Z mnohých zázrakov, ktoré Kuba ponúka svojim hosťom, je jej jedlo jedným z najzaujímavejších, jedinečných a nezabudnuteľných. Na Kube existuje niekoľko možností, od gurmánskych jedál pripravovaných v nezávislých reštauráciách známych ako paladares až po autentická domáce jedlá varená v casas partulares.

Kuba je kulinársky klenot s možnosťami uspokojenia každého vkusu. Vďaka nedávnej relaxáciu v politikách na ostrove sa otvorili stovky nových reštaurácií a čakajú, až sa s vami podelí o niektoré z najznámejších kubánskych národných jedál.

Hoci má Kuba čo ponúknuť svojim návštevníkom, majte na pamäti, že Kuba je stále rozvojovou krajinou.

Typická jedlá kubánskej kuchyne

Staré oblečenie

Ropa Vieja je najreprezentatívnejším typickým kubánskym pokrmom. Jeho meno pochádza z jeho vzhľadu. Presný pôvod tohto jedla je záhadou, niektorí hovoria, že prišlo na Kubu z Kanárskych ostrovov, aj keď na túto skutočnosť neexistujú žiadne historické odkazy.

Tamalas

Tamales sú tvorené čerstvo mletou kukuricou a korením. To všetko je zabalené do kukuričných listov, varené a servírované pre radosť. Nájdete ich po celej Kube a je to ľahko jedno z najlepších kubánskych jedál. Je to jedlo, ktoré musíte vyskúšať.

Kuracie ryža

Je to jedno z obľúbených jedál na Kube. Ryža pre toto jedlo je valencianská krátkozrnná ryža, rovnaká ako pre paellu. Na rozdiel od tohto sa tradičnej šafran nepoužíva, ale namiesto toho používajú Achiote Petróleo, aby poskytli žltú farbu.

Kubánsky sendvič

Kubánsky sendvič si môžete servírovať mnohými spôsobmi, ale iba jeden je tradičné. Pravý kubánsky sendvič nebude obsahovať majonézu, paradajky, hlávkový šalát, cibuľu, papriku alebo jalapenos. Bravčové mäso mu dodáva autentickú chuť.

Maurovia a kresťania

Žiadne iné typické kubánske jedlo nie je lepšie zastúpené než Moros y Cristianos. Čierne fazuľa sa podávajú s nadýchanou bielou ryžou. Niektorí Kubánci podávajú ryžu so samostatnými fazuľou a iní ju mieša. Môžete si ju objednať oboma spôsobmi.

Jedlá v reštauráciách

Až pred niekoľkými rokmi bola takmer všetky reštaurácie na Kube vo vlastníctve vlády. To viedlo k tomu, že kubánske jedlo bolo cudzinci často označované ako jedlo bez rozmanitosti a kvality surovín. Teraz sa však veci zmenili a je ťažké si predstaviť výlet na Kubu bez večera v Paladar - jednej z kubánskych súkromných reštaurácií.

Paladares sa prvýkrát objavil na Kube v roku 1993, počas doby v kubánskej histórii zvanej Zvláštne obdobie. Po páde ZSSR to bola hospodárska kríza, ktorá ťažko zasiahla životy všetkých Kubáncov. Počas tohto obdobia bola vláda nútená legalizovať do istej miery malé súkromné podniky, aby pomohla krajine zlepšiť jej ekonomickú situáciu a kvalitu života ľudí všeobecne. Tak prišli na rád prvý Paladares.

Ako teda vyzerajú ponuky Paladares? Je ťažké si predstaviť kubánsku reštaurácii bez typických kubánskych pokrmov, ako sú čierne fazuľa, banánové lupienky (známe ako mariquitas) alebo rozbité vyprážané banány (tostones), homáre, roztrhané hovädzie mäso v paradajkovej omáčke (ropa vieja) a nespočet ďalších zvláštnych pokrmov. Nie všetky Paladares sa však špecializujú na kubánske jedlo. Nájdete reštaurácie ponúkajúce medzinárodné jedlá, talianske, čínske, mexickej a rad ďalších špecializovaných reštaurácií. Na Kube rastie tiež vegánska scéna!

Napriek tomu je tu jedna vec o kubánskom Paladar, ktorá ich odlišuje od reštaurácií v iných krajinách, bez ohľadu na to, ako moderné a elegantné môžu vyzerať. Majitelia kubánskych reštaurácií musí pracovať v takých podmienkach, kde sú aj základné produkty v neustálom deficitu. Kubánci nikdy nevedia, aký bude ďalší produkt, ktorý zmizne z regálov obchodov, a veľmi často sú prísady, ktoré chýbajú, tak jednoduché ako maslo, vajcia, mlieko, zemiaky atď. To je dôvod, prečo mnoho Paladares miesto tlačiť ich ponuky, radšej je nechávame písať na tabuľu: môžu tak ľahko meniť ponuky, podľa toho, aké produkty sú k dispozícii.

Pouličné jedla

Kubánske pouličné jedla určite nie sú pre každého. V prvom rade na to aby ste si pouličný lokálne jedlo mohli kúpiť budete potrebovať ich lokálne menu CUP, pretože vo väčšine lokálnych obchodíkoch nezaplatíte turistickú menou CUC.

Ak však odhodíte predsudky (hlavne nebudete počúvať svoj mozog ktorý vám hovorí tu by to hygienicky v Európe určite neprešlo, tu sa radšej ani nezastavuj) a rozhodnete sa taký lokálne stánok navštíviť, jednoznačne neolitujete. Prídete na to, že jedlá sú veľmi chutná a tiež oveľa lacnejšie ako v turistických reštauráciách. Raňajkové menu, ktoré obsahujú sendviče podľa výberu, vajíčka podľa výberu, nápoj z čerstvého ovocia kúpite v týchto stánkoch za 25CUP čo je 1CUC! Za takú cenu sa nenasnídáte ani doma. Ale opäť, aby ste si boli vôbec schopní v týchto pouličných stánkoch objednať, budete potrebovať základy španielčiny.

Čo piť na Kube

Všeobecne platí, že by ste sa mali vyhnúť tečúcej vode na Kube a držať sa pitie balenej vody. To zahŕňa miešané nápoje vyrobené z vody z kohútika a nápoje obsahujúce ľad vyrobené z kohútikovej vody.

Tip: Keď pijete vodu na Kube v miestnych reštauráciách, požiadajte o svoje nápoje bez ľadu.

Čo na Kube jednoznačne piť je rum. Ktorý je tu veľmi kvalitná a na naše pomery lacný. Nebojte sa pri prvej návšteve baru v Havane hneď po pristátí si objednať “pohárik” za 1 CUC s obavou že to bude asi len 0,2dcl ako v iných európskych krajinách. Pri ďalšom “kole” vám síce nenalejete do nových pohárov, ale za to množstvo, ktoré vám do toho jedného “shotu” nalejú je asi tak 1dcl až 1,5dcl čo zrejme záleží na nálade obsluhy a preto sa nebojte usmievať. A určite pomôže ak prehovoríte aspoň lámanou španielčinou.

Tradičné kubánske nápoje zvyčajne stále obsahujú kubánsky rum a najčastejšie Havana Club. Počas návštevy Kuby si určite objednáte aspoň jedno Cuba Libre ale nebuďte prekvapení, že to neobsahuje Coca-Colu. Tá totiž ako americký produkt na Kube neexistuje. Takže tradičný nápoj Cuba Libre je podávaný s kolesovým nápojom nie však Coca-Colou a limetkovým džúsom. Ďalšími nápojmi sú Piňa Colada, Daiquiri, Mojito, Havana Loco, kubánskej piva ako Crystal a Buchanero a samozrejme šťava z čerstvého kokosu.

Ceny jedla na Kube

Ako sme už niekoľkokrát spomínali ceny na Kube záleží podľa toho akú menou platíte a v akých zariadeniach sa stravujete.

  • Napr raňajky v lokálnych stánkoch 1 CUC v turistických restauraciach 3-5CUC
  • Pizza v lokálnej reštaurácii 3-4 CUC v turistickej 5-7CUC
  • Cestoviny 2CUC v turisticke 6-15CUC
  • Ryža 2CUC v turisticke 6-15CUC
  • Nápoj nealko: v lokálnych podnikoch prevažne je už v cene džús z čerstvého ovocia alebo 0,5CUC v reštauráciách 1-2CUC

Kde sa na Kube najlepšie najete

Možnosti stravovania na Kube je veľa a tie hlavne záleží na vašom rozpočte a preferenciách. Ak chcete zažiť autentickú Kubu určite sa nevyhýbajte lokálnym stánkom a reštauráciám. Tiež ak budete ubytovaní v “Casa particular” tak máte možnosti si vyskúšať aj domácu kuchyňu. Turistické reštaurácie hlavne v Havane a iných turistických oblastiach je tiež už v tomto období na výber z veľkého počtu. A preto sa nebojte dať do reči s lokálnymi ľuďmi aby vám poradili ktorú reštauráciu navštíviť, alebo kde sa stravovať podľa toho čo práve hľadáte.

Čo ďalej vedieť o Kube

Viete všetko pre cestu na Kubu? Je čas vybrať letenku.

vybrať letenku