V Turecku najdete spoustu památek nebo zajímavosti. Pokud však nechcete jen ležet na pláži ale poznat i krajinu, tak si připravte itinerář. Už si píšete vlastní tipy na výlety? Prozradíme vám další místa, která stojí za návštěvu.

5 nejkrásnějších pláží Turecka

Chcete-li nějaký tip na nejkrásnější pláže Turecka, tak vám můžeme jednoznačně doporučit 5 následujících pláží, které kategorický patří mezi nejvyhledávanější pláže v Turecku: Oludeniz, Patara, Icmeler, Olympos a Lara.

Oludeniz

Oludeniz se nachází v jižní části Turecka, jen 12 km od známého letoviska Fethiye.

Je to jedna z nejvyhledávanějších pláži a obecně se považuje i za nejkrásnější pláž Turecka, pro svou okouzlující lagunu blue lagoon s nádhernou tyrkysovou vodou, která u vás vyvolá pocit, že se nacházíte v Karibiku.

Oludeniz je známé jako jedno z nejlepších míst na světě pro paragliding. Zejména pro vyhovující větrné proudy a především pro krásný výhled, který vás láká vyzkoušet si tento úžasný sport. Najdete zde mnoho půjčoven i škol pro začátečníky.

Stejně je to i vyhledávané místo na potápění se, pro svou křišťálově čistou vodu a podmořské jeskyně.

Patara

Patara se nachází na jižním pobřeží Turecka a je vzdálena přibližně 200 km od letiště Antalya (AYT).

Patara je zajímavou destinaci nejen na letní dovolenou, ale i pro jarní nebo podzimní únik za sluncem.

Najdete zde nádherné pláže s bílým pískem a tyrkysovou vodou, starobylé zříceniny a okouzlující venkovské vesničky. Rovněž je to ideální místo na potápění nebo výlety na lodi. Říká se také, že z tohoto místa pochází Svatý Mikuláš.

Icmeler

Městečko Icmeler se nachází jen pár kilometrů od známého tureckého letoviska Marmaris na poloostrově Datca.

Tato nádherná zátoka je populární pro své moderní hotelové resorty, množství restaurací a noční život. Najdete zde množství barů, pubů a diskoték, z nichž některé jsou otevřeně až do čtvrté rána.

Rovněž si zde najdou své i nadšenci vodních sportů.

Olympos

Olympos se nachází na jižním pobřeží Turecka, 90 km jihozápadně od města Antalya.

Olympos je známý pro svou nedotčenou pláž, borové lesy a Chiméru, přírodní plamen nacházející se ve výšce 250 metrů, který po celá tisíciletí neustále hoří. Olympos je zákonem chráněná přírodní rezervace, což ji chrání před rozvojem masového cestovního ruchu a díky tomu je i jedinečným přírodním rájem.

Nachází se zde Národní park Olympos - Beydaglari - rozprostírající se přibližně na 70 tisíc hektarů půdy. Park se rozprostírá podél pobřeží středozemního moře a zahrnuje i část pohoří Taurus. Toto pobřeží je známým tím, že zde kladou vajíčka karety obrovské, o kterých se ví, že mají velmi náročné požadavky, co se týká čistoty vody a prostředí.

Lara

Lara se nachází jen pár kilometrů od letiště Antalya, díky čemuž cesta z letiště trvá jen přibližně 15 minut.

Je to poměrně nové letovisko plné luxusních hotelových resortů i pro tu nejnáročnější klientelu.

Lara díky bohatému nočnímu životu a také architektonickou podobou hotelů, je často nazývána tureckým Las Vegas. Najdete zde množství restaurací, barů a světelných nočních klubů.

Pláž Lara patří jednoznačně mezi nejznámější a nejdelší turecké pláže.

Tipy na výlety a zajímavá místa Turecka

Turecko má i jiné poklady než jen pláže.

Düden Waterfalls

Düdenské vodopády jsou skupinou vodopádů nacházejících se v provincii Antalya a dělí se na Horní Düden a Dolní Düden.

Vodopád, který vytváří řeka Düden stékající z pohoří Taurus (jedna z hlavních řek na jihu Anatolie), se nachází 12 km jihovýchodně od Antalye a končí, když průzračné vody dolních Düdenských vodopádů spadnou v oslnivé show, ze skalnatého útesu z výšky 40 metrů přímo do Středozemního moře.

Pokud máte štěstí a je pěkný slunečný den, tak tuto nádhernou scenérii doplňuje ještě i překrásné zbarveného duha.

Hora Nemrut

Vrchol hory Nemrut je domovem jedné z nejznámějších památek v Turecku. Na tomto vrcholu s výškou 2150 metrů leží fascinující pohřební mohyla krále Antiochos I. z Commagene. Říká se, že Antiochosova hrobka byla ukryta hluboko pod vysokou lidskou sochou, ačkoli navzdory rozsáhlé archeologické práci tu nebyla jeho hrobka nikdy nalezena, přesto na vrchu kopce leží jedna z nejvýznamnějších turistických atrakci východního Turecka.

Velkolepé terasy jsou zde posety spadlými ostatky obrovských kamenných soch, které byly kdysi majestátní uspořádány tak, aby vzdali chválu Antiochosově slávě a slávě bohů.

Pokud se budete nacházet ve východní části Turecka, tak si určitě nenechte ujít tuto fascinující turistickou atrakci.

Jeskyně Dim

Jeskyně Dim se nachází 12 km od turistického města Alanya a byla zpřístupněna veřejnosti jen v roce 1998.

Jeskyně se nachází ve výšce 232 metrů nad mořem, západně od pohoří Cebeli Reis a východně od údolí řeky Dim.

Odhaduje se, že jeskyně je stará přibližně milion let a je druhou Největší jeskyní v Turecku. Její délka je 360 ​​metrů a na jejím konci se nachází malé jezírko.

Do jeskyně se můžete snadno dostat s autobusem z Alanye nebo přes místní agentury, které organizují výlety s celodenním programem.

Přírodní park Bafa Lake

Jezero Bafa Lake se nachází v jihozápadní části Turecka a jeho rozloha je kolem 65 km2 a dosahuje maximální hloubku 25 metrů.

Jezero Bafa Lake bylo původně zálivem egejského moře, který se působením času a přírody postupně uzavíral, dokud z něj vzniklo dnešní slané jezero.

Toto nádherné a tiché místo obklopené krásnou přírodou bylo v roce 1994 prohlášeno za přírodní rezervaci.

V tomto bohatém přírodním biotopu naleznete dokonce až 40 různých druhů orchidejí a vyskytují zde vzácní motýli a kolem 350 druhů ptáků.

Chrám Hagia Sofia

Chrám Hagia Sofia se nachází v evropské části Istanbulu a je jednou z nejvýznamnějších a největších sakrálních staveb Turecka. Chrám Hagia Sofia dal postavit byzantský císař Justinián I., který výstavbou pověřil matematika Anthemiuse z Tralli a stavitele Izidora z Milétu. Symbol byzantské architektury stavělo přibližně 100 000 řemeslníků a výstavba trvala méně než 6 let. Při výstavbě Hagia Sofia byl použit nejlepší dostupný mramor a velké množství zlata a stříbra.

V roce 1935 Mustafa Atatürk dal přeměnit tento chrám na muzeum. Následně byly odstraněny koberce, které po staletí halily jeho mramorové podlahové dekorace.

V současnosti je zakázáno využívat chrám na náboženské účely, sestava však zajímavým lákadlem pro turisty z celého světa, kteří se rozhodnou navštívit Istanbul.

Bospor

Bospor, známý také jako Bosporský průliv je průliv dlouhý přibližně 32 km a široký od 700 do 3000 metrů, který v centru Istanbulu odděluje asijský kontinent od evropského kontinentu. Jeho hloubka se pohybuje od 30 do 120 metrů. Šířka mezi dvěmi pevnostmi postavenými na obou stranách průlivu: Anadoluhisarı a Rumelihisarı, je 750 metrů. Je to i nejužší průliv mezi světadíly na světě.

Bospor jako jediný přechod mezi Černým mořem a Středozemním mořem měl vždy velký strategický a obchodní význam.

