Španělsko nabízí naprosto ohromující pláže a nádherné oblasti, které jsou příliš nádherné na to, aby vám unikly. Ať už je to pro slunečné dny, líné dny nebo prožívání těchto krásných památek, celá země je otevřenou knihou zážitků, kterou si určitě nemůžete nechat ujít.

Kultura, jídlo a dokonce i jazyky se mohou docela dramaticky změnit v závislosti na tom, kde se ve Španělsku nacházíte. To samozřejmě jen přispívá k vzrušení z návštěvy a opětovného navštěvování Španělska, protože pokaždé vám dává možnost mít fantastické a nové zážitky.

Tipy na výlety ve Španělsku

Španělsko je krásná, zajímavá a dynamická země se spoustou regionálních jedinečností a rozmanitostí. Madrid a Barcelona jsou moderní a energická města, Granada má maurský nádech, Baskicko na severu kontrastuje s jižním životem.

Španělé milují návštěvníky, hostují cizince, pijí dobré víno, smějí se při dobrém jídle a užívají si života. Lidé v této zemi nejsou ve stresu a spěchu.

Památky ve Španělsku

Sagrada Família

Je velká nedokončená římskokatolická bazilika minor ve čtvrti Eixample v Barceloně, Katalánsko, Španělsko. Práce na stavbě, kterou navrhl španělský / katalánský architekt Antoni Gaudí (1852–1926), je součástí světového dědictví UNESCO. Dne 7. listopadu 2010 papež Benedikt XVI. vysvětil kostel a prohlásil jej za baziliku minor. Dne 19. března 1882, stavba Sagrada Família začala pod architektem Francisco de Paula del Villar. V roce 1883, kdy rezignoval Villar, Gaudí převzal funkci hlavního architekta a transformoval projekt svým architektonickým a inženýrským stylem, který kombinoval gotické a křivočaré secesní formy. Gaudí věnoval zbytek svého života projektu a je pohřben v kryptě. V době jeho smrti v roce 1926 byla dokončena méně než čtvrtina projektu.

Park Güell

Je systém veřejného parku složený ze zahrad a architektonických prvků nacházející se na kopci Carmel Hill v Barceloně. Carmel Hill patří do pohoří Collserola - Parc del Carmel se nachází na severní straně. Park Güell se nachází v La Salut, v barcelonské čtvrti Gràcia. S ohledem na urbanizaci Eusebi Güell přiřadil návrh parku Antoni Gaudí, renomovanému architektovi a tváři katalánské moderny. Park byl postaven v letech 1900 až 1914 a byl oficiálně otevřen jako veřejný park v roce 1926. V roce 1984 UNESCO prohlásilo park za místo světového dědictví pod dílem Antoniho Gaudího.

Alhambra

Je komplex paláce a pevnosti nacházející se ve španělské Granadě v Andalusii. Původně byla postavena jako malá pevnost v roce 889 n.l. na pozůstatcích římského opevnění a poté byla do značné míry ignorována, dokud nebyly její zříceniny renovovány a přestavěny v polovině 13. století nasridským emirem Mohammedem Ben Al-Ahmarem z emirátu Granada, který postavil svůj současný palác a zdi s mnoha krásnými a složitými detaily. To bylo přeměněno na královský palác v roce 1333 Yusuf I, sultán Granady.

Casa Milà

Populárně známá jako La Pedrera „Kamenolom“, odkaz na svůj nekonvenční drsný vzhled, je modernistická budova v Barceloně ve Španělsku. Byla to poslední soukromá rezidence navržená architektem Antonim Gaudím a byla postavena v letech 1906 až 1912.

La Rambla

Je ulice v centru Barcelony. Pěší ulice lemovaná stromy se táhne 1,2 km a spojuje Plaça de Catalunya v jejím středu s Památníkem Kryštofa Kolumba v Port Vell. La Rambla tvoří hranici mezi čtvrtími Barri Gòtic na východě a El Raval na západě. La Rambla může být přeplněná, zejména během vrcholné turistické sezóny. Jeho popularita u turistů ovlivnila charakter ulice, která se kompozičně přesunula do kaváren a suvenýrů. Rovněž trpěla pozorností kapsářů.

Casa Butlló

Je budova v centru Barcelony. Byl navržen Antonim Gaudím a je považován za jedno z jeho mistrovských děl. Rekonstrukcí dříve postaveného domu byl v roce 1904 přepracován Gaudí a poté byl několikrát zrekonstruován. Na projektu renovace se podíleli také Gaudího asistenti Domènec Sugrañes i Gras, Josep Canaleta a Joan Rubió.

Španělské ostrovy

Španělské ostrovy svou rozmanitostí a půvabnými místy se řadí mezi nejkrásnější ostrovy světa. Dále se země může chlubit svými překrásnými místy s kouzelnými plážemi, zajímavou přírodou a jedinečnou atmosférou.

Seznam nejnavštěvovanějších ostrovů:

 • Tenerife - je největší a nejlidnatější ostrov z osmi Kanárských ostrovů. Je to také nejlidnatější ostrov Španělska s rozlohou 2034,38 kilometrů čtverečních (785,48 čtverečních mil) a 917 841 obyvateli na začátku roku 2019, 43 procent z celkového počtu obyvatel Kanárských ostrovů. Tenerife je největší a nejlidnatější ostrov Makaronésie.

 • Fuerteventura - je v Atlantském oceánu a je součástí regionu severní Afriky, politicky součástí Španělska. Na 1659,74 kilometrech čtverečních (640,83 čtverečních mil) je po Tenerife druhým největším z Kanárských ostrovů. Na začátku roku 2019 měla Fuerteventura 116 886 obyvatel. V květnu 2009 jej UNESCO prohlásilo za biosférickou rezervaci. Jeho hlavním městem je Puerto del Rosario.

 • Gran Canaria - se nachází v Atlantském oceánu asi 150 kilometrů od severozápadního pobřeží Afriky a asi 1350 km od Evropy. [4] S rozlohou 1 560 km2 (602 čtverečních mil) a nadmořskou výškou 1 956 m (6 417 ft) v Morro de la Agujereada je Gran Canaria třetím největším ostrovem souostroví v oblasti i nadmořské výšce. Gran Canaria je také třetím nejlidnatějším ostrovem ve Španělsku po Tenerife a Mallorce.

 • Lanzarote - jeden z kanárských ostrovů u pobřeží západní Afriky spravovaný Španělskem, je známý svým celoročním teplým počasím, plážemi a vulkanickou krajinou. Skalnatá krajina národního parku Timanfaya byla vytvořena sopečnými erupcemi ve 30. letech 20. století. Cueva de los Verdes má jeskyně tvořené podzemní lávovou řekou. Na východním pobřeží letoviska Puerto del Carmen jsou obílené vily, pláže a potápěčská centra.

 • La Palma - stejně jako ostatní ostrovy souostroví Kanárské ostrovy, je ostrovem sopečného oceánu. Sopka se tyčí téměř 7 km (4 mi) nad podlahou Atlantického oceánu. K dispozici je silniční přístup z hladiny moře na vrchol ve výšce 2 426 m (7 959 stop), který je poznamenán výchozem skal nazývaným Los Muchachos („Páni“). Toto je místo observatoře Roque de los Muchachos, jednoho z předních astronomických observatoří na světě.

 • Baleárské ostrovy - jsou souostroví na západě Středozemního moře. Politicky je to provincie a současně i jedno ze 17 autonomních společenství Španělska. Ostrovy se skládají ze dvou skupin: vlastních Baleár (zahrnujících ostrovy Mallorca, Menorca a několik dalších menších ostrovů a ostrůvků, jako je Cabrera) a Pityuských ostrovů (zahrnujících ostrovy Ibiza, Formentera a několik ostrůvků). Největším z těchto ostrovů je Mallorca.

 • Mallorca - je největší ostrov na Baleárských ostrovech, které jsou součástí Španělska a nacházejí se ve Středomoří. Místní jazyk, stejně jako na ostatních Baleárských ostrovech, je katalánština, která je úředníkem španělštiny.

 • Menorca - je jedním z Baleárských ostrovů ve Středozemním moři patřících Španělsku. Jeho název je odvozen od jeho velikosti a kontrastuje s blízkou Mallorkou. Jeho největším městem a hlavním městem je Mahón (katalánsky: Maó [məˈo], španělsky: Mahón [maˈon]), východní strana ostrova, ačkoli Menorca není provincií a vytváří politickou unii s ostatními ostrovy v souostroví.

 • Ibiza - Je španělský ostrov ve Středozemním moři u východního pobřeží Španělska. Je to 150 kilometrů (93 mil) od města Valencie. Je to třetí největší z Baleárských ostrovů, autonomní společenství Španělska. Jeho největšími sídly jsou město Ibiza (katalánština: Vila d’Eivissa nebo jednoduše Vila), Santa Eulària des Riu a Sant Antoni de Portmany. Jeho nejvyšší bod, zvaný Sa Talaiassa (nebo Sa Talaia), je 475 metrů nad mořem.

 • Formentera - je vedle Ibizy jeden ze dvou hlavních ostrovů Pityuských ostrovů, tvořících součást španělského autonomního společenství Baleáry. Je přibližně 19 kilometrů dlouhý, má rozlohu 83 km² a asi 10 500 obyvatel. Ostrov je dosažitelný pouze lodí z ostrova Ibiza, proto ho navštěvuje relativně málo turistů. Ostrov je relativně plochý a všechna místa jsou snadno dosažitelná na kole.

Nejkrásnější pláže

 • La Concha Beach, San Sebastian - Pláž La Concha je městský břeh ve tvaru půlměsíce města San Sebastián, který se nachází v zátoce La Concha v Baskicku na severu Španělska. Název „Concha“ je dán jeho pozoruhodně pravidelným tvarem.

 • Playa de Las Catedrales, Galicia - Praia das Catedrais se nachází na severozápadním pobřeží Španělska. Je to název, který dal cestovní ruch Praia de Augas Santas. Pláž se nachází v obci Ribadeo v provincii Lugo na pobřeží Kantabric a leží asi deset kilometrů západně od města Ribadeo

 • Playa del Silencio, Asturias - Taková speciální pláž musí mít stejně zvláštní název. Proč se tomu říká Playa del Silencio? Ve skutečnosti je také známá jako Playa d’El Gavieiru, ale její běžnější název pochází z méně než malovaného. Působivé skalní masy působí jako přírodní parapet, chrání jej před vlnami a vytvářejí útočiště klidných a tichých vod. Pozemský ráj, kterého zůstalo jen málo a my ho musíme chránit.

 • Ses Illetes, Formentera, Balearic Islands - Ses Illetes se nachází severně od ostrova v přírodním parku Ses Salines a je považována za nejlepší pláž ve Španělsku a jednu z nejlepších pláží na světě v celosvětovém ročním žebříčku. Má velmi dlouhý jazyk jemného bílého písku. Díky svému bohatému podmořskému ekosystému a přirozenému prostředí byla pláž prohlášena za místo světového dědictví UNESCO.

 • Beaches of Sitges, Catalonia, Near Barcelona - Sitges je velmi oblíbenou destinací pro ty, kteří míří do Španělska na slunce a zábavu. I když je to jen malé městečko, jeho výběr ze sedmnácti pláží ve všech nenechává žádný prostor pro zklamání při plánování aktivit, které můžete v Sitges dělat během pobytu zde.

 • Nerja, Costa del Sol, Andalusia - je obec na pobřeží Costa del Sol v provincii Málaga v autonomním společenství Andalusie v jižním Španělsku. Je součástí comarca La Axarquía. Nachází se na jižním pobřeží Středozemního moře, asi 50 km východně od Málagy.Pod muslimskou vládou byl její název Narixa, což znamená „bohatý zdroj“ a je původem současného názvu.

 • La Barrosa, Chiclana de la Frontera, Cádiz - K bitvě u Chiclany a La Barrosy údajně došlo na Playa de la Barrosa, což představuje důležitý milník ve španělské válce za nezávislost.

 • Tarifa, Cádiz, Andalusia - Tarifa je španělská obec v provincii Cádiz v Andalusii. Nachází se na nejjižnějším konci Pyrenejského poloostrova a je známá především jako jedna z nejoblíbenějších destinací pro windsporty na světě. Tarifa leží na pobřeží Costa de la Luz a přes Gibraltarský průliv směrem k Maroku.

 • Gandia, Costa Blanca, Valencia - Od roku 2020 je Gandia jedním z největších pobřežních měst ve Španělsku s populací přes léto přes 200 000 a centrem obchodu a cestovního ruchu ve svém regionu. K dispozici jsou dvě hlavní zóny, Gandia City, která má všechny historické památky, obchodní aktivity a nakupování, a Gandia beach, kde jsou během letní sezóny využívány apartmány a letní rezidence. Bary a noční kluby jsou soustředěny na pláži. Jak je pro Španělsko obvyklé, noční život začíná až po půlnoci.

 • Playa de los Peligros & Playa de la Magdalena, Santander - Pláž se nachází v městském jádru města Santander, vedle pláže a poloostrova Magdalena, V jeho blízkosti se nachází Cantabrianské námořní muzeum.

Co dál vědět o Španělsku

Víte vše pro cestu do Španělska? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku