Thajsko je zemí jihovýchodní Asie. Rozkládá se na více než 513 tisíci km². Jeho sousední státy jsou Laos, Myanmar, Kambodža a Malajsie. Turisty milovaná země má plno co nabídnout. Nejsou to jen pláže a přímořská letoviska. Jedná se o komplexní zemi, kde svoboda je symbolem všeho. Najdeme zde moderní metropole, ale i historické buddhistické rysy. Nekonečné písečné pláže střídají mohutná pohoří plné zeleně. Ticho a panenskou přírodu vystřídá ruch nočního Bangkoku. Celkově skvělý zážitek lze podtrhnut usměvavými a pohostinnými lidmi a vyhlášenou tradiční thajskou kuchyní.

Základní informace o Thajsku

Turistické vízum

Vízum není vyžadováno

Celoročně

Počasí je k cestování vhodné celý rok

Baht

V přepočtu vychází jeden baht na přibližně 0,8 koruny

Letenky

Ceny od 10 000 Kč

Proč jet do Thajska

Thajsko je jednou z nejvyhledávanějších zemí ve světě, co se týká turismu. Jsou zde ovšem místa, které jsou lidmi takřka nepolíbené. Nejlákavější jsou pro turisty nekonečně dlouhé písčité pláže, krásné počasí, plno zeleně a bezkonkurenční kuchyně. Jde o zemi plnou kontrastů. Na jedné straně bohaté luxusní resorty a hned vedle chudinské slumy. Spousta místních obyvatel nabízí “restauraci” přímo u sebe doma právě v těchto slumech. Vidět je mnohdy až do kuchyně. Nenechte se ovšem zmást prvním dojmem, jelikož toto bývá ten nejlepší gastronomický zážitek a ještě k tomu za pár korun.

Jelikož je Thajsko buddhistickou zemí, milovníci historie a umění, zde naleznou spoustu unikátních památek. Sochu Buddhy či buddhistické chrámy zde naleznete téměř na každém rohu. Pokud člověk není ryze milovník umění, určitě ho potěší spouta národních parků či přírodních rezervací. Koupání ve vodopádech, koupání se slony, krmení opic nebo “jen” procházka po džungli, to vše a mnohem více vám tyto parky umožní. Nejznámějším a nejkrásnějším z nich je park Erawan. Dalším důvodem pro cestu do Thajska je počasí, pláže a krásné romantické ostrovy. Počasí je zde tropické a dělí se na období sucha a období dešťů. Pro cestu do Thajska není žádné období špatné. Lze sem jet celoročně, pouze od června do října více prší.

Co by to bylo za dovolenou v Thajsku, kdybychom si nedopřáli thajskou masáž. Nabídky masáže nemusíte ani hledat, budou doslova na každém kroku. Thajská masáž je ve své podstatě umění. Jedná se o kombinaci jógy a masáže, kde dochází k souznění těla a duše. Doporučený čas masáže je alespoň 90 minut. Za takovou masáž zaplatíte něco kolem 300BHT.

Hlavní město Thajska

Hlavním městem Thajska je Bangkok, neboli město hříchů. Se svými 8 miliony obyvatel se zároveň jedná o nejlidnatější město v zemi a též o centrum financí a obchodu v Thajsku. V historii plnil Bangkok úlohu obchodní stanice. Bylo tomu tak již od 15.století. Na konci 19.století na město působil velký vliv modernizace ze západu, stalo se centrem vzpur a převratů. Mezi lety 1960 - 1980 docházelo k rychlému růstu, což má dopad na nynější politiku, media, ekonomiku a vzdělání. Došlo zde k vybudování regionálních zastoupení nadnárodních společností. Díky rychlému růstu má velmi výrazné problémy s dopravní infrastrukturou.

Turisté zde najdou mnoho kulturních památek, ale také si užijí noční pouliční život. Mezi hlavní významné památky lze zařadit buddhistické chrámy Wat Arun a Wat Pho, dále The Grand Palace, Chatuchak Weekend Market a nebo King Power MahanaKhon. Bangkok je třetí nejnavštěvovanější město na světě. V žebříčku před ním se nachází jen Londýn a Paříž. Zároveň byl jmenován nejlepším městem na světě, hned třikrát po sobě, časopisem Travel + Leisure.

Thajský král

Mahá Vatčirálongkón Bodindradebajavarangkun neboli Ráma X. je desátým králem Thajska z dynastie Čakrí od 13.10.2016. Ráma X. je jediný syn Rámy IX. a královny Sikirit narozen 28.7.1952.

Král byl ženatý celkem třikrát. Z prvního manželství má jedinou dceru. Druhé manželství mu přineslo celkem pět potomků, z toho čtyři syny a jednu dceru. Po rozvodu se princezna Yuvadhida, jež byla jeho druhou ženou, odstěhovala s dětmi do Británie. Ráma X. poté unesl svou dceru z tohoto manželství zpět do Thajska, zbylí synové byli králem po rozvodu zavrženi. Ze třetího manželství má král Ráma X. posledního syna.

Vlajka Thajska

Vlajka Thajska neboli trikolora sestává z pěti pruhů v barvách červená, bílá, modrá, bílá, červená. Poměr šířek pruhů je 1:1:2:1:1. V historii modrá barva připomínala spojence za I.světové války. Hlavním z nich byla Francie, jejíž vlajka nosí též modro-červeno-bílou trikoloru. Dle moderního výkladu symbolizuje království. Červená barva je symbolikou prolité krve za její získání a následné svobody. Bílá barva představuje čistotu národa a buddhismus. Dříve se na státní vlajce vyobrazoval slon, jelikož se Thajsku často přezdívalo Země bílého slona. Dodnes je možné miniaturu vlajky se slonem v obchodech koupit.

Počet obyvatel Thajska

Při posledním sčítání lidu v roce 2018 mělo Thajsko 69,2 milionu obyvatel. V metropoli Bangkoku žije 14 milionů z nich, jedná se o více než 22% celé populace země. 75% všech obyvatel jsou Thajci. Dalšími etnickými skupinami, jež jsou vládou Thajska schváleny jsou například Číňané, Malajci, Khmerové či Laové. Celkem je zde 62 schválených etnických skupin. Více než 93% obyvatelstva se uchyluje k buddhismu, 5% tvoří muslimové a 1% křesťané.

Svátky v Thajsku

Thajské svátky mají vždy pevné datum. Je tomu tak oproti různým slavnostem a oslavám. Je to proto, že se řídí lunárním kalendářem. Připadá-li svátek na sobotu či neděli, následující pondělí je vždy volný den.

 • 1.1. Nový rok
 • Leden/Únor Čínský Nový rok - nejedná se o oficiální svátek, ale země je po dobu 2-3 dnů výrazně ochromena
 • 6.4. Den Dynastie Chakri - oslava založení současné vládnoucí dynastie
 • Duben (den, na který připadá úplněk) Songkran - thajský Nový rok
 • 5.5. Den korunovace
 • Květen/červen (úplněk) Visakha Bucha - oslava Buddhova narození
 • Červenec (úplněk) Asalha Bucha - svátek na oslavu Buddhova prvního kázání
 • Khao Phansa (den po Asalha Bucha) - den, kdy začíná tříměsíční období půstu buddhistických mnichů
 • 12.8. Narozeniny Jejího veličenstva královny Sikirit - den matek
 • 23.10. Den krále Chulalongkora - oslavy na počest úmrtí krále Rámy V.
 • Říjen /listopad Ok Phansa - konec tříměsíčního buddhistického půstu
 • Listopad (úplněk) Lond Krathong - svátek světel
 • 5.12. Narozeniny krále - oslavy otců
 • 10.12. Den ústavy - výročí dne přijetí ústavy v roce 1932
 • 31.12 Silvestr

V období thajských svátků a všelijakých slavností se mohou lišit ceny například ubytování. Před cestou je proto dobré si tyto informace zjistit.

