Letenky

Odkud

PRG (PRG)   VIE (VIE)

Kam

Tashkent (TAS)

Odlet

Cestující

2

Co do příručního zavazadla nepatří
Bezpečnostní kontrola je vždycky trochu stres. Někde vás nechají projít rychle, jinde vás důkladně prošacují. Co můžete udělat, abyste jí prošli co nejrychleji? Předně se připravte dostatečně předem. Cestování jen s příručním zavazadlem má řadu výhod. Na druhou stranu do něj potřebujete dostat všechno. A to může být u kontroly problém. Rozhodně nechte doma všechny zakázané věci. Mezi ty patří celkem pochopitelně zbraně, výbušniny, chemikálie, basebalové pálky, nářadí jako vrtáky a pily nebo cepíny a mačky na lezení.
Číst více..

Uzbekistánská Chiva, perla ztracená v čase

Od: #flymeto   |   5. prosince 2015

Na západu země leží starobylé město Chiva, kde při toulkách jejími krásnými uličkami snadno zapomenete na čas.

Za mohutnými hliněnými hradbami se ukrývá staré město Ičon Kala. Přijďte si posedět ve stínu minaretů a alespoň na chvíli se vžijte do tohoto pohádkově krásného místa.

Hlavní ulice Pahlavona Mahmúda je plná rozmanitých obchůdků a malých čajchán skrytých pod větvemi stromů, je také provoněná pravým uzbeckým čajem slazeným domácími povidly, který se tady pije každé ráno.

Zakoupit si zde můžete ručně vyřezávané nástroje, bronzové tácky, šátky, barevné látky, řemeslnické výrobky a v neposlední řadě i malé vzpomínky v podobě suvenýrů.

Lidé jsou velmi milí a “hrající všemi barvami”. Dívky chodí oblečené v květované šatech a ladně si vykračují ulicemi. V ruce jim nesmí chybět také stylový deštník chránící před ostrým sluncem a úsměvem zářící tvář.

Místní exotika již od nepaměti přitahuje turisty i dobrodruhy z celého světa. Orientální krása města Chiva plná proslulých paláců je obdivována každým, kdo sem zavítá či se sem teprve chystá.

Na konci ulice stojí minaret Kalta Minor, je jakýmsi symbolem celé staré Chivy ačkoliv nebyl nikdy dokončen.

Měří pouhých 26 metrů, ale patří k památkám, které se navždy zapíší do paměti. Tyrkysová barva minaretu, kolem něj obíhající pásy vyplněné výzdobou připomínající koberec. A až těsně před vrcholem je zdobená na modrých dlaždičkách arabskou kaligrafií. Dotýkají se ho odlesky slunečních paprsků a celá stavba jakoby zářila.

Pár metrů od něj stojí velká Medresa Amína Chána. Kdysi byla školou, nyní je z ní krásný hotel.

Nejkrásnější výhled na celé město se vám naskytne z vyhlídky, která se nachází v monumentální pevnosti Kuhna Ark, do které se dostanete přes pootevřené dřevěné dveře. Cihlové zdi hýří starobylostí a věžičky nad vstupem jsou obložené typickými tyrkysově bílými vzory.

Úzký přechod plný kamenných schodů vede nahoru na vyhlídku.

Jedním z nejnavštěvovanějších míst celé Chivy je hrobka legendárního Pahlavona Mahmúda. Jeho sláva vystoupila do takových výšin, že ho dnes místní považují za svého patrona. Za vstupem se ocitnete na nádvoří s malou studnou. Lidé dovnitř házejí mince, ponoří přivázanou skleničku do vody a dají si několik doušků, protože věří v její léčivé účinky.

Nejvyšším místem, kde se dá v Chive vylézt, je 57 m vysoký minaret Islám Hodža. Uvnitř minaretu se spirálovitě točí 118 kamenných schodů, ale na samém konci na vás čeká neskutečný výhled!

Nenechte si ujít diamantově zářící noční Chiva a typickou architekturu dávných dob.


comments powered by Disqus

Tagy

Kategorie