Austrália je obrovská krajina - väčšia ako všetky krajiny západnej Európy dohromady. Rozmanitá krajina, priateľskí miestni obyvatelia, neuveriteľná rozľahlosť znamená, že pre každého cestovateľa tú existuje niečo, od prostého pitie Melbourne - kávy - až po sledovanie slnka zapadajúceho nad prekrásnym Ayers Rock - Uluru.
Základné informácie o Austrálii
Prečo ísť do Austrálie
Či už hľadáte útek z mesta, jedinečný kultúrny zážitok, adrenalínovú zábavu, kontakt s prírodou alebo spoločenské udalosti, všetko nájdete v Austrálii.
Iba východné pobrežie sa tiahne gigantických 4tis. km od Melbourne do Cairns a trvalo by vám asi 50 hodín nepretržitej jazdy, aby ste prešli pobrežia celé. Austrália je domovom viac než 10 685 pláží, viac ako 500 národných parkov a 8 222 ostrovov.
Hlavné mesto Austrálie
Canberra je federálny hlavné mesto austrálskeho spoločenstva. To zaberá časť austrálskeho hlavného územia (ACT), v juhovýchodnej Austrálii, a je asi 150 míľ (240 km) juhozápadne od Sydney.
Vlajka Austrálie
Má podobu modrého obdĺžnika, v kantóne je umiestnený Union Jack - symbol Veľkej Británie - pripomínajúce väzby Austrálie na britskú korunu. V ľavej spodnej časti je umiestnená sedemcípa hviezda, nazývaná Federation Star (Hviezda federácie). Ich šesť cípov symbolizuje šesť zväzových štátov, siedmy je spoločný pre dve nezávislé federálne teritóriá. V pravej polovici vlajky je zobrazené súhvezdie Južného kríža, ktoré je s Austráliou často spájané s jeho najjasnejšie hviezdou Acrux.
Počet obyvateľov Austrálie
- Aktuálny populácia Austrália je 25 513 510 v nedeľu 19. júla 2020 na základe najnovších údajov OSN o svetovom meradle.
- Populácia Austrália sa podľa údajov OSN z roku 2020 odhaduje na 25 499 884 ľudí.
- Populácia Austrália zodpovedá 0,33% celkovej svetovej populácie.
- Austrália sa radí na 55. miesto v zozname krajín podľa počtu obyvateľov.
- Hustota obyvateľstva v Austrálii je 3 na km2 (9 ľudí na MI2).
- Celková rozloha pozemku je 7 682 300 km2 (2 966 155 km2)
- 85,9% populácie žije v mestách (21 903 705 ľudí v roku 2020)
- Stredný vek v Austrálii je 37,9 rokov.
Sviatky v Austrálii
- január, Nový rok
- január, Deň Austrálie
- duben, Veľký piatok
- Veľkonočná nedeľa a pondelok
- duben, Anzac Day
- máj, May Day
- červen, narodeniny kráľovnej
- august, Picnic Day
- december, Christmas Eve
- december, Christmas Day
- december, Boxing Day
- december, New Year ’s Eve
Znak Austrália
Znak Austrália, oficiálne nazvaný Erb spoločenstvo, je formálne symbol austrálskeho spoločenstva. Štít, zobrazujúci symboly šiestich austrálskych štátov, je držaný domorodými austrálskymi zvieratami, klokanom a emu. Sedemcípa hviezda Commonwealth Star prekonávajúci hrebeň tiež predstavuje štáty a územia, zatiaľ čo pod štítom sa objavujú kvetinové emblémy.
Prvé zbrane boli schválené kráľom Edwardom VII 7. mája 1908, a aktuálna verzia Kingom Georgom V. 19. septembra 1912, hoci verzia z roku 1908 bola ešte naďalej používaná v niektorých kontextoch, napríklad sa objavila na rube šestipencové mince.
Časový posun
Austrália ako svetadiel je rozdelená na 3 časové pásma. Prakticky nepoužiteľný štandardizovaný austrálsky čas síce existuje, reálne sa však využívajú tri časy - západnej, centrálnej a východnej.
Mesto Sydney sa nachádza vo Východnom štandardnom času s už spomínaným časovým posunom UTC +10 hodín. Pokiaľ je teda u nás v SR čas 13:00 v Austrálii v rovnaký okamih platí čas 21:00.
Zmenu času medzi letným a zimným vyznávajú len niektoré oblasti Austrálie. Sydney patrí medzi miesta, kde táto zmena dvakrát do roka prebieha. Prechodom zo zimného na zimný čas je v prvú nedeľu v októbri, späť na letný čas prebieha vždy prvú nedeľu v apríli.
Štáty Austrália
Rozdelenie štátov a území Austrálie je druhou úrovní riadenia v Austrálii, vedľa federálnej vlády a miestnych vlád. Štáty a územia sú samosprávnymi regiónmi s miestnymi zákonodarcami, policajnými silami a niektorými civilnými úradmi a sú zastúpené v austrálskom parlamente. Územie však na rozdiel od štátov spoliehajú na fungovanie federálnej legislatívy a ďalších finančných príspevkov a majú menšie zastúpenie v Senáte.
Existuje šesť štátov Austrálie: Nový Južný Wales, Queensland, južnej Austrálie, Tasmánia, Victoria, západnej Austrálie a tri vnútorné územia: austrálskej hlavné územie (ACT), severné územia a územia Jervis Bay. Celkom existuje desať územia Austrálie, pričom vnútorná územie je na austrálskej pevnine a vonkajšie územie je suverénny územie na mori. Každý štát a vnútorné územia, s výnimkou Jervis Bay, má vlastné výkonnú vládu, legislatívne odvetví a súdny systém. Vonkajšie územie Austrálie sú: Ashmore a Cartierovej ostrovy, austrálske antarktické územie, vianočné ostrov, ostrovy Kokosové ostrovy (Keeling), ostrovy Koralového mora, Heardov ostrov a Norfolk Island.
Mena v Austrálii
Austrálsku národnou menou sú austrálske doláre (AUD), ktoré prichádzajú v hodnotách 5, 10, 20, 20, 50 a 100 dolárov. Mince prichádzajú v 5, 10, 20 a 50 centoch a jednej a dvoch dolárových hodnotách.
Ceny v Austrálii
Ceny potravín približne zodpovedajú cenám našim. Krájaný biely chlieb môžeme kúpiť za 1,10 dolára. Mlieko okolo 1,30 za liter.
Ľadový šalát vyjde na 1,60, 4 kilogramy paradajok kúpime za 4,50 dolára, rovnako veľké balenie zemiakov za 1,50 dolára. Hrozno prídu na 3 doláre, banány na 1,80, jablká na 2 a mandarínky na 3 doláre.
Celé kurča stojí okolo 4,80 dolára, kilogramové balenie rybích prstov 4 doláre, párky kúpime okolo 2 dolárov za kilogram.
Čtvrtkilové balenie kávy kúpime za necelých 10 dolárov, balíček cigariet taktiež. Liter benzínu môžeme zohnať dokonca za 1 dolár. Dobrou voľbou, kde nakupovať, sú supermarkety. Funguje tu hneď niekoľko reťazcov, medzi je napríklad Aldi, Woolworths (Safeway), Coles či BI-LO.
Vízum do Austrálie
Viac informácií nájdete na stránkach: https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/australie_a_oceanie/australie/cestovani/visa.html
Bezpečnosť v Austrálii
Reakcia Austrálie na terorizmus sa opiera o silné a kooperatívne vzťahy medzi austrálskou vládou a štátmi a teritóriami.
Austrálskej národnej bezpečnostnej agentúry majú presne definované povinnosti a právomoc detekovať, predchádzať teroristickým činom v Austrálii, reagovať na ne. Teroristické incidenty týkajúce sa austrálskych záujmov mimo Austrálii sú v prvom rade riešené ministerstvom zahraničných vecí a obchodu.
Úloha a povinnosti austrálskych národných agentúr a úradov v oblasti bezpečnosti sú uvedené nižšie.
Austrálska vláda:
- Udržuje schopnosti boja proti terorizmu a vnútroštátne koordinačné opatrenia v rámci svojich agentúr (pozri nižšie)
- Udržuje národnej politiky, legislatívu a plány
- Určuje stratégia austrálskej prevencia prevencie a operačné reakcie na hrozby
- Podporuje štáty a územia v reakcii na teroristické situácie v ich jurisdikciách
- Môže, ak to povaha incidentu odôvodňuje, a so súhlasom postihnutých štátov a území, vyhlásiť národné teroristickú situáciu. V takejto situácii by * austrálska vláda stanovila politiky a širokej stratégie v úzkej konzultácii s postihnutými štátmi alebo územiami.
Zaujímavosti o Austrálii
- Melbourne bolo hlavným mestom Austrálie po dobu 26 rokov medzi rokmi 1901 a 1927, ako sa hlavné mesto presunulo do Canberry.
- V Austrálii žije trikrát toľko oviec ako ľudí.
- Austrálsky Emu - veľký, nelietavý vták - môže bežať rýchlosťou 45 km / h (28 mph).
- Vtákopysk - Platypus - je veľmi jedovatý a má dosť jedu, aby zabil psa alebo vážne poranil človeka.
- Výkaly wombata má tvar kocky!
- Box Medúza - ktorá sa nachádza vo vodách Veľkého bariérového útesu - je zodpovedná za viac úmrtí ako hady, žraloky a krokodíly slanej vody.
- Dve domorodá austrálske zvieratá, Platypus a echidnas, sú jedinými dvoma cicavce na svete, ktorí kladú vajcia, aby porodili.
- Koaly spí asi 20 hodín denne.
- Tasmánští diabli majú najsilnejšie skus na veľkosť tela akéhokoľvek cicavca.
- V Austrálii existujú 4 rôzne druhy klokanov, pričom najväčší je klokan červený. Najväčší Big Red, aký kedy bol, bol 2,1 m vysoký (6 stôp 9 palcov) a vážil 91 kg (200 libier)!
- Rekordný skok zaznamenaný klokanom je neuveriteľných 9 metrov (30 stôp) jediným skokom!
- Austrálsky Thorn Devil je jedným z najdlhšie žijúcich jašterov svojej veľkosti na svete so životnosťou až 20 rokov.
- Kengura a Emu boli vybraní ako dve zvieratá na austrálsky erb, pretože nemôžu chodiť dozadu, čo odráža kultúru myslenia.
- 17 z najviac jedovatých hadov na svete sa nachádza v Austrálii.
- V Austrálii žije asi 1 500 druhov pavúkov, 4 000 druhov mravcov a 350 druhov termitov.
- Zatiaľ čo kengury sú považovaní za národnú ikonu, s odhadom cez 40 miliónov v celej krajine, môžu byť tiež považovaní za škodcu v niektorých lokalitách a niekedy sú zabité.
- Austrália má väčšiu populáciu tiav ako Egypt.
Dôležité kontakty
Kam zavolať v prípade núdze v Austrálii?
Záchranná služba, hasiči, polícia: 000
Telefónna predvoľba Austrália je +61.
Kontakty na veľvyslanectve Slovenskej republiky v Sydney:
Adresa:
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky P.O. BOX 132, Vaucluse NSW 2030
Telefón: +61 2 9581 0111
E-mail: sydney@embassy.mzv.cz
Ďalšie kontakty nájdete na stránkach https://www.mzv.cz/sydney