Výhody registrácie u Flymeto
  1. Garancia najlacnejšieho nákupu.
  2. Generátor najlacnejších leteniek.
  3. Silný zákaznícky servis.
 1.5 miliónov hotelov do 10s
 500 miliónov letov do 10s
 Tvorte svoje itinerára
 Predávajte vlastné zájazdy
 Hovoríme vaším jazykom
Letenky

Odkiaľ

Bratislava (BTS)   Budapest (BUD)

Kam

(Európa)

Časté otázky

Rezervácia letenky

Ako sa dozviem, že mám letenku rezervovanú?

Po dokončení rezervácie vám najneskôr do 2 hodín príde potvrdzovací e-mail. Preto je potrebné vyplniť pri rezervácií e-mail, ktorý skutočne používate.

Stále mi neprišiel potvrdzovací e-mail. Mám letenku rezervovanú?

Skontrolujte v e-maile zložku Spam a Hromadné správy. Pokiaľ ho nenájdete ani tam, kontaktujte hneď našu zákaznícku podporu na chate alebo telefonicky. Je možné, že pri zadávaní e-mailu došlo k preklepu a je potrebné ho opraviť.

Čo ak cestujeme vo väčšej skupine?

Maximálna veľkosť skupiny je 9 osôb. Rezerváciu musíte urobiť pre všetkých členov skupiny naraz. Samostatné rezervácie nejde neskôr zlúčiť do jednej. Všetky letenky potom musíte naraz aj zaplatiť, inak prepadne rezervácia všetkých.

Platba

Ako môžem za letenku zaplatiť?

Letenku môžete zaplatiť niekoľkými spôsobmi:

  • Platobnou kartou – cez zabezpečenú platobnú bránu hneď pri rezervácií

Ako a kde svoju letenku dostanem?

Letenka vám príde v elektronickej podobe na e-mail, ktorý ste uviedli v rezervácií. Letenku nemusíte tlačiť. Aby ste sa dostali do lietadla, potrebujete len vytlačený palubný lístok, ktorý získate na základe letenky po odbavení – buď samostatne online alebo na letisku. Letenku si avšak môžete vyzdvihnúť aj na našej pobočke.

Pokiaľ nemám cestou na letisko palubný lístok, čo potom budem ukazovať pri odbavení na priehradke?

Na letisku je tiež možné získať palubný lístok, a to buď na priehradke pri odbavení alebo pri odbavovacom automate. Na priehradke sa preukážete cestovným dokladom uvedeným v objednávke. Pri automate začnete odbavenie vložením rezervačného kódu.

Prečo musím letenku zaplatiť ešte dnes do 21.00 h? Nie je to chyba?

Danú cenu letenky ide garantovať vždy len v ten istý deň. Preto je potrebné, aby peniaze na účet prišli do tejto doby, inak rezervácia neprebehne. Pokiaľ sa obávate, že prevod nebude dostatočne rýchly, platobná karta to istí.

Pokiaľ za letenku nestihnem zaplatiť včas, dá sa dátum splatnosti predĺžiť?

Dátum splatnosti predĺžiť nejde, pretože potom nemôžeme garantovať tú istú cenu letenky. Ale naša zákaznícka podpora môže skúsiť rezerváciu zopakovať. Kontaktujte ich cez chat alebo telefonicky.

Letenka na odbavenie

Je dôležitejšia letenka alebo palubný lístok?

Letenka slúži ako potvrdenie vašich letov a obsahuje inštrukcie pre odbavenie a prestupy. Na jej základe získate po odbavení palubný lístok. Ten musí byť na rozdiel od letenky vždy vytlačený a iba s ním vás pustia do lietadla.

Čo je to online odbavenie (check-in)?

Pokiaľ ide pri vašom lete urobiť online check-in, dozviete sa to zo zakúpenej letenky. Odbaviť sa tak môžete sami a vyhnete sa státiu v rade na letisku. Nezabudnite si ale palubný lístok, ktorý po odbavení budete mať, vytlačiť ho a vziať so sebou.

Čo ak sa musím nechať odbaviť na letisku?

Pokiaľ sa nemôžete dopredu sami odbaviť online, nájdete na letisku odbavovací pult svojej leteckej spoločnosti. Tam vám batožinu odbavia na základe vašej elektronickej letenky.

Koľko hodín pred odletom musím byť na letisku?

Záleží na konkrétnom letisku a linke. Štandardne by ale malo stačiť prísť ku vchodu na letisku 2 hodiny pred odletom na európskych linkách a na zaoceánskych linkách radšej 3 hodiny pred odletom. Pokiaľ využijete online check-in, môžete aj neskôr, ale vždy s dostatočným predstihom tak aby ste sa na správny gate dostali včas.

Stačí mi pre vstup do lietadla len palubný lístok v mobile?

U nízkonákladových liniek stačí ukázat lístok z mobilného telefónu. Do lietadiel ostatných aerolínií vás pustia len s vytlačeným palubným lístkom.

Posunuli mi let. Čo mám robiť?

Pokiaľ zmena letu neohrozuje žiadny váš ďalší spoj, budete musieť zmenu vydržať. Pokiaľ by ste ale nestihli prestup a ďalší let, obráťte sa na našu zákaznícku podporu.

Víza, očkovanie a doklady

Kde zistím, či potrebujem víza?

Kompletný prehľad nájdete na webových stránkach Ministerstva zahraničných vecí SR. Na stránke si z ponuky vyberte štát, do ktorého letíte. Zobrazia sa vám vízové, konzulárne, turistické a iné užitočné informácie. Pokiaľ si stále nie ste istý, kontaktujte priamo veľvyslanectvo daného štátu.

Je pravda, že potrebujem víza aj kvôli prestupu?

Pred rezerváciou si zistite, ktoré štáty prelietavate. Na svojej ceste prestupujete a musíte opätovne nechať odbaviť svoju batožinu, vystupujete z tranzitnej zóny a ocitnete sa na území cudzieho štátu, do ktorého potrebujete víza, potom si ich musíte dopredu zaistiť.

Kde sa dozviem, či potrebujem očkovanie?

Kompletný prehľad nájdete na webových stránkach Ministerstva zahraničných vecí SR. Na stránke si z ponuky štáty sveta vyberte štát, do ktorého letíte. Zobrazia sa vám vízové, konzulárne, turistické a iné užitočné informácie. Pokiaľ si stále nie ste istý potrebné informácie vám poskytne Poliklinika pre cudzokrajné choroby, Americké nám. 3, Bratislava, tel.: 00421 2 52962732.

Môžem letieť len s občianskym preukazom?

Pokiaľ letíte v rámci Európskej únie, mal by platný občiansky preukaz stačiť. Niektoré členské štáty majú však svoje pravidlá. Preto si predtým overte, či nepotrebujete pas na stránkach veľvyslanectva daného štátu alebo na stránkach Ministerstva zahraničných vecí SR v ponuke vízové, konzulárne, turistické a iné užitočné informácie.

Batožina

Aký je rozdiel medzi príručnou a podanou batožinou?

Príručná batožina je tá, ktorú má cestujúci počas celej doby na letisku pri sebe a umiestňuje ju spravidla v lietadle pod sedadlo alebo do priestoru nad hlavami cestujúcich (kabelka, notebook, batoh, igelitová taška, nákup z duty free). Jej maximálne povolené rozmery a hmotnosť sú pri každej leteckej spoločnosti rôzne (obvykle 6-12 kg) a dozviete sa to z letenky.

Podaná alebo tiež podpalubná batožina cestujúci ju odovzdá pri check-in pulte svojej leteckej spoločnosti a je umiestnená v batožinovom priestore lietadla. V lietadle k nej teda nemáte prístup.

Ako viem či mám podanú batožinu v cene letenky?

Počet, maximálnu veľkosť a hmotnosť všetkej batožiny, ktorú máte v cene letenky vidíte už pri rezervácií. Nízkonákladové spoločnosti podané batožiny v cene letenky nemávajú a je nutné sa uspokojiť len s príručnou batožinou alebo si za podanú batožinu priplatiť pri rezervácií alebo pri online odbavení tzv. online check-in.

Vážne si musím batožinu znovu vyzdvihnúť a odbaviť pri každom prestupe?

