Výhody registrácie u Flymeto
  1. Hľadáme nové možnosti poznania prostredníctvom cestovania.
  2. Dostaneme vás bezpečne späť domov.
  3. Sme solídne predajcovia leteniek, pôsobíme na trhu od roku 2016.
 Zdieľajte ponuky s priateľmi
 Predávajte vlastné zájazdy
 500 miliónov letov do 10s
 Hovoríme vaším jazykom
 Pohodlné hľadanie
Letenky
Odkiaľ

Bratislava (BTS)   Budapest (BUD)

Kam

(Európa)

Jet lag a ako na neho

Je pre telo náročnejší let na východ alebo na západ? Prečo sa vyhnúť nočným letom?

Jet lag, alebo tiež pásmová choroba – strašiak každého, kto letí na dlhú vzdialenosť a nechce byť ako telo bez duše polovicu svojej dovolenky. Pásmová choroba vás môže potrápiť nespavosťou, únavou, bolesťami hlavy, žaludočnými nevoľnosťami alebo podráždením. Prečo sa to deje a ako sa pred jet lagom čo najviac ochránite? Aby ste pásmovú chorobu zažili, musíte prekonať nejaké časové pásma. Citlivejším jedincom stačia dve, väčšinou sa ale jet lag prejavuje pri zdolaní aspoň 6 časových pásiem.

Jet leg a váš “vtačí” biorytmus

Podľa vedcov na nás pásmová choroba pôsobí kôli našim vnútorným biologickým hodinám. Naše telo vie, kedy je doma deň a kedy noc, aj keď je od neho dosť ďaleko. Vnútorné nastavenie naviac nebeží v rovnakom intervale u nás všetkých. Zatiaľ čo niekto podvedome vníma deň ako 23,5 hodiny, iný zasa žije v rytme 24,5 hodiny. Práve tieto biorytmy z nás robia škovránka alebo sovu. Ľudia s dlhším vnímaním času majú oproti ostatným výhodu, jet lag prekonávajú o trochu ľahšie. Napriek tomu ním trpia.

- Vydajte sa s nami na dovolenku
Hľadať

Ponúkame ešte lacnejšie letenky a ubytovanie ..

#Dejiny
Flymeto - Silvia Bianchini | istockphoto.com
Flymeto - Juanmonino | istockphoto.com
Flymeto - dmitrieva | istockphoto.com
Prečo vycestovať do s nami?
  1. Hľadáme nové možnosti poznania prostredníctvom cestovania.
  2. Spolupracujeme s najlepšími partnermi v oblasti cestovania.
  3. Sme solídne predajcovia leteniek, pôsobíme na trhu od roku 2016.
 Tvorte svoje itinerára Zdieľajte ponuky s priateľmi 500 miliónov letov do 10s

Za slnkom alebo proti nemu

Nie je jet lag ako jet lag. Pre organizmus je ľahšie letieť smerom na západ, kedy sa deň pretiahne. Ďalší deň buď vydržíte alebo si na chvíľu zdriemnete. Oveľa horšie vás jet lag čaká pri ceste na východ. Čas ide napred a tak prídete o veľký kus dňa, s ktorým vaše telo počítalo. Pokiaľ ešte k tomu priletíte v noci, vaše telo bude stále nastavené na deň a pravdepodobne nezaspíte a potom po svitaní začnete cítiť únavu.

Ako jet lagu predídete

Vyhnite sa príletom v noci

Pokiaľ už cez noc letíte, zaobstarajte si štuple do uší a klapky na oči. Čím väčšia tma, tým viac melatonínu vaše telo vytvorí a tým skôr zaspíte. Zabudnite na lieky na spanie. Tie vám spanie ešte viac rozhodia a jet lag zhoršia. Skúsiť naopak môžete melatonínové tabletky. Musíte ich ale začať brať už niekoľko dní pred odletom, aby mali účinok.

Naordinujte si slniečko/tmu

Pokiaľ cestujete na východ, skúste sa aspoň na tri hodiny izolovať do tmy. Nedostatok svetla podporí prirodzenú tvorbu melatonínu, ktorý vás privedie do spánku. Pri ceste na západ sa naopak čo najskôr vystavte slnku. Denné svetlo presvedčí vaše telo, že dlhší deň nie je problém.

Zacvičte si. Pribaľte si zdravé jedlo

Čas od času sa v lietadle postavte a prejdite sa. Skúste jednoduché cviky priamo na sedadle. Rozprúdia vám krv a urobia vám dobre. Vyhnite sa tiež nezdravým a mastným jedlám.

Osprchujte sa

Prestupujete na veľkom medzinárodnom letisku? Nájdite umyvárky a dajte si sprchu. Sprcha vás osvieži rovnako ako cvičenie.

Privoňajte k levanduli

Skúste si po prílete pár kvapkami ovoňať vankúš, pokiaľ nemôžete zaspať. Levanduľa ukľudňuje.

Stavte na zázvor

Zázvor je všeliek a jet lag tiež zmierňuje. Hlavne pokiaľ si čaj z neho dáte pred odletom alebo na palube lietadla. Podobne účinkuje aj zázvorové pivo.

Nepite alkohol ani kávu

Vyhnite sa alkoholu a kofeinu. Narušia vám spánkový rytmus, dehydrujú a tým zhoršujú pásmovú chorobu.

Prestavte si hodinky

Oklamte svoju hlavu a nastavte si hodinky na čas, ktorý je v mieste príletu už po štarte lietadla. Ľahšie sa naladíte na nový rytmus.

Prispôsobiť sa, alebo nie

Niektorí odborníci radia začať zhruba 3 dni pred odletom prestavovať svoje vnútorné hodiny na čas cieľovej destinácie a po prílete si treba čo najrýchlejšie osvojiť stravovacie zvyky miestnych. Iní si zase nemôžu vynachváliť, keď si svoje domovské nastavenia držia bez ohľadu na nové prostredie.



Tagy

Žiadne tagy