Jedným z dôvodov, prečo je Maroko dobrým miestom k návšteve, je jeho rôznorodá geografia. Maroko nemá len rajskej pláže a rozsiahle púšte, má tiež hory. Maroko má dve hlavné pohoria, pohoria Rif na severe a pohorie Atlas, ktoré sa tiahne stredom krajiny.

Základné informácie

Turistické vízum

Vízum ani očkovanie nie je vyžadované

Júl a august

V priemere sú júl a august najteplejšie mesiace

Marocký dirham

Kurz sa pohybuje okolo 10,7 marockých dirhamov za euro

Od 1500 Sk

V priemere z Prahy okolo 2,5tis. Sk, z Viedne alebo Norimbergu je letenka za cenu 1,5tis. Sk

Prečo ísť do Maroka

Maroko má pláže pozdĺž Stredozemného mora a Atlantického oceánu. Existuje veľa krásnych pláží k odpočinku. Medzi obľúbená prázdninová miesta u zahraničných návštevníkov patria Tangier a Agadir, zatiaľ čo Asilah láka hlavne miestnych obyvateľov a španielskej návštevníkov. Hoci sú zahraniční turisti pomerne nedostatočne navštevovaní, miesta ako El Jadida, Oualidia a El Jebha vidí počas letných mesiacov značný počet domácich turistov. Najobľúbenejšie pláže majú zvyčajne skvelé vybavenie na dosah a niektoré destinácie, ako je Essaouria, sú ideálne pre milovníkov vodných športov.

Hlavné mesto Maroka

Rabat je hlavné mesto Maroka a jeho druhé najväčšie mesto s mestskou populáciou približne 580 000 a metropolitné populáciou viac ako 1,2 milióna. Je tiež hlavným mestom administratívnej oblasti Rabat-Salé-Kenitra.

Marocký král

Mohammed VI (Arabic: محمد السادس; Berber languages: ⴰⴳⴳⵍⵉⴷ ⵎⵓⵃⴰⵎⵎⴷ ⵙⴷⵉⵙ; narodený 21. augusta 1963) je kráľom Maroka. Je členom dynastie Alaouite a na trón nastúpil 23. 7. 1999 po smrti svojho otca, kráľa Hassana II.

Vlajka Maroka

Červené pozadie na marockej vlajke predstavuje vytrvalosť, statočnosť, silu a odvahu, zatiaľ čo zelené predstavuje lásku, radosť, múdrosť, mier a nádej; predstavuje tiež farbu islamu a pentagram predstavuje pečať Šalamúnova. Päť vetiev tiež predstavuje piliera islamu.

Počet obyvateľov Maroka

Počet obyvateľov je 33 986 655 (40. na svete, 2017)

Podľa súčasných prognóz sa očakáva, že počet obyvateľov Maroka bude v roku 2069 vrcholiť na 47,77 milióna ľudí. Za posledných 50 rokov sa celková populácia Maroka zvýšila o 180% a medziročne vzrástla o desať rokov.

Populácia Maroka rastie rýchlosťou 1,2% ročne, čo sa v posledných niekoľkých rokoch mierne znížilo.

Maroko zostáva demograficky mladú krajín so stredným vekom 29,5 rokov a pôrodnosťou 2,42 pôrodov na ženu, čo je výrazne nad mierou nahradenie populácie 2,1 pôrodov na ženu. Táto kombinácia umožní obyvateľstvu Maroka pokračovať v dobrom rastu do budúcnosti, aj keď nie tak rýchlo ako ostatné africké krajiny. Populačný rast v Maroku je mierne spomalený negatívny čistou migráciou asi 50 000 ľudí ročne.

Sviatky v Maroku

Zoznam štátnych a štátnych sviatkov v Maroku na rok 2020

 • Deň nezávislosti je v sobotu 11. januára 2020
 • Ramadán 2020 začne vo štvrtok 23. apríla 2020
 • Deň práce je v piatok 1. mája 2020
 • Eid al-Fitr (koniec ramadánu) je v nedeľu 24. mája 2020
 • Deň trónu je vo štvrtok 30. júla 2020
 • Eid al-Adha (sviatok obete) je v piatok 31. júla 2020
 • Deň Oued Ed-Dahab je v piatok 14. augusta 2020
 • Deň revolúcia Maroko je vo štvrtok 20. augusta 2020
 • Islamský Nový rok je vo štvrtok 20. augusta 2020
 • Deň mládeže je v piatok 21. augusta 2020
 • Narodenie proroka Muhammada (Milad un Nabi) je vo štvrtok 29. októbra 2020
 • Zelený marcový deň je v piatok 6. novembra 2020
 • Deň nezávislosti je v stredu 18. novembra 2020

Znamenie Maroka

Súčasný erb Maroka (formálne kráľovský znak) bol predstavený 14. augusta 1957. Bol vyvinutý grafickými umelcami Gauthier a Hainaut a ukazuje zelený pentagram, konkrétne dvojrozmerný Penrose Pentacle na červenom pozadí pred pohorie Atlas a vychádzajúce slnko.

Mena v Maroku

Marocký Dirham je mena Maroka. Naše hodnotenie mien ukazuje, že najobľúbenejším marockým kurzom Dirham je kurz EUR k MAD. Kód meny pre Dirhams je MAD.

Ceny v Maroku

Ceny potravín

PotravinyEUR
Hlávkový šalát0,3
Chlieb 500 g0,4
Jablká 1 kg1,2
Kuracie prsia 1 kg3,4
Mlieko 1 l0,7

Ceny nealkoholických nápojov

Nealkoholický nápojEUR
Cappuccino1,2
Coca-Cola 0,33 l0,5
Voda 0,33 l0,3
Voda 1,5 l0,6

Doprava

DopravaEUR
Mesačné kupón na hromadnú dopravu14
Taxi - cena za 1 km0,5
Taxi - nástupné sadzba0,6

Ostatné

Alkohol a cigaretyEUR
Fľaša vína strednej kvality5,5
Miestne pivo čapované 0.5 l2,3
Miestne pivo vo fľaši 0.5 l1,7
Pivo z dovozu - 0.33 l fľaša1,9
Značkové cigarety3,0

Vízum do Maroka

Občania Slovenskej republiky do Maroka nepotrebujú vízum, ak pobyt nepresiahne 90 dní. Po pristátí v Maroku musíte akurát vyplniť formulár s identifikačnými údajmi. Vyžaduje sa aj informácie o tom, kde budete v Maroku ubytovaní. Majte preto po ruke pripravenú adresu ubytovacieho zariadenia. Pokiaľ radšej zháňate ubytovanie až na mieste, rezervujte si hotel aspoň na prvú noc pobytu.

Viac informácií nájdete tu na stránkach Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky: https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/afrika/maroko/cestovani/visa.html

Očkovanie v Maroku

Pre cestu do Maroka nie je potrebné špeciálne očkovanie a medzinárodný očkovací preukaz nie je pri vstupe do Maroka vyžadovaný.

CDC a WHO odporúčajú nasledujúce očkovanie pre Maroko: hepatitída A, hepatitída B, týfus, besnota, meningitída, obrna, osýpky, mumps a rubeola (MMR), Tdap (tetanus, záškrt a pertussis), ovčie kiahne, pásový opar, pneumónia a chrípka .

Bezpečnosť v Maroku

Vláda stavia najvyššiu prioritu na ochranu svojich ľudí, ekonomiky a politického systému pred teroristickými a zločineckými prvky.

Geografická poloha Maroka na križovatke Európy, Afriky a Stredného východu je vystavuje nadnárodným hrozbám, vrátane nelegálneho prisťahovalectva a obchodovaniu s ľuďmi a narkotikami. V rámci svojich colných a prístavných bezpečnostných dohôd so Spojenými štátmi a ďalšími krajinami sa Maroko zaviazalo vykonávať významné aktualizácie a udržiavať prísne bezpečnostné štandardy na svojich letiskách, prístavoch a hraničných priechodoch. Poskytuje podobnú bezpečnostnú ochranu ako niektoré vládne zariadenie.

TIP

Erg Chebbi, blízko Merzouga, je dramatická, 50 km dlhý rad piesočných dún. Veľké duny, dosahujúci výšok až 150 metrov v miestach a šírke piatich kilometrov, ponúkajú v marockej Sahare úžasný zážitok. Populárne sú túry na ťavách cez duny a do miestnych dedín Berber.

Zaujímavosti o Maroku

Na viac ako 172 000 štvorcových míľ je Maroko len o niečo väčší ako stáť Kalifornie. Marocké prostredie je rovnako rozmanité ako prostredie Kalifornia, púšte, hory, svieže lesy a krásna pobrežia.

Extrémna nadmorská výška v Maroku pokrýva širokú škálu. Najvyšším miestom v krajine je Jebel Toubkal vo výške 13 665 metrov nad morom. Najnižší bod je Sebkha Ťah, ktorý je 180 stôp pod hladinou mora.

Populácia Maroka stále rastie. Dôvodom je čiastočne lepšej zdravotnej starostlivosti, lepšie zdroje potravín a lepšie hygienické postupy. Počet obyvateľov sa zvýšil z menej ako 6 miliónov v roku 1921 na 32 miliónov v roku 2011.

TIP

Skalnatá pláž Legzira je známa svojimi červenými útesmi a oblúky z prírodného kameňa. Hoci sa jeden nádherný kamenný oblúk bohužiaľ zrútil, zostáva ešte jeden krásny oblúk k obdivu. Členité pobrežie je malebné a veterné podmienky priťahujú nadšené surferov a paraglidingové nadšencov.

Prvý obyvatelia územia dnešného Marokea boli prisťahovalci, ktorí sa snažili utiecť zo saharskej oblasti, pretože vysychala a vznikala tu rozširujúce sa púšť. Utiekli do pohoria Atlas a neskôr do pobrežných oblastí. Pripojili sa k nim ďalší migranti z regiónu a vytvorili korene amazighské (berberské) kultúry.

Dôležité kontakty

Kam zavolať v prípade núdze v Maroku?

 • Polícia: 19 a 190
 • Hasiči a lekárska pomoc: 15
 • Nehody (ambulance): 150

Telefónna predvoľba Maroka je +212.

Kontakty na veľvyslanectve Slovenskej republiky v Rabate:

Adresa:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky
Avenue Mohammed VI, 10, Rue Zankat Ait Melloul, Villa Merzaa
10 000 Souissi-Rabat, Marocké kráľovstvo

Telefón: +212 537 755 420

E-mail: consulate_rabat@mzv.cz

Ďalšie kontakty nájdete na stránkach https://www.mzv.cz/rabat

Čo ďalej vedieť o Maroku

Viete všetko pre cestu do Maroka? Je čas vybrať letenku.

Vybrať letenku