Island je krajinou kontrastov, nespočetného množstva vodopádov a horúcich gejzírov. nie je tu núdza o adrenalínové zážitky, romantické dojmy a kultúrne podujatia. predovšetkým uvidíte prekrásnu osobitú prírodu. Romantické duše poteší sledovanie polárnej žiara. K Islande tiež patrí raftingovou a kajakovej zjazdy okolo ostrova.

Snæfellsjökull

Tri hodiny od Reykjavíku vzdialený polostrov Snaefellsnesl na ktorom je nádherná ale už nečinná sopka pokrytá ľadovcom. Veľa agentúr organizuje na tento monumentálny vrchol, ktoré Jules Verne, opísal ako vchod do stredu zeme, túry. Požičia Vám potrebné vybavenie a pripraví nepredstaviteľný zážitok. Agentúra je v tomto prípade veľmi dôležitá, nemáteli dostatoční vybavenie alebo skúsenosti. Určite neodporúčame výlet na vlastnú päsť.

Háčkovanie

Stále aktívna sopka Hekla. Ide o druhú najaktívnejšie sopku na Islande, prezývaná taktiež ako Brána do pekiel. Ak sú poveternostné podmienky priaznivé, je možné zdolať jej vrchol.

Kirkjufell

Najfotografovanejší hora Islande. Na internete nájdete nepreberné množstvo fotografií, koláží aj obrazov s týmto prírodným úkazom. Fanúšikovia seriálu Hra o tróny ju iste spoznajú, jej panorama sa objavilo v niekoľkých scénach.

Gejzíry a vodopády

Haukadalur

Geotermálna oblasť Haukadalur sa nachádza asi 100km od Reykjavíku a jedná sa o jedno z najznámejších miest Islandu.

Gullfoss

Iba 10 kilometrov od Geysiru nezabudnite navštíviť najmohutnejšie vodopád Európy. Horná časť vodopádu meria 10 metrov a dolná 22 metrov na výšku.

Vodopád Skógafoss

Slovensky: Lesné vodopád

Leží na južnej časti ostrova. Spomenieme hlavne výšku, ktorá je 62 metrov a šírku 25 metrov, preto patrí k tým najkrajším a najväčším na ostrove.

Gejzír Strokkur

Názov v preklade znamená kanva. Nachádza sa na juhozápadnej časti ostrova. Vybuchuje takmer každých 10 minút a tryská do výšky až 25 metrov.

Gejzír

Ako nám už názov napovedá, tento gejzír zapožičal svoje meno všetkým gejzírom sveta. Je činný viac ako 10 tis. Let Frekvencia chrlenie vody sa mení. Od roku 2000, po mohutnom islandskom zemetrasení je aktívna každých 5 až 8 hodín.

Zaujímavé miesta na Islande

Modrá lagúna

Pri návšteve Islandu by mala byť povinná práve Modrá lagúna. Jedná sa o geotermálnej kúpele, ktorých teplá voda (39 C), obsahuje veľké množstvo minerálov. Kúpele je možné navštíviť za pčelem relaxácie, alebo pri liečbe kožných ochorení.

Jökulsárlón

Krásne a rozľahlé jazero, na ktorom sa rozprestierajú modravé kryhy, ktoré sa neustále odtrhujú a stále zväčšujú plochu lagúny. Momentálne je jazero veľké 18km2. Pri troche šťastia je tu možné pozorovať žijúce tulene.

Národný park Þingvellir

Tento národný park je zároveň chránený svetovou organizáciou UNESCO, leží na hranici tektonických dosiek a preto tu vznikajú pukliny a trhliny, čím sa vytvára malé aj väčšie jazierka a koryta pre rieky.

Je významné prevažne preto, že sa tu dá vypozorovať, akou rýchlosťou sa od seba vzďaľujú severoamerický a Eurázijský kontinent.

Národný park Vatnajökull

Rozloha takmer 15 tis metrov z neho urobila druhá najväčšia NP v Európe. Vatna=voda a joqul = ľadovec, Jedná sa teda o najväčší európsky ľadovec. Okolie nie je takmer osídlené z dôvodu častých záplav a zosuvov pôdy

Nejvyšší hora Islandu Hvannadalshnjúkur

Nadmorská výška tejto hory je 2 110m a nachádza sa na severozápadnom okraji masívu Öræfajökul. Na túto najvyššiu horu Islandu je možné s agentúrou vystúpiť.

Čo ďalej vedieť o Islande

Viete všetko pre cestu na Island? Je čas vybrať letenku.

vybrať letenku