Výhody registrácie u Flymeto
  1. Ponúkame viac ako 600 miliónov letových kombinácií.
  2. Silný zákaznícky servis.
  3. Hľadáme nové možnosti poznania prostredníctvom cestovania.
 Predávajte vlastné zájazdy
 Pohodlné hľadanie
 Zdieľajte ponuky s priateľmi
 Tvorte svoje itinerára
 500 miliónov letov do 10s
Letenky
Odkiaľ

Viedeň (VIE)   Budapest (BUD)

Kam

Mandalay (MDL)

Mesto, kde sochy žijú s ľuďmi

Cez všadeprítomnou posvätnú auru Budhu, ktorý druhému najväčšiemu barmskému mestu kedysi predpovedal slávnej zajtrajšky, je Mandalaj skôr zaprášené mesto ako monumentálne metropoly. Práve z oblaku prachu ale povstáva a zase sa v ňom stráca jeho najväčší poklad - svetovo preslávené sochárske umenie.

Šikovné ruky sochárov dali Mandalaj svoje meno a zapísali ho na zoznam miest, ktoré v Mjanmarsku musíte vidieť. Dlhú oslnivú históriu za ním ale nehľadajte. Mandalaj bolo založené iba pred 160 rokmi, a je tak najmladším a posledným mestom kráľovskej Barmy.

Miesto, kde žijú sochy

Že sa blížite ku štvrti Kyauk Sit Tan, už z diaľky prezradí neúnavnej vrešťanie brúsok, ktoré sa s premyslenou pravidelnosťou ponára do bieleho mramoru ťaženého v okolí. Čo z veľkých i malých kvádrov bude, je jasné už od začiatku - Budha. Budha, ktorý stojí, sedí alebo leží, ale vždy sa osvietene a zhovievavo pozerá na svojho tvorcu, pokrytého od hlavy po päty jemným bielym práškom. Rovnako tak sa bude stovky a tisíce kilometrov odtiaľto pozerať na svojho nového majiteľa. O sochy z Mandalaj je vo svete záujem a len niektoré skončí v chrámoch.

Mandalay - Vydajte sa s nami na dovolenku
Hľadať

Ponúkame ešte lacnejšie letenky a ubytovanie ..

#Dejiny
Flymeto - Nikada | istockphoto.com
Flymeto - kongjong photostock | istockphoto.com
Flymeto - BethWolff43 | istockphoto.com
Flymeto - Britta Kasholm-Tengve | istockphoto.com
Prečo vycestovať do Ázie s nami?
  1. Spolupracujeme s najlepšími partnermi v oblasti cestovania.
  2. Hľadáme nové možnosti poznania prostredníctvom cestovania.
  3. Hľadáme tie najlepšie kombinácie letov.
 1.5 miliónov hotelov do 10s Predávajte vlastné zájazdy Tvorte svoje itinerára

Než začnete premýšľať, ako by takýto metrový bieloskvúce Budha vyzeral vedľa vášho gauča, pripravte sa na to, že mandalajské výrobky sú všetko, len nie lacné. Aby tiež nie. Sochárske remeslo sa tu dedí z generácie na generáciu a výroba prebieha formou rodinnej manufaktúry. Každý nejako prispeje, vrátane žien a detí, ktoré sochy väčšinou leští, hoci je za pár okamihov rovnako znova prikryje biely nános. Najväčší zručnosť samozrejme vyžaduje hlava, a predovšetkým potom Budhovho tvár, takže tento úloha zakaždým pripadá na tie najlepšie remeselníkov v dielni. Aj pohľad na menej skúsených sochára, ktorí elektrickými brúskami starostlivo sústruhoch záhyby rúch, avšak vzbudí rešpekt.

Len pre zaujímavosť, na webe www.burmese-art.com sa napríklad ceny barmských mramorových Budhov pohybujú od 250 € (okolo 6 500 Sk) za 19cm sošku až po takmer metrového sediaceho Budhu za 19 500 € (okolo pol milióna korún).

Budha má v mandalajském poňatí dosť jasné rozmery a vzhľad. Sochy sú si podobné ako vajce vajcu. Prechádzať sa ulicami, ktoré ovládnu títo neživí albíni, je preto rovnako znepokojujúce ako uhrančivé.

Mandalay - Vydajte sa s nami na dovolenku
Hľadať

Ponúkame ešte lacnejšie letenky a ubytovanie ..

#Dejiny
Flymeto - JudyDillon | istockphoto.com
Flymeto - tassapon | istockphoto.com
Flymeto - topten22photo | istockphoto.com
Flymeto - gnomeandi | istockphoto.com
Prečo vycestovať do Ázie s nami?
  1. Silný zákaznícky servis.
  2. Vieme sa o vás počas cesty postarať.
  3. Garancia najlacnejšieho nákupu.
 Pohodlné hľadanie Predávajte vlastné zájazdy 1.5 miliónov hotelov do 10s

Budhovo dedičstva na každom kroku

Keď už je reč o záplave kriedovo sfarbených dvojníkov, rovnako tak sa ľahko stratíte medzi 726 belostnými stúpami pagody Kuthodaw. Malebné náboženské stavbičky zvyčajne strážia budhistické relikvie, v tomto prípade všetkých pätnásť posvätných kníh kánonu Tripitaka. A ako inak než vytesaných do bieleho mramoru. StupÅov obrazne povedané nasadzuje korunu zlatá pagoda stojícící v ich centre, ktoré sa práve kvôli rozsiahlemu literárnemu relikviári prezýva najväčší kniha sveta. Tento titul sa jej darí držať aj napriek tomu, že len kúsok opodiaľ stojaci pagoda Sandamuni Paya má stúp s doskami oveľa viac, a to dokonca 1774 kúskov.

Miestne akoby tušili, že pagoda Kuthodaw nemôže konkurovať väčším a turistov navštěvovanějším pagodám, ako je tá v Baganu alebo Zlatá pagoda v Rangúne, vsadili na kvantitu a rozhodli sa neďaleký posvätný kopec Sagaing doslova obsypať svätyňami. Všetky majú jednu vec spoločnú. Miestne biely mramor, z ktorého sú postavené a ktorý aj v prašných uliciach Mandalaj zostane panensky čistý ďalšie stovky rokov.Súvisiace články