Bali je rozhodne najvyhľadávanejšie oblastí v Indonézii. Svojim návštevníkom ponúka neskutočné množstvo možností, ako prírodných, kultúrnych tak i napríklad kulinárskych alebo športových. Môžeme začať výšľap na sopku Gunung Agung, prechádzkou po ryžových terasách Jatiluwih, kúpaním sa vo vodopáde, alebo napríklad prehliadkou kultúrneho predstavenia v Ubudu. Zakončiť dovolenku môžeme relaxom a surfovaním vo vlnách na juhu ostrova. Je tu toho toľko, čo objavovať, že si tu príde na svoje, naozaj každý.

Ubud

Mesto Ubud sa nachádza na ostrove Bali neďaleko hlavného mesta Denpasar. Nájdeme ho vo stredozemí a je obklopený ryžovými terasami a roklinami. Ide o rýdzo tradičné miesto, kde panuje pokoj a krásna prírodná atmosféra. Mesto je každoročne viac a viac v hľadáčiku turistov a v roku 2018 ho navštívilo viac ľudí ako Denpasar. Žije tu viac ako 100.000 obyvateľov a ide o kultúrne stredisko, pretože už v minulosti to bol obľúbený cieľ pouličných umelcov a feudálnych pánov, ktorí boli priaznivci umeleckej scény. Kultúra a umenie sa s mestom tiahne do teraz. Môžeme sa vydať napríklad do kráľovského paláca Puri Saren, kde sa každý deň odohráva mnoho predstavení a umeleckých vystúpení. Medzi ďalšie zaujímavosti patrí chrámový komplex Gunung Kawi alebo napríklad Batuan Village.

Okrem kultúry je Ubud preslávený svojou okolitou krajinou. Je zasadený medzi ryžové polia, pasienky a dažďové lesy. Pri návšteve Ubudu rozhodne nevynechajte Monkey forest, ryžovú terasu Tegallalang, Sloní jaskyni či vodopád Tegenungan.

Sopka Gunung Agung

Na území Indonézia je veľké množstvo sopiek a z ktorých je približne 150 stále aktívnych. Najznámejšie a najvyššie sopkou na Bali je Gunung Agung. Jej výška je 3.142 a trek na ňu je veľmi náročný. Výstup trvá okolo 4-5 hodín a zostup 2-3 hodiny. Pre hinduistickej obyvatelia ide o najposvätnejšie vrchol na ostrove a o duchovné centrum. Sopka je vraj miestom odpočinku ich predkov. Na základe toho tu bolo vystavené niekoľko chrámov.

V roku 1963 došlo k poslednému výbuchu sopky a obyvatelia si to vykladajú ako nahnevaní sa boha. Erupcia bola taká silná, že došlo k prasknutiu približne sto metrov horšie časti sopky. Zomrelo vtedy okolo 2000 ľudí. Od roku 2017 sa sopka opäť ozýva a prístup na nej je turistom odvtedy bohužiaľ zakázaný.

Rýžová pole Jatiluwih

Ryžové terasy sú veľmi častým návštevným miestom pri ceste na Bali. Jatiluwih sú klasické balijské najnavštevovanejšie ryžové polia. Jatiluwih v preklade znamená obzvlášť krásne, a to tieto terasy ryžových polí rozhodne sú. Leží vo výške viac ako 700 mnm v západnej časti ostrova a sú zapísané do svetového dedičstva UNESCO. Turizmu sú prispôsobené, nachádza sa tu veľa stánku a reštaurácií, čo môže trochu pokaziť zážitok zo samotného miesta.

Pozemky

Tanah Lot je obľúbeným cieľom turistov. Jedná sa o skalný útvar ležiace neďaleko hlavného mesta. Na skale je postavený hinduistický chrám Pura Tanah Lot, ktorý je najfotografovanejšia na celom Bali. Pre Balijce je to najuctievanejší a najdôležitejšie morský chrám. Vystavený bol v 16. storočí slávnym Dang Hyang Nirarthou, ktorý považoval miesto za sväté, pretože podľa neho bolo uctievané morskými bohmi.

Tanah Lot leží v mori a suchou nohou je na neho prístup len keď je odliv. V čase prílivu je potreba vyhrnúť si nohavice. Základné vstupné na túto atrakciu je 60.000 IDR.

Pláž Kuta

Pláž Kuta je rozhodne najznámejší na celom Bali. Skôr pokojné miesto, teraz preslávené, turisticky veľmi obľúbené hlavne medzi mladými ľuďmi. Pláž má výborné podmienky pre surfovanie a bujarý nočný život. Priamo na pláži sa nachádza veľa baru a reštaurácií, hrá tu hudba dlho do rána. Po celej dĺžke pláže nájdeme mnoho surferských škôl a inštruktorov, ktorí ponúkajú kurzy a hodiny, ako pre začiatočníkov tak pre pokročilých surferov.

Vodopády Gitgit a Sekumpul

Na ostrove Bali sa nachádza veľká kopa vodopádu. Gitgit a Sekumpul sú len jedny z tých to rozhodne stojí za zmienku. Nachádzajú sa kúsok od skoršieho hlavného mesta Singaraja a približne 90 km severne od Denpasaru.

Gitgit vodopád nájdeme kúsok od hlavnej cesty, je teda viac turistický a možno preto tiež najobľúbenejšie na celom Bali. Vysoký je 35 metrov a svojou popularita si získal aj vďaka prostrediu, ktorým je obklopený. Vysoká skalnatá chodník, listnaté stromy, hučiaci zver a prírodne vytvorená kúpalisko, to všetko na vás čaká ak sa rozhodnete vodopád navštíviť.

Vodopád Sekumpul sa nachádza uprostred tropických lesov severného Bali. Jedná sa o kaskádovitý stenu vysokú 80 metrov. Približne pol hodinový trek vás zavedie ako na zvýšenej vyhliadky na vodopád, tak na jeho úpätí až k prírodným bazénom, kde si možno zaplávať. Sekumpul je označovaný ako najlepší vodopád na ostrove Bali.

Najkrajšie pláže Bali

Ostrov Bali doslova prekypuje krásnymi plážami a prímorskými letoviskami. Na juhu ostrova sa nachádzajú jedny z najkrajších pláží s veľkými vlnami a na severe je pozoruhodný podmorský život. Nenájdeme tu len dlhé pláže s bielym pieskom, ale keďže sa tu nachádza veľa sopiek, na plno plážach je piesok sopečný, teda čierny. V kombinácii so všetkými tónmi hrajúce zelenú prírodou je to pastva pre oči.

Kuta

Kuta je najznámejšie a najnavštevovanejšie letovisko na Bali. Skôr rybárska dedina a teraz hlavné turistické centrum. Pláž Kuta je preslávená hlavne medzi mladými, pretože je tu veľmi rušno a nočný život sa tu točí na plné obrátky.

Priamo na pláži sa nachádza veľa baru a reštaurácií, hrá tu hudba dlho do rána. Po celej dĺžke pláže nájdeme mnoho surferských škôl a inštruktorov, ktorí ponúkajú kurzy a hodiny, ako pre začiatočníkov tak pre pokročilých surferov.

Jimbaran

Jimbaran je rybárska dedina ležiaca južne kúsok od Denpasaru. Jedná sa o veľmi obľúbené turistické letovisko s rovnomennou plážou. Pláž Jimbaran je dlhá 4 km, piesková a plná ležadiel a slnečníkov. Je vhodná pre rodiny s deťmi a pre ľudí, ktorí si chcú užiť pokojnú dovolenku. Aj cez veľké množstvo turistov je pláž veľmi čistá a more krištáľovo čisté.

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o rybársku dedinu, všade pri pláži sú rozosiate rybárske loďky, ktoré sú všelijako zdobené. V okolitých reštauráciách a občerstveniach môžeme ochutnať najlepšie ryby na Bali.

Canggu

Canggu je prímorská dedina, ktorú nájdeme pár kilometrov severne od letoviska Kuta. Preslávila ju hlavne pláž Canggu Beach, ktorá sa stala populárnou medzi surferi. Každoročne sa tu organizujú rôzne surferské preteky. Narozdiel od väčšiny pláží, nemá biely, ale tmavý piesok. Z pláže sú krásne výhľady na kokosové plantáže a ryžové polia.

Pláž Lovina

Lovina Beach sa na rozdiel od ostatných, nachádza na severe Bali, približne 10 km od Singaraji. Pláž je 8 km dlhá s tmavým sopečným pieskom a je veľmi pokojná. Narozdiel od letovísk na južnej strane ostrova, ktoré sú rušné a živé. Ak si chcete oddýchnuť, Lovina je tá správna voľba, nenarazíte tu na veľké davy turistov. Nudiť sa tu ale rozhodne nebudete. Lovina beach má skvelú lokalitu čo sa týka koralových útesov a podmorského života. Preslávenými sa tu stali delfíny, ktoré možno uvidieť blízko brehov každé ráno.

Čo ďalej vedieť o Bali

Viete všetko pre cestu a Bali? Je čas vybrať letenku.

Vybrať letenku