Španělsko je země s mnoha aktivitami a krásnou přírodou – od vodních sportů, jako je windsurfing, potápění, vodní lyžování a plavba ve člunech, přes jízdu na koních, golf, tenis až po nákupy starožitností, umělých perel či krajek. Španělsko se může chlubit také zábavou, kulturou, jako jsou býčí zápasy, karneval či Flamenco festival. Turisty také okouzlí krásné pláže, čisté moře, rozmanitá příroda a chutná gastronomie.

Základní informace o Španělsku

Turistické vízum

Vízum není vyžadováno.

Celoročně

Počasí je k cestování vhodné celý rok. Je třeba počítat s většími teplotami

Euro

Kurz se pohybuje okolo 26.5 Kč za 1 EUR

Letenky

Nejlepší ceny letenek.

Proč jet do Španělska

Uvádíme 10 důvodů pro návštěvu Španělska.

Poznejte jejich jídlo - tapas

Tapas je výbornou chuťovkou a najdete ji na každém rohu. Obyčejně se tapas servírují doprostřed stolu, což umožňuje, aby jeden host ochutnával z talíře toho druhého a s přáteli či rodinou tak sdílel nejen chuťové zážitky.

Býčí zápasy: Sport nebo tradice

Jedná se o velice kontroverzní téma. Je důležité zůstat nestraníky a necháváme jen na vašem posouzení, zda býčí zápasy považujete za barbarskou krvavou zábavu, nebo spíše za uměleckou disciplínu a tudíž i nedílnou součást španělského kulturního dědictví.

První zmínky této tradice najdeme už ve starověku. Do Španělska se zápasy dostaly z Říma kde jejich oblíbenost byla v gladiátorských hrách.

Řada Španělů dodnes považuje vyšňořené zápasníky s býky za celebrity, které si zaslouží uznání a obdiv. Ve Valencii v polovině března je zahájení toreadorské ohnivé sezony slavnosti Las Fallas.

Architektura

Mezi slavná architektonická díla neodmyslitelně patří Sagrada Família od Antonia Gaudího. Třeba v Madridu, v parku Parque del Oeste, můžete ocenit půvab starověkého egyptského chrámu Debod, jenž byl nejprve rozebrán a pak v Madridu znovu složen.

Flamenco

Tanci zvanému Flamenco Španělé věnují velké množství času a řadí se mezi symboly země. O Španělech je známo, že milují jídlo, zpěv, hudbu, tanec a dávají své emoce najevo.

Dokáží projevit svůj smutek.Jejich temperament se odráží na energickém jihošpanělském flamencu, tanec plný pohybu, důrazu, temperamentu, kterým dokáží projevit svůj žal. V případě, že máte chvilku, přihlaste se na kurz flamenca přímo ve Španělsku. Pokud chcete jen vzdáleně pozorovat, zastavte se v madridské restauraci Corral de la Morería, kde Vám zatančí nejlepší tanečnice Španělska.

Nejlepší restaurace

Španělské lahůdky a všechny jejich tradiční dobroty nemají chybu, okamžitě si je oblíbíte. Gastronomie patří k těm nejlepším a nejstarším po celém světě.

V roce 2013 byla restaurace El Celler de Can Roca v Gironě označena nejlepší restaurací, velkou zásluhu mají majitelé a jejich pohostinnost.

Tou nejstarší restaurací na světě, zvanou Sobrino de Botin, jejíž historie sahá až do roku 1725, se hrdě prezentuje Madrid. Vše, co tady ochutnáte, je silně návykové. Co třeba vyzkoušet fazolové lusky s jamón iberico, španělskou šunkou vyráběnou ze speciální rasy černých prasat iberských?

