Rusko je světovou velmocí, je největší zemí na světě. Leží v Evropě a Asii. Od Severní Ameriky ji odděluje úzký Beringův průliv. Krajina Ruska je většinou rovinatá, vyšší hory jsou jen Elbrus a pak na Sibiři, na východ od Leny. Vedle Rusů, kteří jsou největším slovanským národem je jich přes 110 milionů, zde žijí i další národy a národnosti, z nichž nejvíc je Tatarů a Ukrajinců.

Dějiny Ruska jsou úzce spjaty s dějinami východních Slovanů a jsou doloženy od roku 862. Z malého moskevského knížectví se díky expanzivním výbojům ruských carů v minulém tisíciletí stala obrovská říše. Tím, že do ní patří rozlehlá a jen velmi řídce osídlená Sibiř, je hustota obyvatel značně nízká. Většina obyvatel Ruska sídlí v evropské části.

Tím, jak je Rusko rozlehlé, tak tím je bohatá jeho nabídka přírodních zajímavostí a atraktivních míst. Vedle toho je zde množství památek, které souvisejí jak s ruskými cary a jejich životem, tak i s mnoha významnými světově uznávanými umělci – architekty, skladateli, spisovateli, malíři apod.

Dříve, za bývalého režimu, se říkalo: nebyl jsi v Rusku a není ti 60, tak nemůžeš radit. A skutečnost, že někdo byl v Rusku, to už znamená, že viděl a možná pochopil to, co mnohým vůbec nebylo a není zřejmé. Vyplývalo to a dosud vyplývá z obrovských kontrastů, které jsou v této zemi. Je to jaderná velmoc, která měla svého prvního kosmonauta, a přitom tam mnoho lidí tře bídu s nouzí a dovolává se pomoci od svého prezidenta, stejně jako se kdysi chudí mužici dovolávali pomoci od báťušky cara.

Základní informace

Turistické vízum

Vízum je vyžadováno

Celoročně

Počasí je k cestování vhodné celý rok

Rubl

Kurz se pohybuje okolo 3.30 Kč za 1 rubl

Letenky od 4tis. Kč

Cena letenky z Prahy

Proč jet do Ruska

Průvodce Ruskem má stejně nesnadnou roli, jako by měl průvodce po USA nebo Číně. Prostě – všeho je moc. Návštěvník by si měl rozmyslet, co chce vidět – chce získat jen přehled, nebo si podrobněji projet vybraná místa? Ten, kdo v Rusku nikdy nebyl, by měl začít s první výše uvedenou možností – navštívit nejvýznamnější města, nejdůležitější a nejznámější památky a pak se rozhodnout, co by chtěl ještě vidět. Jsou tam toho spousty.

Hlavní město Ruska

Hlavním a nejvíce významným městem Ruska je Moskva. Moskva leží na řece Volze v evropské části Ruska a je sídlem ruského prezidenta, vlády a mnohých světových kulturních institucí. Je zde mnoho univerzit, sídla všech významných ruských firem a zastoupení téměř všech světových obchodních společností. Návštěvník tady najde hodně zajímavých kulturních památek, muzeí, galerií, ale také hodně možností, jak se pobavit, dobře najíst a napít.

Státy Ruska

Rusko je federativní republika, jednotlivými subjekty jsou republiky, oblasti kraje, federální města a autonomní oblasti.

Seznam republik:

 • Adygejsko
 • Altaj
 • Baškortostán
 • Burjatsko
 • Dagestán
 • Ingušsko
 • Kabardsko-Balkarsko
 • Kalmycko
 • Karačajevsko-Čerkesko
 • Karélie
 • Komi
 • Marijsko
 • Mordvinsko
 • Sacha
 • Severní Osetie-Alanie
 • Tatarstán
 • Tuva
 • Udmurtsko
 • Chakasie
 • Čečensko
 • Čuvašsko

Republiky v nynější podobě vznikly jako územní celky, které víceméně pokryly životní prostor té které národnostní menšiny. Jejich vznik je zakotven v ruské ústavě, která jim zajišťuje právo na vlastní úřední jazyk, parlament a ústavu. Ostatní subjekty Ruské federace jsou určeny spíše administrativně bez ohledu na národnostní složení.

Vlajka Ruska

Současná podoba vlajky je z roku 1993. Má 3 pruhy vlajky - zhora červená - modrá - bílá, které představují stálost, mír a energii..

Počet obyvatel Ruska

V Rusku žije přes 146 milionů obyvatel. Rusové tvoří 80 % obyvatelstva. Další složení menšinových obyvatel tvoří: Tataři, Ukrajinci, Baškirové, Čuvaši, Čečenci, Arméni, Avarové, Mordvinci, Kazaši a Němci.

Svátky na Ruska

  1. až 5. Ledna - Novoroční svátky jsou
  1. ledna - Ortodoxní vánoce
  1. února je svátek Den obrany vlasti,
  1. března Mezinárodní den žen,
  1. května Svátek práce,
  1. května Den vítězství nad fašismem
  1. června Národní den
  1. listopadu Den jednoty

Znak Ruska

V červeném poli je zobrazen zlatý dvouhlavý orel se třemi korunkami, jablkem a žezlem, který má v bílém štítu jezdce na koni, který zabíjí draka.

Posun času

V Rusku je 10 časových zón a to proto, že země je značně rozsáhlá a délkový rozsah je 171°, což odpovídá časovému rozdílu mezi nejvýchodnějším a nejzápadnějším cípem území 11,4 hodin. Čas zón ale není přesně dán časovým pásmem, vzhledem k jeho příslušné zeměpisné délce, a vesměs se oproti němu předbíhá, místy až o dvě hodiny. Oproti České republice je např. v Moskvě o 2 hod. více.

Měna v Rusku

Národní měnou je v Rusku rubl, který má 100 kopějek. Současné mince mají hodnoty mince 1, 5, 10, 50 kopějek a 1, 2, 5 a 10 rublů.

Bankovky jsou tisknuty v nominálních hodnotách 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 a 5000 rublů. Bankovky 5 a 10 rublů jsou již postupně stahovány z oběhu a nahrazovány mincemi o stejné nominální hodnotě.

Ceny v Rusku

Ceny se na různých místech Ruska liší, obecně je tam o trochu dráže než u nás. Velmi drahá je Moskva. Levné jsou na tržišti ryby a zelenina. Ceny jsou však velmi kolísavé kvůli nestabilnímu kurzu. V Rusku narazíme na levnější potraviny než u nás, ale za to oblečení nebo drogérie je dražší.

Vízum do Ruska

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Více informací na stránkách ministerstva

https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/rusko/cestovani/other.html

Ano, pro cestu do Ruska si musíme z Čech zařídit vízum, které se vyřizuje v Praze na ambasádě, v Brně na Ruském vízovém centru nebo v Karlových Varech na Generálním konzulátu ruské federace. Jedná se poměrně o složitý proces a je potřeba mít aktuální informace pro poskytnutí víza. Budete potřebovat s sebou fotografii, platné cestovní pojištění, cestovní doklad a pár dalších náležitostí. Turistické i cestovní vízum lze samozřejmě zařídit i online například přes www.vizumdoruska.cz nebo na stránkách https://travelrussia.su/en/ https://visatoruss.com/ , kde najdete i další informace, které pro získání Víza je potřeba doložit.

Zajímavosti o Rusku

 • Rusko je o 1,5 milionů km2 na rozlohu větší než planeta Pluto
 • Žije zde o 9 milionů více žen než mužů
 • V nejužším bodu je Rusko vzdálené od USA pouhé 4 km
 • Rusko omývá celkem 13 různých moří
 • 77% rozlohy Ruska tvoří Sibiř

Bezpečnost

V Rusku je oproti nám mnohem větší kriminalita. V reálném životě to však tolik nepocítíte. Nemusíte mít velké obavy. Pokud se vám některé místo nebude líbit, nechoďte tam. V každé cizí zemi je potřeba být trochu obezřetnější. Místní na turisty nereagují negativně. Spíše si vás nebudou všímat, nebo se vám budou snažit pomoci. Obecně je známé, že v se Rusku pije hodně alkoholu. Pokud tedy narazíte na opilého Rusa, vyhněte se mu a nepouštějte se s nimi do debaty.

Směrem na venkov kriminalita i riziko okradení výrazně klesá.

Důležité kontakty

Kam zavolat v případě nouze v Rusku?

 • Hasiči: 01
 • Policie: 02
 • Záchranná služba: 03
 • Hlášení úniku plynu: 04
 • V Rusku funguje univerzální číslo první pomoci 112 na kterém se domluvíte i anglicky. Pokud však zavoláte konkrétní službu, bude pomoc rychlejší.

Telefonní předvolba Ruska je +7

Kontakty na velvyslanectví České republiky v Moskvě:

Adresa:

Velvyslanectví České republiky Julia Fučíka (Юлиуса Фучика) 12/14, 123 056, Moskva

Telefon: +7 495 2760 703

E-mail: moscow@embassy.mzv.cz

Další kontakty najdete na stránkách https://www.mzv.cz/moscow

Co dál vědět o Rusku

Víte vše pro cestu do Ruska? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku