komnata a obrazový sála, kde je cez sto plátien od európskych majstrov 17. a 18. storočia.

V susedstve vzniklo mesto Carskoje Selo. Je významné tým, že tu študoval Alexandrom Puškin.

Petrohrad

Petrohrad je po Moskve druhým najväčším ruským mestom. Založil ho začiatkom 18.storočia cár Peter Veľký, ktorý vybudoval mesto na vysušených močiaroch a na viac ako 40 ostrovoch, dnes prepojených mosty. Mesto malo oknom do Európy. Miesto si Peter Veľký vybral kvôli prístupu k moru.

Dnes má Petrohrad má približne 5 mil. Obyvateľov.

Zimný palác v Petrohrade

Zimný palác bol postavený v barokovom slohu v druhej polovici 18. storočia v Petrohrade. Pôvodne bol využívaný ako zimné sídlo ruských cárov. V čase svojho dokončenia bol najväčšou a najhonosnejšou stavbou v meste. Je trojposchodový s pestrofarebnou fasádou a vysoký 23,5 metrov, jeho priečelie je dlhé 200 metrov.

V paláci je cez tisíc miestností a medzi nimi trónnu sály, ktoré využíval car ako pri významných udalostiach, tak i pri audienciách. V paláci je tiež niekoľko kaplniek, ktoré sú veľmi bohato vyzdobené. Z ďalších sál je nutné vymenovať Vojenská galéria a Alexandrovsky sála. Dnes je Zimný palác hlavnou budovou zbierok Ermitáže.

Palác Petergof

Česky Petrodvorec. Palác je často nazývaný “ruskej Versailles”, podľa vzoru sídla francúzskych kráľov. Jeho centrom je barokový Veľký palác, v ktorom návštevníkov láka Trónna sála. K ďalším stavbám komplexu patrí palác Monplaisir a palác Marli.

V parku je cez sto fontán. Veľkú kaskádu tvorí rad fontán, 3 vodopády a stovky sôch. V ich centre je súsošie Samsona, ktorý zabíja leva. K ďalším unikátom patria kaskády Zlatá hora, Šachová hora, Rímske fontány a fontána Slnka. Palác aj s parkovým komplexom sa rozkladá na ploche vyše 800 hektárov.

Historické centrum Novgorode

Novgorod, je starobylé mesto v západnom Rusku, leží na juhovýchod od Petrohradu. Je jedným z najstarších ruských miest, jeho história začína v roku 859. Historické pamiatky Novgorode súvisí s Kyjevskej Rusi. V meste nájdeme veľa starobylých stavieb, medzi ktorými sú najznámejšie Novgorodský dětinec a Jaroslavův dvorec.

Novgorodský dětinec, je hrad / kremeľ, stojaci na pahorku nad riekou. Má formu nepravidelného oválu, jeho hradby sú dlhé takmer 1,5 km a sú vybudované z kameňa a tehál. Každá hradobný veža je vnútri rozdelená na päť až šesť poschodí, prepojených dreveným schodiskom. V areáli hradu sú chrámy a iné pamiatky, významné sú Chrám svätej Sofie s roka 1050 a chrámy z 15. storočia: Andreja Stratili a Sergeja Radoněžského. Sú tu tiež vodné brány a klenotnica.

Jaroslavův dvorec je historický architektonický komplex v niekdajšej trhové časti mesta. Boli tu obchodné miesta a sýpky. Pozdĺž rieky bol rad prístavísk, kde kotvili obchodné lode. V dvorci sú tiež chrámy, napr. Chrám sv. Mikuláša z roku 1113, chrám Paraskjevy Pjatnicy na trhu a chrám svätého Jána Krstiteľa na opuce. Mimo cirkevné pamiatky tu sú ďalšie významné stavby, ako Vežová brána a arkády. Pár kilometrov od mesta je kláštor sv. Juraja, ktorý bol založený roku 1030

Mesto Vladivostok

Vladivostok leží na Ďalekom východe, na pobreží Tichého oceánu, neďaleko hraníc s KĽDR. Je centrom Prímorského kraja a tiež konečnou stanicou Transsibírskej magistrály.Jeho história je pomerne krátka - ako strategický prístav bolo postavené až v roku 1860. V meste žije asi 600 tis. obyvateľov má osobitú atmosféru a dostatok zaujímavých miest na to, aby v ňom turisti aspoň niekoľko dní pobudli. Hlavným dôvodom je mestské centrum, kde sú historické budovy a bulvármi. Návštevníkov sú najviac navštevované oceanárium, Pokrovskij Park a hora Orlie hniezdo. Historický význam majú pamätník Ilju Muromce, víťazný oblúk princa Mikuláša a Vladivostocká pevnosť.

Múzeum Kolomenskoye

Kolomenskoje je múzeum v prírode, ktoré leží na predmestí Moskvy na návrší nad riekou Moskvou. V 16. storočí tu bol vybudovaný chrám Nanebovstúpenia Pána. Je tam aj mnoho ďalších významných stavieb a výstavný lesopark. V roku 1923 sem premiestnili ukážky historickej architektúry z celého Ruska a vznikol oblíený a hojne navštevovaný skanzen. Miesto je obľúbeným cieľom výletov, konajú sa tu rôzne kultúrne a spoločenské podujatia.

Príroda a výlety v Rusku

Rusko ponúka prírodné krásy. Záujemcovia o hory pocestujú na Kaukaz, záujemcovia o tajgu a obrovské lesy zase na Sibír. Veľké dobrodružstvo môžu podstúpiť tí, ktorí si kúpia lodný lístok a nechajú sa niekoľko dní odviezť po rieke ďaleko od centra. Uvidia tam všedný život farmárov, bývalých kolchozníky a zažijú dedinské slávnosti a drobné radosti vidiečanov.

