Jedlo ako na Bali, tak aj v celej Indonézii je ovplyvnené náboženstvom, hinduizmom a islamom. Základnými ingredienciami sú ryža a rezance doplnené o zeleninu, tofu, vajcia a rôzne zmesi korenia. Mäso je tu využívané vo veľmi malom množstve, pretože je dosť drahé. Jedlá sú veľmi chutná a pre oko lákavá, pretože sú veľmi pestrofarebná. Balijci jedia výhradne rukami a v menej turistických oblastiach sa vám môže stať, že nedostanete ani príbor. Ide o veľmi príjemnú skúsenosť a niečo nové, čo nám nie je vlastné.

Typická národné jedlá Bali

Bali je oproti moslimskej Indonézii, naklonený hinduizmu v mnohých pokrmoch dá dostať bravčové mäso, ktoré islam zakazuje. Balijská jedlá sú založené na rýchlej príprave, pestrosti a chutnosti. Vyznačuje sa tiež kombináciou rôzneho korenia, ako napríklad kurkumy, zázvoru, muškátového orieška či koriandru. Väčšina jedál je doplnená o ryžu alebo rezance, buď varené alebo vyprážané. Jediné čo na Bali nečakajte, je hovädzie mäso, ktoré je hinduizmom zakázané.

Vyprážaná ryža

Nasi Goreng je zjednodušene vyprážané ryže sa sázeným vajcom. Typicky indonézskej jedlo je podávané s každej reštaurácii či občerstvenie. Ryža býva hnedá, pretože sa do nej pridáva skaramelizované sójová omáčka. Obvykle býva zmiešaná s kuracím mäsom alebo krevetami a s hromadou zeleniny. Dochutená býva chilli či cesnakom.

rožnění prasa Babi guling

Balijská špecialita, bravčová zabíjačka, čiže Babi guling. Medzi miestnymi ide o veľmi významné jedlo, ktoré sa najčastejšie pripravuje pri organizovaní nejakých slávností či osláv. Turisti si ho môžu dať aj v niektorých reštauráciách, kde býva za sklenenou výlohou, buď na rošte alebo už rozporciované. Mäso s chrumkavou kožkou, ktorú docieli polievaním kokosovým mliekom, býva podávané spolu s ryžu.

Miešaná ryža

Nasi Campur je v každej časti Indonézie pripravovaný inak. Na Bali ide o mix ryža s grilovaným tuniakom, kúskami hovädzieho, vyprážaným tofu, špenátom, kukuricou, uhorkou a celé je to korenené zmesou balijského korenia a podáva na banánovom liste.

Betutu

Betutu je pokrm známy po celej Indonézii, ale najobľúbenejší je na Bali a Lomboku. Ide o pečenú alebo dusenú hydinu naloženú v bohatej zmesi korenia, v ktorej nájdeme napríklad cesnak, kurkumu, zázvor, šalotku alebo krevetovou pastu. Občas býva pripravované na pikantné zmiešaním cibuľových krúžku s chilli papričkami a kokosovým olejom. Medzi turistami je toto jedlo veľmi obľúbené.

Pepes

Pepes nie je rýdzo pokrm, ale jedná sa o metódu varení. Základom je banánový list, ktorý je plnený jedlom, zmotaný a následne grilovanie alebo dusený. Banánový list sa po uvarení zlikviduje a vyhodí, nie je jedlý. Metódou Pepes je robené hlavne mäso, ryby, morské plody alebo napríklad šampiňóny či tofu.

Lawar

Indonézsky pokrm Lawar pochádza priamo z Bali. Ide o zmes zeleniny, mletého mäsa a kokosu, to celé je ochutené bylinkami a rôznym korením. Zeleninový základ tvorí zelené fazule vyprážané šalotka, limetkovej listy a strúhaný kokos, to všetko je vyprážané na kokosovom oleji. V niektorých zákutiach Bali býva do jedlo pridávaná krv z prasaťa alebo kurčaťa, aby dodalo tú správnu chuť.

Ceny jedla na Bali

Keďže je Bali obľúbenou destináciou, miestne podniky si zvykli, že sú turisti ochotní za dobré jedlo zaplatiť. V reštauráciách sú ceny porovnateľné alebo mnohokrát aj vyššie ako u nás. Pokiaľ ale budeme žiť ako miestne a stravovať sa v pouličných stánkoch, miestnych malých reštauráciách alebo warungách (miestne bufety), dosť ušetríte, ale aj si veľmi pochutnáte. Ak nie sme nároční najeme sa aj za 30 Sk. V priemerných reštauráciách dáme za jedlo okolo 100 Sk, a v tých lepších a turistických aj viac ako 200 Sk.

Kde sa na Bali najlepšie najete

Na Bali sa dá najesť dobre takmer všade. Záleží na výbere jedla a podniku. Vyskúšať môžete drahšie reštaurácie, ale aj tzv. Warung čiže bufety s rýchlym občerstvením, kde sa stravujú prevažne miestni obyvatelia. Pokiaľ si vyberie, čo vaše chuťové poháriky rady, garantujeme vám, že nebudete sklamaní.

Čo ďalej vedieť o Bali

Viete všetko pre cestu a Bali? Je čas vybrať letenku.

Vybrať letenku