Podnebie Ruska je vzhľadom k veľkosti štátu rôznorodé. Krajina leží v niekoľkých podnebných pásmach od polárneho ľadového v krajine Františka Jozefa, po subtropické pásmo na pobreží Čierneho a Kaspického mora. V Rusku sa nachádza miesto, kde bola nameraná najnižšia teplota na severnej pologuli a to v Ojmiakon v Jakutsku republike. Aj napriek tomu, že sú ruskej zimy na drvivej väčšine územia kruté, leta bývajú teplá a na juhu Západosibírskej roviny a medzi Čiernym a Kaspickým morom môžu byť aj veľmi horúca. Väčšina územia Ruska leží v subpolárním podnebnom pásme. V zime je v celom Rusku trvalá - aspoň niekoľko dní za sebou - snehová pokrývka (okrem čiernomorského pobrežia).

Od Baltského mora po Ural - európska časť Ruska - v tejto časti Ruska je oproti zvyšku územia zimné počasie miernejšie; aj napriek tomu, že je priemerná januárová teplota asi o 3-4 stupne nižšie ako v Česku, nebývajú najnižšie teploty v roku o moc nižšia ako na väčšine českého územia. Leto je v okolí Moskvy podobne teplé ako na Morave, ale smerom na juh od Moskvy sú leta teplejšie a výrazne suchšie. Smerom na sever naopak chladnejšie a daždivejšie.

Počasie v Moskve

Pre návštevu Moskvy zvolíme skôr letné obdobie. Zimné mesiace tu bývajú naozaj chladné a nie nadarmo sa hovorí zima ako v Rusku. Miestami môžu teploty v zime dosiahnuť až -25 ° C. Väčšinou sa pohybujú však okolo -10 ° C. Ak vám zima nevadí a ste milovníci zimy, je toto miesto práve pre vás.

MOSCOW

V období letných prázdnin sa v Moskve zahrejete, v túto dobu tu stretnete veľa turistov. Letné teploty sa tu v priemere pohybujú okolo 24-27 ° C. V období máj a jún je tu dobré počasie vhodné pre turistiku, kedy sa teploty pohybujú okolo 20-23 ° C.

Počasie v Petrohrade

Počasie v Petrohrade býva podobné ako v Moskve, len o pár stupňov je tu chladnejšie.

MOSCOW

Letné teploty sa tu v priemere pohybujú okolo 20-23 ° C. V období máj až jún sa teploty pohybujú len okolo 15-20 ° C.

Od novembra do apríla tu dominuje chlad a šero.

Kedy letieť do Ruska

Rusko je rozsiahlou zemou, a preto tu nájdeme niekoľko rozdielnych klimatických oblastí. Pre počasie v severnom a strednom Rusku je charakteristické veľké striedanie teplôt v priebehu roka. Jar a jeseň sú o niečo chladnejšie ako v strednej Európe. Na druhej strane sú zimy podstatne chladnejšie a to nielen na severe, ale aj v centrálnom Rusku. Na juhovýchode, teda v oblasti stepí sú veľmi nízke teploty v zime a naopak veľmi vysoké v lete, kedy tiež málo prší. Na čiernomorskom pobreží sú zimy mierne a leta príjemne teplá. Pre oblasť Sibíri sú typické veľmi nízke teploty v zime, leta sú krátke a početnými zrážkami. Celá Sibír a Ďaleký východ sa nachádzajú v pásme večné zamrznutej pôdy.

Najlacnejšie letenky z Bratislavy do Moskvy

Graf opisuje minimálnej nájdenej ceny leteniek z Prahy do Moskvy a ich vývoj podľa týždňov. Ďalšie údaje na grafe ukazujú priemerné denné a nočné teploty a úhrn zrážok, ak sú údaje k dispozícii. Prekliknutím na jednotlivé stĺpce v grafe získate podrobnejšie aktuálne údaje z vyhľadávača.

Cena najlacnejšie spiatočné letenky z Viedne do Moskva, EUR

Teda vidíte, ktorý dátum je pre odlet do Moskvy najlepšie vzhľadom na vývoj počasia v destinácii a vzhldem k aktuálnej cene letenky.

Čo ďalej vedieť o Rusku

Viete všetko pre cestu do Ruska? Je čas vybrať letenku.

vybrať letenku