Výhody registrácie u Flymeto
  1. Hľadáme tie najlepšie kombinácie letov.
  2. Spolupracujeme s najlepšími partnermi v oblasti cestovania.
  3. Sme solídne predajcovia leteniek, pôsobíme na trhu od roku 2016.
 Hovoríme vaším jazykom
 500 miliónov letov do 10s
 Predávajte vlastné zájazdy
 Zdieľajte ponuky s priateľmi
 1.5 miliónov hotelov do 10s
Letenky
Odkiaľ

Viedeň (VIE)   Budapešť (BUD)

Kam

Sarajevo (SJJ)

Do Beverly za poznaním známej luxusnej štvrti
Beverly Hills iste poznáte zo seriálov, viete však, kto tu dokonca aj žije? Napríklad na Roxbury Drive má honosný dom herečka Diane Keaton, na Foothill Road potom stojí bývalý dom známeho Franka Sinatru. Na Doheny Road sa zdržiava speváčka Christina Aguilera, Sunset Boulevard potom ukrýva rezidencie Madonny a Phila Collinsa. Beverly Hills je samostatným mestom, je súčasťou metropolitnej oblasti LA County. Naviac sa tu točil známy romantický film Pretty Woman a dokonca aj celý rad seriálov.
Mar 11, 2016 2 min
Čtěte více
Dovolenka v Turecku
Európa · Turecko
Jun 09, 2021 4 min
Čtěte více

Mostar- uhrančivý balkánský orient

V dojazdovej vzdialenosti od chorvátskych letovísk Makarska alebo Dubrovník leží mesto, kde človek o pamiatky doslova zakopáva. Mostar na juhu Bosny a Hercegoviny má za sebou slávnu aj krušné minulosť, ktorá je poznať na každom kroku. Krivolaké kamenné uličky popretkávané vôňami z miestnych krčmičiek a hlasy remeselníkov predávajúcich svoje výrobky sa od čias otomanskej ríše moc nezmenili.

Starý most - most, ktorý nebol

Mostarská Starý most je jeden z mála monumentov, ktoré boli na zoznam kultúrnych pamiatok UNESCO zapísané dvakrát. Súčasný most je totiž replikou pôvodného Staré mosta, ktorý tu stál vyše 400 rokov, než ho v roku 1993 počas občianskej vojny zničili chorvátske granáty. Pôvodný bol postavený v roku 1566 a dve strážnej veže na koncoch 28,7 metrov dlhej priepasti sa potom opäť spojili až v roku 2004. Vtedy most s prispením niekoľkých krajín ako Japonsko alebo Holandsko starou tureckú metódou kameň po kameni, postavili znovu. A to vrátane jeho skorších nedokonalostí. Dnes je opäť hlavnou dominantou Mostaru a miestni si na ňom dokazujú svoju mužnosť, keď skáču do vody z výšky okolo 20 a viac metrov. Nemyslite si, že preteky v skokoch sú nejaká moderné bláznovstvá, ide o Mostarská tradíciu pestovanou už z otomanských dôb.

Sarajevo - Vydajte sa s nami na dovolenku
Hľadať

Ponúkame ešte lacnejšie letenky a ubytovanie ..

#Dejiny
Flymeto - repistu | istockphoto.com
Flymeto - ByeByeTokyo | istockphoto.com
Flymeto - stockinasia | istockphoto.com
Flymeto - nightman1965 | istockphoto.com
Flymeto - Dreamframer | istockphoto.com
Flymeto - stockinasia | istockphoto.com
Prečo vycestovať do Európy s nami?
  1. Spolupracujeme s najlepšími partnermi v oblasti cestovania.
  2. Hľadáme nové možnosti poznania prostredníctvom cestovania.
  3. Sme solídne predajcovia leteniek, pôsobíme na trhu od roku 2016.
 1.5 miliónov hotelov do 10s Pohodlné hľadanie 500 miliónov letov do 10s

Krivý most - Lajka medzi mostami

Kriva Ćuprija vyzerá ako miniatúrna verzia hlavného mosta, v skutočnosti ide však o najstaršie most Mostare. Krivý most posloužli v 16. storočí ako testovací králik pred stavbou prvého Starého mosta. Aj na ňom sa podpísala občianska vojna. S prispením Luxemburska bol ale zrekonštruovaný. A je to dobre. Ak hľadáte totiž malebné reštaurácie a kaviarne s výhľadom na rieku trochu bokom od centra, nájdete ich práve okolo mosta Kriva Ćuprija a riečky Radboljy, ktorá do Neretvy priteká. Tromi ďalšími mosty cez Neretvy svojho času prispela i rakúsko-uhorská vláda, pod ktorú oblasť spadala. Aj keď sú pozoruhodne dlhé a pekné, tým “pôvodným” tureckým sa nevyrovnajú.

Turecké dedičstva

Tvrdiť, že to alebo ono je staré ako Mostar sám, je klišé. V prípade trhu na ulici Kujundžiluk to však nie je ďaleko od pravdy. Trh je dodnes živým centrom obchodu, a to nielen so suvenírmi a miestnymi remeselnými výrobkami. Je predovšetkým pripomienkou početných obchodných karavan, ktoré cez Mostar prúdili z Blízkeho východu a ktorých obchodníci v mostarských uliciach hľadali nocľah.

Tí majetnejší zanechali v meste svoje domy. Najpozoruhodnejšie sú Kajtazův dom a dom Bišćevića. Obaja sú úctyhodne zachovalé a prístupné turistom. Kým Bišćevića slúži ako skanzen tureckého spôsobu života z dôb dávno minulých, Kajtazův dom má svoje stále obyvateľov, s ktorými sa na prehliadke môžete dohovoriť. Príbytok je taky zapísaný ako UNESCO pamiatka, takže je čo k videniu.

Sarajevo - Vydajte sa s nami na dovolenku
Hľadať

Ponúkame ešte lacnejšie letenky a ubytovanie ..

#Dejiny
Flymeto - Michael Paschos | istockphoto.com
Flymeto - DarioZg | istockphoto.com
Flymeto - BremecR | istockphoto.com
Flymeto - fotomania_17 | istockphoto.com
Prečo vycestovať do Európy s nami?
  1. Dostaneme vás bezpečne späť domov.
  2. Spolupracujeme s najlepšími partnermi v oblasti cestovania.
  3. Vieme sa o vás počas cesty postarať.
 Predávajte vlastné zájazdy Zdieľajte ponuky s priateľmi 1.5 miliónov hotelov do 10s

Stret kultúr

Mostar bol a bude miesto, kde príslušnosť k národu a Cirkvi hrá svoju rolu. Vedľa pravoslávneho kostola má svoj pľac v centre katolícky kostol rovnako ako tri mešity - Koski Mehmed-pašovať mešita, mešita Cejvan Ćehaj a Karađoz-begova mešita. Mementom občianskej vojny nie sú len pamätné kamene, ale aj diery po guľkách v mnohých fasádach. Mostar je napriek tomu v vnútri rovnaký, ako bol za vlády otoman - centrum živého obchodu, kam ľudia rôzneho pôvodu a presvedčením prídu a zase odídu. Niečo zanechajú, niečo si odvezú.

Mostar je tak ako bonboniéra, kde si to svoje nájde každý. Ak vás neuchváti mestskej mešity, vydajte sa na kraj Mostare, kde zo skaly vyteká rieka Buna a na brehu stojí starý dervišský kláštor Blagaj z prelomu 15. a 16. storočia. Slúži ako múzeum a ak vás duchovne nezasiahne jeho architektúra, potom jeho okolia určite.Súvisiace články