Srí Lanka je další z ostrovů, kde rozhodně nemůžete zažít nudu a který splní všechna vaše očekávání od exotické dovolené v Asii. Uvidíte zde nekonečné pláže lemující pobřeží, průzračné tyrkysové moře, rozmanitou a téměř nedotčenou přírodu zahrnující džungle a pahorkatiny. Tento ráj toho nabízí mnohem více, ale je otázkou, jestli se odtrhnete od surfování, které je na ostrově velmi oblíbené.

Základní informace

Turistické vízum

Vízum je vyžadováno

Celoročně

Počasí je k cestování vhodné celý rok

Srílanská rupie

Kurz se pohybuje okolo 0.13 Kč za 1 rupii

Letenky od 12000 Kč

Cena letenky z Prahy

Proč jet na Srí Lanku

Z mnoha důvodů. Na své si přijdou vyznavači aktivní dovolené, ale také rodiny s malými dětmi. Celé dny můžete surfovat na slunných plážích, vaše děti mohou dovádět v krásném modrém bazénu, nebo v centrální části můžete vyzkoušet několik horských treků, nebo navštívit několik z mnoha desítek paláců s bohatou historií, většinou spojenou s návštěvou daného místa Siddhárthou.

Hlavní město Srí Lanky

Oficiální hlavním městem Srí Lanky je Šrí Džajavardanapura Kotte, zkráceně Kotte. Jedná se o předměstí největšího města Colomba a hlavním městem je od roku 1977. Do té doby to bylo Colombo. Od roku 1982 se sem začaly stěhovat kromě nové budovy Parlamentu i ostatní vládní úřady.

Vlajka Srí Lanky

Žlutý lev držící meč jako symbol moci na červeném pozadí. Zelený a oranžový pruh symbolizuje hinduistické Tamily a muslimské Maury. Čtyři žluté lístky mají připomínat buddhistické hodnoty - laskavost, soucit, radost a klid.

Počet obyvatel Srí Lanky

Srí Lanka má přes 22 milionů obyvatel. Nejpočetnějšími národnostmi jsou Sinhálci, Tamilové a Muslimové.

Svátky na Srí Lance

Na Srí Lance se slaví mnoho svátků. U některých nelze určit přesný termín - např. u muslimských se určují dle fáze měsíce, u hinduistických na základě astrologických výpočtů.

Dny Pója jsou oslavy úplňku. V tyto dny se nechodí do práce a nesmí se prodávat a konzumovat alkohol. Avšak pro turisty toto omezení neplatí a alkohol se v restauracích podává.

Největší a nejdůležitější festival je Esala perahera ve městě Kandy (červenec/srpen). 10 denní oslavy plné tanečníků, artistů a slonů. Oslavy jsou barevné a velmi fotogenické pro turisty.

Druhým nejdůležitějším svátkem je Duruthu perahera v Colombu (leden), v den úplňku. Oslava první návštěvy Buddhy na Srí Lance.

Svátek Vesak v květnu připomíná narození Buddhy a jeho vstoupení do Nirvány. Buddhisté nosí do chrámů květiny a svíčky. Oslavy končí poutí na Adamovu horu.

Vánoce se tady slaví 25.12. a Nový rok připadá na 14. dubna a slaví se celý týden.

Znak Srí Lanky

Základ znaku je stejný jako na vlajce. Lev držící meč. Dále věnec zlatých okvětních lístků lotosu, modrý prstenec a věnec zlatých rýžových klasů. V horní části je modré buddhistické kolo života (dharmačakra). Pod znakem je zlatý džbán hojnosti (punkalasa) a po jeho stranách zlaté Slunce a Měsíc.

Měna na Srí Lance

Srílanská rupie = 0,13CZK (informace je ze dne 6.4.2020), ale doporučujeme si aktuální kurz vždy ověřit.

Směnit peníze můžete hned na letišti. Po vyzvednutí zavazadel narazíte na směnárny. Všechny mají stejný kurz, ale budou vás lákat, abyste si rozměnili právě u nich. Ideální je si k rozměnění přivézt americké dolary nebo eura. Z vlastních zkušeností doporučujeme si rozměnit většinu peněz na menší bankovky. 1000Rs je pro srílančany velká hodnota a mohou mít problém vám vrátit. Např. tuk-tukáři.

Také doporučujeme si s sebou vzít co nejvíce peněz v hotovosti. Některé bankomaty vám nemusí částku vydat. Jsou buď funkční pouze na Visa nebo pouze na Mastercard. Případně pokud máte oba typy karet, mějte na obou raději dostatek finančních prostředků.

Ceny na Srí Lance

Na Srí Lance je pití a jídlo na naše poměry levné. Naopak alkohol a cigarety se prodraží. Ceny za drinky vám jistě přijdou na nápojovém lístku stejné jako u nás, nicméně za cenu našeho většího drinku dostanete přibližně poloviční sklenici oproti ČR.

Nejlevnější variantou dopravy je autobus, ale pro vaše pohodlí doporučujeme tuk tuk + je to zajímavý zážitek. Cena za kilometr je cca 50Rs a pokud vám řekne řidič více, určitě s cenou smlouvejte.

TIP

Nejdražší na Srí Lance jsou vstupy na památky.

