Bali, ako sa mylne väčšina ľudí domnieva, nie je krajina, ale len jedna z 34 provincií Indonézie. Tá má celkom 17.508 ostrovov, z ktorých je práve Bali najnavštevovanejšie z celej krajiny. Indonézia susedí s mnohými štátmi: s Malajziou, Východným Timorom, Papuou Novou Guineou, Singapurom, Filipínami, Austráliou, Thajskom, Palau a s Andami a Nikobary.

Bali je hlavný ostrov zo skupiny Malých Sund. Leží medzi Javou a Lombok. Rozkladá sa na viac ako 5.633 km². Medzi českými turistami je Bali veľmi obľúbená destinácia. Rovnako ako u iných ázijských štátov, je život na Bali veľmi finančne dostupný. Ponúka všetko, po čom turista túži, od pamiatok až po dychberúci prírodu.

Základné informácie o Bali

Turistické vízum

Vízum nie je do 30 dní pobytu vyžadované

Apríl až október

Najvhodnejšou dobou pre dovolenku v tejto krajine je apríl - október

Indonézska rupia

Kurz sa pohybuje okolo 1,60 Sk za 1tis. IDR

Od 14 000 Sk

Cena letenky z Prahy

Prečo ísť na Bali

Ostrov Bali je najnavštevovanejšou z celej Indonézie. Medzi českými turistami patrí tiež k veľmi obľúbenej destinácii. Dôvodov prečo navštíviť Bali je hneď niekoľko.

Bali čiže ostrov bohov je vhodný ako pre návštevu s deťmi, tak aj bez detí a len s batohom. Okrem typicky dovolenkových požiadaviek, medzi ktoré patrí krásne pláže a super príroda, ponúka tiež unikátny podmorský svet, bohatú historickú kultúru, aktívne sopky a nekonečné množstvo hodín, ktoré môžeme stráviť vo vlnách mora na surfe. Bali je jednou z najlepších destinácií pre surfing na svete.

Rovnako ako v celej Ázii, aj tu žijú veľmi milí a usmievaví ľudia. Je radosť chodiť len tak ulicami a usmievať sa na všetkých okolo. Zážitok si môžeme spestriť odpočinkom a posilneniam sa v nejakej miestnej reštaurácii. Indonézskej jedlo je veľmi chutné a ponuka je pestrá.

Hlavné mesto Bali

Hlavným mestom, Indonézske provincie Bali, je Denpasar. Bali je jednou zo 34 provincii. Zároveň sa jedná o najnavštevovanejší ostrov celej krajiny. V Denpasaru žije približne 800.000 obyvateľov a ide o hlavné turisticky uzol, ktorý spája väčšinu ostrovov. Hlavným mestom nebolo odjakživa, ale stalo sa až v roku 1958, kedy nahradil pôvodnú Singaraja na severe ostrova. Pred týmto rokom bol Denpasar hlavným mestom kráľovstva Badung do roku 1906 ako ho obsadili Holanďania. Po prevzatí kráľovstvom Holandským došlo k hromadnej samovražde kráľovskej dynastie a šľachty. Na pamiatku tejto udalosti je vystavená na námestí socha Puputan.

Hoci je Denpasar hlavným mestom, stále si drží nádych vidieka. Je veľmi pokojné, poskladané z mnohých malých spletených dedín, hinduistických chrámu a komunít rodín. Na druhej strane je aj veľmi moderné, nájdeme tu mnoho nových stavieb, obchodných domov. Balijskú kultúru môžeme spoznať hneď z Denpasaru, stačí navštíviť Bali Museum. Medzi ďalšie pamiatky a zaujímavosti, čo by sme nemali vynechať, patrí napríklad Bali Arts Center, pamätník Puputan, Pura Jagatnatha hinduistický chrám a alebo napríklad Ngurah Rai, čo je najväčší mangrovníkové les, ktorý sa na Bali nachádza.

Vlajka Bali

Bali ako jedna z provincií Indonézie má svoju vlastnú vlajku. Je veľmi jednoduchá. Základom je oranžový obdĺžnik a uprostred päťuholník, čo je erb provincie. Žiadny bližšie výklad k významu vlajky nie je k dispozícii.

