Rusko je svetovou veľmocou, je najväčšou krajinou na svete. Leží v Európe a Ázii. Od Severnej Ameriky ju oddeľuje úzky Beringov prieliv. Krajina Ruska je väčšinou rovinatá, vyššie hory sú len Elbrus a potom na Sibíri, na východ od Leny. Vedľa Rusov, ktorí sú najväčším slovanským národom je ich vyše 110 miliónov, tu žijú aj ďalšie národy a národnosti, z ktorých najviac je Tatárov a Ukrajincov.

Dejiny Ruska sú úzko späté s dejinami východných Slovanov a sú doložené od roku 862. Z malého moskovského kniežatstva sa vďaka expanzívnym výbojom ruských cárov v minulom tisícročí stala obrovská ríše. Tým, že do nej patrí rozľahlá a len veľmi riedko osídlená Sibír, je hustota obyvateľstva značne nízka. Väčšina obyvateľov Ruska sídli v európskej časti.

Tým, ako je Rusko rozľahlé, tak tým je bohatá jeho ponuka prírodných zaujímavostí a atraktívnych miest. Popri tom je tu množstvo pamiatok, ktoré súvisia ako s ruskými cary a ich životom, tak aj s mnohými významnými svetovo uznávanými umelci - architektov, skladateľovi, spisovateľmi, maliari a pod.

Skôr, za bývalého režimu, sa hovorilo: nebol si v Rusku a nie tí 60, tak nemôžeš radiť. A skutočnosť, že niekto bol v Rusku, to už znamená, že videl a možno pochopil to, čo mnohým vôbec nebolo a nie je zrejmé. Vyplývalo to a doteraz vyplýva z obrovských kontrastov, ktoré sú v tejto krajine. Je to jadrová veľmoc, ktorá mala svojho prvého kozmonauta, a pritom tam veľa ľudí trie biedu s núdzou a dovoláva sa pomoci od svojho prezidenta, rovnako ako sa kedysi chudobní muzike dovolávali pomoci od báťuška cára.

Základné informácie

Turistické vízum

Vízum je vyžadované

Celoročne

Počasie je k cestovanie vhodné celý rok

Rubl

Kurz sa pohybuje okolo 3.30 Sk za 1 rubeľ

Letenky od 4tis. Sk

Cena letenky z Prahy

Prečo ísť do Ruska

Sprievodca Ruskom má rovnako neľahkú úlohu, ako by mal sprievodca po USA alebo Číne. Proste - všetkého je moc. Návštevník by si mal rozmyslieť, čo chce vidieť - chce získať len prehľad, alebo si podrobnejšie prejsť vybrané miesta? Ten, kto v Rusku nikdy nebol, by mal začať s prvou vyššie uvedenou možnosťou - navštíviť najvýznamnejšie mestá, najdôležitejšie a najznámejšie pamiatky a potom sa rozhodnúť, čo by chcel ešte vidieť. Sú tam toho veľa.

Hlavné mesto Ruska

Hlavným a najviac významným mestom Ruska je Moskva. Moskva leží na rieke Volge v európskej časti Ruska a je sídlom ruského prezidenta, vlády a mnohých svetových kultúrnych inštitúcií. Je tu mnoho univerzít, sídla všetkých významných ruských firiem a zastúpenie takmer všetkých svetových obchodných spoločností. Návštevník tu nájde veľa zaujímavých kultúrnych pamiatok, múzeí, galérií, ale tiež veľa možností, ako sa pobaviť, dobre najesť a napiť.

Štáty Ruska

Rusko je federatívna republika, jednotlivými subjektmi sú republiky, oblasti kraja, federálne mestá a autonómnej oblasti.

Zoznam republík:

 • Adygejsko
 • Vysoká
 • Baškirsko
 • Burjatsko
 • Dagestan
 • Ingušsko
 • Kabardsko-Balkarsko
 • Kalmycko
 • Karachayevsk-Cherkessk
 • Karélie
 • Komi
 • Marijsko
 • Mordvinsko
 • Sacha
 • Severné Osetsko
 • Tatarstan
 • Tuva
 • Udmurtsko
 • Chakasie
 • Čečensko
 • Čuvaš

Republiky v terajšej podobe vznikli ako územné celky, ktoré viacmenej pokryli životný priestor tej ktorej národnostné menšiny. Ich vznik je zakotvený v ruskej ústave, ktorá im zabezpečuje právo na vlastný úradný jazyk, parlament a ústavu. Ostatné subjekty Ruskej federácie sú určené skôr administratívno bez ohľadu na národnostné zloženie.

Vlajka Ruska

Súčasná podoba vlajky je z roku 1993. Má 3 pruhy vlajky - zhora červená - modrá \ - biela, ktoré predstavujú stálosť, mier a energiu ..

Počet obyvateľov Ruska

V Rusku žije vyše 146 miliónov obyvateľov. Rusi tvoria 80% obyvateľstva. Ďalšie zloženie menšinových obyvateľov tvoria: Tatári, Ukrajinci, Baškirové, čuvaši, Čečenci, Arméni, Avarové, Mordvinci, Kazachovia a Nemci.