Veľa návštevníkov priťahuje tiež Bajkal, najhlbšie jazero na svete.

Bajkalské jazero

Bajkal je najhlbším jazerom na svete. Je položené medzi horskými masívmi a zahalené nedostupnou tajgou. Návštevníci jazera najviac oceňujú pokoj a výhľad na nádherné scenérie. Do Bajkalu ústia 336 riek a riečok, na jazere je 27 ostrovov. Žije tu 50 druhov rýb.

Jazero Bajkal je unikátnym ekologickým systémom, ktorý je prísne chránený. Na jeho pobreží leží mesta Sljuďanka, Bajkalská a Babuškin.

Wrangelov ostrov

Wrangelov ostrov leží v Severnom ľadovom oceáne asi 140 km od pobrežia Ruska na rozhraní Čukotského a Východosibírskeho mora.

Žijú tu ľadové medvede, tulene, mrože a polárne líšky. V lete sa tu vyskytuje veľa druhov vtákov. Pri brehoch ostrova možno uvidieť veľryby a beluhy. Wrangelov ostrov je posledné miesto na svete, kde až do roku 2500 - 2000 pred Kristom prežívali už vyhynuli mamuty.

bielokrký prírodná rezervácia

Daurskij je prírodná rezervácia v juhovýchodnom Zabajkalský na východnej Sibíri. Založená bola roku 1987 kvôli ochrane vtáčích hniezdisk. Na 45 790 ha sa rozkladajú stepi, mokrade, lesy i jazera.

Polostrov Kamčatka

Polostrov Kamčatka leží na Ďalekom východe a má tvar ryby. Je dlhý cez 1200 km (asi ako Nový Zéland), čo má za následok, že podnebie je veľmi rozmanité, je iné na pobreží a vo vnútrozemí, iné na juhu a iné na severe. Pretože je polostrov obklopený morom, sú zimy bohaté na sneh a leto je studené.

Hlavným mestom je Petropavlovsk Kamčatský. Väčšinu polostrova tvorí vulkány, stredom sa tiahne rozľahlé údolie, ktorým preteká rieka Kamčatka a kde možno nájsť gejzíry. Nachádza sa tu 29 činných sopiek, z ktorých najvyššia je Ključevskaja, vysoká 4750 metrov.

Transsibírska magistrála

Transsibírska magistrála je najdlhšia železničná trať na svete. Je dlhá 9 288 km a vedie z Moskvy do Vladivostoku. Bola postavená za vlády ruského cára Alexandra III. Cesta trvá 6 dní.

Ostrov Kurská kosa

Kurská kosa je piesočný polostrov, ležiace vo východnom cípe Baltského mora. Je v tvare úzke, mierne ohnuté dúhy a oddeľuje Kursk záliv od Baltského mora. Polostrov je 98 km dlhý a 400 m až 3,8 km široký. Jeho južná časť patrí Rusku, severnej Litve.

Pozdĺž celej kosy sa dvíha rada veľkých pieskových dún, vysokých 30 až 40 m. Veľká časť z nich je pokrytá lesmi

Pohorie Altai

Altaj patrí medzi najkrajšie, prírodne najbohatší a najzachovalejšie oblasti Ruska a Sibíri. Ide o pohoria veľmi rozmanitého charakteru, ktorého rozloha je porovnateľná s Čechami. Meno Altaj pochádza z mongolského Altan (zlaté hory) - to poukazuje na prítomnosť zlata v tunajších horninách. vďaka svojej rozľahlosti sa Altaj člení na tri časti:

 • Ruský Altaj
 • Mongolský Altaj
 • Gobijský Altaj

Pohorie Kaukaz

Kaukaz je mohutná horská hradba v juhozápadnej Ázii medzi Čiernym a Kaspickým morom, ktorá meria na dĺžku 1 200 km. Niektorí geografi považujú jeho severnej úpätí alebo jeho hlavný hrebeň za hranicu medzi Európou a Áziou. Podľa Kaukazu je pomenované pohorie Montes Caucasus na privrátenej strane Mesiaca.

Podľa gréckej mytológie bol na tomto vrchu prikovaný Prométheus Diem, ktorého neskôr oslobodil Herakles.

Najvyššia hora Ruska

Najvyššia hora Ruska je Elbrus, ktorý sa tiahne severnej strane bočným kaukazskom hrebeňa. Kaukaz je vysoký horský masív sa surovým podnebím a takmer nedotknutou prírodou. Na horu sa pozrú iba veľký nadšenci a horolezci sa zdatnú fyzičkou a so základnými potrebami pre prežitie. Nepotrebujete Ak sa dostať až na vrchol, je tu veľa krásnych vyhliadok odkiaľ je vidieť nedotknutá krása kaukazskej prírodnej scenérie.

Elbrus

Elbrus je neaktívny sopkou s dvoma vrcholmi (západné 5642 m n. M. A východnej 5621 m n. M.). Vzdialenosť oboch vrcholov je 1500 metrov. Svahy sopky sú pokryté ľadovcami o celkovej ploche 138 km². Podľa niektorých názorov na vedenie hranice medzi Európou a Áziou sa vrchol Elbrusu nachádza ešte v Európe, čo by z neho robilo najvyššiu európsku horu a nahradila by sa najvyššia hora Mont Blant za Elbrus.

Na južnej strane hory vyrástol v roku 2013 vo výške 4.000 m.n.m hotel neobvyklý tvar. Niektoré turistické spoločnosti v Česku organizujú expedície na výstup hory Elbrus.

Čo ďalej vedieť o Rusku

Viete všetko pre cestu do Ruska? Je čas vybrať letenku.

vybrať letenku