Ostrov Bali je pouze kapkou v moři při návštěvě této provincie. K vidění se nám nabízí mnohem více. Určitě bychom neměli vynechat skupinu ostrovů Nusa (Nusa Penida, Nusa Lembongan, Nusa Ceningan), souostroví Gili nebo třeba největší Lombok.

Ostrovy Gili

Gili je súostrovie troch malých ostrovov, Gili Meno, Gili Air a Gili Trawangan. Každý z týchto ostrovov je úplne odlišný. Všetky leží kúsok od pobrežia Lomboku. Na všetkých ostrovoch Gili je prísne zakázané užívať motorových prostriedkov. Presun je tu možný len na bicykli alebo konským povozom. Súostrovie vzniklo pri výbuchu sopky Gunung Rinjani v roku 1 492, kedy bolo zo sopky vymrštený taký objem zeminy, ktorý vytvoril Gili Islands. Gili Meno má najkrajšie pláže a je častým terčom novomanželov. Ostrov je len 2 km dlhý a 1 km široký. Žije tu len niečo okolo 500 stálych obyvateľov, ktorých hlavnou príjem je z turizmu a rybolovu. Nachádza sa tu tiež soľné jazierko, ktoré v období sucha produkuje soľ. Ide o najpokojnejšie a najtichšie ostrov zo skupiny Gili. Nočný život tu nečakajte. Gili Air je druhý najväčší ostrov zo skupiny Gili. Leží najbližšie pevnine a nájdeme tu od všetkého niečo. Krásne pláže, ale tiež trochu nočného života. Stálych obyvateľov tu žije približne 1.800. Gili Air má najlepšie podmienky pre šnorchlovanie a potápanie. Je tu celý rad koralových útesov a bežne tu možno vidieť korytnačky. Pri prechádzke po ostrove nevynechajte prehliadku kokosových plantáží. Posledný zo skupiny Gili je Trawangan. Ide o hlavné a najväčší ostrov tohto súostrovia, aj keď je dlhý len necelé 3 km a široký 2 km. Žije tu približne 1.500 ľudí. Trawangan je najnavštevovanejšou zo všetkých troch ostrovov, pretože okrem krásnych pláží a prírody ponúka bujaré večierky a parádny nočný život.

Lombok

Lombok je jedným z ostrovov Malých Sund, rovnako ako Bali. So svojou rozlohou necelých 5.000 km² je jedným z väčších ostrovov. Žijú tu približne 3 milióny obyvateľov a je veľmi husto osídlený. Lombok je turistami veľmi obľúbený, avšak stále si drží povesť pokojného miesta. Ponúka veľmi krásnu prírodu, pretože je to hornatý ostrov. Nachádza sa tu druhá najvyššia sopka v Indonézii Gunung Rinjani. Ak ste dobrodružná povaha, ostrov zvádza k podniknutiu niekoľkodňové túry po džungli s cieľom na vrcholku sopky Rinjani. Cestou miniete veľa krásnych vodopádu, plantáže na pestovanie chilli papričiek, škorica či sóje. Trek na sopku možno oficiálne prijať iba so sprievodcami, ktorí vám často ponúknu tiež zázemie typu - 2 teplé jedlá denne, nosiče a sprievodca. Znie to trochu nabubrelo, ale pre miestnych ide o jeden z hlavných zdrojov prijíma, takže tým budete prispievať na dobrú vec. Veľmi obľúbené sú tu pláže a šnorchlovanie. Podmienky pre potápanie sú tu výborné. Nájdeme tu mnoho lagún, koralových útesov, vrakov lodí. Okrem potápania a šnorchlovanie sú tu výborné podmienky pre surf. Nachádza sa tu plno škôl a jazdiť na vlnách tu môžu ako pokročilí tak i úplní začiatočníci.

Komodské ostrovy

Komodský ostrovy patria k skupine Malých Sund a ide o najzaujímavejšie súostrovie v Indonézia, ktoré by ste rozhodne nemali vynechať. Jedná sa o tri hlavné ostrovy, Komodo, Rinca a PADAR, a niekoľko malých ostrovčekov. Celé súostrovie je Národným parkom Komodo. Ide o prirodzený domov varana komodského, čo je najväčší jašter na svete. Je odhadované, že tu žije približne 5.000 jedincov, väčšina z nich vo voľnej prírode. Národný park Komodo bol založený v 80. rokoch minulého storočia, aby ochránili toto majestátne zviera. Preslávené je tu tiež potápanie a šnorchlovanie, pretože sa tu nachádza veľké množstvo neponičených koralových útesov. Akoby tu človek ešte nebol. Bežne sa tu dá potápať s manty. Celý komplex Národného parku Komodo má rozlohu viac ako 1.110.000 ha a v roku 1977 bol zapísaný do biosférických rezervácií UNESCO.

Čo ďalej vedieť o Bali

Viete všetko pre cestu a Bali? Je čas vybrať letenku.

Vybrať letenku