Sviatky na Ruska

  1. až 5. Januára - Novoročné sviatky sú
  1. januára - Ortodoxná vianoce
  1. februára je sviatok Deň obrany vlasti,
  1. marca Medzinárodný deň žien,
  1. mája Sviatok práce,
  1. mája Deň víťazstva nad fašizmom
  1. júna Národný deň
  1. novembra Deň jednoty

ruský znak

V červenom poli je zobrazený zlatý dvojhlavý orol s tromi korunkami, jablkom a žezlom, ktorý má v bielom štíte jazdca na koni, ktorý zabíja draka.

Posun času

V Rusku je 10 časových zón a to preto, že krajina je značne rozsiahla a dĺžkový rozsah je 171 °, čo zodpovedá časovému rozdielu medzi najvýchodnejším a najzápadnejším cípom územia 11,4 hodín. Čas zón ale nie je presne daný časovým pásmom, vzhľadom k jeho príslušnej zemepisnej dĺžke, a napospol sa oproti nemu predbieha, miestami až o dve hodiny. Oproti Českej republike je napr. V Moskve o 2 hod. Viac.

Mena v Rusku

Národnou menou je v Rusku rubeľ, ktorý má 100 kopejok. Súčasné mince majú hodnoty mince 1, 5, 10, 50 kopejok a 1, 2, 5 a 10 rubľov.

Bankovky sú tlačené v nominálnych hodnotách 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 a 5000 rubľov. Bankovky 5 a 10 rubľov sú už postupne sťahované z obehu a nahrádzané mincami v rovnakej nominálnej hodnote.

Ceny v Rusku

Ceny sa na rôznych miestach Ruska líšia, všeobecne je tam o trochu drahšie ako u nás. Veľmi drahá je Moskva. Lacné sú na trhovisku ryby a zelenina. Ceny sú však veľmi kolísavé kvôli nestabilnému kurzu. V Rusku narazíme na lacnejšie potraviny ako u nás, ale za to oblečenie alebo drogérie je drahšie.

Vízum do Ruska

Pre vstup a pobyt na území cudzieho štátu musia občania SR spĺňať podmienky ustanovené jeho zákony. Na účely poskytovania aktuálnych podmienok vstupu a pobytu na území cudzieho štátu je príslušný zastupiteľský úrad daného štátu. Nasledujúce informácie sú určené k základnej orientácii. Ministerstvo zahraničných vecí SR preto odporúča slovenským občanom, aby si pred cestou overili u zastupiteľského úradu navštevovaného štátu, či sa podmienky pre vstup a pobyt nezmenili. Viac informácií na stránkach ministerstva

https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/rusko/cestovani/other.html

Áno, pre cestu do Ruska si musíme z Čiech zariadiť vízum, ktoré sa vybavuje v Prahe na ambasáde, v Brne na Ruskom vízovom centre alebo v Karlových Varoch na Generálnom konzuláte ruskej federácie. Ide pomerne o zložitý proces a je potrebné mať aktuálne informácie pre poskytnutie víza. Budete potrebovať so sebou fotografiu, platné cestovné poistenie, cestovný doklad a pár ďalších náležitostí. Turistické i cestovné vízum možno samozrejme zariadiť aj online napríklad cez www.vizumdoruska.cz alebo na stránkach https://travelrussia.su/en/ https://visatoruss.com/, kde nájdete aj ďalšie informácie, ktoré pre získanie víza je treba doložiť.

Zaujímavosti o Rusku

 • Rusko je o 1,5 milióna km2 na rozlohu väčšiu ako planéta Pluto
 • Žije tu o 9 miliónov viac žien ako mužov
 • V najužšom bode je Rusko vzdialené od USA iba 4 km
 • Rusko obmýva celkom 13 rôznych morí
 • 77% rozlohy Ruska tvoria Sibír

Bezpečnosť

V Rusku je oproti nám oveľa väčšie kriminalita. V reálnom živote to však toľko nepocítite. Nemusíte mať veľké obavy. Ak sa vám niektoré miesto nebude páčiť, nechoďte tam. V každej cudzej krajine je potreba byť trochu obozretnejší. Miestne na turistov nereagujú negatívne. Skôr si vás nebudú všímať, alebo sa vám budú snažiť pomôcť. Všeobecne je známe, že v sa Rusku pije veľa alkoholu. Ak teda narazíte na opitého Rusa, vyhnite sa mu a nepúšťajte sa s nimi do debaty.

Smerom na vidiek kriminalita i riziko okradnutia výrazne klesá.

Dôležité kontakty

Kam zavolať v prípade núdze v Rusku?

 • Hasiči: 01
 • Polícia: 02
 • Záchranná služba: 03
 • Hlásenie úniku plynu: 04
 • V Rusku funguje univerzálne číslo prvej pomoci 112 na ktorom sa dohovoríte aj anglicky. Ak však zavoláte konkrétnu službu, bude pomoc rýchlejší.

Telefónna predvoľba Ruska je +7

Kontakty na veľvyslanectve Slovenskej republiky v Moskve:

Adresa:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky Julia Fučíka (Юлиуса Фучика) 12/14, 123 056, Moskva

Telefón: +7 495 2760 703

E-mail: moscow@embassy.mzv.cz

Ďalšie kontakty nájdete na stránkach https://www.mzv.cz/moscow

Čo ďalej vedieť o Rusku

Viete všetko pre cestu do Ruska? Je čas vybrať letenku.

Vybrať letenku