Thajská kuchyně je jedna z nejoblíbenějších na světě. Vaří se z čerstvých a chutných potravin. Ve stručnosti lze thajskou kuchyni představit jako pokrmy plné rýže, nudlí, zeleniny, sóji, ryb a mořských plodů. Hodně pálivé. Když řeknete “no spicy” neboli nepálivé, stejně vám to přinesou pálivé, možná trochu méně, ale člověk, který není zvyklý na ostré, tak bude překvapen. Za pár dní si na to zvyknete a ve finále zjistíte, že ostrost tomu dává ten správný punc. Jako dezert si lze dát medově sladké ovoce, které zakoupíte na každém rohu, je tu opravdu bezkonkurenční. A kdo neholduje ovoci, určitě uvítá kokosovou zmrzlinu, podávanou přímo v kokosu. Na své si zde přijde opravdu každý. Spousta lidí neví, co si má objednat, jelikož jídelní lístky jsou zde v thajštině a anglický překlad vám málokdy řekne něco víc. Jednou z možností je koukat na obrázky a “vybírat očima.” Další možností je, dočíst náš článek, ve kterém se dozvíte, bez ochutnání kterých jídel se nevracet z dovolené domů.

Typická jídla thajské kuchyně

Hlavní jídla typická pro thajskou kuchyni jsou většinou ze základu z rýže nebo z rýžových nudlí. Po takovém obědě budete dostatečně sytí, ale stále se budete cítit lehce a plni energie, jež potřebujete k prozkoumávání místních krajin. Thajská kuchyně je právě jedna z mála na světě, která používá potraviny naprosto čerstvé. Jednoznačně nejtypičtější je pro thajskou kuchyni ostrost. Pro turisty je značně snížená, ovšem pokud nejste zrovna milovníci pálivých jídel, určitě se o tom zmiňte před objednáním. Jelikož jsou thajci milí a pohostinní, vždy se vám pokusí vyjít vstříc. I když nepoužívat chilli moc neumí.

Thajsá jídla

Pad Thai - pro evropany jedno z vyhledávaných pokrmů. V základu se jedná o kombinaci thajských nudlí, bambusových výhonků, masa (většinou lze vybrat kuřecí/vepřové/krevety), oříšků, chilli a vejce. To vše zakápnout limetkou.

Kaeng Phet Gai - neboli červené kari /Thai red curry/, ostré jídlo, podávané s rýží, základem je kokosové mléko, červená kari pasta, fazole a bazalka. Z masa si lze opět většinou vybrat /kuřecí, vepřové, krevety, mořské plody/.

Kaeng Khiao Wan - neboli zelené kari /Thai green curry/ ostré jídlo, podávané s rýží, základem je kokosové mléko, zelená kari pasta a zázvor. Z masa si lze opět většinou vybrat /kuřecí, vepřové, krevety, mořské plody/.

Kao Pad - jedná se o smaženou rýži, podávanou s masem /podle výběru/, zeleninou. Specifickou chuť dodá jídlu směs koření a omáčka.

Tom Yam - tradiční thajská polévka /lze podávat s krevetami nebo kuřecím masem/, je plná zeleniny, ochucená limetkou, citronovou trávou a chilli.

Som Tam - tradiční papájový salát. Hlavními ingrediencemi jsou zelená papája, mrkev, sušené malé krevetky a drcené oříšky. Vhodné zakápnout citrónovou šťávou a podávat buď samotné nebo s rýží.

Ceny jídla v Thajsku

Jídlo v Thajsku je o dost levnější než u nás, ovšem záleží v jaké oblasti Thajska a v jakých zařízeních se budete stravovat. Pokud budete vyhledávat menší podniky nebo restaurace, kde se stravují místní, zaplatíte za jídlo přibližně 40 - 80 THB, což je v přepočtu 40 - 70 CZK. V turistických oblastech je cena v restauracích tomuto trendu uzpůsobena. Ovšem i zde se najíte levněji než v Česku. Ceny se zde pohybují v přepočtu kolem 80 - 200 CZK.

Kde se v Thajsku nejlépe najíst

V Thajsku se dobře najíte téměř všude, jelikož se jedná o jednu z nejvyhlášenějších kuchyní světa. Záleží na výběru jídla. Pokud si vybere, co vaše chuťové pohárky rády, garantujeme vám, že nebudete zklamáni. Čerstvost potravin a barvy jídel bijící do oči vás pohladí na duši. Vyzkoušet můžete dražší restaurace, ale i stánky s rychlým občerstvením. Zde doporučují vybrat si ty, kde se točí hodně lidí. Thajci nemají tak zajeté hygienické návyky, na které jsme zvyklí v Evropě.

Co dál vědět o Thajsku

Víte vše pro cestu do Thajska? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku