Peru je destinácia, ktorá si žiada byť preskúmaná. V tejto rozľahlej a búrlivé zemi sa spájajú starodávne, koloniálne a moderné tradície do nezabudnuteľných kultúrnych zážitkov. Bez ohľadu na typ cestujúceho - historický nadšenec, dobrodruh alebo gurmán - Peru ponúka nespočetne mnoho aktivít, ktoré uspokoja každého. Nie je žiadnym prekvapením, že jeho starodávne lokality, krásna topografia a rozmanitý ekosystém priťahujú návštevníkov z celého sveta, vďaka čomu je jedným z najobľúbenejších cieľov v Južnej Amerike.

Základné informácie o Peru

Turistické vízum

Turistické vízum pre menej ako 90-dňový pobyt nie je vyžadované

Celoročne

Počasie je k cestovanie vhodné celý rok

Nové slnko

Kurz sa pohybuje okolo 7.57 Sk za 1 PEN

Letenky od 19 000 Sk

Cena letenky z Prahy

Prečo ísť do Peru

Peru je považovaná hlavne ako dobrodružná destinácie, hlavne kvôli svojej hornatej krajine a slávnemu Amazonskému deštnému pralesu. Je tu mnoho turistických trás (či už ide o viacdňové alebo jednodňové výpravy) s náročnou turistikou po divočine s možnosťou vidieť od lamy až po neuveriteľnú rozmanitosť Amazonky.

Pre tých, ktorí nemajú sklon k aktívnej dovolenke, je tu tiež veľa možností. Milovníci histórie budú milovať kultúru a zrúcaniny ktoré Peru ponúka. A tí, ktorí milujú suveníry a potoulky mestami sa budú radovať z pestrofarebných trhov.

Peru je ideálnou destináciou pre batohom s obmedzeným rozpočtom a vďaka mnohým ubytovniam je ľahké nájsť priateľov na poznávanie krajiny. Populárne sú tiež penzióny ako lacná metóda ubytovanie v Peru. Ak ste ochotní minúť viac peňazí, v Peru nájdete širokú škálu hotelov strednej kategórie pre pohodlný pobyt v divočine alebo v mestách. Vďaka popularite sa Peru stará o každého cestujúceho.

Hlavné mesto Peru

Lima je hlavné mesto Peru. Je to obchodné a priemyselné centrum krajiny. Centrálna Lima sa nachádza v nadmorskej výške 156 metrov na južnom brehu rieky Rímac, asi 13 km do vnútrozemia od tichomorského prístavu Callao. Má rozlohu 70 štvorcových kilometrov. Mesto tvorí moderné oázu obklopenú peruánsku pobrežné púšťa na krátku vzdialenosť západne od pohoria Andy. Lima je druhé najväčšie mesto postavené na púšti po Egypte v Káhire.

Vlajka Peru

Súčasná štátna vlajka Peru bola oficiálne prijatá 25. februára 1825. O farbách sa hovorí, že symbolizujú Inkov a ich trvalý vplyv na krajinu. Červená a biela sú tiež farbami, ktoré vybral Jose de San Martin, Osloboditeľ. Erb nie je zobrazenie na štátnej vlajke.

Počet obyvateľov Peru

Peru je zmiešaného etnického pôvodu. Počas celej svojej histórie bolo Peru miestom stretávania rôznych národov a kultúr. K pôvodnej populácii sa pripojili Španieli už pred 500 rokmi. V dôsledku tohto stretnutia a neskôr obohateného migráciou afrických černochov, Ázijcov a Európanov sa peruánsky muž ukázal ako predstaviteľ národa, ktorého bohatá etnická kombinácia je jednou z jeho hlavných charakteristík. Peru má 8 220 764 obyvateľov.

Etnický pôvod / rasa: Americkí indiáni 45%, mestzi 37%, biela rasa 15%, čierna rasa, Japonci, Číňania a ďalšie 3%

Sviatky v Peru

Zoznam sviatkov v roku 2020

Dátum Sviatok

  1. Január Nový rok
  1. apríla Maundy štvrtok - štvrtok pred Veľkou nocou
  1. apríla Veľký piatok
  1. máj Sviatok práce
  1. jún sviatok sv. Petra a Pavla
  1. júl Deň nezávislosti
  1. Júl Deň nezávislosti
  1. august Santa Rosa de Lima - patrónka Limy
  1. október bitka o Angamos - Sviatok pripomína spomienku na námornú bitku s Čile, ktorá sa uskutočnila v tento deň v roku 1879
  1. november Deň všetkých svätých
  1. december Nepoškvrnené počatie
  1. december vianočný deň

Znamenie Peru

Erb obsahuje lamu a strom chinínovníka, dôležité symboly Peru. V spodnej časti je roh hojnosti ktorý predstavuje prosperitu.

Posun času

Čas v Peru je päť hodín za greenwichským časom. To značí, že v Peru je oproti Českej republike o 7 hodín menej (v dobe letného času) a o 6 hodín menej (v čase zimného času).

Mena v Peru

Oficiálnou menou v Peru je Nuevo Sol (S .; PEN), ktorý je rozdelený na 100 centimos. Mena obsahuje mince na 5, 10, 20 a 50 centimos a 1, 2 a 5 sol mincí. Existujú bankovky v nominálnej hodnote 10, 20, 50, 100 a 200 S. kurz online 1 PEN=7.57 CZK

Ceny v Peru

Všeobecne má Peru obdobné ceny ako Česká republika. Lacnejšie tu môže vyjsť doprava a jedlo v podnikoch pre miestne či na trhoch. Alkohol je o niečo drahšie. Ceny dopravy i ubytovania sú samozrejme najvyššie v turistických destináciách. Zjednávanie tu nie je moc rozšírené.

reštaurácia:

 • Stravovanie, lacná reštaurácia 10.00 S /.
 • Strava pre 2 osoby, Reštaurácia strednej triedy, trojchodové menu 70.00 S /.
 • McMeal v spoločnosti McDonalds 16.00 S /.
 • Domáce pivo (0,5 litra) 7.00 S /.
 • Dovážané pivo (0,33 l fľaša) 12.00 S /.
 • Coca Cola / Pepsi (0,33 l fľaša) 2.61 S /.
 • Voda (0,33 1 fľaša) 1.80 S /.

obchod:

 • Mlieko (1 liter) 4.52S /.
 • Biely chlieb (500 g) 5.36 S /.
 • Jablká (1 kg) 5.53 S /.
 • Banán (1 kg) 3.93 S /.
 • Pomaranče (1 kg) 4.26 S /.
 • Voda (1,5 l fľaša) 3.19 S /.
 • Fľaša vína (stredný rozsah) 28.50 S /.
 • Domáce pivo (0,5 l fľaša) 5.38 S /.
 • Dovážané pivo (0,33 l fľaša) 9.32 S /.
 • Cigarety 20ks (Marlboro) 15.00 S /.

preprava:

 • Jednosmerný lístok (miestna preprava) 1.00 S /.
 • Mesačný lístok (bežná cena) 86.96 S /.
 • Začiatok taxi (normálny tarifa) 7.00 S /.
 • Taxi 1 km (normálny tarifa) 5.00 S /.
 • Čakanie 1 hodina taxi (normálny tarifa) 25.00 S /.
 • Benzín (1 liter) 3.81 S /.

Vízum do Peru

Občania Českej ani slovenské republiky nepotrebujú k turistickej návšteve Peru víza a oficiálne môžu v krajine zdržiavať až 90 dní počas 365 dní. Pokiaľ hodláte v Peru zostať dlhšie ako 90 dní, môžete sa pokúsiť požiadať imigračného úradníka o udelenie povolenia na pobyt nad rámec 90 dní. Ak budete mať šťastie, môžete rovno dostať povolenie na pobyt až na 183 dní. V opačnom prípade nie je problém pred vypršaním lehoty 90 dní vycestovať z Peru a zase sa vrátiť, čím dostanete povolenie na ďalších 90 dní. Pečiatka s povolenou dobou pobytu si skontrolujte hneď pri príchode do Peru, pretože za jej prekročenie hrozia minimálne vysoké pokuty. Ak má vaša cesta do Peru iný, než turistický účel, je potrebné si pred cestou obstarať vízum na veľvyslanectve.

