Na Islande nájdete 464 autorizovaných letísk. Je to zrejme číslo, s ktorým ste nepočítali, ale islandská príroda si to vyžaduje, nakoľko veľa miest je dostupných len loďou alebo lietadlom. Na Islande neexistuje železničná preprava, čo značne prispieva k zvýšeniu leteckej prepravy. Väčšina letísk je samozrejme iné veľkosti na akú sme zvyknutí a leteckú prepravu zabezpečujú štyri hlavné letisko.

Zoznam letísk

Na Islande neexistuje železničná preprava a preto má Island mnoho letísk.

Medzinárodné letisko Keflavík

KEF je najväčšie letisko na Islande a s najväčšou pravdepodobnosťou pri svojej návšteve priletíte a odletíte práve z tohto letiska. Letisko je vzdialené 45 minút z centra Reykjavíku.

Rozloha letiska je 25 km2, nachádzajú sa tu 3 letiskové dráhy, terminál a administratívne budovy.

Letisko bolo postavené v roku 1943 americkou armádou počas 2. svetovej vojny. Na Island momentálne lieta cez 20 leteckých spoločností. Odhadovaný počet turistov za rok 2020 je 7 miliónov. Aj napriek vysoký počet turistov je letisko Keflavík pomerne malé a útulné a čakanie počas check-inu v hlavnej sezóne v roku 2017 bolo menej ako 10 minút v 98% prípadov.

TIP

Pokiaľ si nakúpite alkohol a pivo po pristátí tiež ušetríte. Keďže tieto položky sú na letisku oveľa lacnejšie ako v krajine vzhľadom k vysokej dani za alkohol.

Letisko Reykjavík, domáce letisko

RKV je druhé najväčšie letisko a je vzdialené od centra mesta len 2 km, čo znamená, že to pokojne zvládnete pešo :). Na medzinárodnú prepravu sa využíva len v prípade nepriaznivého počasia, keď nie je možné pristáť na letisku Keflavík. Z tohto letiska denne lietajú rokmi na menšie letisko na ostrove, ale tiež je spojené s Faerskými ostrovmi a Grónskom. Toto je dobré mať na pamäti, ak si chcete návštevu Islandu zatraktívniť a prípadne sa pozrieť aj niekam ďalej.

TIP

Lety do Grónska sú často ovplyvnené počasím a často meškám. Nezabúdajte na to pri rezervovanie letenky.

Letisko Egilsstadir, domáce letisko

Air Iceland Connect je jediná letecká spoločnosť, ktorá lieta na toto letisko. Spojenie s hlavným mestom je niekoľkokrát za deň.

Letisko Akureyri, domáce letisko

Aj toto letisko spája len spoločnosť Air Iceland Connect. Let z Reykjavíku trvá zhruba 45-60 minút a je k dispozícii niekoľkokrát denne. Okrem hlavného mesta môžete odtiaľ letieť aj do Egilsstadir, Grímsey Island, Vopnafjörður, Þórshöfn.

Čo ďalej vedieť o Islande

Viete všetko pre cestu na Island? Je čas vybrať letenku.

vybrať letenku