Toto je zoznam letísk v Austrálii. Zahŕňa licencovaná letisko, s výnimkou súkromných letísk. Letiská sú tu uvedená s 3-kódom IATA. Rozšírený zoznam možno nájsť na En Route Supplement Australia (ERSA), ktorý je k dispozícii online na webovej stránke Airservices Australia a v jednotlivých zoznamoch pre každý štát alebo územie.

Zoznam letísk

  • Letisko Sydney (SYD)
  • Letisko Canberra (CBR)
  • Letisko Adelaide (ADL)
  • Letisko Melbourne (MEL)
  • Letisko Perth (PER)
  • Letisko Gold Coast (OOL)
  • Letisko Hobart (HBA)

Letisko v Sydney

Medzinárodné letisko KINGSFORD Smitha v Sydney (IATA: SYD, ICAO: YSSY) (anglicky: Kingsford Smith International airport in Sydney) sa nachádza v austrálskom pristavíme meste Sydney. Je to domáci letisko aerolínií Qantas.

Smithovo letisko je jedno z najstarších a nepretržite používaných letísk na svete. V roku 2003 sa stalo 28. najvyťaženejším na svete, ale od tej doby sa v top 30 rebríčku neukázalo.

Letisko v Melbourne

Letisko Melbourne (IATA: MEL, ICAO: YMML), hovorovo známe ako letisko Tullamarine, je hlavné letisko obsluhujúce austrálske mesto Melbourne. Ide o druhé najvyťaženejšie letisko v Austrálii. Otvorené bolo v roku 1970, aby nahradilo neďaleké letisko Essendon. Je to tiež jediné medzinárodné letisko pre metropolitná oblasť Melbourne.

Skladá sa zo štyroch terminálov a leží 23 km od centra mesta Melbourne v blízkosti predmestí Tullamarine. Tiež má svoj vlastný poštový kód - Melbourne Airport, Victoria 3045. V rokoch 2016-17 letiska použilo asi 25 miliónov domácich a 10 miliónov medzinárodných cestujúcich. Vzdušná trasa Melbourne-Sydney je piatou najvyťaženejšie cestou pre osobnú dopravu na svete.

Letisko v Perthe

Letisko Perth (IATA: PER, ICAO: YPPH) je medzinárodné letisko, ktoré obsluhuje hlavné a najväčšie mesto v Západnej Austrálii. Ide o štvrté najvyťaženejšie letisko v Austrálii. Spadá pod hranice miest Belmont, Kalamunda a Swan.

V prvých dvanástich rokoch 21. storočia na letisku došlo k veľkému nárastu počtu cestujúcich, a to predovšetkým kvôli predĺženom ťažobnému rozmachu štátu a nárastu prevádzky medzinárodných nízkorozpočtových leteckých spoločností. Počet cestujúcich sa v rokoch 2002 až 2012 strojnásobil, pričom v roku 2012 letiskom prešlo viac ako 12,6 milióna ľudí. K júnu 2016 bol zaznamenaný pokles na 9,5 milióna cestujúcich.

Letisko bolo otvorené v roku 1944 ako letisko Guildford. V roku 1952 bolo premenované na medzinárodné letisko Perth. K dispozícii sú celkovo štyri terminály a malý terminál pre služby všeobecného letectva.

Čo ďalej vedieť o Austrálii

Viete všetko pre cestu do Austrálie? Je čas vybrať letenku.

vybrať letenku