TIP

Pečiatka s povolenou dobou pobytu si skontrolujte hneď pri príchode do Peru, pretože za jej prekročenie hrozia minimálne vysoké pokuty.

Podmienkou vstupu do Peru je cestovný pas platný ešte aspoň 6 mesiacov od dátumu vstupu do krajiny. Pri vstupe na územie Peru je potrebné vyplniť imigračný kartu (Tarjeta Andina) a uchovať si jej časť až do doby, kedy budete krajinu opúšťať. Pokiaľ do Peru vstupujete po zemi Ekvádoru, Čile alebo Bolívia, uistite sa, že ste do pásu dostali vstupná pečiatka. Podľa peruánskych zákonov by mal každý návštevník bez vstupného pečiatky požiadať o vyhostení z krajiny na imigračnom úrade v Lime, aby vôbec mohol legálne opustiť krajinu. Imigračný úradníci môžu tiež požadovať výstupná pečiatka krajiny, z ktorej ste po zemi vstúpili do Peru.

Zaujímavosti o Peru

Niekoľko perličiek o Peru, ktoré môžete poznať, sú:

 • V Peru existujú 3 úradné jazyky: španielčina, quechua a Aymara, ale východne od Ánd v amazonských džungľový oblastiach sa predpokladá, že domorodci hovoria 13 rôznymi pôvodnými jazykmi.
 • Peru má druhé najväčšie množstvo šamanov na svete po Indii.
 • Peru je šiesty najväčší producent zlata.
  • Peru produkuje ročne viac ako 162 ton zlata v hodnote viac ako 7 biliónov dolárov!
 • Cusco v Peru bolo najdôležitejším mestom celej ríše Inkov a vládlo až na sever po Quito v Ekvádore a na juh po Santiago v Čile.
 • Ovocie Camu-Camu je jedným z najlepších superjídel na svete. Rastie v amazonskom dažďovom pralese v Peru a má najvyššiu koncentráciu vitamínu C v porovnaní s akýmkoľvek jedlom, asi 60-krát viac ako pomaranč.
TIP

Šamanizmus je v Peru obľúbený už viac ako 3 000 rokov. Pretože väčšina peruánskej populácie si nemôže dovoliť alebo nemá prístup k lekárom alebo západnej lekárskej starostlivosti, mnoho ľudí, najmä domorodcov, sa obracia na šamanské liečenie alebo curandero, vidieckeho duchovného liečiteľa. Väčšina šamanov používa pri liečenie halucinogénne lieky, napríklad Ayahuasca.

Očkovanie

Peru nemá povinné žiadne očkovanie. Doporučuje však očkovanie proti hepatitíde A, B a žltej zimnici. Žltá zimnica sa odporúča najmä pre tých, ktorí cestujú do oblastí džungle - do oblasti do 2500 m n.m.

Bezpečnosť

Peru je bezpečná krajina. Vyskytujú sa len malé podvody na turistoch a drobné krádeže. A preto ak sa riadite zdravým sedliackym rozumom o nevystavujete svoje drahé elektronické produkty či všetku vašu hotovosť na očí ľuďom, mali by ste byť v poriadku.

Dôležité kontakty

Kam zavolať v prípade núdze v Peru?

Polícia 105 Hasiči 116 Záchranná služba 115

Telefónna predvoľba Peru je +51.

Kontakty na veľvyslanectve Slovenskej republiky v Lime:

Adresa:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky Baltazar la Torre 398, San Isidro, Lima

Telefón: +511/2643381, 2643374, núdzová linka +511/2643381, 2643374, +51/998736567, fax: +511/2641708

E-mail: lima@embassy.mzv.cz

prevádzková doba úradu: (Po-Pia) 8: 30-17: 00, prevádzková doba konzulárneho oddelenia pre verejnosť: (Po-Pia) 9: 00-12: 00, víza (Ut-Št) 9: 00-12: 00.

Ďalšie kontakty nájdete na stránkach www.mzv.cz/lima

Čo ďalej vedieť o Peru

Viete všetko pre cestu robiť Peru? Je čas vybrať letenku.

Vybrať letenku