Ak ste suchozemec, ktorého lákajú diaľky a nemôžete sa rozhodnúť medzi dostupnou Európou alebo vzdialenú Amerikou, Island je to pravé miesto, kam sa vydať. Ostrov leží na stredu dvoch tektonických dosiek priamo na pomedzí Severného ľadového a Atlantického oceánu, čiže sa dá povedať, že je presne uprostred. A to je ten pravý kompromis.

Základné informácie

Turistické vízum

Vízum nie je vyžadované

Máj až september

Najpriaznivejšie, čo sa počasie týka, sú letné mesiace.

Króna

Islandská koruna, 100 ISK = 19 Sk

Letenka

Koľko stojí letenka na Island?

Hlavné mesto Islandu

Divoká a vulkanicky aktívnej príroda uchváti už pri prílete do hlavného mesta Reykjavíku. Pred pristátím lietadla Vás pri pohľade na tlejúci gejzíry, pusté pláne a apokalypticky vyzerajúci krajinu napadne, že ste sa ocitli na konci sveta. Opak je ale pravdou, pretože na Islande rozhodne zažijete skôr viac než menej dobrodružstva a zážitkov, na ktoré by ste inde len ťažko narazili.

V Reykjavíku žije 129 tisíc obyvateľov a ide o najväčšie a najľudnatejšie mesto na ostrove. Žijú tu až dve tretiny obyvateľov celého ostrova. Vzhľadom k polohe ostrova si v letných mesiacoch užijete nepretržitého svetla, zatiaľ čo v zime sú to len štyri hodiny svetla denne. Vďaka svetlým letným dňom je ostrov preslávený svojím nočným životom, má pre tieto alkoholovej noci aj špeciálne slovo: RUNTUR.

Vlajka Islandu

Červený, bielo lemovaný kríž, na modrom plátne - to je vlajka ostrova. Modrá farba má symbolizovať more a oblohu, biela zasa gejzíry, ľadovce a sneh. Vzťah Islandu k ostatným škandinávskym štátom, hlavne k Dánsku, ktoré od 14. Storočia Island ovládal, znázorňuje červený kríž.

Počet obyvateľov Islandu

Obyvatelia krajiny ohňa a ľadu sú potomkovia nórskych osadníkov a keltov a zo začiatku môžu pôsobiť ako priadka, ale nakoniec sa do islandskej povahy zamilujete, pretože ľudia sú tu pokojní a pokojní. Možno preto sa Islanďania dožívajú veľmi vysokého veku (81,1 rokov). Staré islandskej príslovie hovorí, že: “Každý chce žiť dlho, ale nikto nechce byť starcom!” A to je presne tá definícia, ktorú vo svojom pokojnom živote cťou v každom veku a tento um by sme sa od nich mali my európania, naučiť.

V roku 2020 žije na Islande 364 tisíc ľudí, u ktorých je až 93% potomkovia nórskych a keltských osadníkov.

Sviatky na Islande

Ako u nás, pripadá 1. január na odpočinkový deň po oslavách Nového roka.

Počas februára oslavuje Islanďania sviatok Porrablót - v skorších dobách sa ľudia schádzali pri večeri a prednášali básne na počesť boha Porro. Aj dnes sa ľudia schádzajú k večeru, avšak preberajú u nej skôr všetky novinky zo svojho života.

Koniec februára až začiatok marca sú sviatky, ktoré predchádzajú veľkonočnom pôstu, delí sa na tri dni:

 • Pondelok je Bolludagur - sviatok si užívajú hlavne deti. Podľa tradície dostávajú od rodičov takzvaný bollur, čo je taký český veterník, len * nepatrne väčší a plnený marmeládou alebo karamelovou polevou.
 • Sprengidagur - český fašiangy. Islanďania konzumujú veľké množstvo ovčieho mäsa a ako prílohu hrášok.
 • A ako posledný je öskudagur - u nás vychádza na Popolcovú stredu, kedy deti chodia od domu k domu, spievajú a koledujú.

Marec - apríl - Veľká noc Páskar - miestni obyvatelia sa užívajú hlavne pracovného voľna a Trac čas s rodinou.

Prvý štvrtok po 18. apríli - prvý letný deň Sumardagurinn fyrsti. Starý nordický kalendár predtým upravoval len dve ročné obdobia. Aj v tento deň si miestne užívajú voľna. Schádzajú sa na námestiach a v centrách a oslavujú. Konzumujú hlavne zmrzlinu, pretože býva pekné počasie.

Prvý víkend v júni - dni námorníkov Sjómannadagurinn. Konajú sa najrôznejšie akcie, prevažne v prístavoch, pretože sa oslavuje more, ktoré poskytuje mnohým ľuďom obživu. Výstavy, výlety loďou, preteky plachetníc, ochutnávky plodov mora.

17. júna - deň nezávislosti, oslava narodenia Jóna Sigurdsson (predstaviteľ hnutia za nezávislosť) - Veľký sviatok, obrovské národné oslavy. Výlohy sa zdobia farbami Islandu a Jónovými portréty. Konajú sa sprievody, koncerty, ulice ožívajú.

Sledovanie východu i západu slnka využívajú Islanďania hlavne o najdlhším dni v roku a to je 21. júna. Slnko v tento deň vychádza v 2:54 a zapadá až po polnoci v 00:04. Ideálny deň pre výlety do prírody a pozorovanie tohto prírodného úkazu.

Sviatok obchodníkov - prvý víkend v auguste a pondelok (Verslunarmannahelgi) - sviatok bol pôvodne pre zamestnancov v službách, mali si oddýchnuť. Dnes majú už voľno všetci a práve predavači musia do práce, aby si ľudia mohli nakúpiť. Tento sviatok je veľmi často spájaný s kempovaním, výlety do prírody a hlavne popíjaním alkoholu. Najaktívnejšie sa oslavuje najmä na ostrovoch Vestmannaeyjar.

Tretí víkend v auguste - Menningarnótt (Reykjavicky noc kultúry) - veľmi pekne poňatý sviatok, kedy sa ulice hlavného mesta otvoria koncertom, rovnako tak ako bary a kaviarne. Niektorí miestni dokonca usporadúvajú dni otvorených dverí u seba doma a pozývajú okoloidúci na kakao a niečo dobré. Všetko končí veľkým ohňostrojom a potom sa popíja až do rána.

1. december - Deň nezávislosti - oficiálny sviatok, však ľudia pracujú a tak moc neoslavujú.

21. decembra - najkratší deň - v Reykjavíku slnko vychádza v 11:22, zapadá v 15:30 - oslva veľa nie je, je už zima, ľudia sa najradšej zdrřují vo vnútri a navyše majú pred Vianocami veľa práce.

23. decembra - deň osláv svätého Þorláka, Þorláksmessa - Porlák bol Islands svätec, biskup, ktorý 23.12. 1193 zomrel. Predvianočné prípravy vrcholí, obchody majú otvorené skoro do polnoci.

24. decembra - Vianoce, Jól - vianočné doba vyzerá na islande podobne ako u nás. Islanďania sa zídu pri večeri, rozdajú si darčeky a potom sa konajú vianočné omše. Deň po Vianociach je obvyklé navštevovať rodinu.

31. decembra - Silvester, Gamlárskvöld - veľmi podobný ako u nás. Okrem veľkého množstva alkoholu, čo sa v tento večer vypije si ľudia tiež skúša najrôznejšie pyrotechniku, ktorú v najväčšom množstve odpáli o polnoci.

Znamenie Islandu

Štátny znak Islande nám ukazuje islandskú vlajku, obklopenou netradične štyrmi (zvyčajne sú len dva) štítonoš. Jedná sa o mytologické postavy - býk=ochranca juhozápadu, orol alebo gryf = ochranca severozápadu, drak = ochranca severovýchodu a gigant alebo obr = ochranca juhovýchodu Tento znak sa používa od dátumu vyhlásenia republiky, čo bol rok 1944

Mena na Islande

Na ostrove môžete zaplatiť islandskými korunami - Krone (ISK).

 • Hodnota mincí - 1, 5, 10, 50, 100 ISK
 • Hodnota bankoviek - 500, 1000, 2000, 5000

Najdrahšie v krajine je alkohol. Ostatné ceny sú porovnateľné ako v iných škandinávskych krajinách.

Zmeniť peniaze je možné v bankách, klasickej zmenárne na islande nenájdete, alebo môžeme peniaze získať z bankomatu. Platobnou kartou zaplatí takmer čokoľvek a kdekoľvek.

Ceny na Islande

Ceny sa líšia väčšinou podľa toho, či nakupujete v hlavnom meste alebo na periférii. Väčšinu vecí, od jedla, cez lieky až po drogistický tovar hľadajte v supermarketoch. Najznámejšie sú bonusy, Krónan, Samkaup alebo netto. Malé podniky ako pekárne sú len vo väčších mestách a nie je ich moc. Pokiaľ ale odídete z hlavného mesta, budete odkázaní iba na benzínovej pumpy. Alkohol nakúpite hlavne v štátnom obchodu Vínbuðin. Obchody otvárajú štandardne až okolo 11 hodiny a zatvárajú skoro, už okolo 18. Hodiny. Čo môže, vzhľadom k dlhému dňu, byť občas mätúce.

Orientačné ceny produktov na islande:

 • Pivo v obchode (plechovka) - 300-364 ISK / 53-64 CZK
 • Pivo v reštaurácii 0,5l - 800-990 ISK / 141-175 CZK
 • Kaviareň v kaviarni - 350-450 ISK / 62-79 CZK
 • Lepšie obed v reštaurácii - 3 290-4 900 ISK / 581-865 CZK
 • Šunka plátky - 360 ISK / 64 CZK
 • 185 ISK / 33 Kč bageta
TIP

Z Európana Islanďanov? Jedine cez kuchyňu! Medzi najväčšie pochúťky ostrova elfov patrí samozrejme dary mora. Omega 3 hľadajte takmer v každom jedle, ktoré v reštaurácii dostanete na tanier. Po Japonsku je Island druhou krajinou s najväčšou konzumáciou rýb. Pozor však na najobľúbenejšie islandskú pochúťku. Ak v jedálnom lístku zahliadnete, že podávajú “Hárakl”, dobre si rozmyslite, či Vám to skúšanie nových vecí prinesie vždy len niečo dobré. Ide totiž o hlboko fermentovaného žraloka. Túto pochutinu inde na svete nenájdete a tiež na nej len tak nezabudnete. Mäso žraloka malohlavého má veľmi prenikavú vôňu. Ospalec grónsky je najsevernejšie žijúci ryba a aby sa jeho telo mohlo vyrovnať s nízkym teplotami je presýtené dusičnatými látkami a tie sú vo väčšom množstve toxické. Mäso sa najprv musí nasekať na 30 cm tenké plátky, vložiť do štrkom vysypanej diery a zaťažiť ťažkými kameňmi, ktoré vytláčajú toxickú šťavu z mäsa von. A celých 6 - 12 týždňov sa mäso pomaly rozkladá pod zemou a ďalších 4 - 5 mesiacov sa sušia zavesené na suchom mieste. A odmenou za niekoľkomesačné úsilie je Vám čpějící mäso, s nádychom rybiny, ktoré sa konzumuje špáradlom a zapíja rascové pálenkou.

Zaujímavosti o Islande

V tejto krajine kontrastov nie je núdza o adrenalínové zážitky, romantické dojmy a kultúrne podujatia. Romantické duše poteší sledovanie polárna žiara, čiže Aurora Borealis, pomenovaná podľa rímskej bohyne úsvitu. Na tento slnečné jav je potrebné si vyhradiť aspoň týždeň. Noc musí byť jasná a slnečná aktivita dostatočne silná, ale tento nevšedný zážitok predčil aj tie najdivokejšie predstavy skúsených cestovateľov, ktorí žiaru popísali ako najsilnejší moment ich života. Najčastejšie možno tento jav, spôsobený slnečnú aktivitou a magnetickým poľom zeme, pozorovať v severnej časti ostrova.

Pre dobrodruhov čaká na Islande ešte oveľa viac zážitkov. Medzi najobľúbenejšie patria raftingovou a kajakovej zjazdy okolo Islandu. Kde inde môžete v jednom dni nahliadnuť do všetkých štádií vývoja planéty. Premenlivé počasie má za následok, že po každom prebudení sa ocitnete v úplne inej krajine, než do akej ste deň vopred ľahli do postele. K adrenalínovému zážitku prispieva aj všadeprítomný zápach síry, ktorý Vám pripomenie, že po namáhavom zjazde na Váš čaká horúci prírodný gejzír, ktorý Vaše svaly opäť uvoľnia a navyše Vám odovzdá niečo málo z dlhovekosti obyvateľov. Spoločne s nespočetným množstvom vodopádov sú horúce gejzíry ďalším unikátnym úkazom, z ktorého nespustíte oči. Gejzír Strokkir chrlia vodný prúd do výšky 30 metrov, ale ak hľadáte ozajstného velikána medzi gejzíry navštívte Veľký Geysir, ktorý dal pomenovanie všetkým gejzírom sveta a svoj tryskajúce prúd vody dokáže dostať až do výšky 80 metrov.

Keď už budete mať adrenalínu plné zuby, prenechajte riadenie lode skúsenejším a vyplávajte ďalej na otvorené more. Odmenou sa určite stane vráskavec malý, ktorý Vašu loď niekoľkokrát lenivo obkrúži a na rozlúčku Machna chvostovou plutvou. Áno, reč je o veľrybách a ich pozorovanie vo voľnej prírode. Ďalšie zážitok, o ktorom ste si nikdy nemysleli, že by sa Vám mohol stať si môžete odškrtnúť.

Dôležité kontakty

Kam zavolať v prípade núdze na Islande?

Tiesňová linka: 112 (polícia, požiarnici, lekárska pomoc)

Prvá pomoc: + 354-525-1000

Polícia: 114

Hasiči: 112

Telefónna predvoľba Islandu je +354.

Kontakty na veľvyslanectve Českej republiky na Islande:

Adresa:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky
Raudagerdi 49
108 Reykjavík, Island

Telefón: 00354/5873000

E-mail: london@embassy.mzv.cz

Ďalšie kontakty nájdete na stránkach

Čo ďalej vedieť o Islande

Viete všetko pre cestu na Island? Je čas vybrať letenku.

Vybrať letenku