Nie vždy. Pokiaľ máte všetky lety na jednej letenke a od tej istej spoločnosti, vaša batožina sa pravdepodobne len preloží z jedného lietadla do druhého. Pokiaľ ale máte dve oddelené letenky, batožinu si vyzdvihnúť musíte a musíte ju nechať znova odbaviť v spoločnosti, ktorá zariaďuje druhý let. Výnimku tvoria lety do USA alebo s prestupmi v nich. Tam si vždy musíte batožinu vyzdvihnúť, prejsť s ňou cez imigračnú a pasovú kontrolu a tak ju dať na univerzálne batožinový pás. Informácie, na ktorých prestupoch musíte batožinu opäť odbaviť, sú uvedené na vašej letenke. Pre istotu sa môžete opýtať aj na odbavovacom pulte na letisku.

Chcem prepraviť nadrozmernú alebo špeciálnu batožinu. Môže do každého lietadla?

Pokiaľ chcete prepravovať surfy, domáce zvieratá, hudobné nástroje, bicykle, športové vybavenie alebo trebárs krehké ručné výrobky, je potrebné ich prepravu objednať ešte pred odletom. Na letisku už je neskoro. Niektoré spoločnosti ich neprepravujú vôbec, iné s obmedzením. Kontaktujte našu zákaznícku podporu cez chat alebo telefonicky ešte pred rezerváciou letenky.

Moja batožina meškala alebo sa stratila. Mám nárok na kompenzáciu?

Pokiaľ vám letecká spoločnosť stratí, poškodí batožinu alebo vaša batožina mešká, môže vám poskytnúť náhradu v maximálnej výške cca 1300€. To však platí len vtedy, pokiaľ letecká spoločnosť nepodnikla žiadne opatrenia k zabráneniu vzniku škody alebo pokiaľ ju nebolo možné urobiť. Poškodenie batožiny musíte nahlásiť najneskôr do 7 dní od jeho prijatia. Sťažnosti na meškanie batožiny môžete podať najneskôr do 21 dní. Sťažnosti musíte podať priamo v leteckej spoločnosti na letisku.

Čo si so sebou nemôžem vziať na palubu?

Samozrejme nebezpečné veci ako stlačené plyny, zápalné látky, zapaľovače, ostré predmety alebo športové vybavenie ako golfové palice, baseballové pálky, bowlingové gule, tága, hokejky a lyžiarske palice. Nie je moc vhodné ani vlastné jedlo, pretože môžete naraziť na vnútorné pravidlá leteckej spoločnosti alebo exportné a importné obmedzenia štátu, do ktorého letíte.

Čo môžem mať v príručnej batožine na palube?

Pri sebe môžete mať lieky (tabletky) v primeranom množstve pre osobné použitie. Špeciálne lieky ako inhalátory alebo injekcie je potrebné mať v originálnom balení a s lekárskym potvrdením v anglickom jazyku.

Môžem si do príručnej batožiny vziať pitie alebo pleťovú vodu?

Na palubu si môžete vziať maximálne 1 liter tekutín na osobu. A to ešte rozdelenú do obalov nie väčších ako 100ml. Pokiaľ si napríklad chcete vziať šampón vo fľaši o objeme 250ml, aj keď je v ňom šampón už na dne, bezpečnostnou kontrolou na letisku neprejde a zabavia vám ho. Po prechode cez kontrolu na letisku si ale môžete pitie zakúpiť a to si na palubu vziať môžete.

Vážne elektronika ruší navigačné systémy? Môžem so sebou mať notebook?

Elektronika ako sú notebooky, fotoaparáty a mobily, lietadlu neublížia a môžu ostať v príručnej batožine. To už ale neplatí o bezdrôtovej myši, bluetooth slúchadlách, laserovom ukazovátku a rádio vysielačkách. Obmedzenia sa môžu týkať aj lithium-iontových batérií, ktoré vašu elektroniku poháňajú. Pokiaľ majú výkon viac ako 100Wh, možno nebudú môcť na palubu lietadla.

Môžem si batožinu zamknúť, nebudú ju prehľadávať?

