Výhody registrácie u Flymeto
 1. Hľadáme tie najlepšie kombinácie letov.
 2. Vieme sa o vás počas cesty postarať.
 3. Sme solídne predajcovia leteniek, pôsobíme na trhu od roku 2016.
 Tvorte svoje itinerára
 1.5 miliónov hotelov do 10s
 Zdieľajte ponuky s priateľmi
 Pohodlné hľadanie
 500 miliónov letov do 10s
Letenky
Odkiaľ

Viedeň (VIE)   Budapest (BUD)

Kam

Medellin (MDE)

Dánsko nie je len Legoland
Premýšľate nad tým, kam sa vydať s deťmi? Čo takto Dánsko? Navštíviť môžete nielen slávny Legoland. Obľúbené kocky lego pozná každý a vaše dieťa sa tu určite nudiť nebude. Legoland tu funguje už od roku 1968. Dánsko je krajina s vysokou životnou úrovňou, ale aj množstvom pamiatok a miest, kam stojí za to sa vydať. Ideálnym obdobím na návštevu Dánska je september až máj, rovnako ako v ostatných Škandinávskych krajinách. Nájdete tu nádhernú prírodu.
Sep 16, 2015 2 min
Čtěte více
Dovolenka na Maledivách
Ázie · Maledivy
Feb 26, 2021 3 min
Čtěte více
Leťte glampovat
Keď sa u nás povie slovo kemp a kempovanie, všetci si vybaví stany, karavany a zvláštnu neopakovateľnú atmosféru kempovanie a opekanie špekačiek pri táboráku. Dovolenka s plynovými variči, gulášom z trojnožky a rozkladacími stolíky. To je možno jediná spoločná vec, ktorú má glamping spoločnú s kempovaním. Glamour camping v posledných rokoch dobýva svet, patrí k tomu nejstylovějšímu a najluxusnejšiemu ubytovanie, čo moderná turistika ponúka, a je zároveň výrazom tej najmodernejšej a pritom s prírodou zrastené architektúry a dizajnu.
Nov 13, 2015 2 min
Čtěte více

Bez Pabla je Medellín už bezpečný

Tento rok uplynie 24 rokov od zabitia Pabla Escobara, najmocnejšieho narkobaróna v histórii ľudstva. Narodil sa a zomrel v kolumbijskom Medellíne a v osemdesiatych rokoch odtiaľ riadil drogové impérium, ktoré zatiaľ nemá na poli organizovaného zločinu konkurenciu. Svojmu milovanému mestu urobil takú reklamu, že sa mu všetci radšej vyhýbali oblúkom. Turisti predovšetkým. A mali prečo. S počtom 9 363 vrážd ročne patril Medellín ešte na začiatku deväťdesiatych rokov medzi najnebezpečnejšie mestá na svete.

Keď vezmeme do úvahy, že v ňom žije o polovicu viac obyvateľov ako v Prahe, porovnanie je odstrašujúci - na jedného zavraždeného v našom hlavnom meste pripadalo 234 zavraždených v Medellíne. Za ozbrojenými útokmi a násilím v uliciach stáli narcos a ich boja s bezpečnostnými zložkami alebo konkurenčnými drogovými kartelmi. Prestrelky boli na dennom poriadku a na životy civilistov sa pri nich rozhodne nehľadelo. Aby toho nebolo málo, v Medellíne vtedy hľadalo útočisko tisíce utečencov, ktoré marxistická gerila FARC vyhnala z ich domovov. Smrť Escobara ale všetko zmenila.

Medellin - Vydajte sa s nami na dovolenku
Hľadať

Ponúkame ešte lacnejšie letenky a ubytovanie ..

#Dejiny
Flymeto - DC_Colombia
Flymeto - Joel Carillet
Flymeto - Dekaro
Flymeto - nicolas de corte | istockphoto.com
Prečo vycestovať do Južnej Ameriky s nami?
 1. Ponúkame viac ako 600 miliónov letových kombinácií.
 2. Hľadáme nové možnosti poznania prostredníctvom cestovania.
 3. Dostaneme vás bezpečne späť domov.
 Zdieľajte ponuky s priateľmi Hovoríme vaším jazykom Predávajte vlastné zájazdy
istockphoto.com

Za posledných 20 rokov klesol počet vrážd o 60% a mesto sa chváli najnižšie kriminalitou v Kolumbii. Ako sa to stalo? Usilovná práca medellínsky polície bola odmenená - povzbudzujúci správy prilákali veľké investície, ktoré mesto vložilo v prvom rade do rozvoja hromadnej dopravy. Pomocou kabínových lanoviek napojilo odvrátenej časti mesta na centrum a obmedzilo moc zločineckých gangov v nebezpečných comunas. Na temnú minulosť ale Medellín nezabúda. Turistov i fanúšikov filmovej série Narcos vykonáva po miestach spätých s najobávanejším drogovým bossom všetkých čias.

Na Escobarově dvorku vyrástol zábavný park

Asi 150 km východne od Medellínu si jeden z najbohatších mužov planéty postavil pompézne haciendu Napoles. Na 20 kilometroch štvorcových nechal vybudovať okrem okázalého domu aj bazény, súkromné letisko, dráhu pre závodné autá a dokonca aj ZOO so slonmi a ďalšími exotickými zvieratami. A rovnako ako v kancelárii úspešného biznismena nájdete jeho prvý zarobený šiling, aj narkobaron si vystavil niečo, čo symbolizuje jeho prvý veľký úspech. Replika lietadla Piper PA-18 Super Cub nad vstupnou bránou pripomína, v čom prepravil prvú zásielku kokaínu do USA.

Po Escobarově smrti nejakú chvíľu nehnuteľnosti chátrali, dom a každý centimeter pozemku obrátili tisíckrát hľadači Escobarových peňazí. Hrochy utiekli, Zdivočelá az okolitých jazier sa rozšírili do riek a ich útoky začali koreniť pokojnú meditáciu miestnych rybárov. V roku 2006 prešlo vlastníctvo nehnuteľnosti do rúk kolumbijskej vlády, ktorá ho o 8 rokov neskôr prenajala súkromnej spoločnosti. Tá sa tu rozhodla prevádzkovať zábavný park Parque tematike Hacienda Napoles . Zvyšná zvieratá a sochy dinosaurov z dôb Escobara ponechala a doplnila ich o vodné atrakcie, safari, akvárium a kópie jaskýň z kolumbijského národného parku Cueva de los Guácharos. Ruiny Escobarova sídla vrátane dezolátny zbierky luxusných automobilov stojí obďaleč a sú stále voľne prístupné.

Pozrite sa, ako vyzerá hacienda teraz a ako za čias Escobara:

Štvorhviezdičkové väzenia s výhľadom (made by Pablo)

Druhé prepychové bývanie, s ktorým je život obávaného šéfa medellínského kartelu spojený, sa nachádza aj mimo mesto. Reč je o väzení La Catedral, v ktorom si Escobar naplánoval užiť svoj absurdné trest. To bolo tak - potom čo si získal srdcia chudobných obyvateľov mesta veľkodušnými činy, pokúsil sa Escobar vstúpiť do politiky osobne, nie iba skrze svoju perfektne fungujúci metódu “Plata o Plomo”. “Striebro, alebo olovo” znamenalo, že si úradníci a výkonná moc mohla vybrať, či dá prednosť úplatku, alebo guľke. Zákulisie politiky tak skákalo, ako Escobar ťahal za nitky, mafiánsky boss avšak napriek tomu potreboval byť verejne prijímaný.

Kandidoval preto do senátu, z ktorého bol vylúčený pre svoj skutočný kokaínový biznis. Ohrdnutý Escobar sa rozhodol ukázať, aké to je, keď si rešpekt vymáha po zlom, a krvavý teror začal. Akonáhle však odložil tvár veľkorysého mecenáša, musel utekať pred zákonom. A to sa mu nepáčilo. Násilie na Medellínu a jeho občanoch preto zločinec stupňoval až do tej miery, že donútil vládu vyjednávať. S ničením mestá a životov skončí, len ak splnia jeho podmienky. Milostivo potom vláde dovolil vyhlásiť, že ho konečne dopadla, a pristúpil na trest odňatia slobody po dobu symbolických päť rokov. Vyhradil si, že si ho neodpyká v štandardnom zariadení - postaví si vlastné a sám si dosadí aj bachara.

Medellin - Vydajte sa s nami na dovolenku
Hľadať

Ponúkame ešte lacnejšie letenky a ubytovanie ..

#Dejiny
Flymeto - DC_Colombia
Flymeto - SPQR_M
Prečo vycestovať do Južnej Ameriky s nami?
 1. Vieme sa o vás počas cesty postarať.
 2. Silný zákaznícky servis.
 3. Garancia najlacnejšieho nákupu.
 Tvorte svoje itinerára Hovoríme vaším jazykom 1.5 miliónov hotelov do 10s
istockphoto.com

Väzenie si postavil v horách vo výške 2000 m n. M. S dychberúcimi výhľadom na milovaný Medellín. Vybavil si ho biliardovú herňou, malým kasínom, futbalovým ihriskom aj únikovým tunelom. Zabýval sa tam s bandou nohsledov, veselo prijímal návštevy, usporadúval večierky, pričom ho pobyt za mrežami nijako neobmedzoval - naopak ho chránil pred atentátmi konkurenčných kartelov. Idylka skončila, potom čo z väzenia aj naďalej viedol svoj kokaínový zlatý důl a čo viac, medzi jeho stenami počas 13 mesiacov umučil a zavraždil niekoľko zo svojich spolupracovníkov. Vláda už pred jeho zločinmi ďalej nemohla zatvárať oči a Escobar bol nakoniec nútený utiecť zo svojho vlastného väzenia.

Pozrite sa, ako to v ňom vyzeralo:

Od roku 2007 tu žijú mnísi, ktorí sa snažia svojimi dobrými skutkami očistiť fluidum miesta. Majú tú knižnicu, kaplnku, pomník Escobarovým obetiam a dvere tu majú otvorené hendikepovaným osobám, ktoré nemajú dostatok prostriedkov na žitia a liečbu.

Zabitý na vlastné narodeniny

V nenápadnom dvojpodlažnom domčeku sa drogový barón skrýval posledné dni svojho života. Viete, ako vám mamičky kladú na srdce, aby ste sa za všetkých okolností ozývali rodine, či ste v poriadku? Nerobte to, ak ste už 15 mesiacov na úteku a na vašu hlavu je vypísaná odmena 5 miliónov dolárov. Polícia si všimla podozrivého počtu hovorov zo štvrte Los Olivos. Bolo 2. decembra 1993 a Pablo oslavoval 44. narodeniny. Svoj deň chcel zdieľať aj s rodinou, vďaka náhodne odposlechnutému telefonátu však bezpečnostné zložky jeho úkryt lokalizovali a obkľúčili. Escobar utiekol oknom na strechu, kde bol zabitý. O tom, kto vystrelil osudnou guľku, sa stále špekuluje. Oficiálna verzia hovorí, že to bola kolumbijská polícia. Podľa ďalšej verzie ju vypálil ostreľovač špeciálnej jednotky Delta Force. A tí, ktorí si pre Pabla priali dôstojný koniec, vrátane jeho bratov a syna, verí, že sa zastrelil sám.

Nech už to bolo akokoľvek, fotografie, ktoré potvrdili koniec mnohoročného honu na “nezraniteľného” zločinca, okamžite obleteli svet. Víťazná partia na nich pózuje hrdo sa svojou trofejí - bezvládnym telom obtloustlého muža s obnaženým pupkom. “Ale bol to skutočne on?” Pýtajú sa rovnakí ľudia, ktorí sa nikdy nezmierili so smrťou Elvisa a dúfajú, že spolu obaja králi žijú inkognito v ústraní alebo na Marse. A svet krčí ramenami, pretože v krajine Gabriela Garcíu Márqueza má realita stále trochu magické vlastnosti. Stavte sa, že sa tu môže stať čokoľvek. Naozaj sa stavte - dom, o ktorom je reč, má číslo popisné 45-94. V tomto meste sa verí, že hoci Escobar tieto čísla šťastie nepriniesla, oplatí sa niekomu inému. V lotérii je vraj o ne boj.

Posledný odpočinok v záplave kvetov

Na cintoríne v štvrti Itagui nájdete v tieni paliem miesto, kde narkobaron odpočíva po boku svojej rodiny a citróny, posledného telesného strážcu, ktorý mu bol verný až do konca. Hrobka je vraj neustále obložená čerstvými kvetmi a bežne tú natrafíte na smútiaci občanov. Escobar má v meste totiž stále množstvo stúpencov, ktorí vidia v jeho tvári najmocnejšieho mafiána iba šľachetné rysy Robina Hooda. Pablo bral bohatým a na kokaínu závislým gringům - a chudobným, Američanov vykorisťovaným Kolumbijcům dával. Nechal postavil rozsiahlu štvrť domov z červených tehál, v ktorých najchudobnejší obyvatelia nemuseli platiť nájom ani poplatky. Vybudoval niekoľko nemocníc, kostolov i parkov a pre svoj obľúbený športový tím zariadil aj fungl nové ihrisko.