Vlajka Indonézia sú dva pruhy, horný červený a spodný biely. Vznikla už v 13.storočí a od roku 1945 sa používa ako oficiálna vlajka krajiny.

Počet obyvateľov

Ostrov Bali má viac ako 4 milióny obyvateľov. V hlavnom meste Denpasaru žije cca 800.000 obyvateľov. Hlavnou etnickou skupinou sú Indonézania. Väčšina obyvateľov sú hinduistického náboženstva, ďalej tu v menšinách vyznávajú kresťanstvo a islam.

Sviatky na Bali

Najlepší príležitosťou, ako spoznať balijský život, je zúčastniť sa osláv nejakého štátneho sviatku či oslavy. Niektoré sviatky majú pevne stanovený dátum, iné ho majú podľa balijského kalendára pohyblivé. Balijský kalendár sa nazýva Pawukon a má len 210 dní. Kalendár je veľmi špecifický a veľa odlišný od nášho gregoriánskeho. Ceny v dobách osláv veľmi rastú.

 • 1.1 Nový rok
 • 23.1. Čínsky Nový rok
 • 1.2. Galungan Day - oslava víťazstva dobra nad zlom
 • 4.2. Narodenie proroka Mohameda - ide o moslimský sviatok
 • 23.3. Nyepi - sviatok ticha, alebo tiež oslava nového roka Hindi
 • 6.4. veľký piatok
 • 5.5. Hari Raya Waisak - sviatok na oslavu Budhu, deň osvietenie
 • 17.5. Nanebovzatia Ježiša Krista
 • 16.6. Isra ‘Mi’raj Nabi Muhamad - nanebovzatie proroka Mohameda
 • 20.7. - 18.8. Pôstny mesiac Ramadán
 • 17.8. Deň nezávislosti Indonézia - štátny sviatok
 • 18.8. - 20.8. Hari Idul Fitri - Konec Ramadánu
 • 26.10. Deň obete Idul Adha
 • 15.11. Moslimský Nový rok
 • 25.12. Narodenie Ježiša Krista

Čas na Bali

Česká republika je v časovom pásme UTC + 1 a Bali UTC + 8, rozdiel je teda 7 hodín. Ak je u nás 12:00, na Bali je o 7 hodín viac, teda 19:00. To však neplatí v letných mesiacoch, kedy sa u nás pretáča čas a posun je teda len +6 hodín.

Mena na Bali

Na Bali je jediná mena a to Indonézska rupia. Svetovo používaná značka je IDR. Najlepšie sa na Bali nezamení eurá alebo doláre, českú korunu tu nesměníte. Bankovky majú hodnotu 1.000 - 100.000 a mince 25 - 1.000 rupií. Rupia sú ďalej rozdelené na Senya, ktoré sa však už moc nepoužívajú.

V prepočte je 1.000 IDR približne 1.6 CZK.

Peniaze je možné vymeniť hneď na letisku, avšak kurz je tu horšie. Najlepšie je meniť peniaze v banke. Miestne zmenárne sa tiež neodporúčajú moc využívať. Turistické oblasti sú hojne vybavené bankomaty, výber z nich je však spoplatnený. Platba kartou tu nie je tak bežná ako v Európe. Ceny sú na Bali približne rovnaké s cenami u nás. V turistických letoviskách je to však trochu nadsadené. Výhodou je, že takmer v každom obchode sa dá zjednávať.

Ceny na Bali

Ceny sú na Bali približne rovnaké s cenami u nás. To sa týka hlavne obchodov, kde je cena vždy fixná. V turistických letoviskách sú ceny veľmi nadsadené. Rovnako ako inde v Ázii aj na Bali sa dá na miestnych trhoviskách dobre zjednávať.

 • Ubytovanie v dvojlôžkovej izbe pre menej náročné od 300 - 600 CZK
 • Ubytovanie pre náročnejších od 1.200 CZK
 • Jedlo v lacnejšie reštaurácii cca 30 - 120 CZK
 • Jedlo v drahšie reštaurácii cca 120 - 250 CZK
 • Pivo 40 - 60 Kč
 • Balená voda cca 5 - 15 CZK
 • Masáž 100 CZK
 • Taxi 1km 10 - 25 Kč

Víza na Bali

Pre vstup na Bali je pre českých občanov umožnený vstup bez víz alebo “free visa” do 30 dní pobytu.

Ak plánujeme dlhšiu cestu zo si vybrať z dvoch ďalších druhov víz - Visa on arrival a Visit visa. Visit visa je potreba vybaviť na Indonézskej ambasáde v Prahe, ide o víza, ktoré je dlhodobé. Visa on arrival sa vybavuje na letisku je 30 denný a narozdiel od Free visa možno o 30 dní predĺžiť. Cena víza je 35 USD. Pre vstup na Bali je potrebné mať platný pas 6 mesiacov po návrate späť do Česka.

Očkovanie na Bali

Bali je veľmi obľúbená destinácia nielen slovenských turistov. Dochádza tu k veľkej kumulácii ľudí a hygienické návyky tu nie sú také, ako napríklad v Európe. Žiadne očkovanie nie je povinné, ale ako prevencia sa ich pár odporúča.

Jedná sa o žltačku A + B, brušný týfus, tetanus a besnotu. Očkovanie proti žltačke typu A + B je väčšinou troch fázové a jeho výhodou je, že ste potom voči žltačke imúnny celý život. Očkovanie proti brušnému týfusu je na cca 3 roky a jeho cena je od 800 do 1200 Sk. Očkovanie proti tetanu bol mal mať každý občan Slovenskej republiky. Jeho ochrana trvá približne od 10 do 15 rokov. Potom je potreba preočkovanie. U svojho obvodného lekára je preočkovanie proti tetanu zdarma, hradené poisťovňou.

Očkovanie je závislé na charaktere cesty a navštívených oblastiach. Viac informácií vám podá praktický lekár alebo inštitút cestovnej medicíny.

Zaujímavosti o Bali

Bali je najnavštevovanejšou provincie Indonézia. Zaujímavosťou je tu priehrštím.

Vybrali sme pre vás 5 z nich :.

 • Hinduizmus - mnoho z vás by si povedalo, že sa jedná o náboženstve, ale bohužiaľ. Jedná sa len o životný štýl.
 • Mená začínajú na “i” - väčšina mien na Bali začína písmenom i.
 • Viac chrámov ako domov - na Bali má každá rodina svoj chrám. chrámy tu milujú.
 • 18 písmen abecedy - abeceda na Bali má len 18 písmen a samohlásky sa zapisujú ako jedno písmeno
 • Bali nie je krajina - Bali nie je krajina, ale len jedna z provincií Indonézie
 • Mnoho turistov - budete sa tu cítiť takmer ako v Európe. zahraničných turistov je tu naozaj veľa. Pôvodný Indonézsky život tu stretnete skôr okrajovo, ten sa nachádza na východoeurópske ostrovoch.
TIP

Mnoho turistov - budete sa tu cítiť takmer ako v Európe. Zahraničných turistov je tu naozaj veľa. Pôvodný Indonézsky život tu stretnete skôr okrajovo, ten sa nachádza na východoeurópske ostrovoch.

Dôležité kontakty

Kam zavolať v prípade núdze na Bali?

 • Hasiči 113
 • Polícia 110
 • Záchranná služba 118, 119

Telefónna predvoľba Bali rovnako ako v celej Indonézii je +62.

Kontakty na veľvyslanectve Slovenskej republiky v Indonézii:

Adresa:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky Jalan Gereja Theresia No. 20, Menteng, 10350 Jakarta Pusat

Telefón: + 6221 / 3904075-7

E-mail: jakarta@embassy.mzv.cz

Ďalšie kontakty nájdete na stránkach mzv.cz

Cover photo by Artem Beliaikin, Unsplash

Čo ďalej vedieť o Bali

Viete všetko pre cestu a Bali? Je čas vybrať letenku.

Vybrať letenku