Pláže na všechny způsoby, které si každý zamiluje

Pláže se vyznačují svojí pestrostí a osobitým půvabem. Každá pláž má svoje kouzlo a můžete prožít tak jeden den na liduprázdné pláži a druhý den koukat na konsternující útesy. Zkušení cestovatelé Vám zajisté doporučí navštívit Fuerteventuru. I přesto, že ostrov nemá velkou rozlohu, nachází se zde přes 150 pláží. Každý den můžete prožít proto jinak. Ráno tak můžete nabírat síly na písečné pláži a koupat se v tyrkysové vodě a večer si zadovádět na divoké pláži sevřené v náruči skalisek čnících nad břehem.

Pokud nechcete opustit Španělsko a nevadí Vám přeplněné pláže, navštivte Barcelonu.

Pláže města patří k nejkrásnějším na světě.

Evropa - Vydejte se s námi na dovolenou
Hledat

Nabízíme ještě levnější letenky a ubytování..

#Dějiny
Flymeto - Španělsko, poznejte jejich jídlo
Flymeto - Španělsko, poznejte jejich jídlo - Tapas
Flymeto - Španělsko, poznejte jejich jídlo - Paella
Flymeto - Španělsko, Architektura - Sagrada Familia
Flymeto - Španělsko, Architektura - Sagrada Familia
Flymeto - Průvodce po Španělsku
Flymeto - Průvodce po Španělsku
Flymeto - Průvodce po Španělsku
Proč vycestovat do s námi?
 1. Hledáme nové možnosti poznání prostřednictvím cestování.
 2. Garance nejlevnějšího nákupu.
 3. Generátor nejlevnějších letenek.
 Pohodlné hledání 500 milionů letů do 10s 1.5 milionů hotelů do 10s

Oslavy ve stylu rajčatových bitek a útěk před býky

Španělé se sice potýkají s vysokou nezaměstnaností a dlouhodobě bojují s krizí, to jim ale nevzalo chuť se pořádně bavit, oslavovat, smát se a prožívat příjemné okamžiky. Jen málokde na světě zažijete tak velkolepé oslavy jako právě tady.

Chcete-li prožít něco netradičního, vsaďte na rajčatovou bitvu ve španělském stylu. La Tomatina se koná již od roku 1945. Každou poslední srpnovou středu, na svátek svatého Ludvíka, se mezi natěšenými účastníky v městečku Buñol nedaleko Valencie rozprskne na 120 tun rajčat.

Milovníci adrenalinu mají zase na svém seznamu zahrnut útěk před býky historickými ulicemi Pamplony. Ten je nedílnou součástí slavností svatého Fermína.

Životní styl trochu na jiný způsob

Ráno co ráno vybíháte ze dveří s prázdným žaludkem a s pocitem, že vás čeká další náročný den plný stresu a hromady úkolů? Pokud se v tom popisu poznáváte, zkuste se inspirovat přímo u Španělů. Některé věci prostě nelze uspěchat a je potřeba si na ně vyhradit dostatek času.

Rodinně založení Španělé jsou zvyklí stolovat společně a to nejen o víkendu. S oblibou si povídají o všem možném a u stolu vždy panuje dobrá nálada. V neděli jsou obchody zavřené a rodiče tak své děti na místo obchodních center berou do cukráren, do parku nebo na třeba pláž. Stejně tak je běžné, že se u kávy a zákusku potkávají všechny generace. Prarodiče si tak užijí svých vnoučat a rodiče zase mají víc času jen pro sebe.

Romantická města - Madrid a Barcelona

Patříte mezi ty, které baví prodloužené víkendy v evropských metropolích? A v Madridu nebo Barceloně jste už byli? Že ne? Pak je ten nejlepší čas to napravit. Do Barcelony se vydejte zjistit, proč se jí přezdívá katalánský klenot Středozemí. S otevřenou náručí přivítá všechny milovníky historie, kultury, slunění na pláži i vyznavače netradiční architektury a designu.