Příklad cen:

 • Jídlo v obyčejné restauraci cca 250Rs
 • Místní pivo cca 300Rs
 • Pivo z dovozu cca 500Rs
 • Voda cca 50Rs
 • Cigarety /Marlboro/ cca 1500Rs
 • Balíček ceylonského sypaného čajecca 500Rs
 • Sáček koření cca 300Rs
 • Čerstvý kokos cca 40Rs
 • Rice and curry cca 200Rs
 • Vstupné Sigiriya cca 4000Rs
 • Národní park Yala cca 3000Rs + 5000Rs pronájem džípu
 • Národní Park Horton Plains cca 3000Rs
 • Dambulla cca 1500Rs
 • Pinewalla cca 2500Rs
 • Millenium cca 3000Rs
 • Chrám Buddhova zubu cca 1000Rs

Očkování na Srí Lanku

Očkování před cestou není povinné, pouze doporučené:

 • Žloutenka A
 • Žloutenka B
 • Břišní tyfus
 • Tetanus

Kromě očkování je dobré si vzít s sebou kvalitní repelent. Na Srí Lance, obzvláště v turistických oblastech, sice nehrozí malárie, ale zvýšilo se ohrožení horečkou dengue. Moskytiéry by měli být součástí každého ubytování, ale když si vezmete vlastní, nic nezkazíte. + opalovací krém s vysokým faktorem!!!

Při pobytu na Srí Lance je třeba v každém případě zachovávat základní hygienická pravidla pro pobyt v tropických zemích, včetně příslušného očkování, popř. užívání antimalarik, a zvýšenou opatrnost při konzumaci potravin a nápojů. V případě zdravotních potíží je nutné počítat s tím, že běžně dostupná zdravotní péče není na úrovni srovnatelnou se státy EU. Je vhodné požádat o doporučení zdravotnického zařízení v hotelech vyšší kategorie.

Vízum na Srí Lanku

Srílanská vláda pozastavila k 31.1.2020 pilotní projekt vydávání bezplatných elektronických turistických víz po příletu na Srí Lanku 46 vybraným zemím, mezi nimiž byla i Česká republika. Čeští občané cestující na Srí Lanku za turistickým účelem jsou od 1.2.2020 povinni uhradit vízový poplatek.

Když cestujete na Srí lanku za turistickým účelem, navštívte stránku http://www.eta.gov.lk/slvisa/ kde si vybavíte elektronickou cestovní autorizaci.

Bezpečnost na Srí Lance

Kriminalita na Srí Lance je velice nízká. Maximálně může dojít k drobné krádeži, takže hlavně doporučujeme si hlídat své osobní věci a nikde je zbytečně neodkládat.

Nejvíc nebezpečný je asi pohyb na silnici. Na tomto ostrově neplatí žádná pravidla. Semafory, přechody. Je třeba si dávat opravdu pozor. Nejčastější příčinou úmrtí turistů jsou právě dopravní nehody. Když ale budete ostražití, nic se vám nestane.

TIP

Ženy by se neměly zbytečně odhalovat a provokovat. Hlavně mimo turistické oblasti. Sukně volte spíše delší a mějte po ruce lehký šátek přes ramena.

Místní obyvatelé jsou velmi milí. Hlavně proto, že chtějí vaše peníze. Budou vás různě lákat a nabízet vám své služby. Obzvlášť si dávejte pozor na frekventovaných plážích. Nabízení služeb je sice normální, ale někteří jsou až vlezlí a otravní a během několika minut jich přijde několik. Pokud nemáte zájem všechno kupovat, doporučujeme prodejce ignorovat. Jakmile se s nimi dáte do řeči, je těžké se jich zbavit. Pokud ale budete mít o jejich služby (masáže, šnorchlování) nebo výrobky (suvenýry) zájem, můžete smlouvat. Obecně platí pravidlo, když není uvedena cena, smlouvat můžete a nikoho neurazíte. Naopak musíte, cenu totiž většina prodejců určuje dle barvy pleti.

Zajímavosti o Srí Lance

Rybáři na kůlech - i když už se používají efektivnější metody lovu, stále je možné na rybáře na kůlech někde narazit. Hlavně z důvodu, že si je můžete za poplatek vyfotit. Pro některé je to hlavní obživa.

Podpořit můžete také místní zvířata. Např. sloní sirotčince, kde si nakonec můžete i slona pohladit nebo se s ním vykoupat, nebo želví farmy. Tyto instituce slouží hlavně k pomoci a záchraně zvířat.

Místní obyvatelé mají svoje zvyky, které by se měly dodržovat. Zbytečně se neodhalovat, nepodávat levou ruku a nepoužívat ji při jídle (levá ruka je nečistá, používá se při očistě pozadí), nefotit se zády k Buddhovi, nekouřit na veřejnosti (v turistických oblastech se to toleruje).

Důležité kontakty

Kam zavolat v případě nouze na Srí Lance?

 • Záchranná služba: 110
 • Národní bezpečnostní linka: 118
 • Policie: 119
 • Vládní pomoc: 1919

Telefonní předvolba Srí Lanky je +94

Kontakty na velvyslanectví České republiky v Dillí:

Adresa:

Velvyslanectví České republiky 50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi

Telefon: +91-11-2415 5200 Nouzová linka: +91 9910999460

E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz

Další kontakty najdete na stránkách https://www.mzv.cz/newdelhi

Co dál vědět o Srí Lance

Víte vše pro cestu na Srí Lanku? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku