Kuba sa nachádza v Strednej Amerike a je to najväčší ostrov zo súostrovia Veľké Antily. Je to jeden z posledných štátov sveta ktorý je ovládaný totalitným režimom. Nielen preto patrí Kuba k najobľúbenejším zimným exotickým destináciám a láka svojich návštevníkov svojou históriou, prírodou a kultúrou. Len tu môžete vidieť funkčné automobily z 50tich rokov, ktoré jazdia po poloprázdnych a zanedbaných cestách, užívať si s kokteilom a cigarou v ruke na krásnych piesočnatých plážach a po večeroch počúvať krásnu kubánsku hudbu a zatancovať si salsu.

Základné informácie o Kube

Prečo ísť na Kubu

Existujú dva spôsoby, ako navštíviť Kubu. Prvým je dobrodružné cestovanie len s batohom a druhým je ubytovať sa v niektorým z nepreberných množstvo viac či menej luxusných hotelov. Cestovanie s batohom na chrbte má svoje výhody v tom, že uvidíte Kubu inak, zažijete miestne zvyky, spoznáte kubánskej obyvateľov a uvidíte menej turistické miesta. Ak cestujete ale za luxusom a pohodou využite služby hotelov. Či už sa rozhodnete precestovať Kubu akokoľvek, táto krajina, známa svojimi cigary a rumom Vás nemôže nudiť ani sklamať.

Hlavné mesto Kuby

Hlavným mestom Kuby je Havana (La Habana) s viac ako 2,2 miliónmi obyvateľov. Celková plocha Havany je 720km2 a brehy tohto mesta obmýva teplý Golfský prúd. Havana je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a tak sa jedná o najnavštevovanejšie mesto v Karibiku. Symbolom mesta je maják s lesklou kovovou kupolou. Na ochranu mesta pred pirátmi slúžili kedysi dve pevnosti - El Morro a San Salvador, ktoré sa za majákom nachádzajú.

Vlajka Kuby

Vlajka Kuby, známa tiež ako “La Estrella solitario” (osamelá hviezda), bola vytvorená v roku 1850. Vlajka označuje veľkou jednoduchosť a je zobrazená v troch farbách (červená, modrá a biela) v dokonalej harmónii. Skladá sa z troch modrých pruhov, ktoré predstavujú oddelenia, v ktorých bol v tom čase ostrov rozdelený; dva biele pruhy symbolizujúce silu ideálu nezávislosti; a červený trojuholník, ktorý symbolizuje rovnosť, slobodu a bratstvo; v ktorého strede je osamelá hviezda, s piatimi bodmi, ako symbol absolútnej slobody medzi ostatnými národmi.

Flymeto - Sprievodca po Kube

Kubánská vlajka

Počet obyvateľov Kuby

Momentálna počet obyvateľov na Kube je 11 328 214. Hustota obyvateľstva na Kube je 106 obyvateľov na km2. Priemerný vek je 42,2 rokov. Kuba sa v počte obyvateľstva radí na 83 priečku vo svete. Najpočetnejšie etnickú zložku tvorí mulati (51%), 37% Bieli (najmä Španieli. Zvyšok sú černosi a Číňania.

Sviatky na Kube

Kubánska republika má kalendár prázdnin rozdelených po celý rok. Oficiálne má Kuba päť oficiálnych sviatkov a mnoho ďalších národných sviatkov. Počas týchto dní zostane väčšina oficiálnych inštitúcií a verejných inštitúcií, ako sú banky, uzavretá.

dátum, sviatok

  1. január: Deň oslobodenia
  1. máj: Sviatok práce
  1. júl: Deň národné povstanie, spolu s 25 a 27 rovnakého mesiaca
  1. október: Výročie začiatku vojny za nezávislosť v roku 1868.
  1. december: Vianoce

Znamenie Kuby

Pôvodný kubánsky erb, známy tiež ako erb La Palma Real, bol vytvorený v roku 1849. Súčasná verzia je však trochu odlišná, pretože niektoré prvky, ktoré obsahoval, boli odstránené, pretože mohli byť spojené s ideológiami, ktoré sú v rozpore s tými, ktoré boli vtedy žiaduce.

Čas na Kube

Časové pásmo: GMT - 6, čo značí, že časový posun voči Prahe je -6 hodín v dobe zimného a letného času. K zmene času však nedochádza v rovnakom termíne ako v SR, po obmedzenú dobu (spravidla dva týždne na jar a dva na jeseň) preto býva rozdiel iba -5 hodín.

Mena na Kube

Kuba má dvojaký ekonomiku. Oficiálne meny na Kube sú kubánska pesos (CUP) a kubánska konvertibilné pesos (CUC). Teoreticky sa predpokladá, že turisti môžu používať iba konvertibilné pesos (CUC), ale v praxi nič nebráni navštíviť Cadec (zmenárne) a vymeniť konvertibilných pesos za kubánska Pesos s približným výmenným kurzom asi 25 Pesos za konvertibilné peso. 1 CUC=25.5 CZK ale aktuálny kurz si je vždy dobré overiť napríklad tu: https://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=100&From=CZK&To=CUC Je dôležité spomenúť, že výmena amerických dolárov za konvertibilné pesos podlieha dani 10%; zatiaľ čo zmena na iné meny, ako sú eurá, libry alebo kanadské doláre, je bez tejto dane.

Hoci kubánska ekonomika pracuje hlavne s hotovosťou, sú prijímané kreditné a debetné karty a môžete s nimi platiť v rezortoch a bankomatoch. Najbežnejšie sú Visa a Mastercard. Karty, ktoré vydávajú banky Spojených štátov, nie sú na Kube prijímané.

Tip: Ak máte v pláne zažiť ozajstnú Kubu, odporúčame vymeniť si a mať pri sebe stále aj lokálne menu (CUP). Vaša dovolenka sa tak nielen že výrazne zlacnie, nakoľko v lokálnych obchodoch môžete platiť iba lokálne menou. Ale prinúti vás to aj navštíviť lokálne podniky, kupovať ovocie v malých pouličných stánkoch a najmä hovoriť s domácimi obyvateľmi. Samozrejme na to, aby ste sa dostali k lokálnej mene, budete potrebovať určité znalosti španielčiny, ale autentickou Kubu bez CUP-ov v peňaženke rozhodne nezažijete.

Ceny na Kube

Ceny pre turistov sú na Kube nižšie v porovnaní s Európou ale aj v porovnaní s inými štátmi Južnej Ameriky či Karibiku. Všeobecne platí, že ceny v turistických oblastiach sú vyššie, pretože za posledné roky sa aj na Kube rozmohlo podnikania. Ak sa však budete snažiť platiť ich národnou menou a využívať ich lokálne obchody, ceny na Kube budú náramne nízke.

 • Voda (33 cl fľaša) 0,94CUC
 • Voda 1,5 L - 1,5 CUC
 • Coca-Cola / Pepsi (33cl fľaša) 1,66 CUC
 • Cappuccino káva 1,77 CUC
 • Dovážané pivo (33cl fľaša) 2,00 CUC
 • Národná pivo (0,5 litra) 1,50 CUC
 • Rum Havana 3 ročný 1l - 5CUC
 • Mojito 2 CUC
 • Obed pre dvoch v a la carte reštaurácii (dva chody a dezert) 30,00 CUC
 • Jedlo v lacnej reštaurácii (denné menu) 4- 6,00 CUC
 • Jedlo na stánku 1-2 CUC
 • Ubytovanie v casa particular 20-30 CUC / izba
 • Ubytovaní v hoteli 40-70CUC

Víza na Kubu

Platí obojstranný vízový styk. Občanom SR - za účelom turistiky stačí tzv. Turistická karta (tarjeta del turista). V SR sa žiada na Veľvyslanectve Kuby v Prahe. Ak občan SR cestuje z inej krajiny na Kubu odporúčame kontaktovať turistickú agentúru, prípadne leteckú spoločnosť, ktoré v mnohých krajinách zabezpečujú tieto karty. Turistická karta platí na 30 dní pobytu. Za iným účelom ako turistika sú potrebné víza, žiadať na Veľvyslanectve Kuby. Pri vstupe je nutné preukázať sa platným zdravotným poistením a spiatočnou letenkou.

Predĺženie pobytu

Pobyt s turistickou kartou možno predĺžiť o ďalších 30 dní na imigračnom úrade v Havane ako aj v iných hlavných mestách provincií Kuby. Spolu so žiadosťou treba predložiť potvrdenie o ubytovaní.

Zaujímavosti o Kube

 • Kuba je najväčší ostrov zo všetkých ostrovov v Karibiku.
 • Zo vzduchu ostrov pripomína krokodíla
 • V roku 1492 dorazil na Kubu Kolumbus a vyhlásil ju španielskym teritóriom
 • Kuba zostala pod nadvládou Španielska až do španielsko-americkej vojny v roku 1898, kedy sa krajina stala súčasťou USA
 • V roku 1902 však získala samostatnosť
 • USA malo nad ostrovom veľký vplyv až do 1959 keď vedenie prebrali komunistickí revolucionári pod vedením Fidela Castra
 • Krajina je dnes jedným zo štyroch samozvaných komunistických štátov na svete, aj keď sám Castro v roku 2008 ustúpil bokom kvôli zdravotným komplikáciám.
 • Kuba je známa kvôli jej muzike, hudobníci hrajú všade na uliciach v Havane
 • Cukor pestovaný z cukrovej trstiny je hlavný plodinou pestovanou na Kube, po ktorej nasleduje tabak, ktorý sa používa na ručnú výrobu cigár.

Očkovanie

Na Kubu nie je povinné žiadne očkovanie. Pri cestovaní na Kubu sa odporúča štandardné očkovanie podľa českého očkovacieho kalendára. Pri dlhšom pobyte je vhodné sa informovať na Oddelenie pre cudzokrajné choroby v príslušnej miestnej nemocnici o prípadnej potrebe očkovania proti horúčke dengue a tropické vírusové infekcie

Bezpečnosť

Na Kube nie sú známe žiadne závažnejšie bezpečnostné riziká, vyskytujú sa však drobné krádeže obzvlášť na turisticky frekventovaných miestach (preplnené diskotéky a pod.).

Kuba je veľmi bezpečným miestom pre celú rodinu. Deti môžu bez problémov cestovať na Kubu; a ženy môžu chodiť po uliciach samy s úplnou slobodou a sebavedomím.

Dôležité kontakty

Kam zavolať v prípade núdze na Kube

Tísňová linka: 106 Polícia: 106, 867 7777 Hasiči:105 Prvá pomoc: 83+ 1185, 831 2185, 201 2811-4

Telefónne predvoľba Kuby +53.

Kontakty na veľvyslanectve Slovenskej republiky v Havane:

Adresa:

Kohly č. 259 medzi 41 a 43 Nuevo Vedado Ciudad de La Habana C.P. 10600

Telefón: (+53) 7883 3201, 7883 3467

E-mail: havana@embassy.mzv.cz

Ďalšie kontakty nájdete na stránkach web: www.mzv.cz/havana

Čo ďalej vedieť o Kube

Viete všetko pre cestu na Kubu? Je čas vybrať letenku.

Vybrať letenku