Peru ponúka toľko veľkolepých a jedinečných pamiatok, že plánovanie cesty sa môže zdať vyčerpávajúce - nebojte sa. Tu sú pamiatky, ktoré odporúčame navštíviť v Peru.

Macchu Picchu

Machu Picchu je pravdepodobne to, čo väčšinu ľudí vedie k návšteve Peru. Považovaný za jeden z nových 7 divov sveta vás určite nesklame.

Jedným spôsobom ako sa dostať do mesta Machu Picchu je vlakom - Inca Rail. Nastúpiť môžete v Cusco alebo Ollantaytambo. Železničná cesta prepravuje cestujúcich cez nádherný výhľad na krajinu posvätného údolia Sacred Valley. Okrem toho, kto nemá rád majestátne jazdu vlakom?

Chcete navštíviť Machu Picchu, musíte si kúpiť lístok v predstihu, čo pomáha regulovať počet denných návštev a preto je k dispozícii obmedzený počet vstupeniek.

Môžete si ich kúpiť online na webovej stránke Ministerio de Cultura. Stránka vstupeniek je k dispozícii len v španielčine.

Počasie tu môže byť veľmi premenlivé - slnečno a teplo no o chvíľu hmlisto a daždivo. Nezabudnite sa obliecť do viacerých ľahkých vrstiev a priniesť nepremokavé bundy a výstroj.

Jazero Titicaca

V andskej viere je Titicaca rodiskom slnko. Nachádza sa medzi Peru a Bolíviou a je najväčším jazerom v Južnej Amerike a najvyšším plavebným vodným tokom na svete. Jazero Titicaca leží 3 800 metrov nad morom. Najhlbšie časť jazera Titicaca je hlboká 300 metrov a najvyšší bod jazera leží na ostrove Isla del Sol v nadmorskej výške viac ako 4000 m nad morom. Svetlé dni kontrastujú s chladnými nocami.

Očarujúce hlboké modré jazero Titicaca je zjednocujúcim a dlhoročným domovom vysokohorských kultúr.

Paracas

Paracas je nádherné mestečko pri mori.

Nachádza sa 4 hodiny južne od Limy a Paracas je celý rok zaliaty slnečným žiarením.

Je domovom Národná rezervácia Paracas, ktorý zahŕňa jednu z najväčších chránených púšťou v Amerike a na ostrovoch Ballestas. Tunajšia pláž má skutočne relaxačnú atmosféru a budete ju cítiť ešte viac pri sledovanie západu slnka pozdĺž tichomorského pobrežia. Stačí vziať pár pív a užiť si výhľad a vychutnať si jedinečnú atmosféru.

Nazca, obrazce v púšti

O peruánskych Nazca kresbách sa vie málo.

V roku 1930 nejakí ľudia objavili Nazca kresby, keď lietadlom prechádzali cez púšť Nazca. Potom sa geológovia hlboko zaujímali o tieto kresby a pokúsili sa nájsť tajomstvo za vytvorením týchto stálych geoglyfov.

Geológovia veria, že tieto séria geoglyfov boli pravdepodobne vyrobené medzi 400 a 600 nl. Najobľúbenejšie a najrozumnejšie hypotézou je, že kresby museli byť vytvorené v náboženskom presvedčení ľudí ako obete bohom.

Existuje viac ako 70 rôznych vzorov. Niektoré z týchto kresieb prekračujú vzdialenosť 180 metrov a zobrazujú všetko od jednoduchých návrhov a tvarov až po charakterizácii rastlín, hmyzu a zvierat.

Zdá sa neuveriteľné, že takéto jednoducho vyrobené kresby prežili toľko stoviek rokov, a niektorí v tom videli záhadný prvok. Existuje však aj prirodzené vysvetlenie: povrch je vyrobený z kameňa, nie z piesku, a klíma v oblasti je taká, že prakticky nedochádza k erózii. V suchom podnebí tohto regiónu sa po celý rok nevyskytuje takmer žiadny dážď ani vietor.

Cusco

Cusco bol považovaný za “pupok” vesmíru a bol hlavným mestom Inkov, kým ho neobjavili Španieli. Pri návšteve mesta Cusco zažijete prekrásny mix španielskej architektúry a Inkov. To samo o sebe stojí za výlet. Toto mesto vysoko v Andách je bezpochyby mesto, aké ste ešte nevideli.

V meste Cusco sa nachádza niekoľko historických miest a zaujímavostí Inkov. Je ich toľko, že mesto bolo v skutočnosti vyhlásené za svetové dedičstvo UNESCO.