Bospor má velmi strategické postavení, protože je to jediný východ z Černého moře. Mnohé civilizace starověku, chtěly vždy kontrolovat tento přechod mezi malou Asií a Evropou a vybírat mýtné. Jedním z nejdůležitějších důvodů Konstantina Velikého při výběru místa, kde založit město Istanbul či starověký Konstantinopol v roce 330, byla právě existence Bosporského průlivu.

V současnosti se vody Bosporu v mořském právu považují za mezinárodní a průliv umožňuje volný přístup k lodím. Podél Bosporu je obchodní námořní doprava velmi intenzivní. Zahrnuje tisíce ropných tankerů z Černého moře směřujících do Středozemního moře a každý rok jí prochází kolem 50 - 60 tisíc obchodních lodí.

Při Istanbulu je Bospor propojen dvěma mosty a v roce 2013 byl do provozu uveden i železniční podmořský tunel.

Gallipoli

Poloostrov Gallipoli se nachází v provincii Çanakkalev v severozápadní části Turecka. Leží mezi Egejským mořem na západě a Dardanelskou úžinou na východě.

Gallipolský poloostrov má díky průlivu velmi strategickou polohu. Během první světové války se na tomto místě odehrál obrovský námořní konflikt o dobití tohoto poloostrova. A bylo potopených mnoho vojenských lodí, což z tohoto místa dělá lákadlo pro fanoušky podmořského potápění.

Při obraně gallipolskeho poolostrova proslul generál Mustafa Atatürk, který se stal později i prezidentem Turecka.

Antalya Aquarium

Akvárium Antalya bylo otevřeno v roce 2013 a nachází ve známém letovisku Antalya.

Tento velký komplex je považován za jedno z největších akvárií na světě a nabízí zábavu a vzdělávání pro celou rodinu.

Nachází se zde 40 tematických nádrží a můžete se projít největším tunelovým akváriem na světě, které má délku 131 metrů a je široké 3 metry. V tomto tunelovém akváriu, jehož objem je více než 5 milionů litrů vody, najdete tisíce ryb, od žraloků a po murény. Výzdobu hlavního akvária vytvořil slavný italský sochař Benedetti a tvoří ji například, letadlo, loď či vrak ponorky v životní velikosti.

Najdete zde i největší umělý korálový útes na světě. Mimo jiné můžete navštívit 5D kino, terária s tropickými plazy nebo ledové muzeum se skutečným sněhem. V objektu se naleznete i restaurace, řetězce rychlého občerstvení, kavárny a obchody se suvenýry.

Nejvyšší hora Turecka

Objevte s námi nejvyšší horu Turecka, bájnou horu z Bible, kde prý po potopě světa přistál Noe se svou archou.

Ararat

Hora Ararat je nejvyšším vrcholem Turecka a nachází se ve východní části Turecka, v Anatolii, na hranici s Íránem a Arménií.

Vrchol Araratu se nachází jen 16 km západně od íránské a 32 km jižně od arménské hranice.

Ararat je rozdělen na dva vrcholy. Malý Ararat, 3915 metrů, a Velký Ararat, 5165 metrů, mezi nimiž je sedlo Sardar Bulag (2540 metrů).

Cesta na vrchol velkého Araratu není náročná, ale vyžaduje hodně vůle, vzhledem k tomu, že k dosažení vrcholu musíte vyjít brzy ráno, před východem slunce, abyste si mohli vychutnat velkolepé panorama ve své plné kráse.

Během komunismu, díky své strategické poloze mezi Ruskem a Tureckem byl Ararat citlivým tématem mezi oběma vládami a cizincům nebyl povolen výstup na horu.

V dnešní době je cílem profesionálních horolezců z celého světa, v létě i v zimě.

Z bezpečnostních důvodů ale musí být před výstupem na Ararat, třeba získat povolení od místních úřadů. Nejvhodnějším měsícem na výstup na horu je srpen, kdy je počasí mírnější. Od výšky 4 000 metrů má stálou sněhovou pokrývku.

Co dál vědět o Turecku

Víte vše pro cestu do Turecka? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku