Letiště v Emirátech patří mezi nejrušnější letiště na světě a mají od několik letů za minutu až po několik tisíc letů za týden. Vzhledem na leteckou dopravu Spojených arabských emirátů (SAE) se země skládá z letišť světové úrovně zařazených podle jejich služeb, výkonnosti, kvality a infrastruktury.

Seznam letišť

V SAE je 9 letišť. Zde je popis nejznámějších letišť zaměřených na mezinárodní přepravu.

Dubai International Airport

Luxus je jediné slovo, které definuje Dubaj a jeho mezinárodní letiště DXB získalo v poslední době hodně ocenění. Je to především mezinárodní letiště, které poskytuje lety do celého světa; cestující ho vždy milovali a hodnotili jej jako nóbl zážitek. Toto letiště, které je přístupné z kterékoliv části Dubaje taxíkem nebo dokonce metrem, umožňuje bezproblémovou přepravu mezi městem a letištěm. Toto letiště sestávající z 3 terminálů je domovem pro největší leteckou společnost SAE - Emirates; také terminál 3 funguje výlučně jen pro Emirates a Qantas. Podle osobní dopravy je DXB třetím nejrušnějším letištěm na světě, které v roce 2017 zaznamenalo 88 milionů cestujících.

Letiště nabízí svým cestujícím skvělé nákupní a stravovací možnosti v prostorách Dubai Duty-Free během mezipřistání. Buď nakupujte od špičkových značek, jako je Chanel, Jimmy Choo, nebo relaxujte v saloncích určitě máte na výběr. S bezplatným Wi-Fi dostupným na DXB si můžete užít mezipřistání sledováním nejnovějších filmů.

Na terminálu 3 se také postarají o vaše děti v dětském koutku kde si mohou užít hry před dlouhým letem vpřed.

Poloha: Ve čtvrti Al Garhoud, 4.6 km východně od Dubaje

Abu Dhabi International Airport

Jako druhé největší letiště ve Spojených arabských emirátech bylo otevřeno 2. ledna 1982 s plánem modernizace země. Letiště s 3 terminály je v plném vlastnictví vlády Abú Dhabi. Má dvě paralelní přistávací dráhy s délkou 4,1 km a šířce 60 metrů. Terminál 3 je nejnovějším přírůstkem v posledních letech, který byl provozován zejména pro společnost Etihad Airways včetně Airbus A380s. Letiště v současnosti slouží jako základna pro více než 30 leteckých společností létajících do více než 100 destinací v 50ti zemích.

Zavedením autobusové dopravy v Abú Dhabí v roce 2008 se cestování do města a zpět na letiště stalo bezbolestnou možností.

Poloha: 38 km jihovýchodně od centra Abú Dhabi

Sharjah International Airport

Řadí se na třetí místo v seznamu letišť ve Spojených arabských emirátech podle své velikosti. Má osm odletových bran spolu s 25 stanovišti letadel. Air Arabia, Etihad Airways, Saudi Airlines, Egypt Air jsou jedny z mála leteckých společností které zde operují od založení v roce 1977. Letiště je zaměřeno i na cargo přepravu a je druhé největší a nejrušnější přepravní středisko na Středním východě s kapacitou 500 000 tun ročně. Podle zpráv v roce 2012 letiště odbavilo 5 milionů cestujících a 332 796 tun nákladu.

Dráha s délkou 4060 m je nejdelší v regionu SAE. Terminál zahrnuje modlitební místnosti, 4000 metrů čtverečních odbavovací plochy, bezcelní zónu, stánky s jídlem a salonky. Letiště je přístupné pomocí půjčovny aut, taxi Sharjah Transport nebo autobusy. Klimatizované autobusy Air Arabia jsou pohodlnou možností a často cestují mezi letištěm a Dubají, Al Ain a Ras al Khaimah.

Poloha: 15 km od centra města Sharjah.

Ras Al Khaimah Airport

Letiště zaměřený hlavně na nákladní dopravu. Letecké společnosti, které zde působí jsou Air Arabia, Air India Express, Luxair, Ural Airlines, SmartWings Poland a Pegasus Airlines.

Letiště Ras Al Khaimah ve Spojených arabských emirátech nabízí spolu se dvěma terminály pro cestující i údržbu letadel a výcvik. Má také slušnou škálu zařízení, jako jsou VIP terminály, salonky, kuřácké prostory, jídelní kout, obchody, policejní stanice a zdravotní středisko. Muslimští cestující mají modlitební místnosti na příletových i odletových terminálech. Wi-Fi připojení na internet vám umožní přístup online a sledování filmů před nástupem na dlouhý let.

Poloha: V Perskom Zálivu Ras Al Khaimah, 20 km jižně od hlavního města

Al Ain International Airport

Jedno terminálové letiště je zároveň druhým největším letištěm v Abú Dhabí. Se čtyřmi branami a dráhou 4000 m se plánuje rozšíření tohoto letiště pro lepší funkčnost.

Poloha: 18 km severozápadně od města Al Ain

Al Maktoum International Airport

Mezinárodní letiště Al Maktoum známé také pod názvem Dubai World Central je mezinárodní letiště v Jebel Ali, 37 km jihozápadně od Dubaje a 40 km od mezinárodního letiště v Dubaji. Má kapacitu přes 12 milionů tun nákladu ročně a 160 milionů cestujících ročně. Je schopno zvládnout všechna letadla nové generace, jako například superjumbo A380.

Letiště je potenciálně největším letištěm na světě, ale ještě zdaleka ne dokončeno. Některé charterové letecké společnosti létají z Evropy na mezinárodní letiště Al Maktoum, ale existuje jen několik pravidelných letů. Nejnovější informace říkají, že dokončení se posouvá až na rok 2030.

Seznam letišť v Dubaji

Dubai Airport, Dubai DXB

Nejbližší letiště k letišti Dubaj a do mesta Dubaj je letiště Sharjah - (17,46 km)

Dubai DWC

Co dál vědět o Emirátech

Víte vše pro cestu do Emirátů? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku