Vyberáte letenku a premýšľate, ktoré letiská vybrať? Pozrite sa na náš zoznam.

Zoznam letísk

Zoznam najvyužívanejších letísk v okolí Londýna a Edingburghu. Kam sa vydať?

Zoznam letísk v Londýne

Lietadlá, ktorá mieri do Anglicka, najčastejšie dosadnú v Londýne. väčšina letísk je ale vzdialená aj desiatky kilometrov od mesta. Ako sa pohodlne dopravíte do centra Londýna?

Na každom letisku si môžete požičať auto alebo využiť taxi služby. Ďalším variantom je verejná doprava.

Heathrow (LHR)

Heathrow sa nachádza asi 24 km od centra Londýna. Do mesta vás najrýchlejšie dovezú vlaky Heathrow Express. odchádza z terminálov 2, 3 a 5 smerom na stanice Paddington. cena jednosmerného lístka sa pohybuje medzi £ 22 do £ 25 v závislosti na času odchodu. výrazne ušetríte s online cestovným lístkom.

Ďalším variantom je londýnske metro. Trasa Piccadilly Line spája všetky terminály a prechádza celým centrálnym Londýnom. Cesta trvá približne 50 minút. Oproti vlaku naviac výrazne ušetríte. V špičke zaplatíte maximálne £ 6, mimo špičky len okolo £ 3. Ak nemáte Oyster Card ani pripravenú hotovosť, pohodlne zaplatíte bezkontaktnou platobnou kartou.

Luton (LTN)

Luton je o niečo vzdialenejšie ako Heathrow, nachádza sa 54 km od Londýna. Letisko je využívané predovšetkým nízkonákladovými spoločnosťami. Do centra sa najrýchlejšie dostanete vlakom, cesta zaberie približne 40 minút a ceny cestovných lístkov sa líši v závislosti na danom prepravcovi. Na vlakovú stanicu vás dovezie kyvadlový autobus, stanice totiž nie je priamo pri termináli.

Ak uprednostňujete autobusovú dopravu, môžete opäť využiť spoločnosť National Express. Cesta trvá približne hodinu a pol.

Vlak i autobusy jazdia 24 hodín denne.

Stansted (STN)

Stansted sa nachádza približne 56 km od Londýna. Akonáhle sa dostanete z lietadla, nasledujte navigačné tabule, ktoré vás dovedú k vlakom a autobusom do 5 minút.

Najrýchlejší dopravou do mesta je vlak Stansted Express, ceny cestovných lístkov začínajú na £ 10 za jednosmerný cestovný lístok pri nákupe online.

Autobusy National Express jazdí 24 hodín denne a ceny začínajú na £ 5 za jednu cestu pri nákupe online.

Gatwick (LGW)

Gatwick sa nachádza asi 46 km južne od Londýna. Vlakom sa dostanete do centra metropoly najrýchlejšie.

Najvyužívanejšie spoločností je Gatwick Express. Najrýchlejší spoj vás dovezie na Victoria Station do pol hodiny. Vlaky navyše jazdí v krátkych intervaloch, a tiež v noci. Ceny začínajú na £ 15.40 za jednu cestu.

Ak hľadáte lacnejší variant, využite autobusovú dopravu a dopravcu Easybus alebo National Express. Počítajte ale s tým, že cestovanie autobusom vám zaberie viac času - jedna cesta trvá minimálne hodinu a pol v závislosti na aktuálnej doprave. Na lístok zakúpenú krátko pred odchodom si pripravte minimálne £ 9. Ak nakupujete s predstihom, dostanete sa na nižšiu cenu.

Londýn City (LCY)

Letisko Londýn City je jedno z najdostupnejších v hlavnom meste, nachádza sa totiž len 9,5 km východne od centra Londýna. Vďaka jedinému menšiemu terminálu je proces odbavenia oveľa rýchlejší ako u väčších londýnskych letísk. Avšak vzhľadom k obytnej zástavbe a kratšie pristávacej dráhe pojme len menšie lietadlá. Do centra sa dostanete autobusom, metrom alebo DLR. Docklands Light Railway (DLR) je nadzemný systém, ktorý spája východné Londýn s londýnskou podzemné sietí. Ide o najrýchlejší a pohodlnú prepravu z letiska. Vlaky jazdia čo 15 minút a do 20 minút vás dopraví do centra mesta. Cena lístkov začína na £ 2.80 a zakúpite je na pulte DLR pri budove terminálu. Ak ste priaznivci autobusov, môžete využiť linku 473 (Stratford, Silvertown, North Woolwich a Prince Regent DLR Station) alebo 474 (Canning Town, North Woolwich a East Beckton cez Silvertown). Pri cestovaní autobusom sa vám bude hodiť Oyster karta, vďaka ktorej precestujete celý Londýn výhodne.

Zoznam letísk v Edinburghu

Edinburgh Airport (EDI)

Ide o jediné letisko v Edinburghu, ktoré sa nachádza približne 10 km západne od centra mesta a je bránou do celého Škótska.

Najrýchlejšie vás do centra dovezie električka. Premáva každých 10 minút a cesta zaberie približne pol hodiny. Zastávku nájdete hneď pred budovou hlavného terminálu. Pre aktuálne ceny cestovných lístkov navštívte web Edinburgh Trams, bežne je zoženiete na každej zastávke električky, teda aj priamo pred letiskovou halou. Spiatočná lístky sú maximálne flexibilné, takže ich môžete využiť budúci týždeň alebo pokojne za rok. Záleží na vás.

Ale pozor, električky jazdia približne od 6:00 do 22:45. V noci využite autobusovú linku N22.

Čo ďalej vedieť o Anglicku

Viete všetko pre cestu do Anglicka? Je čas vybrať letenku.

Vybrať letenku