Znak Thajska

Hlavním státním znakem Thajska je symbol volnosti a lepšího rána, mýtický pták Garuda. Výklad o něm existuje v hinduistické i buddhistické mytologii. Pták je vyobrazen v červené a zlaté barvě.

První thajský znak založil Ráma I. Červenou vlajku doplnil o bílé buddhistické kolo zákona, zdobený z vnitřní strany prstencem. Ráma II. poté přidal doprostřed kola bílého slona. Jednalo se o symbol vzácným slonů. Ráma IV. za své vlády odstranil bílé kolo zákona a zůstal jen slon.

První oficiální státní znak byl založen za vlády Rámy V. v roce 1873. Dnešní podoba státního znaku existuje od roku 1910, kdy jej založil Ráma VI.

Měna v Thajsku

V Thajsku je jediná měna a to Thajský baht (bát). Světově používaná značka je TBH. Nejlépe se v Thajsku smění eura nebo dolary. České koruny v Thajsku nesměníte. Peníze je možné vyměnit hned na letišti, kurz se moc neliší oproti bankách či směnárnám ve městech. Turistické oblasti jsou hojně vybaveny bankomaty, výběr z nich je však zpoplatněn. Platba kartou zde není tak běžná jako v Evropě, jelikož za ni thajci platí velké poplatky bance.

Ceny v Thajsku

Ceny jsou v Thajsku o dost nižší než je český průměr. V turistických letoviscích je to ovšem trochu nadsazené. Výhodou je, že téměř v každém obchodě se dá smlouvat. Pozor ovšem na dvojí cenu. V Thajsku se s ní lze setkat poměrně často. Jedná se o cenu pro thajce a cenu (vždy vyšší) pro turisty.

V přepočtu vychází jeden baht na přibližně 0,8 koruny.

Před odjezdem si můžete kurz zkontrolovat například zde.

Orientační ceny

 • Pohled 5 TBH
 • Jídlo v levnějších bistrech 15-80 TBH
 • Jídlo v restauracích od 100 TBH
 • Pivo v restauraci 50-80 TBH
 • Balená voda 8-15 TBH
 • Tuk Tuk od 100 TBH
 • Ubytování na noc 200 - 2000 TBH
 • Skrútr na den od 150 TBH
 • Benzín 20 - 45 TBH
 • Cesty lodí dle destinace od 250 TBH
 • Thajská masáž 250 - 350 TBH

Očkování v Thajsku

Thajsko je jednou nejvíce turisticky oblíbenou zemí. Dochází zde k velké kumulaci lidí a hygienické návyky zde nejsou takové, jako například v Evropě. Jako prevence je doporučeno několik očkování, ovšem žádné není povinné, proto je to vždy na zvážení každého z nás.

Jako základní očkování se doporučuje žloutenka A+B, břišní tyfus a tetanus. Očkování proti břišnímu tyfu je na cca 3 roky a jeho cena je od 800 do 1200 Kč. Očkování proti tetanu byl měl mít každý občan České republiky. Jeho ochrana trvá přibližně od 10 do 15 let. Poté je potřeba přeočkování. U svého obvodního lékaře je přeočkování proti tetanu zdarma, hrazeno pojišťovnou.

Mezi další doporučené očkování se řadí vzteklina či malárie. Očkování je závislé na charakteru cesty a navštívených oblastech. Více informací vám podá praktický lékař nebo institut cestovní medicíny.

Bezpečnost v Thajsku

Bezpečnost v Thajsku se nijak zvlášť neliší od ostatních zemí. Naopak je považována za jednu z bezpečnějších asijských zemí. K okrádání turistům dochází zřídka kdy. Je dobré dát si pozor na kapsáře na některých nočních trzích. Dobře si uschovejte veškeré peníze, pasy a cenné věci. To je však doporučováno kdekoliv po světě.

Co se týká zdravotní péče, ta je v Thajsku na velmi vysoké úrovni. V odlehlých částech země je dostupnost zdravotních zařízení menší, ovšem všude jsou velmi dobře vybavené lékárny, kde je spousta léku k dostání bez předpisu. Jako prevenci proti nemocem, způsobené přenosem komárů, je doporučeno používat repelent.

Jelikož v Thajsku není voda z kohoutku pitná, je doporučováno pít výhradně vodu balenou. Cena pitné vody se pohybuje okolo pár báhtů a lze ji sehnat takřka všude. Dobrým pomocníkem je pořízení filtrační lahve.

Zajímavosti o Thajsku

Thajsko je země, jež překypuje zajímavostmi a kuriozitami. Věděli jste, že Thajské národní pivo Singha používá k výrobě chmel z České republiky? Nebo třeba, že hlavní město Bangkok, je originálním názvem Krung Thep Maha Nakhon Amorn Rattanakosindra Mahindrayutthaya Mahadilokpop Noparattana Radchhani Burirom Udom Rachnivet Mahastan Amorn Pimarn Avatarn Satit Sakututtiya Vishnukarm Prasit. Místní ho od roku 1782 nazývají zkráceně Krung Thep neboli Město andělů. Když už jsme i těch andělů, slavný Red Bull, co vám dává křídla, vznikl právě v Thajsku.

TIP

V Thajsku je používán buddhistický kalendář. Zajímavostí je, že podle něj je nyní rok 2563. K našemu gregoriánskému kalendáři jež počítá s rokem 0 a narozením Krista, jako výchozím rokem, připočtěte 543. V roce 543 došel Buddha k nirváně, což je cíl buddhistické víry.

Důležité kontakty

Jako v každé zemi, tak i v Thajsku je potřeba znát pár užitečných kontaktů. Přesto, že se jedná o bezpečnou destinaci, nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit.

 • Turisticka policie Tel. 1155
 • Hasiči Tel. 199
 • Policie Tel. 191
 • Záchranná služba Tel. 1554

Telefonní předvolba Thajska je +66

Doporučováno je pořízení jednorázové sim karty. Lze sehnat na každém letišti hned po příletu. Tarify jsou v přepočtu za pár stovek. Můžete si vybrat z mnoho nabízených tarifu, kdy většina z nich nabízí i velmi dobrý internet. Lze například zakoupit sim kartu na 15 dní za 600 TBH s neomezeným internetem a 100 volnými minutami. Wifi v Thajsku moc dobře nefungují.

Kontakty na velvyslanectví České republiky v Bangkoku:

Adresa:

Velvyslanectví České republiky 71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., 10330 Bangkok

Telefon: +66-(0)2-250-9223, +66-(0)2-250-9224

Nouzová linka: +66(0)614233819

E-mail: bangkok@embassy.mzv.cz

Další kontakty najdete na stránkách https://www.mzv.cz/bangkok

Honorární konzulát Chiang Rai Pol. Gen. Prasan Wongyai Honorary Consul of the Czech Republic 153/2 Moo 9, Tambon Pongpa Amphoe Mae Sai Chiang Rai 571 30 Kingdom of Thailand Telefon: +66-(0)8-9203-6061 Email: chiangmai@honorary.mzv.cz
Honorární konzulát Phuket Mr. Anurak Tansiriroj Honorary Consul of the Czech Republic 44 Chalerm Prakiat R. 9 Road 83000 Phuket Kingdom of Thailand Telefon: +66-(0)76-249 400 linka 1501 Fax: +66-(0)76-210 936 Email: phuket@honorary.mzv.cz

Zastupitelský úřad ČR v Bangkoku Tel. 022 55 30 27 Tel. 022 55 50 60

Co dál vědět o Thajsku

Víte vše pro cestu do Thajska? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku