Na Srí Lance si na své přijdou vyznavači aktivní dovolené, ale také rodiny s malými dětmi. Celé dny můžete surfovat na slunných plážích, vaše děti mohou dovádět v krásném modrém bazénu. Případně je zde k vidění mnoho památek, velmi odlišných od těch evropských.

Nejlepší pláže Srí Lanky

Vybrat si z nekonečných možností pláží na Srí Lance bude velmi těžké. Pláže s jemným bílým pískem, které jsou lemovány palmami, v kontrastu s azurově modrým Indickým oceánem nenechají nikoho chladným. Záleží jen na vás, zdali si vyberete část s perfektně vybavenými bary s lehátky nebo dáte přednost soukromí v osamělé zátoce.

Mirissa

Nachází se na jihu ostrova. Je považována jako jedna z nejhezčích a nejznámějších pláží na Srí Lance. Vyžití je zde mnoho, např. surfování nebo šnorchlování, na pláži otevřené bary s hudbou, pozorování velryb a delfínů, vystoupat k blízkému chrámu Kandavahari nebo si zajít na masáž.

Unawatuna

Pláž je spíše relaxační, moře je klidné a nejsou skoro žádné vlny. Proto není vhodná na surfování. Je lemována restauracemi a bary, skrz které se na pláž dostanete. Většina těchto podniků má na pláži malé přístřešky, kam vám po celý den budou číšníci nosit jídlo a pití. Je lepší se před sluníčkem chránit, protože slunce na Srí Lance je nevyzpytatelné a můžete se lehce spálit. Večer se tyto podniky mění v romantické restaurace, kde se můžete za svitu svíček a zvuků moře navečeřet přímo na pláži.

Yala

Ideální pláž na romantickou procházku, ale určitě není určena ke koupání. Silné proudy jsou nebezpečné. Větším lákadlem je nedaleký národní park.

Uppuveli a Nilaveli

Nejhezčí pláže na východě ostrova a nejlepší pláže na šnorchlování. Stačí zajet na nedaleký ostrov Pigeon a jeho korálový útes. Odsud se dají i sledovat velryby a delfíni.

Hikkaduwa

Pláž vhodná na šnorchlování nebo surfování. Nejlepší podmínky jsou od listopadu do března. Patří mezi nejnavštěvovanější místa na Srí Lance, proto není vhodná k relaxaci. Hlavně během sezóny je to skvělá pláž pro milovníky večírků, díky četnému počtu klubů a barů.

Památky na Srí Lance

I přes relativně malou velikost ostrova zde můžete najít osm památek UNESCO, které lze snadno navštívit během jednoho týdne. Patří mezi ně historické Galle na jihu ostrova s jeho slavnou pevností z období holandského koloniálního období, starobylé město Polonnaruwa. Na seznamu vám pak zůstane jeskynní chrám Dambulla.

Chrám Buddhova zubu

Název nese podle nejcennějšího buddhistického artefaktuBuddhova zubu. Tento poklad mohou vidět pouze vyvolení, ale turisté si mohou alespoň prohlédnout schránku, ve které je zub uložen. V tomto chrámovém komplexu je mnoho soch Buddhy, musíte si dát velký pozor na to, abyste nestáli zády k Buddhovi. Je důležité se do tohoto chrámu řádně obléknout — zahalit se, jinak nebudete do chrámu vpuštěni. Na začátku si doložíte tašky a obuv a můžete si koupit lotosové květy, které se pokládají na obětní stůl.

Zub má i svůj svátek, který je považován za nejkrásnější dokonce v celé Asii. Jmenuje se Esala Perahera a koná se každoročně v červenci nebo srpnu.

Jeskynní chrám Dambulla

Je středem Srí Lanky a kulturního trojúhelníku (Polonnaruwa, Anuradhapura, Kandy). Vznikl jako poděkování krále Valagama, který se v komplexu schovával 14 let před svými nepřáteli. V pěti jeskynních je až 150 soch Buddhy a několika panovníků, mnoho nástěnných maleb vyobrazující historii buddhismu. Můžete odtud vidět nedalekou Lví Skálu. Opět platí pravidlo s vhodným oblečením a vstup bez bot.

Pevnost Galle

Nejkrásnější město na Srí Lance. Sice zde nenaleznete žádný chrám, ale zase se můžete kochat holandskými koloniálními vilami a starými kostely. Jednou z možností je se projít po horách a výhledem na indický oceán nebo se courat uličkami plné obchůdků a kaváren. Galle se nachází na jižním pobřeží 10 km od Unawatuny.

Polonnaruwa

Bývalé královské město, které společně s městy Kandy a Anuradhapura tvoří kulturní trojúhelník. Zajímavou částí je stará část města která je plná památek. Komplex Gal Vihára - skupina čtyř soch vytesaná do kamene, Posvátný čtyřúhelník — prostor, na kterém se nacházejí významné chrámy a jiné.

Tipy na výlety

Díky tomu, že je doprava tak levná, můžete si naplánovat po ostrově spoustu výletů.

Sigiriya

Uprostřed kulturního trojúhelníku se nachází Lví Skála. Ztuhlá magmatická zátka vyhaslé sopky. Na vrcholu skály najdete pozůstatky pevnosti. V okolí skály si můžete prohlédnout vodní a terasovité zahrady, jezírka a nádrže. Skalní stěnu s namalovanými nahými ženami nebo zrcadlovou zeď.

TIP

K výstupu na vrchol si nezapomeňte vzít dostatek vody.

Národní park Yala

Nejnavštěvovanější místo na Srí Lance, což znamená i velký nával turistů. Pokud budete mít štěstí, brzy ráno můžete vidět levharty, určitě ale uvidíte slony, vodní buvoly, krokodýli,divoká prasata, různé ptáky a ještěry.

Náhorní planina Horton

Národní park Horton Plains je pokrytý hustými lesy a chladnými řekami. Oproti pobřeží je zde o cca 10 stupňů nižší teplota. Zajímavá je vyhlídka Worlds End na jihu parku nebo Bakerovy vodopády.

Výstup na Adam´s Peak

Poutní místo všech náboženství, turisté se spíše zajímají o východ slunce. V tom případě je třeba začít někdy kolem druhé hodiny ranní. Výstup trvá cca 3 hodiny a je třeba zdolat 5200 schodů. Cesta je osvětlená a jsou zde i stánky s občerstvením nebo suvenýry. Je důležité vzít si vhodnou pevnou obuv. I fyzicky zdatní turisté říkají, že po výstupu je několik dní bolely nohy, je tedy třeba pořádně zvážit své schopnosti.

Město Kandy

Druhé největší město Srí Lanky. Nejhlavnější památkou je Chrám Buddhova zubu u kandyjského jezera. Město Kandy má svoji nezaměnitelnou atmosféru díky umístění v hornaté části ostrova, je hodně členité.. Můžete odsud vyrazit do okolních atraktivit. Např. sloní sirotčinec Pinewalla nebo Millenium (který je lepší se musíte rozhodnout sami, názory se velmi rozcházejí) nebo botanické zahrady, kde si můžete koupit místní výrobky.

Čajové plantáže

Jste milovníci čajů? Nikde nenaleznete čerstvější čaj než na Srí Lance. Čajové plantáže jsou rozesety po všech svazích ostrova a nadmořská výška určuje výraznost čajových lístků. Najděte si svého průvodce, který vás dovede k plantážím, kde si sami můžete natrhat čerstvé lístky z čajovníků. Mezi nejvýznamnější produkční oblasti na Srí Lance patří oblast Dimbula, Uva, Ruhunu, Kandy, Radella či Nuwara Eliya.

Co dál vědět o Srí Lance

Víte vše pro cestu na Srí Lanku? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku