Výhody registrace u Flymeto
  1. Silný zákaznický servis.
  2. Jsme solidní prodejci letenek, působíme na trhu od roku 2016.
  3. Generátor nejlevnějších letenek.
 Pohodlné hledání
 1.5 milionů hotelů do 10s
 500 milionů letů do 10s
 Prodávejte vlastní zájezdy
 Mluvíme vaším jazykem
Letenky
Odkud

Praha (PRG)   Vídeň (VIE)

Kam

Helsinki (HEL)

Dánsko není jen Legoland
Přemýšlíte nad tím, kam se vydat s dětmi? Co takhle Dánsko? Navštívit můžete nejen slavný Legoland. Oblíbené kostičky lego zná každý a vaše dítě se zde jistě nudit nebude. Legoland zde funguje již od roku 1968. Dánsko je země s vysokou životní úrovní, ale také řadou památek a míst, kam stojí za to se vydat. Ideálním obdobím pro návštěvu Dánska je září až květen, stejně jako v ostatních Skandinávských zemích. Najdete zde nádhernou přírodu.
16. září 2015 2 min čtení
Číst více..

Laponsko: Proč si ho nejvíc užijete právě v zimě?

Finské Laponsko je nejblíž, jak jen se realita může přiblížit snům. Krajina kontrastů, kde dvacetičtyřhodinové světlo v létě střídají dny naprostého temna, zabírá zhruba třetinu území Finska a třetinu celého Skandinávského poloostrova. Pár minut tu stačí a rázem se z rušného města nebo ski resortu ocitnete v liduprázdné divočině.

Sněhová pokrývka na ní leží přibližně od listopadu do května, kdy sněhy začnou konečně tát. Než k tomu ale dojde, je Laponsko místo, které svým půvabem rozehřeje vaše srdce i při okolní teplotě okolo –20 °C.

Právě v zimě si užijete jeho nejlepší dovolenkové aktivity – výlety na lyžích, sněžnicích nebo skútru napříč celým regionem, saunování a následné koupání v ledové vodě, spaní v iglú a sledování polární záře. Čemu dáte přednost, je na vás. Tři věci, byste ale v Laponsku udělat měli.

Flymeto - sara_winter | istockphoto.com
Flymeto - sara_winter | istockphoto.com
Flymeto - AndreyTTL | istockphoto.com
Flymeto - Roman Babakin | istockphoto.com
Zdroj: istockphoto.com

Prolomit ledy

Hromový zvuk 3 500 tun oceli drtící ledovou krustu nenechá nikoho chladným. Od raných 60. let razil ledoborec Sampo cestu finským obchodním lodím napříč Botnickým zálivem. Po 25 letech měl odejít do výslužby, ale dál vozí turisty a svými komerčními plavbami už dávno přesáhl dobu svého původního působení. Vyjížďka na něm je zážitek. Průvodce vás provede útrobami lodi, včetně strojovny a kapitánského můstku, ledový vítr ošlehá vaše tváře a kry se budou lámat jen pár metrů pod vašima nohama.

Flymeto - Laponsko: Proč si ho nejvíc užijete právě v zimě?
Flymeto - Laponsko: Proč si ho nejvíc užijete právě v zimě?
Flymeto - Laponsko: Proč si ho nejvíc užijete právě v zimě?
Flymeto - Laponsko: Proč si ho nejvíc užijete právě v zimě?
www.icebreaker.fi | istockphoto.com

To nejlepší ale teprve přijde, když vstupní rampa dopadne na ledovou kru a vy v záchranném neoprenu hupsnete do ledové vody. Žádný stres, voda přece nikdy není studenější než 0 °C, jinak by zmrzla, a v ochranném neoprenu se budete klidně vznášet na hladině v relativním (podle finských měřítek) teple.

Na místo, kde kotví, vás přiveze autobus z města Kemi nebo Rovaniemi.

Zapřáhnout soby

Závody v autech jsou možná vzrušující. Když ale přijde na obyvatelstvo Laponska, potomky kočovných Sámů, koně pod kapotou se nevyrovnají sobům zapřaženým do sání. Není jasné, co byste tu museli dělat, abyste nepotkali jediného soba. Pasou se totiž skoro všude, podél silnic i lyžařských svahů. Narazíte na ně dokonce i na jídelním lístku v restauraci, kde si můžete objednat sobí burger.

Sobí farmy jsou ovšem místem, kde se s napůl ochočenými a napůl divokými soby potkáte přímo. Nasedněte do sání a svezte se jako Santa. (Mimochodem, podle Finů žije pravý a jediný Santa Claus právě v Laponsku. Kancelář má v městečku Rovaniemi.) Nebo zkuste závody na lyžích se sobím spřežením, pokud máte trochu dobrodružnějšího ducha.

Za soby se vypravte například na statek Jaakkola Reindeer Farm.

Výt s vlky huskyi

Huskyové jsou nádherní, vytrvalí a jako stvoření pro sněhové podmínky arktického polárního kruhu. V Laponsku najdete farmy, kde jich chovají od několika psů až po stovky jedinců. Všechny připravené vyrazit hned na výlet. Kočírovat psí spřežení není raketová věda, žertují rádi místní. V podstatě musíte jen řídit a brzdit. Smečku, která se k vám nejlépe hodí a přijme vás, vybere zkušený průvodce. Pokud si na řízení netroufnete sami, jednoduše se můžete nechat svézt.

Okolo 200 psů mají třeba na Atlantic Husky Farm.

Flymeto - jpa1999 | istockphoto.com


Související články

Tagy

Kategorie