Letenky

Odkud

Praha (PRG)   Vídeň (VIE)

Kam

St Maarten (SXM)

Odlet

Cestující

2

Leťte glampovat
Když se u nás řekne slovo kemp a kempování, všichni si vybaví stany, karavany a zvláštní neopakovatelnou atmosféru kempování a opékání buřtů u táboráku. Dovolená s plynovými vařiči, gulášem z trojnožky a rozkládacími stolky. To je možná jediná společná věc, kterou má glamping společnou s kempováním. Glamour camping v posledních letech dobývá svět, patří k tomu nejstylovějšímu a nejluxusnějšímu ubytování, co moderní turistika nabízí, a je zároveň výrazem té nejmodernější a přitom s přírodou srostlé architektury a designu.
Číst více..

Seychely

Běžecké závody světa, kterých stojí za to se zúčastnit!
Naplňuje vás běhání natolik, že byste rádi vyzkoušeli i světové závody v zahraničí a spojili je i s cestováním? Běh v lákavých, extrémních podmínkách (pouště nebo polární oblasti) může být příjemnou změnou a možností načerpat nové zkušenosti a motivaci. Vyberte si z 10 tipů na běžecké závody! Fire and Ice Ultra na Islandu (29.8.-3.9.2016) Vzdálenost: 250 km Extrémní závody na Islandu na dlouhou vzdálenost získávají v poslední době na popularitě. Organizátoři zkombinovali a napodobili prostředí a podmínky písečných dun Sahary, ledovců Antarktidy, údolí i řeky Evropy a Ameriky, zároveň se můžete kochat jedinečnými výhledy a vulkány Islandu.
Číst více..

Černá Hora

Ostrovy, kde letadla létají proklatě nízko

Od: #flymeto   |   15. srpna 2019

Snová karibská idylka, která má svůj říz. Takové jsou ostrovy Svatý Martin a Saba, které jsou mimo jiné obdařené jedněmi ze dvou nejadrenalinovějších ranvejí světa. Na Svatém Martinu a jeho okolí stále nejvíc baví právě koncentrace kontrastů a unikátů. A tyhle jsou nejoblíbenější.

Brána do ráje Karibiku

Svatý Martin je považovaný za bránu do Karibiku, právě přes zdejší letiště se totiž dostanete na všechny ostrovy v Karibiku. Doletíte sem jak z Evropy (lety z Paříže a z Amsterdamu) tak i z USA. A když už je řeč o objevování Karibiku, ostrov jako první nenašel a nekolonizoval nikdo menší než sám Kryštof Kolumbus.

S lehkým adrenalinem

Mezinárodní letiště princezny Juliany je považováno za jedno z deseti nejnebezpečnějších letišť pro piloty na světě. Letadla přistávají nad pláží Maho, jednou z hlavních na ostrově, ve výšce jen nějakých 30 metrů. Na pláži tak každý den potkáte víc těch, kteří si přišli prohlédnout a vyfotit letadlo zblízka, než takových, kteří mají zájem o plavání. Oblíbeným sportem turistů je postavit se na pláž tak, aby je vzduchová vlna z proudových motorů startujícího letadla odhodila do oceánu.

istockphoto.com

Kousek Francie

Svatý Martin je rozdělen na holandskou a francouzskou část. Severní francouzská část je velmi klidná, připomíná jižní Francii a své francouzské kořeny nezapře. Hledači křehké krásy ocení například návštěvu zdejší motýlí farmy. Z dovolené si můžete přivést i jednu z 18 osobitých vůní francouzského Karibiku z parfumérie Tijon, nebo si nechat umíchat svou vlastní kolínskou.

Pacův tip

V hlavním městě francouzské části Marigotu hledejte Seraphinu, naprosto úžasnou cukrárnu s pekárnou vyhlášenou po celém ostrově. Jde o jedno z nejoblíbenějších snídaňových zastavení všech jachtařů a lodníků z celého Karibiku. Ze zahrádky je vidět asi tisícovka jachet, které kotví v okolí.

Kousek Holandska

Holandská část je jako stvořená pro divočejší dovolenou, která vyžaduje bary, noční kluby a obchody. Noční zábavou nejvíc tepe hlavní město Philipsburg, kde je obrovská marina, sloužící i pro výletní lodě s kapacitou až 8 tisíc pasažérů.

I holandská část ovšem nabízí klidné koutky pro odpočinek a dovolenou s dětmi. Místní zoo Sint Maarten Park vládne jednou z nejfajnovějších sbírek karibských papoušků. Milovníci starých časů se mohou vrátit do historie během návštěvy pevností Fort Amsterdam a Fort Willem I nebo pozůstatků továrny na sůl (Sucker Garden salt factory), díky které se původně celý ostrov ocitl v zájmu Francouzů a Holanďanů.

Pláže všech barev

Ubytování s nejhezčí pláží nabízí Grand Case ve francouzské části ostrova, zkusit můžete i Orient Bay Beach. V holandské části pak kromě už zmíněné Maho třeba Mullet Bay a další. “Vyrazte na výlet do okolí. 30 minut klidné plavby a jste na ostrově Anguilla, kde jsou nejbělejší pláže z celého Karibiku. Na pláži nikdo není a obsluha z okolních restaurací je výborná.” Na Nevis si pak užijete pláže s černým vulkanickým pískem.

Jeden ostrov nestačí

Bezchybný výlet zaručí i další ostrovy. Za památkami vyrazte na ostrovy Saint Kitts (Svatý Kryštof). Najdete tu majestátní pevnost Brimstone Hill Fortress National Park zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO, tři univerzity a sportovní stadion Warner Park Cricket Stadium, díky kterému jsou obyvatelé Saint Kitts a Nevis nejmenším národem, který kdy hostil zápas světového poháru World Cup.

Potápění

Na potápění je nejlepší nedaleký ostrov Saba. Nejsou tu žádné pláže, jejichž návštěvníci by vodu v blízkosti pobřeží zanášeli odpadky a pozoruhodné podmořské formace, většinou vzniklé vulkanickou činností, mořské želvy, delfíni a tropické rybky zůstávají nedotčené. Není divu, že tato přírodní podmořská rezervace patří k deseti nejlepším potápěčským lokalitám na celém světě.

“Potápí se vždycky z lodi a opravdu stojí za to. Nejlepší je kombinace ranního letu – absolvovat 3 ponory a večer kolem 17. hodiny letět zpět, nebo tu přespat jednu noc, druhý den se potápět a pak se v klidu letadlem vrátit.” Letdlo letí nízko (asi 150 metrů vysoko), takže potápěči se nemusí bát jakýchkoliv komplikací.

King Kongův ostrov

O ostrově Saba už teď víte, že patří k potápěčským a šnorchlovacím hotspotům světa. Věděli jste ale, že jeho sopkami vytvarovaný reliéf poskytl kulisy původnímu filmu o King Kongovi z roku 1933? Ostrov si užijí především ti, kdo hledají čistou nezkaženou přírodu pro vydatné treky a relax v tropech bez přehnané komerce. Na Sabě frančízy nehledejte, pokud vás cestičky dlážděné vulkanickými kameny někam dovedou, bude to hospůdka, kde vaří a jedí velmi přívětiví místní.        

“Doporučujeme letět letadlem (cca 10 minut) ze Sint Maartena. Přistává se na nejkratší přistávací dráze na světě, už  to je super adrenalinový zážitek. Nutno říci, že za 40 let tu nedošlo k žádné letecké havárii. Rozhodně nedoporučujeme jet na Sabu ze Sint Maartenu lodí (obvykle každý den jede Edge nebo Dawn II), jízda je velice houpavá, mírně řečeno. Je to přece jen otevřených Atlantik. S vlnami i při dobrém počasí kolem 2 metrů.”

Letenky do oblíbených destinací

Letenky obsahují všechny poplatky a taxy vyjma příplatků za zavazadla navíc.


comments powered by Disqus