Pobreží Stredozemného mora má všetko, čo by ste očakávali - biele piesky, krištáľovo čistej vody a krásne teplé počasie. Pobrežie Maroka vedie pozdĺž Atlantiku i Stredozemného mora, čo znamená, že má obrovské množstvo pláží, ktoré práve túžia po návšteve. V ktorejkoľvek časti marockého pobrežia, v ktorom zostanete, musíte nájsť brilantné pláž. S niektorými fantastickými miestami pre nadšených surfistov a milovníkov vodných športov nie je na mnohých rozľahlých morských stranách piesočných dún nedostatok vĺn.

Najkrajšie pláže Maroka

Ak trávite dovolenku opaľovaním sa na slnku na zlatom piesku, krásne zátoky a malebné lagúny v Maroku budú pre vás ideálne. Počas letných mesiacov sú obklopené najlepšie marockej pláže miestnymi obyvateľmi, ktorí si užívajú dovolenku pri mori. Ale mimo sezónu je veľa pláží opustených, takže si budete môcť tieto plátky raja užiť sami pre seba.

  • Pláž Las Cuevas, Asilah
  • Martil Beach
  • Pláž Dragon Beach na polostrove Dakhla
  • Sidi Kaouki
  • Ain Diab, Casablanca
  • Pláž Agadir
  • Pláž Essaouira
  • Taghazout
  • Lagúna Oualidia
  • Pláž Legzira

Pláže v Essaouira

Windswept, opevnené a nabílené pobrežné mesto Essaouira je už dlho magnetom pre cestovateľov, hudobníkov a tých, ktorí hľadajú útek z uponáhľaného tempa života v iných marockých mestách. Jimi Hendrix tu zostal niekoľko týždňov v roku 1969, rovnako ako Bob Marley asi o rok neskôr, keď mesto poskytovalo kontrakulturní útočisko pre hippies. Hoci je Essaouira v priebehu rokov stále populárne, zostáva úžasne nedotknutá. Pokojná medina - miesto svetového dedičstva Unesco - je úplne pre peších a duše sú radosť preskúmať.

Nekonečná rozloha nedotknutej atlantickej pláže v Essaouira sa tiahne na juh smerom k dedine diabetom, mekky pre surfistov, kite surfera a windsurfy. Pozdĺž bulváru Mohammed V, ktorý vedie z mediny na koniec pláže, nájdete ION Club, kde si možno prenajať surfy, drakov a windsurfing. Na opačnom konci Essaouirovy pláže ležia diabetom, ospalá veľa bielych domov. Ďalej pozdĺž pobrežia vedú úzke cesty k tomu, čo miestne nazývajú sauvages (divoké pláže). Tieto dlhé oblasti bieleho piesku, opierajúci sa o duny lemované pichľavými Gors a arganovým stromy, sa tiahnu do tenkých, v diaľke miznúcich oparov.

Pláže Casablancy

Casablanca je pravdepodobne najznámejším marockým mestom, súperí len s Marakéši. Odložte ale myšlienky na Ingrid Bergmanovou a Humpreyho Bogarta - toto je živé, dýchajúce mesto, ktoré vás pritiahne k svojmu srdcu. Je to kozmopolitné miesto plné umeleckých galérií, kvalitných reštaurácií, špičkových módnych návrhárov a špičkového nočného života. Zároveň je plné pozoruhodné architektúry, ako je mešita Hasana II a Mahkama du Pacha. Môžete stráviť čas a peniaze v starej Medine alebo v obrovskom nákupnom stredisku, ktoré je najväčšie v Afrike. Casablanca je kultúrnou tradíciou, progresívne mesto, ktoré víta návštevníkov s otvorenou náručou.

Pláže Saidia

Saïdia, v severovýchodnom rohu Maroka, je miestom, kam ísť, keď hľadáte dovolenku na pláži, kde sa môžete od všetkého dostať preč. S rozsiahlou pláží bieleho piesku a azúrové stredomorskými vodami je Saïdia ideálne, či už na relaxačné prestávku aj na niečo aktívnejší, alebo na dovolenku za poznaním. Môžete si zahrať koleso na majstrovskom Osemnásťjamkové golfovom ihrisku, vyraziť na čln a potápať sa, pochutnať si na jedle v jednej z najlepších reštaurácií, stráviť nejaký “čas” v luxusných kúpeľoch. Ale nejde to len o ľudský rozvoj v tejto oblasti; veľká časť je nedotknutá príroda. Určite by ste mali zvážiť návštevu neďalekej oázy Sidi Yahya, lezenie na veľké duny pokryté eukalyptom a prechádzky po útesoch Cap de l’Eau.

Pláže v Agadire

Pozdĺž marockého atlantického pobrežia leží rad prímorských miest, skvelých miest na pobyt, keď si chcete užiť dovolenku na pláži. Niektoré miesta, napríklad Taghazout a Mazagan, sú skvelá pre surfistov a Essaouira je populárny letovisko kite-surfu.

Agadir je turistický hotspot: ľudia sem prichádzajú z celého sveta, aby si užili svoje vynikajúce piesočné pláže. Ďalej na juh sa nachádza Plage-Blanche, izolovaná pláž uprostred ekologického parku, ideálne pre útek pred civilizáciou, kde uvidíte rýdze marockú prírodu.

Tipy na výlety a zaujímavé miesta Maroka

Marakéš

Marakéš (/ mərækɛʃ / alebo / ˌmærəkɛʃ /; Arabčina: مراكش Murrākuš; Berber jazyky: ⴰⵎⵓⵔⴰⴽⵓⵛ, Romanized: Amurakuc, French: Marrakech), sa radí na štvrté najväčšie mesto Marockého kráľovstva. Je hlavným mestom regiónu Marrakesh-Safi. Nachádza sa na strednom juhozápade krajiny, západne od úpätia pohoria Atlas. Marrakech je 580 km (360 míľ) juhozápadne od mesta Tangier, 327 km (203 míľ) juhozápadne od marockého hlavného mesta Rabate, 239 km (149 míľ) južne od Casablanky a 246 km (153 míľ) severovýchodne od Agadiru.

Námestie Jemaa El Fna

Jemaa el-Fnaa (arabsky: ساحة جامع الفناء siahať Jamā' al-Fanā', tiež Jemaa el-Fna, Djom el-Fna alebo Djemaa el-Fnaa) je námestie a trhovisko v marakéšskej madínskych štvrti (staré mesto). Zostáva hlavnom námestí v Marakéši, ktoré používajú miestni obyvatelia a turisti.

Pôvod názvu je nejasný: Jamaa v arabčine znamená “zbor” alebo “mešita”, pravdepodobne odkazujúce na zničenú mešitu na mieste. Fna' alebo fanâ' môže znamenať “smrť / zánik” alebo “nádvorie, priestor pred budovou”. “Finâ' v arabčine obyčajne znamená” otvorený priestor “; priamy preklad by bol “zhromaždenie / zhromaždenie oblasť”. Iné významy mohli byť “zhromaždenie smrti” alebo “mešita na konci sveta”. Ďalším vysvetlením je, že sa odkazuje na mešitu s výrazným nádvorím alebo štvorcom pred ňou. Tretia preklad je “zhromaždenie mŕtvych”, odkazujúce na verejné popravy na námestí okolo roku 1050 nl.

Mešita Kutubíja

Mešitu založil v roku 1147 Almohadův kalif Abd al-Mu’min hneď potom, čo dobyl Marakéš od Almorávidov. Druhá verzia mešity bola kompletne prestavaná Abd al-Mu’min okolo 1158. Ya’qub al-Mansur možná dokončil stavbu minaretu okolo 1195. Táto druhá mešita stojí dodnes. Je považovaná za klasický a dôležitý príklad architektúry Almohádov a architektúry marockých mešít všeobecne. Veža minaretu, vysoká 77 metrov, je zdobená rôznymi geometrickými motívmi oblúka a je zakončená vežou a kovovými guľami. Pravdepodobne to inšpirovalo ďalšie budovy ako Giralda v Seville a Hassan Tower v Rabate, ktoré boli postavené krátko potom v rovnakej dobe. Minaret je tiež považovaný za dôležitý orientačný bod a symbol Marakešu.

Casablanca

Nachádza sa v stredozápadnej časti Maroka hraničiace s Atlantickým oceánom. Je najväčším mestom v regióne Maghreb a ôsmym najväčším v arabskom svete. Casablanca je marocký hlavný prístav a jedno z najväčších finančných centier v Afrike. Podľa odhadu počtu obyvateľov v roku 2014 má mesto v mestskej oblasti približne 3,35 milióna obyvateľov a vo Veľkej Casablance viac ako 4,27 milióna. Casablanca je považovaná za hospodárske a obchodné centrum Maroka, hoci hlavným politickým mestom je Rabat.

Koža a medina vo Feze

Garbiarne Chouara Tannery Chouara Tannery v meste Fez je najväčší z troch garbiarní v Maroku. Bola postavená v 11. storočí. Nachádza sa vo Fes el Bali, najstaršia madínskych štvrti mesta, v blízkosti rieky Saffarin Madrasa.

Kožiarsky opaľovací priemysel doposiaľ funguje neustále rovnakým spôsobom ako na začiatku storočia. Tamojšia solárium je v meste považované za jednu z hlavných turistických atrakcií. Garbiarne sú plné okrúhlych kamenných nádob naplnených farbivom alebo bielymi tekutinami pre zmäkčenie kožou. Kožený tovar vyrábané v tunajších garbiarňach sa vyváža do celého sveta.

Použitý zdroj: https://cs.qaz.wiki/wiki/Chouara_Tannery

Agadir

Je hlavné mesto v Maroku. Nachádza sa na pobreží Atlantického oceánu v blízkosti úpätí pohoria Atlas, severne od bodu, kde rieka Souss tečie do oceánu a 509 km (316 míľ) južne od Casablanky. Agadir je hlavným mestom prefektúry Agadir Ida-U-Tanana a hospodárskeho regiónu Souss-Massa. Väčšina obyvateľov hovorí jazykom Amazigh, jedným z dvoch úradných jazykov Maroka.

Národný park Toubkal

Toubkal je národným parkom v pohorí Vysoký Atlas, 70 km od Marakešu v stredozápadnom Maroku. Bol založený v roku 1942 a zaberá rozlohu 380 km2. Najvyšším vrcholom v parku je hora Jbel Toubkal, vysoká 4 167 metrov.

Tiesňava Todra

Tiesňava Todra je séria vápencových riečnych kaňonov, čiže wadi, vo východnej časti pohoria Vysoký Atlas v Maroku, v blízkosti mesta Tinerhir. Ako rieka Todgha Gorge, tak susedné rieka Dades sú zodpovedné za hlboké zárezy do týchto skalných kaňonov, najmä na posledných 40 km (25 míľ) cez hory. Výška stien kaňonu sa môže líšiť, ale na niektorých miestach môže byť vysoká až 400 metrov.

Bývanie v Riad

Riad je typ tradičné marocké alebo maurskej vnútornej záhrady alebo nádvorie spojené s architektúrou domu a paláca. Termín riad je v Maroku dnes často používaný v zmysle ubytovanie v súkromných izbách a so zdieľanými spoločnými priestormi, vnútri štýlovo obnoveného tradičného sídla.

Najvyššia hora Maroka

Toubkal (المنتزة الوطني لتوبقال) je najvyššia hora v Maroku, ktorá sa nachádza v národnom parku Toubkal. So svojimi 4 167 metrami (13 671 ft) je to tiež najvyšší vrchol pohoria Atlas, Maroka, severnej Afriky v celom arabskom svete až po Etiópii. Hora sa nachádza asi 63 km južne od mesta Marakéš v národnom parku Tubkal.

Pre horolezcov je to “najobľúbenejší horský cieľ v pohorí Atlas”.

Džabal Tubkal

Prvé výstupy na horu nie sú zaznamenané a ako prví Európania na vrchol vystúpili 12. júna 1923 markíz de Segonzac, Vincent Berger a Hubert Dolbeau.

Obvyklým východiskom je dedina Imlil (إمليل) v údolí, ktoré sa tiahne od Tubkal na sever. V Imlil končí v nadmorskej výške 1780 m Cesta z Asni (أسني), kam jazdia autobusy marakéšskej (asi 50 km; zostávajúcich 17 km do Imlil možno prejsť vlastným autom alebo taxíkom).

Cesta sa najprv kľukatí okolo kasby (hlinená pevnosť), kde sa predtým nakrúcal film Kundun, a míňa dedinku Arúmd (أرومد, asi 1900 m n. M.). Za Arúmdem je rozľahlé a ploché kamenné pole, za ktorým sa cesta prudko dvíha a prichádza do pútnické osady Sidi Šamharúš (سيدي شمهروش, asi 2300 m n. M., 2 až 3 hodiny z Imlil). Zreteľne vyšliapaná chodník pokračuje hlbokým údolím až k chate Toubkal (predtým Neltner), ktorá leží v nadmorskej výške 3207 m. Chata je v prevádzke a patrí Francúzskemu alpskému klubu (Club alpin français). Tu väčšina turistov nocuje. Z Imlil je to sem 4 až 6 hodín.

Čo ďalej vedieť o Maroku

Viete všetko pre cestu do Maroka? Je čas vybrať letenku.

vybrať letenku