Kuba je dlhý, tenký ostrov nachádzajúci sa v Karibiku a známy pre svoju pestrú kultúru, idylické pláže a svieže lesy. Veľká časť krajiny s rozlohou 104 556 km2 bola uznaná svetovým dedičstvom UNESCO pre svoju krásu a historický význam. Tu uvádzame zoznam obsahujúci niektoré z týchto miest a tiež najkrajšie miesta na Kube.

Varadero

Polostrov Varadero, ktorý je historicky zaujímavý, ale neetický v oblasti turizmu, sa tiahne do Karibiku v najsevernejšom bode Kuby. Je to asi 2 hodiny východne od Havany. Americká mafie chcela z tohto polostrova postaviť úsek kasín až do Havany - pomenovať to Casino Coast.Když však Castro prevzal kontrolu nad skorumpovaným Batistom, vykopol mafii, ktorá začala Las Vegas v Nevade.

Tento polostrov má jedno z najkrajších pobreží v krajine. Problém však je, že strediská lemujúce pláž to úplne kazí. Na all inclusive dovolenku je to určite vynikajúca voľba, ale na poznanie Kuby tu netreba stráviť viac ako 2 dni.

Na začiatku polostrova je dokonca brána, ktorá Kubáncov bráni v vstupu.

Údolie Vinales

Preskúmajte toto rozľahlé údolie zasadené v pohorí Sierra de Los Órganos. Toto miesto ocenené označením UNESCO je plné malých miest, týčiacich sa, oblých vápencových útesov, rovných borovíc a tradičných tabakových fariem. Jazdiť na bicykli, výletové alebo jazdiť na koňoch cez svieže údolie a užívať si pomalý spôsob života. Najväčší značky cigár v krajine sú dodávané s tabakom pestovaným v údolí Valle de Viñales, oblasti, ktorá stelesňuje vidiecky kubánsky život.

Národný park Topes de Collantes

Prírodná rezervácia Topes de Collantes je plná prírodných krás. Jaskyne sú skryté medzi papradí, palmami a banány. Rieky tečú cez údolie a vodopády padajú do krištáľovo čistých jazierok. Vďaka podnebie je tento región dôležitým ekosystémom pre mnohých farebné endemické vtáky Kuby. Je to skvelé miesto na návštevu. Prírodná rezervácia sa nachádza medzi Cienfuegos a Trinidad na centrálnej Kube a zahŕňa 5 menších parkov. Každý park má aspoň jednu krátku dobre definovanú turistickú trasu, ktorú možno bez sprievodcu ľahko sledovať. Každá cesta je iná, väčšina sa však prevíja cez zahmlené lesy a končí pri vodopáde s odleskom v džungli alebo prírodnom kúpalisku. Pešia turistika na Kube bez sprievodcu môže byť náročná, ale prírodná rezervácia Topes de Collantes je vynikajúci súčasťou Kuby, ktorú je možné ľahko preskúmať nezávisle.

Pohorie Sierra Maestra

Pohoria Sierra Maestra v juhovýchodnej časti Kuby ponúka niektoré z najlepších turistických trás v Karibiku vrátane treku na najvyššiu horu Kuby, Pico Turquino. Bujné horské lesy sú husté a krásne a existuje aj fascinujúca história. Tieto hory hrali rozhodujúcu úlohu ako veliteľstvo a úkryt pre povstaleckú armádu Fidela Castra na začiatku vojenského boja proti Batistovmu režimu.

Mestečko Trinidad

Trinidad má druhú najväčšiu zbierku svetového dedičstva po Havane. Budovy UNESCO sa od roku 1800 nezmenili skoro vôbec a na budovách pocítite impozantné vplyv španielskej kolónie. Staré mesto Trinidadu je prístupné iba pre chodcov a kone, takže návštevníci môžu voľne prechádzať po pouličných trhoch a prezerať si ikonické svetlé pastelové domy z úzkych dláždených uličiek. Za každým rohom na vas čaká nejaké malebné potešenie v Trinidade a preto určite navštívte toto mesto počas svojej návštevy na Kube.

Havana

Stará Havana, alebo Habana Vieja, patrí do svetového dedičstva UNESCO. Je to preto, že je to miesto najlepšie zachovávajúce historia Kuby. Až tak veľmi, že budete mať pocit že sa tu zastavil čas. Po prechádzkach ulicami nájdete príklady Baroka a neoklasickej architektúry ako sú Catedral de San Cristobal alebo starú reštaurácii Bodeguita del Medio, kde sám Hemingway zvykol sedávať a popíjať rum a fajčiť cigary.

Malecon

Táto slávna promenáda na nábreží je jednou z najobľúbenejších oblastí Havany a nevyhnutnou zastávkou pre každého, kto cestuje cez Kubu. Myšlienka bola vytvorená v roku 1901 a Malecón bol čiastočne postavený v roku 1902. 7 kilometrová cesta ponúka miesto pre prechádzky pozdĺž mora a prezrieť si zachovanou zmes rôznych štýlov 20. storočia v krásnych farbách. Na Malecón je vždy čo robiť. Od ľudí, ktorí počas dňa sledujú a leňoší po morských stenách, až po miešanie s hudobníkmi a tanečníkmi v noci.

Najkrajšie pláže Kuby

Pláže na Kube sú Všetky krásne a vyznačujú sa bielym pieskom, tiahnucim sa do tyrkysovo modrého teplého mora. Prinášame vám popis najkrajších pláži na Kube. Ktoré sa rozhodnete navštíviť a stráviť na nich či už len pár dní z vášho pobytu na Kube alebo celý pobyt na Kube necháme len na vás podľa toho, čo mate najradšej.

Pláž Varadero

Varadero je najobľúbenejší pláží na Kube. Menej ako 2 hodiny jazdy od Havany sa Veradero rozprestiera na dlhom úzkom polostrove a pýši sa horiacimi plážami s bielym pieskom a teplou tyrkysovou vodou.

Ak máte radi luxus a bohatý nočný život tu si určite prídete na svoje. Pokiaľ máte ale radšej nerušený odpočinok na pláži, asi je lepšie zvoliť si inú pláž. Na Kube je ich totiž niekoľko s krásnym bielym pieskom a čistým morom.

Dlhá pláž

Piesková pláž Playa Larga sa nachádza v blízkosti divočiny Cienaga de Zapata bohaté na prírodu. Ak hľadáte pokoj s pokojnou rybársku dedinu, Playa Larga ponúka casas particulares (ubytovanie na súkromí), ktoré sú doslova na pláži - nezabudnite priniesť repelenty proti komárom. Zamierte 40 minút na juh a doprajte si šnorchlovanie na koralové stene Playa Girón. Môžete uskutočniť viacnásobné ponorenie počas dňa alebo si len vychutnajte výhľad na oceán z drevenej hojdacie stoličky, kým nezapadne slnko.

Pláž Pilar

Playa Pilar býva označovaná ako najkrajšia pláž na Kube, má k tomu všetky ingrediencie - prachový piesok, teplú čistú vodu a viac pokoja ako pláže v susednej dedine Cayo Coco. Pilar bol tiež obľúbeným úkrytom pre amerického spisovateľa Ernesta Hemingwaya. Pilar je určite pláž, kde sa zdá, že čas zastavil. Vyskúšajte si šnorchlovanie, windsurfing, plávanie alebo plachtenie na blízky ostrovček.

Cayo Coco

Cayo Coco je ohromujúci vidiecka pláž známa tým, že sa objavuje v dvoch románoch Hemingwaya, Ostrovy v potoku a Starý muž a more. Pláž je spojená s pevninou na Kube mostom, ale môžete tiež cestovať letecky na súostroví Jardines del Rey. Pláže z bieleho piesku sú pokryté bezoblačnej oblohou a dostatkom slnečného svitu a jemne tečúca voda je krásna tyrkysová farba. Navštívte prírodná rezervácia Parque Natural, kde nájdete krokodílmi, korytnačky a plameniakmi.

Cayo Largo

Playa Paraíso čiže Paradise Beach je idylická kubánska pláž, ktorá vyzerá, ako by bola vyrezaná z časopisu. Nachádza sa na ostrove Cayo Largo del Sur, plážový pruh má jemný biely piesok, šokujúce modrú vodu a suché, slnečné podnebie, je ideálny pre plážové vylihování. Ak chcete robiť viac, než len odpočívať a relaxovať, Playa Paraíso nie je pre vás, ale ak ste radi, keď si užívate krištáľovo čistú vodu, čistú oblohu a veľa slnečného svitu, je to najlepšie miesto, kam ísť na Kube.

Cayo Santa Maria

Nádherné pláže Cayo Santa Maria pokrývajú takmer celú dĺžku severného pobrežia ostrova. Sú rozdelené do deviatich častí s celkovou dĺžkou približne 13 km piesku.

Celé súostrovie je súčasťou UNESCO “Reserva de Biosféra Buenavista”; a časť pláže na východnom cípe Cayo Santa Maria, Playa Las Gaviotas, je súčasťou chráneného prírodného útočisko, kde nebude postavený žiadny hotel.

Prvé slovo, ktoré príde na myseľ pri popise pláži na Cayo Santa Maria je: ohromujúci! Sú z veľmi jemného bieleho piesku s krištáľovo čistou tyrkysovou vodou. Niektoré úseky pláže sú od seba oddelené krátkymi skalnatými úsekmi (vznikajúce koralové útesy). Pri prechode cez tieto prírodné prekážky odporúčame nosiť obuv, aby ste sa dostali na ďalšiu časť piesku.

Vstup do vody nie je príliš strmý ani príliš mierny, takže nie je potrebné chodiť stovky metrov pred tým, než bude voda na úrovni ramien. Pláže sú väčšinou orientované na sever; to znamená, že ak sedíte na pláži s výhľadom na more, slnko je za vami.

Cayo Guillemro

Cayo Coco a Cayo Guillermo sú tretím najväčším turistickým hotspotom na Kube. To dáva zmysel, berúc do úvahy, že pláže sú tu krásne a oceán teplý. Na ostrovoch neexistujú žiadne mestá a infraštruktúra je väčšinou tvorená komplexnými strediskami. To robí tento cieľ menej atraktívnym pre cestujúcich, ktorí sa chcú ponoriť do kubánskej kultúry - nenájdete tu mnoho. Ak je však vaším cieľom vykopnúť sa na pláž na niekoľko dní, je to dobré miesto.

Cayo Guillermo je priľahlé k Cayo Coco a leží na západ od neho. Je to oveľa menšie ostrov - celkovo iba 18 km2 - a má menej hotelov. Hotely sú umiestnené pozdĺž 5 km dlhej Playa El Paso. Paragliding a kite-surfing je tu populárny a často uvidíte niekoľko kite-surfistov skákajúcich na vlnách na Playa El Paso. Najlepšie pláž v tejto oblasti je na západnom cípe ostrova Cayo Guillermo - na pláži Playa Pilar sa nachádza krásna pláž s bielym pieskom, ktorá sa opiera o duny. V reštaurácii sa podávajú miestne morské plody a studené pivo.

Playa Ancon proti Trinidadu

Nemusí mať jasný tyrkysový odtieň severných pláží Kuby, ale Playa Ancón je pravdepodobne jedným z najkrajších útesov a určite to najlepšie z južného pobrežia. Pláž Ancón sa môže pochváliť oslnivým pieskovým oblúkom s palmami a pokojnú čistou vodou. V blízkosti pobrežia sa nachádza viac než 20 miest na potápanie. Je to prehliadka pre tých, ktorí hľadajú deň na pláži pri návšteve koloniálnej dediny Trinidad alebo Cienfuegos.

Čo ďalej vedieť o Kube

Viete všetko pre cestu na Kubu? Je čas vybrať letenku.

vybrať letenku