Sprievodcovia, ktorí vedú v Medellíne tour po jeho stopách, k tomuto zoznamu ale pripájajú aj ďaleko pôsobivejšie zoznam jeho brutálnych činov. Keď Escobar zistil, že aj napriek jeho seriózne vystupovanie a úplatky ho vláda v politike nechce, dal pokyn, aby to mesto pocítilo jeho zlosť. Na konci osemdesiatych rokov rozpútal v Medellíne peklo zahŕňajúce bombové útoky v uliciach, explózie dopravného lietadla aj vraždy politikov vrátane prezidentského kandidáta. Dohromady stál jeho teror niečo okolo 4 000 ľudských životov a to nikto neráta obete kokaínovej závislosti.

Kam vedú Pablovho stopy

Teraz už sa v Medellíne nemusíte báť ani o svoje foťáky, ani o holé životy. Po stopách Pabla Escobara sa vydáte s niektorou zo zážitkových kancelárií. Prehliadky trvajú niekoľko hodín aj celý deň podľa toho, či sa odohrávajú len v meste alebo aj mimo neho. Jedna z agentúr ponúka za príplatok aj veľmi bizarné a rozporuplnú nadstavbu - v rámci tour sa môžete stretnúť s Escobarovým bratom . Roberto si s vami potrasie rukou, nechá sa vyfotiť a porozpráva. Bývalý účtovník medellínského kartelu, ktorý bol zodpovedný za distribúciu kokaínu a na ktorého hlavu bola vypísaná niekoľkomiliónová odmena, vraj podstupuje všetky peniaze zarobené z prehliadok na konto HIV pozitívnych spoluobčanov. Ako je možné, že je taký človek na slobode a môže medzi žalobou Netflix o miliardu dolárov dávať turistom k dobru historky o bratovi?

Mnohí Kolumbijčania a Medellíňané sú záujmom turistov o Escobara pohoršení. Neprosili o to, aby sa pred očami pozostalých všetkých Escobarových obetí producíroval nadšené davy v tričkách s podobizňou ich nenávideného maskota. Pre nich je macho s fúzikmi stále otvorená rana. Otázka, ktorú rodiny obetí kladú, znie: “Nestáva sa vďaka bulvárnemu humbuku a seriálu z najväčšieho pašeráka drog hrdina?” Väčšina prevádzkovateľov prehliadok oponuje. Po stopách narkobaróna sa nevydávajú z pretrvávajúcich sympatií, ale preto aby sa na jeho hrôzovládu nikdy nezabudlo a národ prekonal stigma, ktoré v ňom kokaínový kráľ zanechal. Medzi sprievodcovi často nájdete napr. Bývalé policajtov, ktorí boli v aktívnej službe v osemdesiatych rokoch. Každú prehliadkou pripomínajú, ako je dôležité učiť sa z chýb minulých, aby sme predišli tým budúcim.

Medellin - Vydajte sa s nami na dovolenku
Hľadať

Ponúkame ešte lacnejšie letenky a ubytovanie ..

#Dejiny
Flymeto - Bez Pabla je Medellín už bezpečný
Flymeto - Bez Pabla je Medellín už bezpečný
Flymeto - Bez Pabla je Medellín už bezpečný
Flymeto - Bez Pabla je Medellín už bezpečný
Flymeto - Bez Pabla je Medellín už bezpečný
Flymeto - Bez Pabla je Medellín už bezpečný
Prečo vycestovať do Južnej Ameriky s nami?
 1. Spolupracujeme s najlepšími partnermi v oblasti cestovania.
 2. Sme solídne predajcovia leteniek, pôsobíme na trhu od roku 2016.
 3. Garancia najlacnejšieho nákupu.
 Predávajte vlastné zájazdy 1.5 miliónov hotelov do 10s Tvorte svoje itinerára
Holgs, Jcarillet, Joel Carillet, Holgs istockphoto.comSúvisiace články

Kategórie