Než sa vydáte na pešiu túru po stopách Inkov alebo návštevou Machu Picchu, prežite niekoľko dní skúmaním Cusca, kým sa aklimatizujete do vysokej nadmorskej výšky regiónu. Cusco sa nachádza 3 400 metrov nad morom. Väčšina atrakcií je vzdialená 15-20 minút chôdze odkiaľkoľvek v centre mesta neďaleko Plaza de Armas.

Dúhové hory

Ide o farebnú horu vo vysokých Andách v Peru. Stručne povedané, farby boli tvorené sedimenty minerálnych vrstiev v horách, ktoré boli vystavené erózii. Dúhová hora sa nachádza 3 hodiny jazdy od mesta Cusco, kde sa denné výlety v poslednej dobe stali veľmi populárne.

Peruánska hora Dúhová hora, známa tiež ako hora Vinicunca, sa rýchlo stala hlavnou turistickou atrakciou Peru, potom ako bola objavená len pred niekoľkými rokmi.

Ollantaytambo

Ollantaytambo, starobylé mesto, je slávnym archeologickým náleziskom už od ríše Inkov a nachádza sa neďaleko mesta Cusco v Peru. Toto mesto postavil a založil inckých cisár “Pachacuti”. Dnes je to jedno z najnavštevovanejších turistických miest v Peru.

Krásne mesto Ollantaytambo sa nachádza vo vzdialenosti 60 km severozápadne od mesta Cusco v provincii Urubamba, ktorá je súčasťou južného Peru.

Ollantaytambo sa stalo svetovo známym turistickým miestom pre domácich i zahraničných návštevníkov vďaka nádherným budovám, zrúcaninám ríše Inkov a možnosti turistiky.

Známe destinácie v Ollantaytambo sú Incahuatana a kúpele princeznej, Chrám Slnka a Mañaracay alebo Kráľovská komora.

Sacsayhuamán

Sacsayhuamán je jednou z najúžasnejších budov či pevnosti na svete. Údajne sa začala budovať počas vlády Inkov Pachacutec vo XV storočia.

Predpokladá sa, že viac ako 20 000 mužov vyťažilo kamene z blízkych lomov a presunulo ich 20 kilometrov na kopec mesta Cusco.

Odhaduje sa, že dnes si Sacsayhuaman zachováva iba 40 percent svojej staré štruktúry. Napriek tomu má pevnosť štruktúru až do 125 ton.

Sacsayhuaman sa nachádza 2 km severne od hlavného námestia v Cusco. Nachádza sa vo výške 3 700 metrov nad morom.

Sacsayhuaman je otvorený od 7:00 do 18:00.

Na návštevu Sacsayhuamán potrebujete turistický lístok mesta Cusco. Ďalšou možnosťou je najať si službu “City Tour”.

Národný park Huascarán

Národný park bol založený v júli 1975; pokrýva takmer celú oblasť pohoriami Cordillera Blanca, ktoré je najvyšším tropickom pohorie sveta.

Má rozlohu 34 000 hektárov s prevýšením od 3500 m až po hory, ktoré prekonávajú 6 000 m (najvyšší vrchol je Huascaran 6768 m.)

Hlboké rokliny, ľadovcové jazerá a rozmanitá vegetácie z neho robí miesto veľkolepé krásy. Je domovom medveďa alebo andského kondora.

Ročné zrážky a teplota sa líši v závislosti od nadmorskej výšky. V údolí Llanganuco vo výške 3860 m ročné zrážky sú 120 mm a priemerná teplota je 7,5 ° C.

V roku 1977 UNESCO vyhlásilo národný park Huascaran ako biosférickú rezerváciu a v roku 1985 bolo vyhlásené za prírodné dedičstvo.

V pohorí či národnom parku môžete prevádzkovať turistiku či kempovať ale aj liezť po skalách či ľadovcoch rôznych náročností. Tiež je obľúbenou destináciou pre lyžovanie alebo horskú cyklistiku.

Ak ho chcete navštíviť, potrebujete lístok.

Najvyššia hora Peru Huascarán

Huascarán horský vrchol And na západe centrálneho Peru. Vrchol zasnežené hory sa týči v nadmorskej výške 6 768 m nad morom v Cordillera Blanca, východne od peruánskeho mesta Yungay. Je to najvyššia hora v Peru a je obľúbená medzi horolezcami a turistov. V roku 1962 tu bola lavína, ktorá zničila niekoľko dedín a zabila asi 3 500 osôb. V roku 1970 vážne zemetrasenie spôsobilo zosuvy pôdy, ktoré pochovali 10 dedín a väčšinu z Yungay; pri jednej z najhorších prírodných katastrof 20. storočia zahynulo desaťtisíce ľudí.

Čo ďalej vedieť o Peru

Viete všetko pre cestu robiť Peru? Je čas vybrať letenku.

vybrať letenku