Po Londýne sa sa môžete pohybovať mnohými spôsobmi. Záleží na tom, koľko máte času a aká je vaša trasa. Nájdite dopravu, ktorá sadne vašej aktuálnej potrebe.

Doprava z letiska do Londýna

Väčšina londýnskych letísk je vzdialená aj desiatky kilometrov od mesta. ako sa pohodlne dopravíte do centra Londýna?

Na každom letisku si môžete požičať auto alebo využiť taxi služby. Ďalším variantom je verejná doprava.

Heathrow (LHR)

Heathrow sa nachádza asi 24 km od centra Londýna. Do mesta vás najrýchlejšie dovezú vlaky Heathrow Express. odchádza z terminálov 2, 3 a 5 smerom na stanice Paddington. cena jednosmerného lístka sa pohybuje medzi £ 22 do £ 25 v závislosti na času odchodu. výrazne ušetríte s online cestovným lístkom.

Ďalším variantom je londýnske metro. Trasa Piccadilly Line spája všetky terminály a prechádza celým centrálnym Londýnom. Cesta trvá približne 50 minút. Oproti vlaku naviac výrazne ušetríte. V špičke zaplatíte maximálne £ 6, mimo špičky len okolo £ 3. Ak nemáte Oyster Card ani pripravenú hotovosť, pohodlne zaplatíte bezkontaktnou platobnou kartou.

Luton (LTN)

Luton je o niečo vzdialenejšie ako Heathrow, nachádza sa 54 km od Londýna. Letisko je využívané predovšetkým nízkonákladovými spoločnosťami. Do centra sa najrýchlejšie dostanete vlakom, cesta zaberie približne 40 minút a ceny cestovných lístkov sa líši v závislosti na danom prepravcovi. Na vlakovú stanicu vás dovezie kyvadlový autobus, stanice totiž nie je priamo pri termináli.

Ak uprednostňujete autobusovú dopravu, môžete opäť využiť spoločnosť National Express. Cesta trvá približne hodinu a pol.

Vlak i autobusy jazdia 24 hodín denne.

Stansted (STN)

Stansted sa nachádza približne 56 km od Londýna. Akonáhle sa dostanete z lietadla, nasledujte navigačné tabule, ktoré vás dovedú k vlakom a autobusom do 5 minút.

Najrýchlejší dopravou do mesta je vlak Stansted Express, ceny cestovných lístkov začínajú na £ 10 za jednosmerný cestovný lístok pri nákupe online.

Autobusy National Express jazdí 24 hodín denne a ceny začínajú na £ 5 za jednu cestu pri nákupe online.

Gatwick (LGW)

Gatwick sa nachádza asi 46 km južne od Londýna. Vlakom sa dostanete do centra metropoly najrýchlejšie.

Najvyužívanejšie spoločností je Gatwick Express. najrýchlejší spoj vás dovezie na Victoria Station do pol hodiny. Vlaky navyše jazdí v krátkych intervaloch, a tiež v noci. Ceny začínajú na £ 15.40 za jednu cestu.

Ak hľadáte lacnejší variant, využite autobusovú dopravu a dopravcu easyBus nebo National Express. Počítajte ale s tým, že cestovanie autobusom vám zaberie viac času - jedna cesta trvá minimálne hodinu a pol v závislosti na aktuálnej doprave. Na lístok zakúpenú krátko pred odchodom si pripravte minimálne £ 9. Ak nakupujete s predstihom, dostanete sa na nižšiu cenu.

Londýn City (LCY)

Druhy dopravy v Londýne

Londýn má ako každé väčšie mesto rozsiahlu sieť hromadnej dopravy. Pokiaľ zrovna neuprednostňuje typické čierne taxíky, ktoré sa oplatí skôr vo viacerých ľuďoch, využite metro alebo legendárny červené autobusy.

Londýnske metro

Vedeli ste, že londýnske metro je najstaršie na svete? A patrí k najobľúbenejším dopravným prostriedkom i dnes! Systém je podobný ako u nás, akurát s väčším počtom liniek. Dohromady je ich jedenásť. Ale žiadny strach, stačí deň a budete sa orientovať ako rodený Londýnčan. Najvýhodnejšie budete cestovať s tzv. Oyster Card, ktorú si v prípade potreby dobijete na každej stanici metra. navyše ju môžete využiť aj na ďalšie druhy prepravy.

Dvoj-poschodový

Kto by nepoznal ikonické červené doubledeckery, ktoré sú symbolom Londýna už od 19. storočia? Existuje tu viac ako 700 autobusových liniek! Oproti metra pri jazde autobusom ušetríte, ale cesta sa môže pretiahnuť. Obzvlášť v špičke.

Ďalšie druhy dopravy

V poslednej rokoch sa do prevádzky vracajú doubledeckery so špeciálnou plošinou vzadu, ktorá umožňuje nástup a výstup z autobusu. Keď bude doprava kolabovať, vystúpte si a využite tú najlacnejšiu prepravu - pešo. Ak svoj presun budete chcieť urýchliť, môžete si požičať tiež bicykel.

Mávne a privolajte si typický čierny taxík alebo si zožeňte auto k zapožičanie. Nezabudnite ale, že si budete musieť zvyknúť na jazdu vľavo.

Čo ďalej vedieť o Anglicku

Viete všetko pre cestu do Anglicka? Je čas vybrať letenku.

Vybrať letenku