Také na Madridu je báječné, jak se tu mísí vše, co je nezbytné k prožití skvělé dovolené. Dobré jídlo, bohatý noční život, památky, umění, spousta parků, útulných zákoutí, příjemní lidé. Chvíli můžete obdivovat výkvět evropského malířství v galerii Prado, chvíli zase jen tak lelkovat v parku oddechu Retiro, kde nechybí královská umělá jezera ani křišťálový palác.

Muzea

Za špatného počasí vám poskytne útočiště některé z mnoha španělských muzeí a galerií. Podobně jako i ostatní evropské země se pyšní řadou světoznámých galerií a v nich umístěných uměleckých sbírek. V Madridu se zaměřte na Národní muzeum Prado, jež patří mezi nejvýraznější světové galerie. Opravdovým klenotem samotného muzea jsou vybrané triptychy Hieronyma Bosche. Ten nejznámější nese jméno Zahrady pozemských rozkoší.

V Barceloně se za uměním chodí do Picassova muzea, jež sídlí v krásném historickém paláci a ukrývá nejranější obrazy tohoto tvořivého génia. Esteticky dvojí hru s vámi sehraje Guggenheimovo muzeum moderního umění v baskickém Bilbau. Může vám připadat buď jako loď, nebo třeba jako ryba bez hlavy.

Hlavní město Španělska

Madrid je hlavní a největší město Španělska. Populace města je téměř 3,2 milionů obyvatel a v metropolitní oblasti žije kolem 6,3 milionů lidí. Jedná se o třetí největší město v Evropské unii, po Londýnu a Berlínu, a madridská metropolitní oblast je třetí největší v Evropské unii, po Paříži a Londýnu. Město zaujímá celkovou rozlohu 604,3 km².

Město leží na řece Manzanares a nachází se jak v centru Španělska, tak i v centru Madridského autonomního společenství, které se skládá z vlastního Madridu, z jeho aglomerace a okolních měst a vesnic. Toto společenství sousedí se společenstvími Kastilie a León a Kastilie-La Mancha. Jakožto hlavní město, sídlo vlády a sídlo španělského krále, je Madrid zároveň politickým, ekonomickým a kulturním centrem Španělska. Současnou starostkou města je Manuela Carmena z Ahora Madrid.

V Madridu sídlí vrchní vedení mnoha organizací: Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO), která spadá pod OSN, Organizace ibero-amerických států (OEI), PIOB či SEGIB. Město je také centrem mezinárodních regulátorů španělského jazyka: vedení Španělské královské akademie (RAE) či Instituto Cervantes.

I když Madrid disponuje moderní infrastrukturou, mnoho jeho historických čtvrtí a ulic si stále zachovává svůj původní vzhled a specifickou náladu. Mezi přední madridské pamětihodnosti patří Královský palác (Palacio Real), Královské divadlo, park Buen Retiro, budova Národní knihovny, řada galerií a muzeí, jako např. Museo del Prado, Museo Reina Sofía či muzeum moderního umění Museo Thyssen-Bornemisza. Symbolem města se staly palác a fontána na náměstí Plaza de Cibeles.

TIP

V Madridu rovněž sídlí dva světoznámé fotbalové kluby Real Madrid a Atlético Madrid.

Doprava v Madridu

Páteřním dopravním prostředkem městské hromadné dopravy je metro, které obsluhuje nejen oblast hlavního města, ale i jeho metropolitní území. Doplňkovou dopravou je autobusová doprava, která je provozována i v noci. Historicky byly v Madridu provozovány také tramvaje a ještě dříve také omnibusy.

Město má tři městské dálniční okruhy – M30, M40 a M50, doplněné o jihovýchodní půlkruh M45. Ty jsou dále spojeny různými radiálními komunikacemi. Kromě individuální dopravy je časté využívání taxi.

Ve městě se nachází mezinárodní letiště Adolfa Suáreze (MAD, LEMD) a letiště Cuatro Vientos (LECU). Nedaleko města se nacházejí vojenské letecké základny Getafe a Torrejón.

Životní prostředí

Madrid je město s největším počtem stromů na obyvatele a nachází se zde nejdelší stromořadí na světě po Tokiu. Ve stromořadí je 248 tisíc stromů. Od roku 1997 se zeleň rozrostla o 16 %. V současnosti tvoří zeleň 8,2 % Madridu.

Geografie a klima

Město Madrid leží v geografickém středu Pyrenejského poloostrova. Město má souřadnice 40° 26' s. š. 3° 41' z. d. a jeho průměrná nadmořská výška je 667 m. Madridské klima je kontinentální-středomořské a je silně ovlivněno městskými podmínkami.

Zimy jsou chladné, s teplotami pod 4–5 °C, časté mrazy a občas sněží. Léta jsou horká s průměrem kolem 24 °C v červenci a srpnu, někdy s maximy nad 35 °C. Roční teplotní rozsah je vysoký (19 stupňů) z důvodu velké vzdálenosti od moře a nadmořské výšce (kolem 600 m). Roční úhrn srážek je vyšší než 400 mm.

Sochařství v Madridu

Madridské ulice jsou učiněným muzeem venkovního sochařství. Mnoho částí parku Buen Retiro je krásnou sochařskou scenérií, především díky památníku Alfonse XII. a soše Fuente del Ángel Caído.

Sport

Fotbalové týmy

 • Real Madrid
 • Atlético Madrid
 • Getafe CF
 • Rayo Vallecano
 • Real Madrid Castilla

Vlajka Španělska

Vlajka Španělska obsahuje tři vodorovné pruhy, které mají barvu červenou, žlutou a červenou v poměru (1:2:1) odvozená z aragonského znaku.

Podle krále Karla Lysého (848–877) po boji s Maury ponořil prsty do krve svého zraněného spojence, aragonského hraběte Wilfreda I. a otřel je o jeho doposud prázdný štít; tak vznikl znak.

Nad čtvrceným štítem leží královská koruna a po obou stranách se tyčí Herkulovy sloupy, reprezentující Gibraltar a Ceutu. Velmi zajímavé jsou červené stuhy omotávající oba sloupy s devizou Plus ultra (=ještě něco dále). Původní nápis zněl totiž Non plus ultra (=dále už nic). Předpokládalo se, že za Gibraltarem už není jiná země. Vlajku Španělka známe v této podobě od roku 1981. Kód státu je ES.

Původ současné vlajky Španělska je námořní prapor z roku 1785, Pabellón de la Marina de Guerra za Karla III Španělska. To bylo vybráno Charlesem III mezi 12 různých vlajek navržených Antonio Valdés y Bazán (všechny navrhované vlajky byly představeny na výkresu, který je v Námořním muzeu v Madridu).Vlajka zůstala zaměřena na moře po většinu z následujících 50 let, letěla nad pobřežními pevnostmi, kasárnami a jiným námořním majetkem. Během poloostrovní války byla vlajka také nalezena na námořních plucích bojujících ve vnitrozemí. Teprve v roce 1820 byla první španělská pozemní jednotka (La Princesa regiment) vybavena jednou a teprve v roce 1843 byla španělská královna Isabella II oficiální.

V průběhu 19. a 20. století zůstalo barevné schéma vlajky beze změny, s výjimkou období druhé republiky (1931–1939); jediné změny se soustředily na erb.

Počet obyvatel

K 1. lednu 2019 mělo Španělsko celkový počet obyvatel 47 007 367, což představuje 0,59% nárůst od roku 2018. Fakta CIA (2011) uvádí rasový popis „složeného typu středomořských a severských“ pod „etnickými skupinami“ namísto obvyklého rozdělení etnického složení. To odráží vznik moderního Španělského království narůstáním několika nezávislých iberských říší, jako jsou León, Kastilie, Navarra, Aragonská koruna a Granada.

Populace Španělska dosáhla vrcholu v roce 2012, a to 47 218 216 lidí. Oficiální populace Španělska klesla o 206 000 na 47,1 milionu, hlavně kvůli návratům přistěhovalců domů v důsledku důsledků evropské hospodářské a fiskální krize. Hustota obyvatelstva na 91,4 obyvatel na kilometr čtvereční (237 / sq mi) je nižší než ve většině západoevropských zemí. Nejvíce hustě obydlené oblasti leží s výjimkou hlavního města Madridu kolem pobřeží.

V poslední čtvrtině století došlo k dramatickému poklesu porodnosti. Míra porodnosti ve Španělsku 1,47 (počet dětí, které bude mít průměrná žena během svého života) je nižší než průměr EU, ale od konce 90. let každý rok stoupá. Míra porodnosti stoupla za 10 let z 9,10 porodů na 1000 lidí za rok v roce 1996 na 10,9 v roce 2006.

Španělsko nemá oficiální náboženství. Španělská ústava z roku 1978 zrušila římskokatolickou církev jako oficiální státní náboženství, přičemž uznala roli, kterou hraje ve španělské společnosti. Jak 2018, 68.5% populace definovalo sebe jako katolík, 26.4% jako non-věřící nebo ateisté, a 2.6% jiná náboženství. Mezi věřícími 59% tvrdí, že téměř nikdy nechodí do žádné náboženské služby, naopak 16,3% navštěvuje jednu nebo více náboženských služeb téměř každý týden. Praktická sekularizace je silná a většina, obzvláště ti mladších generací, ignoruje náboženské doktríny v otázkách, jako je předmanželský sex, sexuální orientace nebo antikoncepce.

Svátky ve Španělsku

Státní svátky slavené ve Španělsku zahrnují směs náboženských (římsko-katolických), národních a regionálních zachovávání. Každá obec může mít maximálně 14 svátků ročně; maximálně devět z nich je vybráno národní vládou a nejméně dva z nich jsou vybíráni místně.

Pokud dojde v neděli k jednomu z „státních svátků“, mohou si regionální vlády - autonomní společenství Španělska - vybrat alternativní svátek nebo si mohou vybrat místní úřady. V praxi, s výjimkou svátků připadajících na neděli, si regionální vlády mohou vybrat až tři svátky ročně; nebo si mohou vybrat méně, aby umožnily více možností na místní úrovni.

Puente (most) je někdy dělán mezi víkendy a svátky, které padají v úterý nebo čtvrtek. Puente pak vytvoří dlouhý víkend.

Ceuta a Melilla, obě autonomní města Španělska, vyhlásily od roku 2010 muslimský svátek Eid al-Adha nebo Svátek oběti za oficiální státní svátek. Bylo to poprvé, kdy byl ve Španělsku oficiálně slaven nekřesťanský náboženský festival od doby Reconquista

Čas ve Španělsku

Španělsko má dvě časová pásma a dodržuje letní čas. Španělsko používá hlavně středoevropský čas +01:00 GMT a středoevropský letní čas +02:00 GMT v poloostrovním Španělsku, na Baleárských ostrovech, Ceutě, Melille a plazas de soberanía. Na Kanárských ostrovech je časové pásmo západoevropský čas 00:00 GMT a západoevropský letní čas +01:00 GMT. Letní čas je pozorován od poslední neděle v březnu 01:00 GMT do poslední neděle v říjnu 01:00 GMT v celém Španělsku.

Španělsko používalo greenwichský střední čas ±00:00 UTC před druhou světovou válkou, s výjimkou Kanárských ostrovů, které používaly -01:00 GMT před tímto datem.

Měna ve Španělsku

Aktuální měnou od roku 2002 je euro. Španělská peseta (₧) byla oficiální měnou Španělska roku 1869 do 1. ledna 2002. Spolu s francouzským frankem obíhala v Andoře, která neměla jako zákonné platidlo vlastní národní měnu.

Ceny ve Španělsku

Ceny Španělsko 2020 - Potraviny, nápoje, jídlo a dovolená ve Španělsku

RestauraceEUR
Grilované kuře1897.4
Jídlo v lepší restauraci o třech chodech48519
Jídlo v levné restauraci25510
Menu ve Fast Foodu2048
Míchaný nápoj1536
Obyčejná večeře v restauraci25510
Pivo z dovozu - 0.33 l láhev642.5
Chléb 500 g261

Zajímavosti o Španělsku

Ne všichni Španělové jsou rodilými mluvčími (kastilštiny) španělštiny. Ve Španělsku jsou čtyři úřední jazyky - kastilština, katalánština, baskičtina a galicijština, tři neoficiální regionální jazyky - asturština, aragonština a aranština a několik dalších dialektů.

 • Španělé mají zcela odlišný životní rytmus než ostatní Evropané. Obvykle mají oběd od 13:00 do 15:00 a večeři kolem 22:00.
 • Španělská kultura velmi ovlivnila moderní umění od pozdních 1800s, s umělci jako Antoni Gaudí (Art Nouveau), Pablo Picasso (expresionismus, kubismus, surrealismus), Joan Miró (surrealismus) a Salvador Dalí (surrealismus).
 • Flamenco ve skutečnosti není tanec; je to hudební styl, který v něm někdy tančí.
 • Každý rok cestuje do Španělska 58 milionů turistů, což z něj činí čtvrtou nejnavštěvovanější zemi na světě.
 • Španělsko je známé svými živými festivaly, včetně San Fermína („běh býků“) v Pamploně a Tomatiny („rajská bitva“) v Buñolu.
 • V La Tomatina je obvykle hozeno více než 150 000 rajčat.
 • Oficiální název Španělska je „Španělské království“.
 • Národní hymna Španělska nemá žádná slova.
 • Ve Španělsku neexistují žádné zákony o veřejné nahotě.
 • 43% světové produkce olivového oleje se provádí ve Španělsku.
 • Od roku 2008 do roku 2013 byl španělský národní fotbalový tým jmenován FIFA týmem roku.
 • Španělsko vyhrálo svůj první fotbalový titul na Světovém poháru v roce 2010, díky čemuž se tato země stala 8. zemí, která kdy vyhrála.
 • Zubní víla je ve Španělsku pouhý hlodavec, který se označuje jako Ratoncito Pérez.
 • Naše oblíbené ze všech zajímavých faktů o Španělsku - přestávky, volný čas a siestas jsou obrovskou součástí každodenní španělské kultury.
 • Španělsko bylo třetím nejoblíbenějším turistickým cílem na světě v roce 2013 (po Francii a USA).
 • Don Quixote, slavná kniha španělského autora Miguela de Cervantese v roce 1605, byla v roce 2002 vybrána panelem nejlepších autorů za „nejvýznamnější knihu všech dob“.
 • Tradičně máte ve Španělsku dvě příjmení - první příjmení od vašeho otce a druhé od matky.
 • Španělé slaví Nový rok tím, že jedí jeden hroznový se svou rodinou za každý zvonek hodin.
 • Pero se považuje za původ ve Španělsku asi před 1 400 lety.
 • Ve Španělsku je méně manželství než v kterékoli jiné zemi EU, s výjimkou Švédska.
 • Míra rozvodovosti ve Španělsku je 17% (relativně nízká ve srovnání s více než 50% v EU nebo USA)

Důležité kontakty

Kam zavolat v případě nouze ve Španělsku? Záchranná služba, hasiči, policie : 112

Telefonní předvolba Španělska je +34.

Kontakty na velvyslanectví České republiky v Madridu:

Adresa:

Velvyslanectví České republiky
Avenida Pío XII, 22-24, 28016 Madrid

Telefon: +34 91 353 1897

E-mail: consulate_madrid@mzv.cz

Další kontakty najdete na stránkách https://www.mzv.cz/madrid

Co dál vědět o Španělsku

Víte vše pro cestu do Španělska? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku