Najviac priamych spojov do Francúzska ponúka odletovej letisko z Prahy. Odtiaľ sa priamym letom môžeme dostať do Paríža, Nice, Toulouse, Bordeaux, Nantes, Marseille alebo do Lyonu.

Zoznam letísk

Vzhľadom k veľkej rozlohe Francúzska, tu nájdeme mnoho letísk. V najčastejšie používaných miest nájdeme tieto letisko:

MestoLetiskoKód
ParížCharles de GaulleCDG
ParížorlyORY
ParížBeauvaisBVA
PeknéLetisko Nice Côte d’Azur NCE
LyonLetisko Saint Exupéry LYS
MarseillesLetisko Marseille Provence MRS
ToulouseLetisko Toulouse-Blagnac TLS
BordeauxLetisko Bordeaux BOD
NantesLetisko Nantes Atlantique NTE
BâleEuroAirport Basel-Mulhouse-FreiburgBSL

Zoznam letísk v Paríži

Paríž Charles de Gaulle CDG

Charles de Gaulle - CDG - je najväčšie letisko pri Paríži a druhé v Európe čo do počtu prepravených ľudí po londýnskom Heathrow.

Je vzdialené 23 kilometrov severovýchodne od Paríža a s mestom je spojené prímestským RER B aj vysokorýchlostným vlakom TGV, diaľnicou, niekoľkými autobusovými linkami a taxíky. Bolo jedno z prvých v Európe, kde bol zavedený integrovaný dopravný systém.

Letisko Charlesa De Gaulla ponúka svojim zákazníkom možnosť ubytovať sa v rôznych luxusných hoteloch.

Doprava do / z centra

Z letiska CDG môžeme zvoliť dopravu do / z centra autobusom, prímestským vlakom (RER B) alebo taxíkom.

Vlak RER je najrýchlejší spojenie z letiska do centra, kam sa dostanete zhruba za 35 minút. Linka B vás dopraví na stanicu Gare du Nord alebo ku katedrále Notre Dame. Vlak premáva v intervale 12 minút a lístok si môžete zakúpiť v automate priamo letisku. Platiť môžete aj kartou. Lístok stojí € 10,30.

Vlaky jazdia od 5:30 do 23:50.

Lacnejšie variantom dopravy do centra je autobus. Celkom budete potrebovať 3 lístky, ktoré si zakúpite priamo u vodiča za 6 € alebo o pár centov lacnejšie v automate za € 5,70. Prípadne si môžete zakúpiť rovno 10 lístkov nazývaných Carnet za € 16,90.

Autobus č.350 jazdí k stanici metra Porte de la Chapelle.

Autobus č.351 vás dopraví k stanici metra Nation.

K dispozícii sú dve priame autobusové linky Le Bus Direct linky 2 a 4, ktoré jazdia priamo do centra Paríža. Zastavujú pri terminálov 1 a 2, lístok stojí € 15 a dopravíte sa tam približne za 60-90 minút.

Paríž Orly ORY

Letisko Paríž - Orly, francúzsky Aéroport de Paris - Orly, je medzinárodné letisko ležiace južne od Paríža na území mesta Orly. Do otvorenia Letisko Charlesa de Gaulla bolo hlavným parížskym letiskom a aj v súčasnosti zostáva najvyťaženejším letiskom pre vnútroštátne linky.

Od apríla 2019 má letisko celkom v prevádzke 4 terminály, ktoré sú spojené chodbami v jeden komplex. Terminály sú rozdelené podľa aeroliniek

  • Terminál 1: Air France (európske lety), Air Malta, Alitalia, Iberia, Tap Vueling
  • Terminál 2: Air France (diaľkové lety), Air Europa a EasyJet
  • Terminál 3: Air Corsica, British Airways, Level, Pegasus, Transavia
  • Terminál 4: Flybe, Nór, Tunisair, Air Crabe
Doprava

Rovnako ako u Charles de Galle je najrýchlejší spojenie do centra vlakom RER. K jeho najbližšej stanici jazdí na letisku vláčik ORLY VAL, ktorým sa dostanete do centra napríklad ku katedrále Notre Dame alebo na stanici Gare du Nord. Cesta do centra Paríža vás vyjde na € 12. Lístok si zakúpite už na stanici vláčiku na letisku v automate.

Najlacnejší variant pre cestu do centra je električková linka číslo 7, odkiaľ môžete zo stanice Villejuif-Louis Aragon prestúpiť na metro smerom do centra. Cesta do centra električkou a metrom vás vyjde na € 3,80 a zhruba za hodinu budete v centru.Mezi terminály ORLY VAL vláčik je zdarma.

Paríž Beauvais-Tille BVA

Letisko Beauvais je najvzdialenejšie letiska od Paríža, napriek tomu sa mu hovorí parížske letisko Beauvais. Vzdialené je od Paríža 83 km a toto letisko využívajú hlavne nízkonákladové spoločnosti Ryanair a WizzAir.

Letisko sa na noc zatvára a ráno sa otvára 2 hodiny pred prvým odletom. Nie je možné teda na letisku prenocovať.

Doprava z / na letisko

Z letiska sa dostanete do centra najlepšie autobusom tak zvaným shuttle bus, ktorý vás dovezie na miesto zvané Porte Maillot. Odtiaľ tiež odchádza autobusy na letisko. Autobusy jazdia v intervale 20 minút na základe odletov a príletov na letisku. Autobus z Paríža odchádza 3 hodiny pred odletom letiska. Podrobný rozpis nájdete aj na ich stránkach https://www.aeroportparisbeauvais.com/passagers/

Lístok si môžete zakúpiť aj online za € 15,90 alebo priamo na mieste za € 17 pre jeden smer. Ak budete potrebovať spiatočný cestovný lístok odporúčame zakúpiť naraz za € 29 online € 34 na mieste. Cesta autobusom trvá 75 minút.

Čo ďalej vedieť o Francúzsku

Viete všetko pre cestu do Francúzska? Je čas vybrať letenku.

vybrať letenku