Väčšina podaných batožín prejde odbavením bez toho aby ju zamestnanci letiska otvorili. Vaša batožina ale môže byť kedykoľvek prehľadaná. Pokiaľ si ju chcete zamknúť, pozháňajte si taký zámok, ktorý bezpečnostná služba letiska vie otvoriť, napríklad Travel Sentry. Inak riskujte, že sa vám batožina vráti poškodená alebo bude meškať.

Cestovanie s deťmi

Je pravda, že dieťa môže letieť samé pod dozorom letušky?

Ide o spoplatnenú službu a je nutné si ju objednať dopredu, ale áno. Prebieha to tak, že pracovník leteckej spoločnosti si dieťa na letisku prevezme a prevedie ho všetkými kontrolami až na palubu. Tam má dieťa v opatere letecký personál. Po pristáti je dieťa opäť v sprievode zamestnanca leteckej spoločnosti prevedené letiskom a predané osobe, ktorá bola dopredu uvedená ako príjemca. Táto služba je spravidla povinná pre deti vo veku 5-12 rokov, ktoré cestujú samé alebo bez zákonného zástupcu. V prípade záujmu sa obráťte na našu zákaznícku službu, ktorá vám poradí a pomôže vybrať let.

Môžem ako samostatný dospelý vziať na palubu viac ako jedno batoľa?

Ako samostatná dospelá osoba môžete cestovať aj s 2 deťmi do 2 rokov. Jednému z nich ale musíte kúpiť letenku ako pre dieťa do 12 rokov, aby malo nárok na sedadlo. Z bezpečnostných dôvodov totiž nie je možné, aby počas letu jeden človek držal dve deti. Úplnou výnimkou potom majú niektoré spoločnosti, napríklad British Airways, ktoré požadujú, aby s každým batoľaťom cestoval aspoň 1 dospelý.

Môžem mať dieťa do 2 rokov vlastnú príručnú batožinu?

Bohužiaľ nie. Všetky veci, ktoré počas letu bude potrebovať, musíte zmestiť do svojej batožiny. Právo na príručnú batožinu majú až deti staršie ako 2 roky.

Môžem si na palubu vziať jedlo pre dieťa?

Pokiaľ cestujete s dieťaťom do 2 rokov, môžete si na palubu vziať dojčenské mlieko a dojčenskú výživu v ľubovoľnom objeme. Bezpečnostná kontrola vás ale môže požiadať, aby ste všetko v jej prítomnosti ochutnali.

Cestovanie s domácimi miláčikmi

Musím si let so zvieraťom objednať vopred?

Letecká spoločnost vám najskôr musí potvrdiť, že zviera môže prepraviť. Do poznámky rezervácie je nutné uviesť informáciu, aké sú rozmery prepravky v cm, celkovú váhu zvieraťa s prepravkou, rasu (pokiaľ ide o psa). Letecká spoločnosť môže odmietnúť prepravu zvieraťa. Preto radšej zaplaťte až potom , čo vám spoločnosť prepravu potvrdí. Pokiaľ beriete na výlet svojho miláčika, obráťte sa na našu zákaznícku podporu, pomôžu vám všetko zariadiť.

Aké doklady musí mať zviera, aby mohlo letieť?

Každé zviera musí mať vlastný platný cestovný pas (pet passport), ktorý musí obsahovať očkovanie proti besnote a ďalšie, ktoré sú vyžadované pre vstup do krajiny. Zviera tiež musí byť označené čipom od veterinára.

Cestuje zvieratko vždy so mnou na palube?

Každá letecká spoločnost má svoje pravidlá. Na palube obvykle cestujú psy a mačky s maximálnou váhou 5-8 kg vrátane certifikovanej prepravky. Prepravka musí mať nepromokavé dno a zviera v nej musí mať možnosť sa postaviť a otočit. Za prepravku sa nepovažuje taška ani tzv. soft bag. Väčší miláčikovia cestujú v podpalubí a len za predpokladu, že v ňom pri lete je možnosť udržať takú teplotu, aby zviera netrpelo zimou.

Môžem s miláčikom cestovať do akejkoľvek krajiny?

Vždy si dôkladne preverte za akých podmienok môžete zviera do krajiny priviesť. V niektorých štátoch stačí pas a očkovanie v iných musí prejsť karanténou alebo musí spĺňať špeciálne podmienky.Tagy

Žiadne tagy