Nový Zéland, anglicky New Zealand, maorským Aotearoa, je štát v juhozápadnej časti Tichého oceánu, Pacifiku. Tvoria ho dva veľké ostrovy, Severnej a Južnej, a ďalšie menšie ostrovčeky. Najbližší susedný štát je asi 2000 km vzdialená Austrálie.

Základné informácie o Novom Zélande

Turistické vízum

Pre pobyt do 3 mesiacov víza nie, ale registráciu NZeTA

December až marec

Mesiaca optimálny na cestu. Na Novom Zélande je leto

Novozélandský dolár

Kurz sa pohybuje okolo 15 Sk za 1 NZD

Letenky od 22 000 Sk

Cena letenky z Prahy

Prečo ísť na Nový Zéland

Nový Zéland je krajinou, ktorá má veľmi dobrú povesť medzi destináciami, kam smerujú cestovatelia z celej Európy, severnej Ameriky a predovšetkým Ázie. Je to preto, že ide o krajinu s nádhernou a čistou prírodou, krajinu bezpečnú a zároveň zemi vysoko priemyselne aj poľnohospodársky vyspelú. A tiež je relatívne najďalej. Kam ďalej už dôjsť? Snáď len na Antarktídu alebo do Ohňovej zeme …

Nový Zéland ponúka cestovateľom širokú škálu možností, ako krajinu prejsť, ako ju spoznať aj ako sa pobaviť. A to bez ohľadu na finančnú situáciu cestujúceho. Najdrahšou položkou samozrejme býva letenka a potom úhrada za prepravu medzi jednotlivými miestami, ktoré cestovatelia navštívi. Ďalšie výdavky však možno upravovať podľa toho, aký druh prenocovanie cestovatelia zvolí a aké atrakcie chcú navštíviť.

Hlavné mesto Nový Zéland

Hlavným mestom Nového Zélandu je Wellington. Leží na juhozápadnom cípe Severného ostrova a ide o najjužnejšie položené hlavné mesto na svete. Mesto je relatívne malé, počet obyvateľov je len okolo 180 tisíc. Je však súčasťou väčšej aglomerácie, ktorá siaha asi 50 km na severovýchod. Najčastejším dopravným prostriedkom, ako sa dostať do mesta je lietadlom alebo loďou. Z Wellingtonu odplávajú každú chvíľu mohutné trajekty, ktoré smerujú na Južný ostrov, do Piktonu.

Obyvateľstvo Wellingtonu tvoria prevažne Európania a Aziati. Veľa ich pracuje v prístave, ale aj v štátnej správe.

Mesto má bohatú históriu, už Jules Verne situoval začiatky svojich príbehov sem, z Wellingtonu vyplávajú napr. Hrdinovia jeho románu 2 roky prázdnin. Bežného turistu, ktorý príde do prístavu trajektom, však mesto moc nenadchne. Než sa totiž dostane do historického centra, musí sa prekľučkovať nevábným a rušným prístavom a budovami dokov, ktoré prístav obklopujú.

Vlajka Nového Zélandu

Vlajka Nového Zélandu je tvorená modrým obdĺžnikom, v ktorého hornom rohu je umiestnený symbol Spojeného kráľovstva Veľkej Británie. V ďalšej vlajúce časti sú štyri červené hviezdy, usporiadané do podoby súhvezdia Južného kríža.

Počet obyvateľov Nového Zélandu

Na oboch ostrovoch Veľkého Zélande žije takmer 4,5 milióna obyvateľov z ktorých celá jedna tretina žije v Aucklande. Väčšina bielych obyvateľov Nového Zélandu sú potomkovia kolonizátorov, ktorí na Nový Zéland prišli za novým životom. Žije tu však aj mnoho aziatov a samozrejme tiež Maurovia, pôvodní obyvatelia ostrovov.

Sviatky na Novom Zélande

Na Novom Zélande rozlišujeme nasledovné druhy sviatkov: štátne, lokálne, kresťanský / tradičné. Najviac je štátnych sviatkov, ktorých je celkom 10. Keď je štátny sviatok, tak je deň voľna a väčšina obchodov je uzavretá. Lokálne sviatky neplatí pre celú krajinu, ide o miestnu / oblastnej oslavy. V týchto dňoch majú voľno iba ľudia z danej oblasti. Štátnymi sviatky sú:

