Letenky

Odkud

PRG (PRG)   VIE (VIE)

Kam

Kigali (KGL)

Odlet

Cestující

2

Vánoční trhy

Rwanda: země tisíce kopců

Od: #flymeto   |   18. července 2019

Mačety, granáty, statisíce obětí. Takové obrázky ze Rwandy obletěly v roce 1994 svět a dodnes tvoří základní povědomí většiny z nás o této zemi. Jenže jak by se třeba nám Čechům líbilo, kdyby nás zbytek světa pořád posuzoval podle vlády komoušů, které odzvonilo skoro před třiceti lety?

Rwanda, které se přezdívá Země tisíce kopců nebo také Švýcarsko Afriky, je především krásné místo, na africké poměry navíc opravdu bezpečné. A také čisté. Na odpadky válející se na ulici tu prakticky nenarazíte. Ve Rwandě není problém najít solidní ubytování, v posledních letech zde vyrostly nové asfaltové cesty a v každém malém krámku můžete koupit SIM kartu s kreditem pro připojení k internetu.

Flymeto - Thousandsanimals | istockphoto.com

Flymeto - Rwanda: země tisíce kopců

Na kratší vzdálenosti se vyplatí jezdit moto taxíkem. Nepanikařte, když vás obklopí gang motorkářů, kteří na vás budou trochu vyzývavě najíždět. Prostě si někoho vyberte, usmlouvejte cenu, která se vám bude zdát rozumná a můžete vyrazit na cestu. Pokud motorka projíždí daleko od vás, nahlas zahvízdejte, zamávejte a za chvíli jedete.

Flymeto - Michal Varga | xovafilm.cz

Flymeto - Michal Varga | xovafilm.cz

Flymeto - Michal Varga | xovafilm.cz

Flymeto - Robert Ford | istockphoto.com

Flymeto - Byrdyak | istockphoto.com

K přepravě na delší vzdálenosti slouží většinou autobusy, které na nádraží čekají, než se naplní cestujícími. Co znamená naplní uvidíte sami, ale připravte se na opravdu blízká setkání s místními obyvateli. Na obsazení autobusu usilovně pracují naháněči, kteří na celé kolo vyřvávají jméno cílové destinace, nebo vás taky tahají za rukáv k autobusu. Nelekejte se proto, když vás na autobusáku obklopí dav lidí, kteří budou všemožně pořvávat – pořvávejte na ně s úsměvem zpátky, ideálně jméno místa, kam chcete jet a nebojte se, dojedete. Kam ale jet?

Největším lákadlem Rwandy jsou určitě zdejší horské gorily zvyklé na přítomnost lidí. Strážci národního parku Volcanoes je denně sledují, a proto tu máte téměř stoprocentní šanci na setkání s našimi chlupatými příbuznými. Každá sranda něco stojí, ale v tomto případě cena moc vtipná není – připravte si 1 500 dolarů a výlet za gorilami zabookujte co nejdéle dopředu. Určitě nechcete letět až do Rwandy a na místě zjistit, že se na žádný gorilí track nevejdete.

Levnější alternativou pro milovníky přírody je národní park Akagera, kde můžete mimo jiné vidět slony, lvy, nebo žirafy. Jo a všude kolem opravdu uvidíte asi tisíc kopců, z nichž některé jsou aktivní vulkány. Ve městě Gisenyi například můžete po setmění pozorovat rudou záři sálající z kráteru sopky Nyiragongo tyčící nad potemnělými ulicemi. Garantuju vám, že na takový zážitek se hned tak nezapomíná.

Pacův tip

Bezpečnost a pořádek ve Rwandě mají i odvrácenou stranu mince. Ve Rwandě vládne autoritářský režim prezidenta Paula Kagameho, jehož političtí odpůrci čas od času prostě zmizí a už je nikdy nikdo nespatří. Režim je navíc podezíraný z financování ozbrojených guerill v sousední Demokratické republice Kongo. Svět ale není černobílý a Kagamemu se musí nechat, že značnou část mezinárodní pomoci, kterou Rwanda obdrží, skutečně investuje do rozvoje země. Nicméně se snažte s místními příliš nezapřádat hovory o politice, mohli byste je nechtěně dostat do vážných problémů.


comments powered by Disqus