Austrália je obrovská krajina - väčšia ako všetky krajiny západnej Európy dohromady. Rozmanitá krajina, priateľskí miestni obyvatelia, neuveriteľná rozľahlosť znamená, že pre každého cestovateľa tú existuje niečo, od prostého pitie Melbourne - kávy - až po sledovanie slnka zapadajúceho nad prekrásnym Ayers Rock - Uluru.

Základné informácie o Austrálii

Turistické vízum

Vízum je vyžadované

Celoročne

Počasie je k cestovanie vhodné celý rok

Austrálsky dolár

Kurz sa pohybuje okolo 17 Sk za 1 AUD

Letenky od 26tis. Sk

Cena letenky z Prahy

Prečo ísť do Austrálie

Či už hľadáte útek z mesta, jedinečný kultúrny zážitok, adrenalínovú zábavu, kontakt s prírodou alebo spoločenské udalosti, všetko nájdete v Austrálii.

Iba východné pobrežie sa tiahne gigantických 4tis. km od Melbourne do Cairns a trvalo by vám asi 50 hodín nepretržitej jazdy, aby ste prešli pobrežia celé. Austrália je domovom viac než 10 685 pláží, viac ako 500 národných parkov a 8 222 ostrovov.

Hlavné mesto Austrálie

Canberra je federálny hlavné mesto austrálskeho spoločenstva. To zaberá časť austrálskeho hlavného územia (ACT), v juhovýchodnej Austrálii, a je asi 150 míľ (240 km) juhozápadne od Sydney.

Vlajka Austrálie

Má podobu modrého obdĺžnika, v kantóne je umiestnený Union Jack - symbol Veľkej Británie - pripomínajúce väzby Austrálie na britskú korunu. V ľavej spodnej časti je umiestnená sedemcípa hviezda, nazývaná Federation Star (Hviezda federácie). Ich šesť cípov symbolizuje šesť zväzových štátov, siedmy je spoločný pre dve nezávislé federálne teritóriá. V pravej polovici vlajky je zobrazené súhvezdie Južného kríža, ktoré je s Austráliou často spájané s jeho najjasnejšie hviezdou Acrux.

Počet obyvateľov Austrálie

 • Aktuálny populácia Austrália je 25 513 510 v nedeľu 19. júla 2020 na základe najnovších údajov OSN o svetovom meradle.
 • Populácia Austrália sa podľa údajov OSN z roku 2020 odhaduje na 25 499 884 ľudí.
 • Populácia Austrália zodpovedá 0,33% celkovej svetovej populácie.
 • Austrália sa radí na 55. miesto v zozname krajín podľa počtu obyvateľov.
 • Hustota obyvateľstva v Austrálii je 3 na km2 (9 ľudí na MI2).
 • Celková rozloha pozemku je 7 682 300 km2 (2 966 155 km2)
 • 85,9% populácie žije v mestách (21 903 705 ľudí v roku 2020)
 • Stredný vek v Austrálii je 37,9 rokov.

Sviatky v Austrálii

  1. január, Nový rok
  1. január, Deň Austrálie
  1. duben, Veľký piatok
 • Veľkonočná nedeľa a pondelok
  1. duben, Anzac Day
  1. máj, May Day
  1. červen, narodeniny kráľovnej
  1. august, Picnic Day
  1. december, Christmas Eve
  1. december, Christmas Day
  1. december, Boxing Day
  1. december, New Year ’s Eve

Znak Austrália

Znak Austrália, oficiálne nazvaný Erb spoločenstvo, je formálne symbol austrálskeho spoločenstva. Štít, zobrazujúci symboly šiestich austrálskych štátov, je držaný domorodými austrálskymi zvieratami, klokanom a emu. Sedemcípa hviezda Commonwealth Star prekonávajúci hrebeň tiež predstavuje štáty a územia, zatiaľ čo pod štítom sa objavujú kvetinové emblémy.

Prvé zbrane boli schválené kráľom Edwardom VII 7. mája 1908, a aktuálna verzia Kingom Georgom V. 19. septembra 1912, hoci verzia z roku 1908 bola ešte naďalej používaná v niektorých kontextoch, napríklad sa objavila na rube šestipencové mince.

Časový posun

Austrália ako svetadiel je rozdelená na 3 časové pásma. Prakticky nepoužiteľný štandardizovaný austrálsky čas síce existuje, reálne sa však využívajú tri časy - západnej, centrálnej a východnej.

Mesto Sydney sa nachádza vo Východnom štandardnom času s už spomínaným časovým posunom UTC +10 hodín. Pokiaľ je teda u nás v SR čas 13:00 v Austrálii v rovnaký okamih platí čas 21:00.

Zmenu času medzi letným a zimným vyznávajú len niektoré oblasti Austrálie. Sydney patrí medzi miesta, kde táto zmena dvakrát do roka prebieha. Prechodom zo zimného na zimný čas je v prvú nedeľu v októbri, späť na letný čas prebieha vždy prvú nedeľu v apríli.

Štáty Austrália

Rozdelenie štátov a území Austrálie je druhou úrovní riadenia v Austrálii, vedľa federálnej vlády a miestnych vlád. Štáty a územia sú samosprávnymi regiónmi s miestnymi zákonodarcami, policajnými silami a niektorými civilnými úradmi a sú zastúpené v austrálskom parlamente. Územie však na rozdiel od štátov spoliehajú na fungovanie federálnej legislatívy a ďalších finančných príspevkov a majú menšie zastúpenie v Senáte.

Existuje šesť štátov Austrálie: Nový Južný Wales, Queensland, južnej Austrálie, Tasmánia, Victoria, západnej Austrálie a tri vnútorné územia: austrálskej hlavné územie (ACT), severné územia a územia Jervis Bay. Celkom existuje desať územia Austrálie, pričom vnútorná územie je na austrálskej pevnine a vonkajšie územie je suverénny územie na mori. Každý štát a vnútorné územia, s výnimkou Jervis Bay, má vlastné výkonnú vládu, legislatívne odvetví a súdny systém. Vonkajšie územie Austrálie sú: Ashmore a Cartierovej ostrovy, austrálske antarktické územie, vianočné ostrov, ostrovy Kokosové ostrovy (Keeling), ostrovy Koralového mora, Heardov ostrov a Norfolk Island.

Mena v Austrálii

Austrálsku národnou menou sú austrálske doláre (AUD), ktoré prichádzajú v hodnotách 5, 10, 20, 20, 50 a 100 dolárov. Mince prichádzajú v 5, 10, 20 a 50 centoch a jednej a dvoch dolárových hodnotách.

Ceny v Austrálii

Ceny potravín približne zodpovedajú cenám našim. Krájaný biely chlieb môžeme kúpiť za 1,10 dolára. Mlieko okolo 1,30 za liter.

Ľadový šalát vyjde na 1,60, 4 kilogramy paradajok kúpime za 4,50 dolára, rovnako veľké balenie zemiakov za 1,50 dolára. Hrozno prídu na 3 doláre, banány na 1,80, jablká na 2 a mandarínky na 3 doláre.

Celé kurča stojí okolo 4,80 dolára, kilogramové balenie rybích prstov 4 doláre, párky kúpime okolo 2 dolárov za kilogram.

Čtvrtkilové balenie kávy kúpime za necelých 10 dolárov, balíček cigariet taktiež. Liter benzínu môžeme zohnať dokonca za 1 dolár. Dobrou voľbou, kde nakupovať, sú supermarkety. Funguje tu hneď niekoľko reťazcov, medzi je napríklad Aldi, Woolworths (Safeway), Coles či BI-LO.

Vízum do Austrálie

Viac informácií nájdete na stránkach: https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/australie_a_oceanie/australie/cestovani/visa.html

Bezpečnosť v Austrálii

Reakcia Austrálie na terorizmus sa opiera o silné a kooperatívne vzťahy medzi austrálskou vládou a štátmi a teritóriami.

Austrálskej národnej bezpečnostnej agentúry majú presne definované povinnosti a právomoc detekovať, predchádzať teroristickým činom v Austrálii, reagovať na ne. Teroristické incidenty týkajúce sa austrálskych záujmov mimo Austrálii sú v prvom rade riešené ministerstvom zahraničných vecí a obchodu.

Úloha a povinnosti austrálskych národných agentúr a úradov v oblasti bezpečnosti sú uvedené nižšie.

Austrálska vláda:

 • Udržuje schopnosti boja proti terorizmu a vnútroštátne koordinačné opatrenia v rámci svojich agentúr (pozri nižšie)
 • Udržuje národnej politiky, legislatívu a plány
 • Určuje stratégia austrálskej prevencia prevencie a operačné reakcie na hrozby
 • Podporuje štáty a územia v reakcii na teroristické situácie v ich jurisdikciách
 • Môže, ak to povaha incidentu odôvodňuje, a so súhlasom postihnutých štátov a území, vyhlásiť národné teroristickú situáciu. V takejto situácii by * austrálska vláda stanovila politiky a širokej stratégie v úzkej konzultácii s postihnutými štátmi alebo územiami.

Zaujímavosti o Austrálii

 • Melbourne bolo hlavným mestom Austrálie po dobu 26 rokov medzi rokmi 1901 a 1927, ako sa hlavné mesto presunulo do Canberry.
 • V Austrálii žije trikrát toľko oviec ako ľudí.
 • Austrálsky Emu - veľký, nelietavý vták - môže bežať rýchlosťou 45 km / h (28 mph).
 • Vtákopysk - Platypus - je veľmi jedovatý a má dosť jedu, aby zabil psa alebo vážne poranil človeka.
 • Výkaly wombata má tvar kocky!
 • Box Medúza - ktorá sa nachádza vo vodách Veľkého bariérového útesu - je zodpovedná za viac úmrtí ako hady, žraloky a krokodíly slanej vody.
 • Dve domorodá austrálske zvieratá, Platypus a echidnas, sú jedinými dvoma cicavce na svete, ktorí kladú vajcia, aby porodili.
 • Koaly spí asi 20 hodín denne.
 • Tasmánští diabli majú najsilnejšie skus na veľkosť tela akéhokoľvek cicavca.
 • V Austrálii existujú 4 rôzne druhy klokanov, pričom najväčší je klokan červený. Najväčší Big Red, aký kedy bol, bol 2,1 m vysoký (6 stôp 9 palcov) a vážil 91 kg (200 libier)!
 • Rekordný skok zaznamenaný klokanom je neuveriteľných 9 metrov (30 stôp) jediným skokom!
 • Austrálsky Thorn Devil je jedným z najdlhšie žijúcich jašterov svojej veľkosti na svete so životnosťou až 20 rokov.
 • Kengura a Emu boli vybraní ako dve zvieratá na austrálsky erb, pretože nemôžu chodiť dozadu, čo odráža kultúru myslenia.
 • 17 z najviac jedovatých hadov na svete sa nachádza v Austrálii.
 • V Austrálii žije asi 1 500 druhov pavúkov, 4 000 druhov mravcov a 350 druhov termitov.
 • Zatiaľ čo kengury sú považovaní za národnú ikonu, s odhadom cez 40 miliónov v celej krajine, môžu byť tiež považovaní za škodcu v niektorých lokalitách a niekedy sú zabité.
 • Austrália má väčšiu populáciu tiav ako Egypt.

Dôležité kontakty

Kam zavolať v prípade núdze v Austrálii?

Záchranná služba, hasiči, polícia: 000

Telefónna predvoľba Austrália je +61.

Kontakty na veľvyslanectve Slovenskej republiky v Sydney:

Adresa:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky P.O. BOX 132, Vaucluse NSW 2030

Telefón: +61 2 9581 0111

E-mail: sydney@embassy.mzv.cz

Ďalšie kontakty nájdete na stránkach https://www.mzv.cz/sydney

Čo ďalej vedieť o Austrálii

Viete všetko pre cestu do Austrálie? Je čas vybrať letenku.

Vybrať letenku