 • 1.1. - New Years Day - Nový rok
 • 2.1. - Day after New Years Day - druhý deň po Novom roku
 • 6.2. - Waitangi Day - štátny sviatok Nového Zélandu
 • pohyblivé dátum - Good Friday - Veľký piatok
 • pohyblivé dátum - Easter Monday - veľkonočný pondelok
 • 25.4. - Anzac Day - deň obetí vojen
  1. pondelok v júni - Queen ’s Birthday - narodeniny kráľovnej
  1. pondelok v októbri - Labor Day - deň práce
 • 25.12. - Christmas Day - 1. sviatok vianočný
 • 26.12. - Boxing Day - 2. sviatok vianočný

Znak Nového Zélandu

Štátny znak je tvorený štítom, v ktorého prvom poli je súhvezdie Južného kríža, v druhom zlatej rúno na červenom pozadí, v treťom obilný snop a vo štvrtom skrížený mlátiacich líšt a kladivko. V osi je kôl a na ňom tri plachetnice. Nad štítom sa vznáša koruna svätého Eduarda. Štítonoš sú žena v bielej ria so štátnou vlajkou cez rameno a maorský náčelník s kopijou taiaha. Štítonoš stojí na papraď so stuhou s nápisom New Zealand.

Posun času

Časový posun medzi Novým Zélandom a Českou republikou je 11 hodín. Tento posun sa môže posunúť o 1 hodinu oboma smermi a to v období, keď sa mení letný čas (Termíny zmeny nebývajú rovnaké).

Mena na Novom Zélande

Novozélandský dolár (NZD) je zákonným platidlom na Novom Zélande. Jeden NZD má 100 centov. Stretnúť sa môžeme s mincami pre 10, 20 a 50 centov a pre 1 a 2 NZD. Bankovky sú: 5, 10, 20, 50, 100 NZD. 1 NZD sa dal v SR v roku 2019 nakúpiť za 15,60 Sk.

Ceny na Novom Zélande

Najväčšou položkou pre turistov na Novom Zélande bývajú poplatky za dopravu a prenocovanie. Benzín / nafta sú relatívne lacné, väčšie položkou sú však prenájmy auta / karavanu resp. preprava autobusy, vlaky, trajekty. Cena pohonných hmôt bola v roku 2019 podobná ako v SR, prenájom najlacnejšieho karavanu bol za 100 NZD na deň, cena za prepravu bola asi 3 až 5 krát vyššie ako u nás.

Pokiaľ ide o ubytovanie, tak najdrahšie sú hotely. Tu býva cena za izbu a deň cca 100 NZD. Oplatí sa využívať kempy rôznych kategórií (fialové / modré / zelené), kde dá stráviť noc buď zadarmo alebo s poplatkom od 8 do 32 NZD.

Stravovanie v reštauráciách je drahé, asi ako v Nemecku. Fish and chips možno však zaobstarať za 12 NZD. Pokiaľ si cestovatelia sami varia, tak využijú veľkej ponuky supermarketov, nabitých tovarom rovnako ako v západnej Európe. Ceny sú tiež podobné tým v Anglicku alebo Nemecku. Chlieb kúpite za 3, fľašu dobrého vína za 10 až 15 NZD. Ovocie a zelenina sú drahé, zato syry prekvapí svojou lahodnou chuťou a cenou. Najviac idú na odbyt kilové bochníky, ktoré sú rovnako drahé ako fľašu vína. Miestne im hovoria plastic.

Vízum na Nový Zéland

Cestovatelia zo SR pre pobyt do 3 mesiacov víza nepotrebujú. Musí však požiadať o registráciu NZeTA (New Zealand Electronic Travel Authority) a za registráciu zaplatiť sumu 12 NZD a turistickú daň 35NZD. NZeTA je schválená elektronicky - väčšinou do 3 dní. Je tu ale výnimka - o NZeTA nemusia žiadať cestovatelia sa študijným alebo pracovným vízom a cestovatelia, ktorí majú schválené turistické víza.

Na vyplnenie NZeTA a tým pádom aj k vstupu je potrebné mať: cestovný pas, ktorý musí byť platný najmenej 3 mesiace od plánovaného návrate z Nového Zélandu, beztrestnosť, dostatok financií a spiatočná letenka.

Vyplnenie NZeta môžete zadať buď cez mobilnú aplikáciu (kde ušetríte pár peňazí) alebo klasicky cez počítač. Nezabudnite si NZeTa vybaviť pred cestou, bez nej vás nemusí pustiť do lietadla.

Víza pre návštevu=Visitor Visa - https://www.immigration.govt.nz/

Zaujímavosti o Novom Zélande

Na prvý pohľad sa to nezdá, ale Nový Zéland je dosť rozľahlý. A je veľmi dlhý. Vzdialenosť medzi špičkou Severného ostrova a posledná skaly Južného je takmer 1200 km. To je ako z Prahy na Sicílii.

Cestovatelia by sa mali rozhodnúť, ktorú časť chcú prejsť a ktorú nechať na inokedy. Milovníci drsnej prírody, hôr, vôd a nádherných scenérií by sa mali zamerať na Južný ostrov, zvlášť na jeho najjužnejšia časť. Tí, ktorí by chceli prejsť celú krajinu za menej ako 2 mesiace, tak tí by si mali uvedomiť, že všetko uvidí ako z rýchlika a radšej si vybrať, ktorú časť vynechať. Či prejdú vyššie uvedenú atraktívnu južnú časť Južného ostrova, alebo začnú uprostred Južného ostrova a budú cestovať na sever až ku krásne vyhřátým dunám, ktoré sú na špici Severného ostrova.

Nový Zéland má krásnu a čistú prírodu a všetci sa snažia ju takto zachovať ďalším generáciám. Preto sú všade - už na letiskách - uvedené pokyny, ako sa v prírode správať. Pod vysokou pokutou je zakázané vyhadzovať v prírode odpadky, znečisťovať ju výkaly a zakladať oheň mimo vyhradených miest. Nesmie sa prenocovať vo voľnej prírode, dá sa využívať len kempy, ktoré sú na to určené.

Pri plánovaní denných trás je nevyhnutné zohľadniť nielen vzdialenosti medzi jednotlivými lokalitami, ktoré majú byť prejsť, ale tiež stav ciest. V krajine je len pár diaľnic, všetky len na Severnom ostrove. Po miestnych a štátnych cestách sa nedá predpokladať moc vysoká rýchlosť. Oba ostrovy sú ale hornaté a pri stúpaní a klesaní čaká vodiča veľa serpentín. Rovných a prehľadných úsekov teda veľa nie je. Cesty sú zato vo veľmi dobrom stave, miestne však bývajú užšie a značný počet úsekov býva v oprave. Oprava prebieha tak, že sa ide striedavo po jednej strane cesty. Namiesto semaforov púšťa a zastavuje vozidlá chlapík s ceduľou. A pozor - na Novom Zélande sa jazdí vľavo.

Zastaviť počas cesty môžete na parkoviskách s výhľadom, ktoré sú zhruba každých 20 km a väčšinou sú na nich čisté toalety. Inde - zvlášť na Južnom ostrove - sa po trase moc zastaviť nedá. A dôvod? Hneď vedľa vozovky je plot - ohrada pre dobytok - alebo buš alebo svah. A s tým súvisí aj vzdialenosť medzi jednotlivými pumpami. Tá môže byť aj viac ako 100 km.

Cennou pomôckou cestovateľom autami a karavany je mobilná aplikácia CampeMate. Dá sa stiahnuť zadarmo a ponúkne široké spektrum ubytovanie vo vybranej lokalite. Zvlášť pre tých, čo využívajú karavany, je optimálny pripraviť si trasy s touto aplikáciou vopred. Ak chcú ušetriť a neplatiť za prenocovanie, môžu využiť tzv. Zelené kempy, ktoré sú určené práve pre nich. V aplikácii je opis každého kempu s uvedením, či je vybavený WC, pitnou vodou a sú uvedené podmienky pre kempovanie. U každého je uvedené počet miest, tj. Koľko karavanov môže v kempe zároveň byť a počet nocí, koľko môže každý karavan zostať.

Očkovanie

Žiadne očkovanie cestovatelia z ČR nepotrebujú. Iba sa odporúča očkovanie proti obom typom žltačky.

Bezpečnosť

Traduje sa, že na Novom Zélande je bezpečne, že sa nikto nemusí obávať, že bude niekde okradnutý alebo prepadnutý. Sú však známe prípady, keď to tak nebolo. Zlodeji sa proste vyskytujú všade a v tejto krajine je ich len trochu menej. Napriek tomu sa odporúča, aby cestovatelia nenechávali svoje vozidlá na opustených miestach dlho bez kontroly a aby si brali svoje cenné predmety a doklady vždy so sebou. Na veľkých parkoviskách je zase žiaduce skontrolovať, či je strážené kamerami.

Dôležité kontakty

Kam zavolať v prípade núdze?

Záchranná služba, hasiči, polícia: 111

Telefónna predvoľba Nového Zélandu je +64.

Kontakty na veľvyslanectve Slovenskej republiky v Canberre:

Adresa:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky 28 Culgoa Circuit, O'Malley, ACT 2606

Telefón: + 61-262901386

E-mail: canberra@embassy.mzv.cz

Ďalšie kontakty nájdete na stránkach https://www.mzv.cz/canberra

Čo ďalej vedieť o Novom Zélande

Viete všetko pre cestu do Nového Zélandu? Je čas vybrať letenku.

Vybrať letenku